PALUBA
March 28, 2024, 03:14:32 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Pontonski most M2 (M4)  (Read 9641 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« on: April 26, 2011, 10:15:23 am »

Isti clan je postavio i fotografije jos starijeg datuma, na kojima se vidi pontonski most u opremi JNA (prethodnik PMP-a). Posto do sada nisam imao prolike da vidim ovakav most u opremi JNA mogu samo da pretpostavim da se radi o jednom od dva moguca mosta koji su tada bili u naoruzanju - PDS ili PALS, ali definitivno ne znam koji je od ta dva. Inace po podacima iz 1967.godine kojima raspolazem, u naoruzanju JNA su bili sledeci pontonski mostovi: PMP, PDS, PALS, Bejli M-1 i Bejli M-56 (M-2).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 151646_56685596_105.jpg (44.68 KB, 498x320 - viewed 468 times.)

* 151646_162970972_006.jpg (56.13 KB, 468x320 - viewed 455 times.)

* 151646_pic_56685596_106.jpg (55.79 KB, 509x328 - viewed 292 times.)

* 151646_pic_56685596_107.jpg (61.87 KB, 504x316 - viewed 293 times.)

* 151646_pic_56685596_108.jpg (67.98 KB, 498x308 - viewed 298 times.)
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #1 on: January 13, 2015, 09:08:11 pm »

Da i ja malko dam svoj skromni doprinos o upoznavanju sa opremom i sredstvima koje su bile u pontonirskim jedinicama JNA.
Među egzotama a koje ovde nisu do kraja razjašnjene je i ovakoju je postavio KUZMAR.

Na slikama iz ovog serijala je prikazan komplet Američkog pontonskog mosta iz dela opreme nabavljenog sredinom 60ih a oznaka mu je M2.

Na stažiranju 82.u kasarni Kozara u B.Luci sam se sreo sa njegovim malo mlađim bratom M4 koga smo imali samo u tom kompletu dok je ovaj stariji M2 tada već bio izbačen.Od njih sam čuo priču da je nabavka M4 izvedena stoga što su neki od elemenata za sklapanje mosta i skela bili dotrajali a dvodelni pontoni koji su po izgledu veoma slični aluminijumskim desantnim čamcima stim da su malo veći i na bokovima imaju utore za veslokrake a na krmi nema onog upuštenog dela gde se montira vanbrodski motor.
Za montiranje vanbrodskog motora na ove sklopljene pontone se dodaje rešetkasti nosač i pričvršćuje se klinovima na jednom od PRAMACA.U kompletu M2 ovi podužni nosači su bili od lake legure aluminijuma dok su ma M4 od iste legure i sa zatvorenom konstrukcijom pa su plutali u vodi.Svi ostali delovi su istovetni.

Takođe mi je bilo zanimljivo i vozilo za prevoz sredstava na kamionu marke OM i to sa benzinskim motorom ali sam na žalost zaboravio tip i snagu motora mada mi je dosta ličio sa onim zatupljenim kljunom na našeg bombardera Fap 1820.I sa ovim se kompletom takođe mogu pored mostova sklapati i skele sa sličnim nosivostima a sama se nosivost povećavala sa pogušćavanjem pontona i obratno..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovde se vidi sa uokvirenim crvenim pravougaonikom mesto spajanja zavrtnevima odozdo koji se uvrću kroz vrat pontona u navoj na nosaču.Svaki se nosač učvršćuje na obe strane pontona- a jedan nosač se vezuje na početku i na kraju za ponton.Kod povećanja nosivosti se na sredini uvozi još jedan ponton kao na ovoj slici.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na ovoj sam slici takođe obeležio mesta podužnog spajanja nosača jedan za drugi sa čime se dobija beskonačna da je nazovem plovna platforma .Obeleženo je i mesto gde se međusobno svi nosači sa poprečnom gredom povezuju zbog učvršćivanja konstrukcije kolovoza.Ova učvršćivanja se izvode samo na obalnom prelaznom rasponu koi ima i ulogu utovarne rampe.Dok se na vodi svi nosači učvršćuju samo sa onom vezom za pontone.Na vrhu pontona sam obeležio mesto gde se montira čelična rešetkasta konstrukcija za postavljanje vanbrodskog motora.Uz ovaj komplet su išli Evinrude-ovi motori od 40ks.Na ovoj se slici lepo da uočiti koliko je fleksibilan spoj obalnog raspona sa onim koji je na vodi a sve u trenutku prelaska OTM-60 ili naše peglice.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] .
Ova mi je slika takođe interesantna jer se na njoj vidi vučno vozilo dajc koje vuče prikolicu za te dvodelne pontone a sve ih zajedno tegli stari TG-90.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za kraj sam ostavio prvu Kuzminu sliku jer se na njoj vidi i raspored pontona za konstrukciju manje nosivosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na početku su gusto postavljena tri pontona a potom su svi sa razmakom od jednog pontona.Ako sam dobro zapamtio u ovoj je šemi rasporeda nosivost 30t a sa svim pontonima je 50t.

Deo ovih dvodelnih  pontona je po rasformiranju ove pontonirske čete ili R Bataljona sve članke predao VTIu za skele pomoćnice za tada nabavljene makare  Delmag DM-500 i DM-1500.Trideset smo dana uvežbavali i vojsku a i rezervu u sklapanju skela i mosta manje ili veće nosivosti preko Save kod Srpca do sela Davor na suprotnoj strani..Sa tadašnjim komandantom bataljona i komandirom čete  sam u kontaktu pa ako neko ima pitanja sve može da se sazna.Komplet je u potpunosti prestao da se koristi 1992.g.Kakva je sudbina zadesila ove čudesne plovne -plutajuće aluminijumske nosače ja nisam čuo.
Poseban je bio doživljaj kada se spoje dva pontona i na stranice se montiraju veslokraci i sa dugim veslima se u dvorednoj formaciji kao na onim galijama iz filmova svojski mora da zapne i teže je bilo samo veslanje sa Bejlijevim pontonima.A ko to nije probao taj i nezna kakve su to grdne muke...


* M2-4.jpg (37.9 KB, 498x308 - viewed 278 times.)

* M2-3A.JPG (35.31 KB, 504x316 - viewed 256 times.)

* M2-2A.JPG (30.45 KB, 509x328 - viewed 280 times.)

* M2-1.jpg (88.11 KB, 468x320 - viewed 276 times.)

* M2..jpg (69.41 KB, 498x320 - viewed 270 times.)
« Last Edit: January 15, 2015, 08:23:21 am by KUZMA®, Reason: Vizuelno preoblikovano » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #2 on: January 13, 2015, 09:56:00 pm »

A zašto vojnici sede-čuče na vrhovima ovih pontona? Na šta oni motre?
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #3 on: January 14, 2015, 07:04:27 pm »

dzumba
Obrati pažnju na ovu sliku kako se ponašaju talasi nastali obstrujavanjem vode oko pontona.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U samoj deonici ispod mosta se da primetiti talas u nastanku a odmah desno iza njega ima ona plinska uvala i ispred tala od prolaska prethodnog vozila.
Kod učestalog se saobraćaja dešava da se sklope talasi i nastane zapljuskivanje vode i ulazak u pontone.E tada na scenu stupaju ti poslužioci mosta i sa alatljikom znanom i kao "CRPAC" vrše izbacivanje vode iz pontona.
Drugi isto tako značajan razlog je sprečavanje da ploveći predmeti koje nosi tok reke ne oštete same pontone a pogotovo je u tome izloženost velika kod ove verzije mosta veće nosivosti gde su pontoni tako zgusnuti da između jedva da ostaje manje od pola metra.
Nama se na Savi dešavalo da se stvori naplavina između pontona u toku noći na delu mosta koji nismo rastavljali a bio je usidren za obalu.Ta naplavina od granja i flastičnih pijaćih ambalaža je još te 1982.g. bila prisutna..Sa tom naplavinom se stvarao i uslov da voda pri nailasku vozila uđe u pontone mnogo lakše.
Sam most je lak za sklapanje ali je i istovremeno po meni i male propusne moći zbog ovog sistema pontona i da su mu možda pontoni drugačije koncipirani verujem da bi manje bio izložen rizicima prodora vode i plavljenja.Najbolji primer su za to bili baš Bejlijevi pontoni.
Na samom mostu Bejli je isprva u kompletu sve pontone i prednjake i onaj jedan srednjak konstruktor predvideo da se izgrade od drveta ali ih je vremenom u onoj modifikaciji poznatoj i pod oznakom M i M1 zamenio sa čeličnim pontonima.Oni su potpuno zatvorene konstrukcije i teško su potopivi sem u slučaju pogotka sa većim kalibrima a i u svojoj strukturi su imali i pregrade pa bi i pri probijanju jedne od pregrada ostatak pontona i dalje zadržavao plovnost..


* M2-3.jpg (98.09 KB, 504x316 - viewed 267 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #4 on: January 14, 2015, 09:09:21 pm »

Kada bi napravio uporednu ocenu (od 1 do 5) između pontonskih mostova M4 i M71 koje bi im ocene dao.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #5 on: January 14, 2015, 10:32:41 pm »

Maksimalna 4+..
Suštinski su različite i koncepcije u radu na sklapanju a i primenjivosti su im samo donekle slične..M4 je možda i upotrebljiviji na nekim situacijama gde se može sa njim izraditi i neka vrsta povezanih nosača za premoštavanje manjih prepreka a do dužine raspona koi je negde oko 6m.Tu recimo PM M71 nema šta da traži.Na dužim suvim rasponima bi bio hendikepiran jer su ti spojevi za tako šta slabi i u vodi se ispod njih nalaze pontoni koji kompenzuju ta oscilovanja.Takođe se može primenjivati u plićim vodama i ispod zone primenjivosti za PM M71 koja je negde oko 0,7m ako sam zapamtio  još davno se to u školi učilo ima trijes i kusur...
Najbolje se njegova kompatibilnost vidi iz toga da se sa rasformiranjem tog jednog kompleta mosta tim delovima napravilo više skela pomoćnica za rad na pobijanju šipova a jedna od tih skela je bila na opitovanju u Obrenovcu gde sam ja radio u Putno-mosnom bataljonu.Sa njom smo negde 1987-8 pri izradi AB mosta na gružanskom jezeru negde  Knića i Mrčajevaca pobijali Betonske šipove sa te platforme i kada je taj test položila sve su delove u take skele sastavili.
PS.
Ja sam rukovao sa dizalicom koles od 27t i prinosio te betonske šipove sa gotove konstrukcije do mesta prihvata na vođici Delmagove makare DM1500.Ta je makara tada bila najveća i u JNA a i u nekoliko mostarskih firmi nije bilo jače.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #6 on: January 15, 2015, 07:16:03 pm »

Jedan lep detalj od pontona Brazilske armije a koji je rađen kao kopija Američkog M4 gde se vide baš oni opisani nosači za vanbrodski motor.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A evo i M4 skele sa tim OMovim kamionom kakve smo imali i mi u B.Luci... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M4 skela.jpg (74.25 KB, 447x466 - viewed 277 times.)

* M4 skela.jpg (74.25 KB, 447x466 - viewed 258 times.)

* M4-Brazilska kopija.jpg (226.27 KB, 1500x1002 - viewed 284 times.)
« Last Edit: January 15, 2015, 07:18:48 pm by voja64 » Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #7 on: January 15, 2015, 07:45:22 pm »

Gledajući pažljivije u delu gde je predstavljen Bejli most sam naleteo i u 42 prilogu od Kuzme sliku ovog M2/4 američkog mosta.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A u 43 poruci je takođe isti most pored velikog brata Bejlija.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Eto ima slika ovog rariteta a da se i nezna a ja sam iskopao još jednu sa onom našom skelom.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* M2 sa 42 poruke Bejlija..jpg (460.23 KB, 1260x908 - viewed 301 times.)

* Vernon Seine 694ft David & Goliath.jpg (159.44 KB, 626x406 - viewed 280 times.)

* M4.jpg (90.9 KB, 793x800 - viewed 279 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #8 on: January 15, 2015, 09:48:35 pm »

Quote
Maksimalna 4+..

Ako sam dobro shvatio daješ im jednake ocene?
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #9 on: January 15, 2015, 10:45:07 pm »

4+ je manje od ODLIČAN 5.
Da je Odličan ni ameri ga ne bi menjali i to je valda jasno svima..
To da je taj most sa dosta praktičnih detalja i da se sa njim lako manipuliše i da se može koristiti i tamo gde PMP ili naš PM M71 nemere pa i to je i jasno a i logično..
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: January 15, 2015, 10:58:00 pm »

Našao sam original pravila za most M4

Link

LPB
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #11 on: January 16, 2015, 05:30:29 pm »

Hvala Božo na ovom linku.
Baš si me lepo podsetio na sve faze rada u sklapanju a prikazano odlično školski ..
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #12 on: January 28, 2018, 01:55:32 pm »

Ja nađo ODLIČAN video koji sva moja pisanja ovde na temi o M4 kompletu potvrđuje i dopunjuje uživo.
<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/vdg-niiTuX8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 
« Last Edit: January 28, 2018, 02:06:24 pm by voja64 » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 23 queries.