PALUBA
April 27, 2024, 06:11:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 538127 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1815 on: May 26, 2014, 09:39:25 pm »

Quote
Koje pare to dajemo?! U pitanju je robni kredit, mi novac nemamo!

Dakle, koliko shvatam vas analitičare to je džabe? Ništa se ne plaća?  Huh?

Dakle, ja mislim da ti ovu temu nisi pročitao od početka i još manje šta sam ja napisao, a posebno oko robnih kredita. A o hrabrosti onih koji ne donose odluke i nizašta ne odgovaraju, bih diskutovao sa njima lično. I šta ti znaš koji je oficir kome šta rekao ili nije rekao. I dali je trebao ili nije trebao. Mnogo toga se dešavalo i dešava a da nikad ne osvane u novinama.

A meni nemoj ni da veruješ. Ja iznosim samo svoj stav i razmišljanja. Ja ne "slušam" novinare, ministre i razne savetnike i stručnjake. Pišem i razmišljam sam. Zato niti očekujem da mi veruješ niti treba da mi veruješ. I apsolutno ne tvrdim da sam upravu. Samo iznosim svoj stav.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1816 on: May 26, 2014, 09:53:13 pm »

људи, уз сву жељу да се набави све што треба, после ове катастрофе која нам се десила (и још се очигледно дешава) нереално је очекивати било какве набавке у наредних бар 5-6 година. једино што ће се вероватно набављати под морање јесу хеликоптери. можда се и инжењерија малко офајди за коју грађевинску машину и то је то. надам се да грешим, али тако видим ствари.

е сад, постоји и друга страна медаље. ако је неко заборавио, руси су власници комплетног српског нафтног тржишта. јужни ток још није обустављен, а нешто се шушка да су и они бацили окце на епс. одатле следи да морају да штите своју имовину (у нато земљама то ради сам нато). још ако се то ради са туђим (српским) парама, још боље (ако је неко заборавио, кредит се враћа и то најчешће с каматом). уз све то, тренутно им се поправио рејтинг у србији (спасиоци и помоћ у рекордном року), а губе и украјину па им треба какво-такво убацивање коске нато-у. значи, неке варијанте постоје, мада, понављам, не верујем јер су нам прече друге ствари.

одговор бсд-у: колико се ја сећам војске, у њој влада принцип подређености. изврши наређење, па се после буни ако хоћеш. али побунити се против државне политике повлачи за собом и законске последице, па се чак и третира као издајник и избацује из војске. сети се како је понош прошао.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 382



« Reply #1817 on: May 26, 2014, 10:25:42 pm »

Quote
Koje pare to dajemo?! U pitanju je robni kredit, mi novac nemamo!

Dakle, koliko shvatam vas analitičare to je džabe? Ništa se ne plaća?  Huh?

Dakle, ja mislim da ti ovu temu nisi pročitao od početka i još manje šta sam ja napisao, a posebno oko robnih kredita. A o hrabrosti onih koji ne donose odluke i nizašta ne odgovaraju, bih diskutovao sa njima lično. I šta ti znaš koji je oficir kome šta rekao ili nije rekao. I dali je trebao ili nije trebao. Mnogo toga se dešavalo i dešava a da nikad ne osvane u novinama.

A meni nemoj ni da veruješ. Ja iznosim samo svoj stav i razmišljanja. Ja ne "slušam" novinare, ministre i razne savetnike i stručnjake. Pišem i razmišljam sam. Zato niti očekujem da mi veruješ niti treba da mi veruješ. I apsolutno ne tvrdim da sam upravu. Samo iznosim svoj stav.

Znam ja odlicno da se placa, a sto se mog misljenja tice verujem samo ovima prevremeno penzionisanim i onima koji su u tome pretekli ali premestenim u „banje” da odmore! U njihovu odgovornost sam se uverio, ne zamerite mi na tome, licna iskustva!
Po meni najbolje resenje je Rafale, ali toliki robni kredit ne bi mogli nikada da otplatimo, ovaj mozda ako ne bankrotiramo u medjuvremenu.

одговор бсд-у: колико се ја сећам војске, у њој влада принцип подређености. изврши наређење, па се после буни ако хоћеш. али побунити се против државне политике повлачи за собом и законске последице, па се чак и третира као издајник и избацује из војске. сети се како је понош прошао.
Pa i Misic se zalio i znamo kako je prolazio, upravo se radi o odgovornim ljudima na odgovornim mestima. Jednostavno, necu dozvoliti da poleti covek u neispravnom vazduhoplovu i cao, a bilo je toga i to ne tako davno!

Ministar je kazao i da robni kredit za Vojsku Srbije nije bio jedini povod njegove nedavne posete Moskvi.

"Naravno, taj kredit je veoma važan za modernizaciju Vojske Srbije, u koju moramo da krenemo bržim tempom nego što je do sad bio slučaj. Bilo je i niz drugih tema, dogovorili smo zajedničku vežbu vazdušno-desantnih jedinica u septembru, a razgovarali smo i o svim oblicima vojne saradnje koji treba da se formulišu protokolom dve vlade", izjavio je Gašić.

http://www.kurir-info.rs/gasic-pokrenuta-istraga-ko-je-prodao-opremu-i-vozila-vojske-srbije-clanak-1389779
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1818 on: May 27, 2014, 10:50:40 am »

Quote
Он је додао и да Србија има добру војску коју треба опремити у складу са постојећим могућностима и условима.

"Када је реч о будућности војске ја сам апсолутно оптимиста и веома сам задовољан што су наши војници, у овој несрећи која нас је задесила, задатке извршили беспрекорно, како су оценили министар одбране и председник Владе Републике Србије", рекао је Диковић.

Новинаре је интересовало о чему је било речи и приликом његове недавне посете Москви односно да ли је једна од тема био и руски кредит, на шта је Гашић рекао да је модернизација српске војске веома важно питање, али да није било речи само о кредиту.

"Наравно, Војсци Србије тај кредит је веома битан, пре свега због модернизације ВС, у коју морамо да уђемо бржим темпом него што је до сада било. Разговарали смо о много тога. Пре свега смо им захвалили на помоћи коју су нам пружили приликом ових елементарних непогода, али и о заједничким вежбама, попут тенковског биатлона, у септембру о ваздушно-десантној вежби, војно-медицинској, војно-образовној и војно-техничкој сарадњи", рекао је Гашић.

 

Izvor: sajt SNS
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1819 on: June 01, 2014, 12:50:01 pm »

не знам где бих са овим... ако је истина, овај први пасус показује "озбиљност" наших политичара по питању ваздухопловства

Да ли знате да земља Србија већ седам дана нема праву заштиту свог ваздушног простора? Наиме, немамо акумулаторе за стартовање ловачких авиона „миг 21” и „миг 29”, па ако би, рецимо, у наш ваздушни простор ноћу улетео некакав отети авион ми немамо чиме да га пресретнемо и присилимо на слетање. Апарати „орао” и Г-4 немају радаре и у те сврхе не могу се користити. Акумулатори за стартовање мотора авиона „миг 21” и „миг 29”, и за одржавање параметара током лета, коштају по комплету око десет хиљада евра, набављају се преко једне наше фирме уз строго формалан поступак. И све то траје и траје. Срамота. 

http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/Vojska-u-vanrednoj-situaciji/Voda-i-nebo.sr.html?fb_action_ids=855903824438564&fb_action_types=og.recommends
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #1820 on: June 02, 2014, 06:59:15 pm »

Да ли је тачна информација која се провлачила по медијима да Србија годишње заради око 200 милиона долара на контроли ваздушног саобраћаја изнад наше земље?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #1821 on: June 02, 2014, 09:21:01 pm »

Да се на томе солидно зарађује, истина је. Да ли баш 200 милиона евра и није толико битно. Има ту и трошкова. Ипак, укупан салдо је више него позитиван.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #1822 on: June 02, 2014, 10:54:21 pm »

Да се на томе солидно зарађује, истина је. Да ли баш 200 милиона евра и није толико битно. Има ту и трошкова. Ипак, укупан салдо је више него позитиван.
Тешко је рећи тачно колико је то пара, изгледа више од 150МEUR.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #1823 on: June 07, 2014, 08:00:06 am »

Да ли би неко могао да анализира и прокоментарише овај чланак: http://www.newindianexpress.com/thesundaystandard/Dark-secret-behind-mystery-of-the-flying-coffins/2013/08/25/article1750209.ece?pageNumber=2 Идеја да је током претходних 40 година половина индиских мигова пала делује застрашујуће.
Logged
normalno
mornar
*
Online Online

Posts: 41


« Reply #1824 on: June 07, 2014, 08:35:44 am »

Да ли би неко могао да анализира и прокоментарише овај чланак: http://www.newindianexpress.com/thesundaystandard/Dark-secret-behind-mystery-of-the-flying-coffins/2013/08/25/article1750209.ece?pageNumber=2 Идеја да је током претходних 40 година половина индиских мигова пала делује застрашујуће.

Iz ovog članka se vidi samo da su u pitanju Indijski MiG-ovi, proizvedeni i održavani u Indiji.
Čini se da je pitanju njihov problem sa kontrolom kvaliteta proizvodnje i održavanja.
Recimo, piše da je HAL (naziv firme - proizvođača) vjerovatno bio pod pritiskom da završi posao u određenom
roku i pri tome su vjerovatno morali da preskaču ili redukuju određene provjere/testiranja.

Quote
However, another reason behind the poor quality of production and engine repairs is attributed to mass production work in the last leg of production year, to achieve the target. For example, in the first six months of 2012-13 production year, HAL finished the work on only four MiG-29 engines, but in the last quarter of the year, four engines were completed within three months.

U prevodu, 2012-te su u prvih 6 mjeseci proizveli 4 motora za MIG-29 a potom su u zadnja 3 mjeseca
uspjeli da proizvedu također 4 komada (za upola manje vremena).
Ili su tehnološki/organizaciono jako napredovali u tom periodu, zaposlili više (stručnih) ljudi u više pogona ili su "išli nesigurnim prečicama".
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1825 on: June 07, 2014, 08:49:58 am »

Ne bih nikog da vrijeđam, ali 1.5 miljardi dolara za nabavku naoružanja u zemlji koja je donedavno doživjela vodenu kataklizmu čija je šteta procijenjena na preko 2 miljarde eura direktne i indirektne štete i kojoj je svijet pomagao da ne dođe do humanitarne katastrofe velikih razmjera, mi djeluje kao kompletna ludost.

Ajde da neko kaže "Kupujemo nove transportne helikoptere za MEDEVAC, CSAR, HEMS,SAR u vrednosti 100 miljuna evra" - pozdravio bi odluku istog momenta sa veoma mnogo optimizma na licu jer bi znao da će se tao nešto 100 puta vratiti i isplatiti.

Ali kad u zemlji poput Srbije vidiš priče o nekakvim Pantisirima, S-400, PAK-FA, ku**cu-palcu u vrijednosti od 1.5 miljarde dolara, dođe ti da se pitaš ko je tu normalan, pogotovo nakon ovogodišnjih prirodnih katastrofa i nesreća koja je zadesila Srbiju gdje je upravo zbog nedostatka najbitnije opreme kao što su helikopteri, lopate itd dosta ljudi izgubilo život.


Kakav "bre" S-400 i Pantsir u državi sa ekonomijom i vanjskim dugom koja je u rangu Albanije i siromašnih država, ajmo stavit ruku na srce ? pa takve sisteme nemaju države ni 5 puta bogatije i jače od tamo neke Srbije, Hrvatske itd, da ne spominjemo neke nove migove i šta ja znam šta već.

Ajde da čovjek pročita vijest kupujemo 25 novih helikoptera svih namjena (nije šteta para, vratit će se) pa da se razveseli, ali kad ovakva baljezgarenja čovjek čita zaista se zapita u kakvom dijelu svijeta živi .

"PAKET" naoružanja koji ovdje neki spominju i sanjaju, nemaju države koje po glavi stanovnika godišnje imaju GDP od 50-60 000$, a ne 6000$ koliko ima jedna Srbija. Nemaju daleko jače, veće i realno UGROŽENIJE države, a kamoli jedna Srbija kojoj su glavna prijetnja Kosovski Albanci sa 5000 bojovnika naoružanih sa G-36 bez ikakvog teškog naoružanja i objektivne snage (velikog broja stanovnika, jake ekonomske moći , bla bla).
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1826 on: June 07, 2014, 09:17:00 am »

Ali kad u zemlji poput Srbije vidiš priče o nekakvim Pantisirima, S-400, PAK-FA, ku**cu-palcu u vrijednosti od 1.5 miljarde dolara, dođe ti da se pitaš ko je tu normalan, pogotovo nakon ovogodišnjih prirodnih katastrofa i nesreća koja je zadesila Srbiju gdje je upravo zbog nedostatka najbitnije opreme kao što su helikopteri, lopate itd dosta ljudi izgubilo život.


Koliko je to izgubilo zivot zbog nedostatka helikoptera i lopata i druge opreme? Jos nisam naisao na taj podatak pa bih voleo da saznam i to.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #1827 on: June 07, 2014, 08:17:23 pm »

Ne bih nikog da vrijeđam, ali 1.5 miljardi dolara za nabavku naoružanja u zemlji koja je donedavno doživjela vodenu kataklizmu čija je šteta procijenjena na preko 2 miljarde eura direktne i indirektne štete i kojoj je svijet pomagao da ne dođe do humanitarne katastrofe velikih razmjera, mi djeluje kao kompletna ludost.
Србија је неутрална земља која остварује значајне приходе од прелета кроз њен ваздушни простор и мора да обезбеди надзор тог простора (air policing). За то су јој потребни авиони који могу да служе тој намени. Ти приходи које потенцијално може изгубити су већи од онога што Мађари и Чеси плаћају за лизинг грипена. Недавна катастрофа је показала и да јој требају транспортни хеликоптери.
С-400 је у домену научне фантастике. Американци не дозвољавају да се упали радар на Копаонику, а дозволиће С-400? Исто се односи и на ПАК ФА. Руси ће тек за две године почети да га уводе у своје ваздухопловство. Уосталом, која би била функција stealth авиона у ваздухопловству које нема офанзивну намену?
Оно што треба Србији је јефтин и фукционалан борбени авион за air policing. Колико је МИГ29М/35 (или како су Руси коначно решили да га назову) јефтин и фукционалан - то не знам. Међутим, за очекивати је да ће нове наруџбе за руско ваздухопловство имати приоритет: http://airheadsfly.com/2014/04/16/russia-buys-more-mig-29-smts-plans-100-mig-35/
Што се тиче ПВО, Србији требају нови системи средњег домета. Да ли је то панцир или нешто друго, то не знам.
Тај кредит од Руса је требао бити плаћен у роби, тако да то није тако неповољно како на први поглед изгледа. Међутим, није искључено да се модернизација српске РВиПВО сведе на набавку онога што Руси повлаче из свог наоружања. 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1828 on: June 08, 2014, 08:06:52 pm »

Opet će leteti naši MIG-ovi
Marko R. Petrović   08.06.2014.

Situacija u Obrenovcu se popravlja, ali problem su ogromne količine smeća i otežano snabdevanje strujom i vodom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Najveći problem su ogromne količine kabastog smeća, fekalne vode, kao i otežano snabdevanje električnom energijom i pitkom vodom. Dolaskom vlasnika lokala i kuća, prvobitne količine otpada znatno su narasle, a meštani i dalje iz svojih objekata izbacuju otpad na ulice. Uklanjanje fekalnih voda uslovljeno je mogućnostima kanalizacione mreže, a brže oticanje sprečavaju i visoki vodostaji Kolubare i Save. Deo električne infrastrukture bio je poplavljen, pa je pre puštanja električne energije potrebno izvršiti pregled i zamenu instalacija. U delu grada puštena je tehnička voda, a za snabdevanje pitkom vodom, postavljene su cisterne Vojske Srbije i javnih komunalnih preduzeća - kaže Gašić, koji koordinira aktivnostima na popravljanju posledica poplave.


Šta je Vojska zatekla kada je ušla i šta je uspela da uradi za ovih nekoliko dana?

- Vojska je angažovana praktično od prvog dana u Obrenovcu, kao i u svim opštinama pogođenim poplavama. Kada se voda povukla zatekli smo grad, kome je bila potrebna ogromna količina energije, snage i organizacije, kako bi se asanirao teren, raščistile ulice, javne površine i dvorišta i stvorili uslovi za povratak građana u svoje domove. Vojska je pomogla u uspostavljanju efikasne organizacije rada. Angažovano je više od 1.000 oficira, podoficira i vojnika, inženjerijske mašine i kamioni za prikupljanje i odvoženje smeća, kao i jedinice ABHO za biološku dekontaminaciju. Na hiljade tona smeća i šuta, stotine cisterni fekalne vode odvezeno je iz Obrenovca. Postavili smo dve poljske bolnice za zdravstveno zbrinjavanje građana i ljudi angažovanih na raščišćavanju, a po gradu smo rasporedili i cisterne sa pitkom vodom. Preuzeli smo brigu o ishrani ljudi angažovanih na radovima, kasarna „Bora Marković”, već je primila deo ljudi koji se vraćaju u grad.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pre dva dana ste bili na Kosovu i pozvali tamošnje Srbe da glasaju na današnjim izborima.

- To je u ovom trenutku za dobrobit države, dobrobit naroda i opstanak Srba i budućnost njihove dece na Kosovu. Država ostaje s narodom i nikada se neće odreći Kosova. U ovom trenutku, ovo je jedini put za ostvarenje interesa naroda i države. Osvajanjem što većeg broja glasova osujetićemo nameru Prištine da uz pomoć dela međunarodne zajednice odbace srpski narod i stave ga na margine svih dešavanja.

Srbija ima problem s avijacijom, naročito lovačkom, koja je praktično prizemljena. Kako će se to rešiti?

- Nije tačno da je lovačka avijacija prizemljena. Lovačku avijaciju ne čine samo avioni MIG-29, reč je o dezinformaciji. Tačno je da postoji problem s akumulatorima i čini se sve da se taj problem prevaziđe u što kraćem roku. Ministarstvo odbrane i VS moraju da poštuju proceduru u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama za nabavku ovih akumulatora. Procedura je složena i traje nešto duže, ali će nakon toga avioni MIG-29 biti osposobljeni za izvršavanje zadataka. Nije tačno i da je reč o nabavci vrednoj 10.000 evra, već o dve varijante, od kojih je jedna 89.000 evra, a druga 84.600 evra. Očekujem da se postupak nabavke uskoro završi.

Ima li pomaka u istrazi oko prodaje viškova vojnih sredstava u prethodnim godinama?

- Vojnobezbednosna agencija se u prethodnom periodu angažovala na presecanju i dokumentovanju zloupotreba, što je potvrđeno kroz zajedničku akciju VBA, MUP RS i Vojne policije, kada je po nalogu Višeg javnog tužilaštva privedeno šest osoba, zbog osnovane sumnje da su učestvovali u malverzacijama prilikom prodaje viškova naoružanja i vojne opreme.

O kojem je naoružanju reč, kome je oružje išlo?

- Kada je reč o naoružanju koje je prodato kao višak na tenderima, prodati su tenkovi, pištolji automatski, revolveri „magnum 357“, topovi, automatske puške, mitraljezi, puškomitraljezi.

Izvor: www.blic.rs


* 364852_bratislav-gasic-foto-vesna-lalic_f.jpg (16.52 KB, 470x270 - viewed 52 times.)

* 479298_mig-borbeni-avion01rasfoto-rajko-ristic_f.jpg (29.81 KB, 470x270 - viewed 67 times.)
« Last Edit: June 08, 2014, 08:07:34 pm by MOTORISTA » Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #1829 on: June 11, 2014, 09:03:37 pm »

U vezi statistike udesa indijskog RV-a, visok broj izgubljenih letelica svih tipova a ne samo MiG-21 vezan je uz loš sistem letačke obuke koji se dosta dugo zasnivao na klipnom avionu za početnu selekciju i dvosedoj verziji borbenih aviona (MiG-21UM itd.). Tek poslednjih godina sa nabavkom PC-7Mk II i Hawk-a uspostavljen je sistem letačke obuke koji obezbeđuje zadovoljavajući kvalitet obuke budućih pilota.

Doduše, i mi smo imali velike gubitke MiG-ova 21. Imamo negde na forumu i spisak sudbina aviona tog tipa, no ne znam da li je potpun.
Logged
Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.