PALUBA
April 26, 2024, 12:03:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 537916 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #45 on: November 04, 2008, 09:30:10 pm »

Česi i Mađari su nabavili Gripene,obe zemlje po 14 komada,12 jednoseda i 2 dvoseda.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #46 on: November 04, 2008, 10:30:03 pm »

-Грипен нема ништа по чему би био актуелнији од МиГ-35 јер је он управо такође дизајниран да буде прилагодљив даљим усавршавањима и модификација опремом и наоружањем западног и руског порекла, тзв. "отворена архитектура".

Mačak, a kojim daljim usavršavanjima? Lasersko oružje? Teslini zraci? Wink Pa sam konstruktorski biro je izjavio da je ovo poslednje za MiG-29 i da se okreću drugim stvarima. Ne može se ista krava muzti 30 godina...


-Сат лета на МиГ-35 је 2,5 пута јефтији него код МиГ-29.

To je ruska odokativna računica s obzirom da imaju operativnih aparata da mogu da stanu na prste jedne ruke. I nema poente da je nešto jeftinije ako će se podrška svoditi na "dođem ti delove za pet meseci, a možda i kasnije".


Такође сам прочитао информацију да и Руско РВ планира да наручи МиГ-35, а у сваком случају ће вероватно постојеће 29ке довести на тај ниво. 

Ako pogledaš paket izmena na 35-ici, videćeš da upgrade 29-ke nije moguć, jer se mora menjati skoro sve: od osnove, preko oplate i motora, pa do avionike. Od stare 29-ke su ostale samo šarke na kokpitu Grin


Руски авиони су одавно познати управо по једноставном одржавању, изузетак није ни МиГ-35.

Od tog tzv. jednostavnog održavanja se mi nismo 'leba najeli '99-te, a ni Indijci, sudeći po njihovim kritikama konstantne nestašice delova za 29-ku.


Ни један ни други авион колико год да се усавршавају не могу никада да буду авиони пете генерације јер немају стелт карактеристике и суперкрстарење.

Kako sad? Pa Rusi su rekli da je 35-ica "premazana" super-mega-ultra-giga stealth premazom. Pa pilot traži avion po pisti pola sata koliko je nevidljiv Grin
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #47 on: November 04, 2008, 10:38:56 pm »

Quote
Mačak, a kojim daljim usavršavanjima? Lasersko oružje? Teslini zraci? Wink Pa sam konstruktorski biro je izjavio da je ovo poslednje za MiG-29 i da se okreću drugim stvarima. Ne može se ista krava muzti 30 godina...
Добро, а чиме ће то бити унапређен Грипен, СуперГрипен...?

Quote
Ako pogledaš paket izmena na 35-ici, videćeš da upgrade 29-ke nije moguć, jer se mora menjati skoro sve: od osnove, preko oplate i motora, pa do avionike. Od stare 29-ke su ostale samo šarke na kokpitu
...као и ког Super Horneta, или најновијег Грипена, дакле најнормалнија ствар.
« Last Edit: November 04, 2008, 10:40:39 pm by machak » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #48 on: November 04, 2008, 10:52:12 pm »

Пошто смо помињали и МиГ-29К, заборавих да кажем да ће РСК МиГ учествовати са њим на тендеру за нови руски палубни ловац јер Сухојима-33 истиче ресурс 2012. године.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #49 on: November 04, 2008, 11:32:20 pm »

Pa, dugorocno gledano, i Gripen je u neku ruku privremeno resenje, do uvodnjenja stealth lovca u nase RV,u paketu sa avionom za rano upozoravanje.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #50 on: November 04, 2008, 11:48:31 pm »

Ovo su samo delovi iz vesti o programu Gripen sa hrvatske stranice sajta http://www.gripen.com/hr/GripenFighter/TheGripenFighter.htm (već imaju stranicu na hrvatskom iako još Hrvatska nije oddabrala Gripen) i to na brzaka izvučen samo mali deo teksta koji se odnosi na offset koji je po meni više nego presudan kod odabira novog aviona.

Koliko god ja voleo MiG-29, kod rusa nema offseta, nema!!!
Quote
april 2000. - U Južnoafričkoj Republici započela je proizvodnja Gripenovih komponenti, odnosno tvrtka Denel Aviation je započela s razvojem i proizvodnjom potkrilnih nosača za naoružanje NATO standarda.
Quote
jun 2002. - U Mađarskoj je osnovan Gripen investicijski fond, a tvrtka Gripen International postigla je svoj prvi uspjeh offset sporazumom koji je u prosincu 2001. zaključila s mađarskim Ministarstvom gospodarstva.
VARIG VEM iz Brazila i Saab su potvrdili tehničku suradnju za Gripen avione.
Quote
februar 2005. - Južnoafrička elektroničko-komunikacijska grupacija Grintek i tvrtka Saab objavili su kako kane zajednički nastupiti na svjetskom tržištu, u dijelu koji se odnosi na razvoj napredne komunikacijske i mrežne tehnologije za vojne potrebe.
Quote
novembar 2005. - Južnoafrički ministar minerala i energetike Lindiwe Hendricks objavio je kako je 24. studenog u Južnoafričkoj Republici pokrenut još jedan projekt industrijske suradnje u koji su uključene tvrtke Saab, BAE Systems, AngloGold Ashanti Limited, Gold Fields Limited i Standard Bank.
Quote
januar 2006. - Ministarstvo gospodarstva i prometa Mađarske potvrdilo je Gripenov zahtjev za odobrenjem sedmog offset aranžmana u vrijednosti od 342 milijuna švedskih kruna (oko 36 milijuna eura). Od tog iznosa 74 milijuna švedskih kruna odnosi se na izvoz, dok se 268 milijuna švedskih kruna odnosi na investicije. Posljednje odobrenje pokazuje kako je Gripenov tim dosad realizirao 62 posto offset obveza prema svom mađarskom kupcu, u iznosu od 4,604 milijarde švedskih kruna (oko 488 milijuna eura), i to u sklopu offset programa koji je započeo tijekom 2001.
Quote
avgust 2008. - Ministarstvo ekonomije i transporta Mađarske je objavilo odobravanje završnog dijela Saab/Gripenovog offseta, čime je s uspjehom prije vremena ispunjen kompletan offset program.

Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #51 on: November 05, 2008, 01:31:52 am »

Добро, а чиме ће то бити унапређен Грипен, СуперГрипен...?

Što se odmah vređaš? Sad Ja nisam ni rekao da se Gripen može unaprediti ili nešto slično. Avioni četvrte generacije su dostigli svoj maksimum, i ne mogu se dalje značajno unapređivati ma koliko pluseva neki proizvođači dodali posle cifre 4. To je isto kao stavljanje Pežoovog motora u Jugića Smiley

Kao što sam napisao u nekom ranijem postu - avioni pete generacije nisu nikakva šminka, ma šta neki mislili! Radi se o čistokrvnim ubicama i apsolutnim nebeskim monstrumima. Rusi i ostali bi što pre trebali da počnu da razmišljaju u tom pravcu, a ne da šamaraju mrtvog magarca. Voz pete generacije je krenuo i za sada ima samo dva putnika.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #52 on: November 05, 2008, 04:21:51 am »

Jako je tesko odluciti se izmedju ponudjenih aviona, vecina ljudi se dvoumi izmedju SAAB-a i MiG-a, sto je i logicno, iako je najbolji ponudjeni avion zapravo JSF, ali taj avion jos dugo nece biti dostupan nama za prodaju, pa ga ni ja necu komentarisati.

Realno, i ja mislim da se izbor svodi na ova dva aviona, MiG i SAAB, obzirom na performanse i cenu. Slicnih su performansi, u vazdusnim borbama na velikim daljinama oba aviona raspolazu sa odgovarajucim raketama ( R-77 i AMRAAM) koje su slicnih karakteristika i razvijaju se u istom pravcu (ramjet pogon, povecan domet...). Na malim daljinama tu su IC vodjene rakete, vec dobro poznate R-73 i R-60 (ovu poslednju mi radimo remont i modernizaciju dosta uspesno) kod rusa i AIM-9 i IRIS-T kod svedjana.
Sto se tice manevarskih sposobnosti, jasno je da vektorsko usmeravanje mlaza daje odredjenu prednost MiG-35, ali dozvoljavam da je diskutabilno koliko ce imati prilike u modernom vazdusnom sukobu da se oproba jedan avion u dogfightu.

Sto se tice napada na ciljeve na zemlji, tu je opet standardan arsenal kod rusa nevodjenih, laserski vodjenih, tv vodjenih itd. sredstava, ali isto to ima da ponudi i SAAB. Medjutim, SAAB ovde ima jednog keca u vidu krstarece rakete TAURUS dometa i do 500km, ali je pitanje da li bi smo dobili dozvolu da je kupimo, ali je i diskutabilan sistem vodjenja zasnovan na GPS-u, iako se navode i inercijalni u kombinaciji sa pracenjem terena  i uporedjivanjem slika, sto moze da znaci da raketa opciono ne mora da koristi GPS.

Cena samog aviona uz pratecu opremu je malo siva zona, i ne bih je previse diskutovao, posto to zavisi od mnogo faktora i razlikuje se od kupovine do kupovine.
Svedjani svakako imaju prednost u vidu ofset aranzmana koje nude.
Isto tako od svedjana se povoljno moze kupiti i AWACS, ali avion koji nosi ovu opremu zahteva nesto duze pss od lovackih aviona o kojima pricamo, pa mozda i nije najbolje resenje za nas, ja sam vise za helikoptere kakav je Ka-31 ili slican pandan koji dolazi iz evrope (ima ih samo ne mogu da se setim imena). U svakom slucaju, ovaj faktor ne smatram toliko bitnim za odluku.

E sad, odrzavanje u slucaju rata. mi smo se opekli sa rusima zato sto je na vlasti u Rusiji bio Jeljcin i bla bla...
Danas je na vlasti Putin i on bi nam poslao delove da se nadjemo u situaciji iz 1999. Ali ko nam garantuje da za 15 godina na vlasti u Rusiji nece opet biti neki Jeljcin, i sta ako nama bas tada zatreba takva podrska?
Isto moze da nam se desi i sa svedjanima, naravno. Ovde treba voditi racuna da se ugovorom resi da sto vise remontnih, a ako je moguce i proizvodnih kapaciteta bude ostvareno kod nas, tako da budemo sto nezavisniji od proizvodjaca.
Tu je sve stvar dogovora i mislim da bi rusi bili spremni na saradnju jednako kao i svedjani.

Na kraju, tehnicki gledano, mrtva trka po meni, tako da se sve svodi na ekonomiju i politiku.
Ekonomski dajem prednost svedjanima, dok politicki, nekako su mi blizi rusi.

Na kraju dana, treba pojesti nesto, pa bih se ipak odlucio za svedjane. Iako bih najsrecniji bio da vidim MiG-35 sa srpskim oznakama.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #53 on: November 05, 2008, 08:38:04 am »

Quote
Što se odmah vređaš? Sad Ja nisam ni rekao da se Gripen može unaprediti ili nešto slično.
@Bane:
Не вређам се, само браним свог фаворита.  Smiley

Quote
Ja nisam ni rekao da se Gripen može unaprediti ili nešto slično. Avioni četvrte generacije su dostigli svoj maksimum, i ne mogu se dalje značajno unapređivati ma koliko pluseva neki proizvođači dodali posle cifre 4.
Управо то и ја хоћу да кажем, дакле нема Грипен никакве предности у односу на МиГ-35 што се тиче неких значајних унапређења.

Quote
Ovde treba voditi racuna da se ugovorom resi da sto vise remontnih, a ako je moguce i proizvodnih kapaciteta bude ostvareno kod nas, tako da budemo sto nezavisniji od proizvodjaca.
За производне капацитете не знам, али што се ремонта тиче, Руси су и раније нудили ту опцију.

Quote
E sad, odrzavanje u slucaju rata. mi smo se opekli sa rusima zato sto je na vlasti u Rusiji bio Jeljcin i bla bla...
Није ту ништа крив Јељцин, испоручили би они и тада шта год је тражено, да је тражено и да је неко хтео то да плати. Могли смо да имамо и F-16 у наоружању, исто би прошли, можда и горе због тернутне политичке ситуације. На пример, још од 1992., па све до политичких промена у земљи 2000. године, апсолутно ништа од резервних делова за радаре западног порекла није могло да се увезе. Сами Енглези и Американци су се чудили како нам техника уопште ради. Руси, можда, не би испоручили савремене ПВО системе баш усред агресије НАТО, али по изјавама ондашњих наших политичара (Момир Булатовић) ми наводно нисмо имали пара, па ето зато нисмо ништа увезли, а добро смо знали да нам се спрема агресија.

Иначе, до појаве МиГ-35 мој фаворит је био Грипен, ма колико ја преферирао, генерално, МиГ-ове. Ми овде расправљамо, износимо аргументе, али само се надам да нећемо за 5-6 година видети неки F-16 са српским ознакама.  Roll Eyes


Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #54 on: November 05, 2008, 10:08:29 am »

Zashto MiG-35.
Nachelnik biora Suhoj (zaboravih kako se zove) je pre nekoliko godina rekao jednu vrlo vaznu stvar.
Citiram:"Ako pravite avion za veliki rat koji ocekujete koncepcija jednomotorca je ultimativna,ali za sve ostale situacije kao sto su mirnodopski periodi i svaki oblik sukoba nizeg inteziteta adekvatniji su dvomotorci"
AKO udjemo (ponovo) u NATO nashe obaveze ce biti na nivou zapadnjachke brigade tj. nesto pokretne pesadije sa pripadajucom artiljerijom i malim detasmanom oklopa plus mnja formacija specijalaca. Ne moramo da im dajemo vazdusnu podrshku.
Ako vec moramo da glumimo prijateljstvo sa zapadnom civilizacijom (mada izgleda neki nasi glumci ne glume) ipak moramo da imamo neku stalnu vezu sa Rujkama.
Osim toga verujem da ce drzava u bankrot i d a iko od nas nece videti novog aviona vec pre nestanak naseg RV ali ajde da akademski raspravljamo.
Lovci tipa Gripen i Rafal i Tajfun se smatraju "slepim crevima razvoja".
Ako kojim slucajem i budemo uzeli MiG jos ce biti pilota koji ce bar umeti kako tako d alete na njima
a sto se tice savladjivana nove opreme u kabini. Da li ste nakad seli u bilo sta modernije a da ste pre toga bili u necem losijem. Pa NA DOBRO SE LAKO BRZO NAVIKMUTI
Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #55 on: November 05, 2008, 10:19:38 am »

PRITISNUH ENTER SLUICAJNO PA SAMO DA DOVRSIM.
I ono malo iskustva i znanja i mateijal i opreme je koliko toliko srodno i primenljivo kad se zameni 29-ka sa 35-com.
osim toga od Rusa mozemo da dobijemo FULL opremu sto znaci i lepa sredstva vazduh-zemlja. LJUDI MI SMO ISTA CIVILIZACIJA (ko nije nek pocita knjigu americkog istoricara Hantingtona: Sukob civilizacija i radjanje novog svetskog poretka") A EVROPA I AMERIKA NISU I UVEK CE NAS KINJITI USLOVLJAVATI UBIJATI MALTRETIRATI ITD. Shiptare vole samo zato sto im je veliki deo stanosvnistva zavistan od droge a pluis vodeci bankari i vojne i civilne obavestajne sluzbe vode drogerski posao. Udjemo mi u NATO a shiptari krenu da rokoaju recimo Leskovac. Mislite da ce im NATO zabraniti. Nece ali dobro bombardovanje oce.
F-16 je jedan daleko vec zastareo avion.
Ostali su jednomotorci.
F-22 ne bi smo dobili pa cak i da neko od ovih nasih causha popushi Obami.
Ljudi njegov potpredsednik se u prishtinskoj shtampi naziva "Pouzdanim i iskrenim prijateljem Albanaca"
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #56 on: November 05, 2008, 10:30:19 am »

Vidim da suprostavljene strane se stalno drze svog izbora i ne vide u njemu nikakav nedostatk iako ih ima i jedna i druga strana.Krenucu prvo od Miga-35.

Taj avion nema AESA radar.Radar koji rusi reklamiraju kao AESA radar na Mig35 je u stvari samo prelazno rešenje odnosno predstalvlja hibridni PESA radar.U svrhe tendera rusi su ga tako krstili kao AESA.Mig vec odavno nije nikakva tajna,pa cak i ako se modernizuje njegov airframe ostaje isti,a sve njegove osobine su prakticno razotkrivene.Mig-35 je zasnovan na Mig29M2 predstavljenom još 1996. god.,koji nikada nije ni zaživio,i on nema nikakav vektorisan potisak,jedino ga ima OVT.Ne znam zasto se takode razmecete s mogucnostima njegovim kada je on još uvijek u razvoju znaci avion još uvijek nije kompletan,testiranja se nastavljaju i sledece godine.Još uvijek je tehnološki demonstrator.Neke stvari su poznate kao npr novi EOS o kome je detaljno pisano.Cim nije sve razvijeno znaci ne znamo ni koliko ce koštati njegovo održavanje ako i postoji neka cifra to može biti samo orjentaciono.


Gripen.

Jedna od stvari koju ne volim kod njega je previše Ne Švedskih proizvodaca ugradano u taj projekat.Dovoljno je da te samo jedan od njih ucenjuje tvoja flota ostaje prizemljena,a švedani mogu samo da slegnu ramenima.

Evo šta kaže brošura:


UK-sistem za kocenje,ucestvuje u izgradnji airframa,stajni trap,hidraulika,sistem za izbacivanje sedista....
USA-motor ,pomocni sistem napajanja,air data kompjuter
FRANC-sistem za gorivo
SAR-ucestvuje u izgradnji airframa,audio sistem.
GER-top

Kod miga ovog nema,skoro sve komponente su ruske,i rusi nas nikad nisu ucenjivali ni za sta,osim ako izuzme period infobiroa.

Komletan skoro sistem naoružanja gripena je americki,ali ne onaj najnoviji,što najverovatnije sleduje i kupce Miga nece sigurno dobiti zadnju verziju nekog ubojnog sredstva.

Ostaje na tome i da se utvrdi cija su bolja,šta vredi ako je ne znam kakav avion ali nema bolja-slabija od protivnika UBS.Koliko koštaju,njihovo održavanje..itd.Rusi su do pre uvek imali dosta povoljniju cenu avionskog oružja,ali je njihova cena održavanja bila nenormalna tako da ispane bolje da si uzeo nešto skuplje.Kako je kod ovog najnovije generacije ne znam,jer je njihova upotreba cak i u ruskim OS jako simbolicna.


Što se tice trenutnih troškova održavanja za gripena je ispod 4000$/h što je manje od bilo kog zapadnog aviona.Slaviša Vlacic je cini mi se jednom naveo da je cena oko 2500$/h ,avion je jako jednostavan za odrzavanje,samo 6 ljudi je potrebno za to, ekonomicnost motora izuzetna,moze da polece za deonica puteva nije zavisan od aerodorma jer ima APU,odrzavanje i provere sistema se vrši preko laptopa i ugradenih sistema za samoproveru i diajagnosticiranje na samom avionu.Medusobno linkovanje aviona gde jedan koristi radar i prenosi podatke na druge ciji je iskljucen omogucava stelth pristup u vazdušnoj bitci.Poseduje savremenu opremu ESM,EW, vucene mamce znaci skoro sve što zahteve moderno doba.Još malo da se vratimo na troškove eksplotacije gripena u odnosu na konkurente:

Za razliku od njega kod ostalih konkurenata bez amortizacije cena h leta se krece ovako:

F-16                 7500$
F-18C               8400$
Mig29 SMT       9000$           ( ovde je velika slicnost sa Mig35 tako da sigurne nece biti neke vece varijacije)
F-15A               11000$  ...itd


Ono što je prednost kod Miga je 10 linija za podvešanje tereta u odnosu na 5 +2 za IC rakete linije kod gripena.

Takode veca zilavost i mogucnost preživljavaljnja u borbi je na strani Miga zbog 2 motora....

Dok npr. Gripen ima veliku prednost u odnosu na miga kad je u pitanju primena kompozita,što u kombinaciji s njegovom velicinom direktno utice i na manji RCS,i duži vek konstrukcije,manje troškove održavanja,...

Mogli bi smo ovako nabrajati u ne dogled,i uvek bi našli neke od prednosti/mana jednog u odnosu na drugog.



@FF

Quote
Pa ako je max poletna masa MiG-29 20t a F-15 30t


Max poletna za Mig29 je sa 4x500kg bombe i iznosi 16710kg.Piše u manule str. 12.
Za F-15C  30845 kg.


Quote
Pogledajte usis i generalno položaj motora 35-ice - to stvara veci radarski odraz od An-2.

Ovo se u ratu 99. znalo pokazati kao prednost.Ako neprijatelj "gleda" odozgo radarom na tebe NCTR ne moze da ocita potpis lopatica rotora i tako izvrsi identifikaciju jer uvodnik se nalazi u senci trupa i strejkova.


Quote
Kada je Indija dobila prve Su-30MKI, bili su veoma neprijatno iznenadeni cinjenicom da Ruska strana nije obezbedila dokumentaciju, pa su je Indijci na kraju morali sami to uraditi, s obzirom da su sami poceli sklapati avione u svojim fabrikama.

Potrazi tekst od  Indijskog general-majora  Ashok K Mehta,pa ce ti sve biti jasno.


@machak


Quote
Сат лета на МиГ-35 је 2,5 пута јефтији него код МиГ-29.


Mi poredimo Mig35 i Gripen.Mozen 35 biti i 10x jeftiniji za odrzavanje od 9.12,to nije bitno jer je ovaj imao visoku cenu odrzavanja,a ustalom oni i nisu konkurencija jedan drugome.

Quote
Први неамерички авион који има AESA радар је управо МиГ-35. 

Vec sam o ovome pricao-Indija bi se trebala ukljuciti u citavu pricu i sa NIIP razviti taj radar.Tek je na maks 2007
prikazan mockup dela buduceg radara,znaci trebace još vremena.Rusi u tom pogledu kaskaju jer EF200 je pred uvodenjem ovog tipa radara,Izraelci su odavno tu odmakli,a najnovija verzija gripena koja bi se trebala pojaviti negde oko 2010 ce ga imati.Rusi mozda i  razviju radar ali to je sve u labalatorijskim uslovima,i to je još daleko od industrijske proizvodnje.

Quote
Руски авиони су одавно познати управо по једноставном одржавању

..i skupom odrzavanju zbog kratkog resursa rezervnih delova i cestih remonta.


Quote
Може да полеће и слеће са неопремљених аеродрома, аутопутева, дању и ноћу у разним метео условима.

Kako ceš startovati taj mig kad bude trebao da poleti s AP ,ima li on sisteme za samo pokretanja poput JFS kod F-16?

Quote
Има чак и уграђен сопствени систем за производњу кисеоника.

Gripen takode ima OBOGS,to vec imaju avioni od pre 20 god.


Quote
  У односу на 29ку полетна маса му је повећана за 30% што га чак може свртати у категорију средњих ловаца.


Da li mu je ujedno povecan i potisak za toliko,da ponisti to povećanje težine?



P.S

Kada bi se kladio na efikasnost i ubjitost naoružanja,mislim da bi ipak stavi pare na Miga.


__________________________________________

Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #57 on: November 05, 2008, 01:17:01 pm »

Kad vec pricamo o velicinama evo kako stoje F-16 i Mig29

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2.gif (13.05 KB, 452x162 - viewed 142 times.)
« Last Edit: July 27, 2010, 11:34:43 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #58 on: November 05, 2008, 01:53:52 pm »

Quote
airframe, RCS, ESM, EW, manuale, EOS, NCTR...

Сагласан сам са већим делом твоје анализе, али бих те замолио због осталих чланова форума који ово читају, а не прате западну литературу и не знају енглески да користиш одговарајуће српске изразе и термине, ако их има.

Quote
Taj avion nema AESA radar.Radar koji rusi reklamiraju kao AESA radar na Mig35 je u stvari samo prelazno rešenje odnosno predstalvlja hibridni PESA radar.U svrhe tendera rusi su ga tako krstili kao AESA.
Онда је крајње безобразно од Руса што баш истичу да је радар на МиГ-35 први неамерички радар са фазираном антенском решетком и електронским сканирањем. На пример, за Су-35БМ су конкретно рекли да се ради о PESA радару.
Што се тиче развоја, до сада су направили неколико верзија за различитим дијаметром антене и са различитим примопредајним модулима.
Quote
МиГ-35 – первый истребитель Европы, на котором установлена РЛС с АФАР. Это не случайно. Четверть века назад «МиГ» стал пионером внедрения на истребителей радаров с электронным сканированием. МиГ-31 с пассивной фазированной антенной решеткой опередил конкурентов из США, Франции и других стран.
У истом тексту су дали пример радара са МиГ-31 који је имао радар са пасивном ФАР.

Quote
Rusi u tom pogledu kaskaju jer EF200 je pred uvodenjem ovog tipa radara,Izraelci su odavno tu odmakli,a najnovija verzija gripena koja bi se trebala pojaviti negde oko 2010 ce ga imati.Rusi mozda i  razviju radar ali to je sve u labalatorijskim uslovima,i to je još daleko od industrijske proizvodnje.
Дакле Грипенов радар је још увек у лабораторији, а на Миг-35 је уграђен и ради. Ево утисака индијског пробног пилота:
Quote
The Zhuk radar … well, we did have it on for a short while and the resolution of the radar in the air to ground mode was considerably better than the F-16 Block 50 jet I had flown on.

Quote
..i skupom odrzavanju zbog kratkog resursa rezervnih delova i cestih remonta.
Хех, па ту су класична уврежена мишљења о старим верзијама 29ки. Код 35це баш истичу да је ресурс и поузданост најважнијих агрегата на авиону вишеструко повећана.

Quote
Medusobno linkovanje aviona gde jedan koristi radar i prenosi podatke na druge ciji je iskljucen omogucava stelth pristup u vazdušnoj bitci.
То сам већ поменуо у једном од својих порука. Дакле концепт "мрежноцентричног ратовања" је примењен и на МиГ-35.
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #59 on: November 05, 2008, 02:47:55 pm »

Airframe -zmaj aviona znaci trup zajedno s krilima,repom...
ESM-elektronski sitem samozastite na avionu kao sto su SPO,dispenzer mamaca...
RCS- na naski RRP odnosno velicina odraza aviona na radaru
EW-elektronsko ratovanja
EOS- ovo je ruska skracenica za OLS opticko lazarni sistem
NCTR-Non-Cooperative Target Recognition za ovo postoji objasnjnje sta je, i kako radi vec sam rekao
ali koliko znam nema skracenice na nasem jeziku.


Quote
Онда је крајње безобразно од Руса што баш истичу да је радар на МиГ-35 први неамерички радар са фазираном антенском решетком и електронским сканирањем. На пример, за Су-35БМ су конкретно рекли да се ради о PESA радару.
Што се тиче развоја, до сада су направили неколико верзија за различитим дијаметром антене и са различитим примопредајним модулима.


O ovome imam nekoliko clanaka, komentara,izjava sve iz ruskih casopisa,sajtova o ovome.Ruske firme poput NIIP prakticno same o svom trosku razvijaju,bez ikakve pomoci drzave.Dizu kredite i snalaze se kako mogu.Nazalost to je tako ,isti slucaj je i sa razvijem Al41F motora s mogucnosu superkrstarenja.


Moras samo jednu stvar da ubasis poslije ono neamericki a to je aktivno elektronsko skeniranje.


Quote
Дакле Грипенов радар је још увек у лабораторији, а на Миг-35 је уграђен и ради. Ево утисака индијског пробног пилота:


Zuk radar je koliko znam na Su30,dok F16/50 ima radar star preko 20god.Svedjani sami ne razvijaju radar vec u kooperaciji s Thalesom od koga se takodje i rusi snadbevaju elektronikom.Poceli su vec pregovori s Norveskom,Danskom,Tajland je vec narucio gripen a tu je i Brazil po svemu sudeci.Znaci prilicno osiguran plasman sto daleko smanjuje rizik prilkom ulganja u projekt,
sto bas i nije nazalost izvesno s Mig35.


Quote
..i skupom odrzavanju zbog kratkog resursa rezervnih delova i cestih remonta.
Хех, па ту су класична уврежена мишљења о старим верзијама 29ки. Код 35це баш истичу да је ресурс и поузданост најважнијих агрегата на авиону вишеструко повећана.

Ako si primetio napisao sam po cemu su bili poznati ruski avioni,znaci na odnosi se na najnovije.


Quote
Medusobno linkovanje aviona gde jedan koristi radar i prenosi podatke na druge ciji je iskljucen omogucava stelth pristup u vazdušnoj bitci.
То сам већ поменуо у једном од својих порука. Дакле концепт "мрежноцентричног ратовања" је примењен и на МиГ-35.


U pravu si imaju obojica tu mogucnost samo pitanje je ciji je sistem efikasnijii, otporniji na ometanje.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 24 queries.