PALUBA
April 25, 2024, 02:11:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167] 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... 192   Go Down
  Print  
Author Topic: Kviz  (Read 662315 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #2490 on: April 07, 2017, 09:25:35 pm »

Ja sam jedan od mnogih koji ovdje pišu i govore gluposti nemaju pojma o ničemu, stoga sam se povukao, ali vidim da nisam jedini, jbga ne može i ne zna svatko prepoznati točan model podmornice temeljem oblika i kuta zakovane zakovice, neuki smo i zato predlažem nekom od moderatora da ovaj popularni pdf razdvoje na dva:

1. Kviz za laike i
2. Kviz za stručnjaka,


pa neka se svatko zabavlja u svom dosegu, mi ćemo kao i dosad "gunglati", a znalac i ovi koji znaju sve o svemu, a ponajviše sistemom: "imam neku knjigu za koju ne znaju svi , pa ću skenirati neku sliku dati upit na koji nitko neće odgovoriti , a ja ću onda prepisati ono ispod slike i biti, ono...".

Ovako će onda Kviz ići većini za zabavu kao i dosad, a ako poželimo "velko'g" znanja imamo se kamo uputiti...

Bez ljutnje....  Grin


LP
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #2491 on: April 07, 2017, 09:39:31 pm »

A možda da svaki član Palube koji želi otvori svoju temu "Kviz"? Možda tada ne bi bilo problema.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2492 on: April 08, 2017, 04:27:17 am »

Ja sam jedan od mnogih koji ovdje pišu i govore gluposti nemaju pojma o ničemu, stoga sam se povukao, ali vidim da nisam jedini, jbga ne može i ne zna svatko prepoznati točan model podmornice temeljem oblika i kuta zakovane zakovice, neuki smo i zato predlažem nekom od moderatora da ovaj popularni pdf razdvoje na dva:

1. Kviz za laike i
2. Kviz za stručnjaka,


pa neka se svatko zabavlja u svom dosegu, mi ćemo kao i dosad "gunglati", a znalac i ovi koji znaju sve o svemu, a ponajviše sistemom: "imam neku knjigu za koju ne znaju svi , pa ću skenirati neku sliku dati upit na koji nitko neće odgovoriti , a ja ću onda prepisati ono ispod slike i biti, ono...".

Ovako će onda Kviz ići većini za zabavu kao i dosad, a ako poželimo "velko'g" znanja imamo se kamo uputiti...

Bez ljutnje....  Grin


LP


Uvijek ponovo izroniš iz pozadine sa svojim biserima. Izgleda ti mnogo mrziš knjige. De mi objasni odakle se mogu uzeti fotografije a da se ne mogu nači na Googlovoj slikovnoj tražilici ? Pa valjda iz knjiga, novina, zasebnh zbirki.... Mogu se doduše i na tvoj način mjenjanjem fotografija u fotošopu, što vjerovatno koristiš iz razloga  da izbjegneš tražilicu slika. Pa vidiš neko stavlja originale, a neko se bavi fotošopom.
Nešto o "znalcu koji ima knjigu". Jeste ja posjedujem nešto literature, koju sam usput svu pročitao i iz koje usporedbom izvlačim neka znanja, u svakom slučaju dosta se nađe i na internetu, ali da se stvari koriste treba imati neko znanje, inače postoji opasnost da se pokupi podosta gluposti. Ti vjerovatno, bar po svojoj diskusiji sisaš znanje iz prsta i prezadovoljan si sa sobom. Ja međutim smatram da je knjiga još uvijek najbolji vir znanja, jer je onaj koji ju je pisao konsultovao podosta literature pa i internet izvora da je dobio neku cjelinu.
Pored toga posjedujem podosta sistematskog znanja, stečenog školovanjem, iz vojno pomorske struke, kao i kasnije samo iz pomorske. Imam sva zvanja iz pomorstva, koja sam stekao ne samo školovanjem već i sa iskustvom.
To je nekako istina, a ja nisam ovdje da liječim frustracije kod pojedinaca.
Tu sam pre svega radi zabave, Paluba mi je stvorila nekoliko prijatelja, sa kojima se redovno čujem i razmjenjujemo poneka saznanja, da usput kažem, nisu sa palube i javljali su mi se privatnim porukama, vjerovatno su imali neke kriterije.
Tačno i kviz mi je dio zabave, ali ne na takav način kakvim ga pojedinci vide, jer to nije nikakav izazov za razmišljanje, već čisti mehanički rad pritisk na dvije tipke tipkovnice. Pa čovjek mora zbilja biti ograničen da se zadovolji ovakim mjerilima.
Ja ću po nahođenju i dalje učestvovati u kvizu, o kojem sam dosta toga rekao a i kroz primjere pokazao na kakav čudan način sve se isti odvija.
Meni ni sama Paluba ne predstavlja mjesto dnevnopolitičkih novosti i to izbjegavam, već vojno-stručni forum. U tim diskusijama ne učestvujem i neću učestvovati. Osjeti se da je na palubi sve manje stručnih članaka, a sve više onih drugih. Samo ljepljenje slika nije ono što može dati rječ i objašnjenja onog što je na slikama.
Mogu reći da me pojedinci iznenađuju, dajući mi kvalifikacije po svom nahođenju, pa na kraju krajeva ne može se svako baviti samo ozbiljnim temama, pa da ne bude "pop koji jariće krsti". Ove konstatacije su vjerovatno nastale kao plod dugog i svestranog razmišljanja, a i davanje prava sebi da se ocjenjuju drugi.
Toliko od mene, pa idemo dalje.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2493 on: April 08, 2017, 08:38:00 am »

Ovog puta sam ja obrisao i ML-ov post i motoristin. Ovaj drugi jer se nikog na forumu ne tice sta ce motorista57klasa da radi i na koji ce nacin da istresa iz sebe frustracije a ML-ov jer je izgubio smisao brisanjem prethodnog posta.

I jos nesto.

ML, ni po kakvim merilima to se ne smatra kulturnom komunikacijom. Inace ne volim kada bilo ko bilo sta generalizuje. OK?


Da se vratimo na Kviz ili cemo da jos malo raspredamo praznu pricu?

Ovde imate Pravilnik KVIZA molim sve ucesnike da ga prouce pa da onda nastavimo dalje.

Duzan sam i da napisem sledece.

U poslednje vreme Kviz je krenuo u nekom nezeljenom pravcu. Umesto da sto vise clanova u njemu ucestvuje mi imao situaciju da jedan clan postavlja pitanja i na njih odgovara. To sto se ponekad ipak desi da neko pokusa da da odgovor gledam kao statisticku gresku. Nije cilj Kviza da bilo ko od nas postavi pitanje ne koje je tesko ili nemoguce pronaci odgovor ukoliko nemamo odgovarajucu literaturu. Osim toga mislim da bi pitanja trebala biti birana tako da sto vise clanova potencijalno zna odgovor. Naravno glupo bi bilo postaviti pitanja npr. koji je kalibar AP M70 ali ej isto tako nesvrsishodno postaviti pitanje koliko je vojnik Pera Petrovic iz klase septembar 1957.godine dobio novca za voznu kartu za odlazak na odsluzneje vojnog roka. Mozda taj podatak neko ima ali ne znam zasto bi to neko drugi morao da zna.

Pitanja iz istorije su ok ali cesto i tu znamo da suzimo potencijalni broj ucesnika postavljajuci pitanja iz istorije koja je poznata samo odredjenoj grupi ljudi. Ne razumem zasto bi nekoga u Makedoniji ili Srbiji interesovali neki dogadjaji iz istorije npr. Sibenika (Brodarski nadam se da neces zameriti) isto kao sto vecini iz Hrvatske ili Slovenije verovatno nije bitno i nece ni pokusati da odgovori na neka pitanja iz srpske istorije. Naravno i tu postoje izuzeci koji potvrdjuju pravilo.

Kada je u pitanju pretraga slika na Googlu tu ne mozemo nista posebno da ucinimo i to smo vec dosta davno konstatovali. jednostavno ucesnicima je ostavljeno na volju i savest da li ce se time koristiti ili ne. Mozda je cak i bolje i to koristiti ako se dugo ceka odgovor nego da Kviz stoji i po nekoliko dana. Naravno mislim da nije uredu 2 minuta posto ej postalvjeno pitanje da s ena taj nacin pronadje odgovor ali ako ni posle vise sati ili mozda skoro celog dana nema nikakvog odgovora onda je kao sto rekoh mozda bolje i tako nego nikako.

Da ne duzim dalje, na vama je da li ce te se sloziti sa ovim ili ne. Ako hocete da Kviz traje izvolite na vama je (ne mislim samo na ML-a vec na sve clanove), ako necete recite pa da temu arhiviramo.
« Last Edit: April 08, 2017, 09:02:15 am by KUZMA® » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2494 on: April 08, 2017, 08:55:19 pm »

Pošto sve stoji, a ja sam faktički na zadnje pitanje dao odgovor, da postavim novo pitanje.
Pošto je sad aktuelna NADA, da vidimo sliku sa njenog krštenja 1944.
Pitanje koje oruđe ima na krilu mosta? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika zaslona 2017-04-08 u 21.17.01.png (393.87 KB, 794x594 - viewed 59 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2495 on: April 09, 2017, 12:53:09 pm »

Lewisovi mitraljezi sa svake strane mosta 0,303 inch

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,15776.msg462390.html#msg462390
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #2496 on: April 09, 2017, 01:49:36 pm »

 Na toj temi pise jos jedno malo topce.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2497 on: April 09, 2017, 01:58:05 pm »

Pazi stvarno. Taj post nisam ni citao, vec prethodni.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2498 on: April 09, 2017, 03:29:21 pm »

Mislim da nećete pogoditi.
Navedeno je na internetu da je predajom Nade,  novoj Jugoslaviji, traženo da se montiraju na krila mosta jači topovi. Na Partizanki se vide na mostu Oerlikoni 20mm. Znači  to nije istina, na slici primopredaje, odnosno krštenja broda u Nadu, vide se veći topovi koji su kada je brod promijenio ime u Partizanka skinuti.
Radi se o topovima Hotchkiss QF 6 pounder
Oni su montirani na 20 korveta starog tipa, nove teško da se mogu nazvati Flower klasa, to su korvete iako spadaju u tu kategoriju i klasu malo veće (podklasa je Castle)
Ovaj top je montiran radi toga što su bili sposobni probiti čvrsti trup podmornice.
Ovi topovi su predstavljenoi 1884 godine i služili su za zaštitu od torpednih čamaca na kapitalnim brodovima. Određen broj primjeraka je uzet iz skladišta i montiran.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Odakle mi podaci pročito( opet proklete knjige). Spremao sam da napišem nešto o Nadi i Partizanki, ali vidim da niko ne poštuje tuđi trud i usljed pisanja se ubacuje nekakav u potpunosti neumjesan pa i netačan dialog, uzgred ignorira ono što sam napisao, pa sam definitivno odlučio da odustanem i gledam svoja posla.
Pošto nije proteklo 24 sata, dodatno pitanje zašto služe raketni lanseri na zaštiti topa.


* Slika zaslona 2017-04-09 u 16.17.54.png (98.49 KB, 612x313 - viewed 51 times.)
« Last Edit: April 09, 2017, 03:55:43 pm by ML » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #2499 on: April 09, 2017, 04:43:19 pm »

Stari Hotchkiss topovi 6pdr (57mm) bili su dovoljno brzometni i daleko jači za borbu protiv površinskih ciljeva - ovde izronjenih podmornica. ČT P tipa VII bio je debeo najviše 22mm, na najdebljem mestu. ostali tipovi su imali slične debljine ČT. Šine na bokovima štita 4in topa su za lansiranje 2in/51mm flares - osvetljavajućih/signalnih/dimnih raketa. Nijedan mitraljez, pa ni Oerlikon nije imao toliku budžu na ustima cevi. Odmah mi je mirisalo na 57mm/6pdr Hotchkiss QF. Taj top je korišćen i na pojedinim Fairmile topovnjačama / PP barkasama.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2500 on: April 09, 2017, 04:53:01 pm »

Tako je. Izvoli dalje.
Nešto o raketama, rakete su bile teške 21,5 lb,oko 10kg diametra 2 i 1/2 incha a duge 51inch.
Kada je raketa ispaljena putovala je 5400 yds, na visinu 1600 ft. Vrjeme leta je bilo 26,5 sekundi.Padobran se je aktivirao na daljini 5400yds i gorjela 70 sekundi. Jakost svjetla je bila 100.000 kandela. Kako se ispaljivala sa topa u mjeru cijevi, top je vrlo brzo bio spreman za akciju.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #2501 on: April 09, 2017, 05:51:51 pm »

Tako je. Izvoli dalje.
Nešto o raketama, rakete su bile teške 21,5 lb,oko 10kg diametra 2 i 1/2 incha a duge 51inch.
Kada je raketa ispaljena putovala je 5400 yds, na visinu 1600 ft. Vrjeme leta je bilo 26,5 sekundi.Padobran se je aktivirao na daljini 5400yds i gorjela 70 sekundi. Jakost svjetla je bila 100.000 kandela. Kako se ispaljivala sa topa u mjeru cijevi, top je vrlo brzo bio spreman za akciju.

Samo su mornari posle svake patrole (ako bi preživeli da se vrate) morali ribati i piturati štit topa od gadnog raketnog baruta.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 986


« Reply #2502 on: April 09, 2017, 06:03:37 pm »

@Kumbore, ako već nećeš da postaviš pitanje, prepusti @ML-u.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #2503 on: April 09, 2017, 06:15:33 pm »



Upravo izlazim iz kuće. Retko to radim, ali sad je možda bolje da neko drugi postavi pitanje.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #2504 on: April 10, 2017, 03:11:38 pm »



Kad već niko nije bio bržiji, da probam ipak ja.

Ko je na slici?  Za godinu dana ćete detaljno čitati ko je i za šta je zaslužan, ali sad imam samo sliku.


* image3055_1.jpg (57.39 KB, 234x328 - viewed 53 times.)
Logged
Pages:  1 ... 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 [167] 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 ... 192   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.056 seconds with 23 queries.