PALUBA
March 29, 2024, 12:41:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: РАСПАД СССР-а  (Read 34705 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #45 on: August 17, 2015, 06:40:48 pm »

Jedno je imati rudna bogatstva (potencial) nešto posve drugo taj potencial iskoristiti u maksimalnoj mogućoj mjeri. Planski, to smo vidjeli, ne ide.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #46 on: August 17, 2015, 07:11:49 pm »

Jedno je imati rudna bogatstva (potencial) nešto posve drugo taj potencial iskoristiti u maksimalnoj mogućoj mjeri. Planski, to smo vidjeli, ne ide.

Видели смо како је ишло док су странци држали нафтне изворе у Русији до доласка Путина на власт...
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #47 on: August 18, 2015, 07:07:12 am »

Danas djeluje nevjerovato priča o tome kad se nekad išlo iz ex Yu na ekskurzije u Moskvu sa punim torbama nailonki i sličnih drangulija.
Tamo bi ih zamjenili u Rublje (valjda) u tren oka i sa time bi placali boravak i ostalo.

poz.


Moje iskustvo je iz prve ruke. Na maturantsko putovanje 1982 smo išli vlakom Zagreb - Budimpešta - Moskva (presjedanje u Budimpešti i znamenito mijenjanje podvozja za šire sovjetske tračnice u Čopu) - Lenjingrad. Kako sam i prije putovanja čuo za te priče sam uzeo sa sobom tri para Levi's traperica (naravno, neoriginalnih). Prve sam prodao za gomilu Rubalja još na vlaku, čim smo prešli granicu Sovjetskog Saveza, nekom kondukteru ili stjuartu. Drugi par u Moskvi u hotelu nekoj sobarici i treći par na ulici u Moskvi, jer sam ih kao nehajno stavio u poluprozirnu najlon vrećicu. Brzo me je neko cimnuo, jesu li na prodaju i to je bilo to. Prodaja prvog para je bila najvažnija jer sam od svih u tadašnjem razredu imao Rublje (koje, naravno, nisam morao dobiti tako da mijenjam dojče-marke za Rublje). Kako moji u razredu nisu imali Rublje, tako sam se odmah latio mjenjačkog posla i dobio za Rublje dojče-marke. Da skratim, meni se maturantski put jako isplatio. Da sam imao sa sobom deset pari levisica sve bi ih prodao.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #48 on: August 18, 2015, 07:10:05 am »

Jedno je imati rudna bogatstva (potencial) nešto posve drugo taj potencial iskoristiti u maksimalnoj mogućoj mjeri. Planski, to smo vidjeli, ne ide.

Видели смо како је ишло док су странци држали нафтне изворе у Русији до доласка Путина на власт...

Stranci? Koliko znam ruska tajkunska oligarhija je sva bila ili je i još uvijek Ruska. Očito sam nešto propustio. Tko je bio stranac?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #49 on: August 18, 2015, 07:52:55 am »

Поједине стране компаније су држале неке нафтне изворе у Руској федерацији.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #50 on: August 18, 2015, 09:21:31 am »

"pojedine", "neke"... "čuli smo", "priča se", "zna se".. Ajmo konkretnije ako može?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #51 on: August 18, 2015, 09:33:01 am »

Zbog same diskusije evo i meni poznatih činjenica.

Putin jeste oduzeo neke od tih velikih kompanija i mislim da i sada idu nekakva suđenja na međunarodnom nivou.Od koga,ja se ne sjećam.Meni je bitnije saznanje da su one i dalje u privatnim rukama,što mislim da je jedna od slabosti RF jer  oligarsi sigurno manje vode računa o nacionalnom a više o svom ličnom.Ovo na prvi pogled izgleda nelogično jer se oni koriste tim "nacionalnim" za vladanje i bogaćenje.Dakle,mislim da nije toliko bitno za RF da li su stranci ili ne.
Što se tiče samog šverca robe znam i za obratne primjere.Imao sam prijatelja Mađara,koji je koristio jeftinu hranu(najviše konzerve,)i donosio ih kod nas i preprodavao i na tome zarađivao dodatno.Sjećam se da je kod nas prije raspada bila poplava "Rusa" i drugih iz SSSR i prodavala tehničku robu,satove,posuđe čak i SUS motore za aviomodele,elektroniske dijelove itd.Bila je to jeftina i sigurno u dobrom dijelu nekvalitetna roba naročito što se tiče estetike.
Dakle mislim da se ne može uzeti kao najbitniji element propasti taj ekonomski ili zaostajanje u tehnologiji.Pravi odgovor neznam,da je uticalo niz faktora sigurno je,od ekonomskog,nacionalnog,političkog itd.
Možda se odgovor krije i u toj ljudskoj pohlepi što se obećavalo da u kapitalizmu se može postati bogat samo ako radite,štedite i naravno ako ste sposobni,što većina ljudi misli da je tako.Međutim,pri tome se zaboravlja da to isključuje i samu sigurnost zapošljenja,zdravstvenog zbrinjavanja i školstva,što utječe u stvari na ličnu egzistenciju.Mislim da bi to statistički bilo lakše objasniti:recimo koliko ljudi u SAD pređe iz srednje klase u bogate pa bi se vidjelo da se radi o promilima a možda je čak i negativan(jer oni što su bogati postaju još bogatiji i na račun ovih koji slučajno uskoče).Koliko tih malih firmi opstaje a koliko propada što bi bilo sigurnije mjerilo uspjeha i pojedinca.
Dakle odgovor bi možda bio i u tome,što običan čovjek nemože uključiti sve potrebne faktore u rasuđivanju a pohlepa samo doprinosi da to bude još više reducirano.Dalje,i sami nazivi država izgleda da nejasno a mi ih i danas koristimo.SSSR što je to,vladajuća garnitura ili narodi koji su živjeli u njoj.Ovo isto važi i za SAD i druge,jer mi obično nejasno shvatamo da vladajuća struktura odlučuje o svemu a ne narod jer je demokratija danas farsa a kažemo SAD ili Rusija itd.

Poz.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #52 on: August 18, 2015, 10:11:07 am »

U svakom sistemu je nekome dobro nekome nije, u ovom slučaju drugovima iz Politbiroa i ostalim Partijskim uhljebima je bilo ko bubregu u loju, takvih imamo i na domaćem terenu, al jedno je sigurno davno je njima Stari pokazao srednji prst Smiley

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (429 KB, 600x604 - viewed 115 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #53 on: August 18, 2015, 10:17:22 am »

Jedno je imati rudna bogatstva (potencial) nešto posve drugo taj potencial iskoristiti u maksimalnoj mogućoj mjeri. Planski, to smo vidjeli, ne ide.

Видели смо како је ишло док су странци држали нафтне изворе у Русији до доласка Путина на власт...

Stranci? Koliko znam ruska tajkunska oligarhija je sva bila ili je i još uvijek Ruska. Očito sam nešto propustio. Tko je bio stranac?
Očigledno si propustio evo dela teksta iz : Taiga-News no 13 (March 1995)

HOT SPOT: PRIOBSKOYE OIL FIELD, WESTERN SIBERIA
The major oil-producing region of Russia covers a very large part of the central and northern areas of Western Siberia: Tyumenskaya oblast, Khanty-Mansyisky and Yamalo-Nenetstky okrug. About 80 percent of the Russian oil and gas reserves are located here. The potential revenues of the mineral resources in the area have been estimated at more than US$1,500 billion.

Over the last five years, annual oil production in this area has declined from 400 to 200 million tonnes per year. Still, this accounts for two thirds of total Russian oil production. One of the biggest undeveloped oil fields in this area is Priobskoye. It has a proven reserve of 500 million tonnes. According to some assessments, the Priobskoye oil field contains 10 percent of the remaining Russian proved reserves of oil. Geological forecasts indicate, however, that this is only part of a much larger area (50-100 km wide and 300 km long) of large oil reserves.

SHELL AND AMOCO MOVING IN
Currently two foreign companies have received permission to operate in this region: Shell will operate in the southern part of the area while Amoco has won the right to start to exploit the Priobskoye oil field. The Russian counterpart of the Priobskoye oil field development project is Yukos, one of Russia's top five oil companies. Yukos produced 27 millions tonnes of oil and employed 100,000 people in 1994. The oil field is situated close to existing infrastructure, so exploitation can begin almost immediately. Currently, however, Yukos and Amoco are waiting for adoption of the Russian "Production Sharing Law" and "Oil and Gas Law". According to sources in Russia, the two corporate partners are also waiting for loan approvals from the World Bank and the European Bank for Reconstruction and Development. The first stage of project development of this oil field is estimated to require total investments of US$ 35 billion.


ako si zainteresovan možeš pogledati ceo članak ovde: http://arcticcircle.uconn.edu/SEEJ/Yamal/russianoil.html

Ne treba robovati predrasudama, komentar u kojem se napiše, parafraziram: "ja nisam informisan o problemu ali to što vi pišete nije
tačno" je obično blebetanje
Inače nisam želeo da učestvujem u diskusiji jer mi je SSSR bio vrlo simpatičan i žao mi je što je do toga došlo.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #54 on: August 18, 2015, 10:31:21 am »

...dok god bude boca votke prva točka na dnevnom redu poslovnih sastanaka u Rusiji tamo neće biti mnogo bolje. Problema alkohola pri raspadu SSSR se nismo niti dotaknuli, a valjda niti nećemo.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #55 on: August 18, 2015, 10:56:57 am »

Pokušali su sa ovim pijancem da dovedu do kolapsa
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
i uspeli bi da nije bilo VV da ga opservira
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
pa su dobili poruku
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* boris.jpg (7.14 KB, 313x161 - viewed 195 times.)

* gledam te sta radiš.jpg (8.07 KB, 257x196 - viewed 184 times.)

* vladimir.jpg (4.93 KB, 312x161 - viewed 182 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #56 on: August 18, 2015, 11:44:39 am »

Interesantno da niko u temi nije pomenu trku u naoružavanju koja je trajala 45 godina i ekonomski iscrpljivala SSSR kao jedan od faktora raspada (samo ovlaš, kroz postove o Akuli, Buranu, Energiji).

Isto tako, ne može se poreći stalni uticaj zapadnog bloka, posebno SAD (na sve moguće načine i na svim poljima) na slabljenje političkih, vojnih i ekonomskih pozicija SSSR, a ni to nije pomenuto.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #57 on: August 18, 2015, 11:51:55 am »

@Boro

Имате прилику да о томе говорите. Зато сам и отворио тему да дискутујемо. Ја сам у уводном тексту написао неке елементарне ствари рачуњајући да ће остали додати своја сазнања. На Буран су отишле милијарде рубаља као и на подморнице типа Акула, али сматрам да је СССР могао то све да поднесе јер је био богатији од САД-а и Британије који се баве шпекулативним пословима и вештачким одржањем своје валуте.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #58 on: August 18, 2015, 12:03:17 pm »

Митинг у Душанбеу у јесен 1991. год.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Један од продавница хране пред распад државе

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ред за месо

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* душанбе.jpg (327.86 KB, 1200x728 - viewed 138 times.)

* ред.jpg (81.87 KB, 600x393 - viewed 122 times.)

* месо.jpg (92.1 KB, 640x537 - viewed 120 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #59 on: August 18, 2015, 12:14:47 pm »

Несташица обуће и чарапа.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Туча у редовима

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ред за први Мекдоналдс

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* обуви и носок.jpg (373.82 KB, 1200x804 - viewed 117 times.)

* борба.jpg (126.56 KB, 870x633 - viewed 103 times.)

* мекдоналдс.jpg (67.11 KB, 600x389 - viewed 104 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.