PALUBA
April 26, 2024, 06:49:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 127   Go Down
  Print  
Author Topic: Izbor novog aviona za V i PVO Srbije  (Read 537978 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #60 on: November 05, 2008, 04:31:25 pm »

Quote
EOS- ovo je ruska skracenica za OLS opticko lazarni sistem
ОЛС је руска скраћеница за Оптико Локационаја Станција, а и на енглески га преводе OLS Optical Locator Station.

Quote
NCTR-Non-Cooperative Target Recognition za ovo postoji objasnjnje sta je, i kako radi vec sam rekao
ali koliko znam nema skracenice na nasem jeziku.
Нема домаће скраћенице, али се односи на технологију идентификације циљева свој-туђ без коришћења класичног питача-одговарача IFF.

Quote
Zuk radar je koliko znam na Su30
Фирма Фазотрон је развила Жук-АЕ (руско обрнуто Е) из серијских Жук-МЕ намењених МиГ-29К/КУБ и МиГ-29СМТ.

Quote
O ovome imam nekoliko clanaka, komentara,izjava sve iz ruskih casopisa,sajtova o ovome.Ruske firme poput NIIP prakticno same o svom trosku razvijaju,bez ikakve pomoci drzave.Dizu kredite i snalaze se kako mogu.
Има и ја информације са више руских и једног западног сајта. То што фирма улаже паре за развој није ништа необично, с обзиром да ради на пројекту за страног купца, али то не умањује вредност пројекта.
« Last Edit: November 05, 2008, 04:42:41 pm by machak » Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #61 on: November 07, 2008, 08:41:51 am »

@dexy

Quote
Slicnih su performansi, u vazdusnim borbama na velikim daljinama oba aviona raspolazu sa odgovarajucim raketama ( R-77 i AMRAAM) koje su slicnih karakteristika i razvijaju se u istom pravcu (ramjet pogon, povecan domet...).


Meteor je u opciji kod novog gripena,ne verujem da ce biti AIM120D.


Quote
Sto se tice manevarskih sposobnosti, jasno je da vektorsko usmeravanje mlaza daje odredjenu prednost MiG-35,

Mozda ce dosaditi ovako nabrajanje ,ali za gripen kao opciju takođe nudi se OVT .

Quote
Sto se tice napada na ciljeve na zemlji, tu je opet standardan arsenal kod rusa nevodjenih, laserski vodjenih, tv vodjenih itd.

Rusi ovde imaju problem kod laserskih vodjenih bombi jer su im neadekvatni-nezadovoljavajuci kontejner laserski za ozracavanje cilja.Zato su se odlucili da koriste francuske.


@zaslon

Quote
Koliko god ja voleo MiG-29, kod rusa nema offseta, nema!!!

Bila je svojevremeno jedna ponuda od Tajlanda smrznuti pilici za suhoje,al udari pticiji grip i posao propade.Ko zna mozda bi i uspio da nije toga bilo.


@Koja

Quote
Citiram:"Ako pravite avion za veliki rat koji ocekujete koncepcija jednomotorca je ultimativna,ali za sve ostale situacije kao sto su mirnodopski periodi i svaki oblik sukoba nizeg inteziteta adekvatniji su dvomotorci"

Meni bi nekako bilo logicnije obrnuto dvomotorci za rat,jednomotorci za mir.


Quote
osim toga od Rusa mozemo da dobijemo FULL opremu sto znaci i lepa sredstva vazduh-zemlja.

Bas zato kao sto si dodro naveo da mnogi nasi na glume ljubav prema zapadu,rusi ce opreznije pristupiti sta da nam prodaju.

Quote
Udjemo mi u NATO a shiptari krenu da rokoaju recimo Leskovac. Mislite da ce im NATO zabraniti.

Zavrsilo bi se ko kad su Turci izvrsili invaziju na severni Kipar 1974.,zauzeli pola ostrva i nikom nista.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #62 on: November 07, 2008, 12:15:37 pm »

Quote
Цитат
Sto se tice napada na ciljeve na zemlji, tu je opet standardan arsenal kod rusa nevodjenih, laserski vodjenih, tv vodjenih itd.

Rusi ovde imaju problem kod laserskih vodjenih bombi jer su im neadekvatni-nezadovoljavajuci kontejner laserski za ozracavanje cilja.Zato su se odlucili da koriste francuske.
На којим авионима користе француске контејнере?
На МиГ-35 је уграђен интегрисани оптоелектронски систем руске производње, између осталог служи и за ласерско осветљавање земаљских циљева.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #63 on: November 07, 2008, 07:17:10 pm »

Quote
Koliko god ja voleo MiG-29, kod rusa nema offseta, nema!!!

Bila je svojevremeno jedna ponuda od Tajlanda smrznuti pilici za suhoje,al udari pticiji grip i posao propade.Ko zna mozda bi i uspio da nije toga bilo.

Kakve veze ima plaćanje u naturi sa ofset aranžmanom? Grin
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #64 on: November 10, 2008, 08:56:37 am »

Su-24 u Afganistanu je koristio laserski vodjene bombe sa dosta slabim ucinkom,za razlog se navodi da je bio upravo kontejner pa su kasnije od francuza nabavili za njega.Za ostale ne znam kakav je slucaj,ali vrlo je verovatno da su isto morali nabaviti neki strani kontejner.Za mig nisam proveravao kakvo je kod njega stanje,i gde mu je smesten taj sistem.


______________________________________


Logged
djurica
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #65 on: February 28, 2009, 01:14:30 am »

Moj izbor od ponudjenih je mig35.Negde sam procitao a ne mogu da se setim gde da je bila simulacija borbe mig29 i su27 protiv f16 i f18 , sve se desilo u Juznoafrickoj Reoublici. Bilo je 20-ak scenarija a Ameri su dobili samo 1 ili 2. Malo. Cini mi se da bi lakse se dogovorili sa Rusima oko rezerve delova i opreme. Gorko iskustvo su imali Argetinci sa Englezima Iranci sa Amerima (mozda ima jos orimera).Mozda ovo zvuci kao vic ali ja mislim da ce STELT u skoroj buducnosti biti samo bezvredan trosak i totalno nepotreban za avione a vrlo koristan za sve pvo raketne projektile. Onaj u Budjanovcima je bio vidjen a nije to znao, da je znao pobegao bi ,a ako ne vidi od cega da bezi dzaba mu katapult. Mozda je vic , vreme ce pokazati.
Logged
Asunsion
Guest
« Reply #66 on: March 25, 2009, 10:35:08 pm »

По мени наследник Мигова треба бити (логично) Миг.

У суштини питање није нимало једноставно. Доста тога сте поменули, али то није ни 15% потребног. Зато могу само ставити извесне акценте на разлоге. Пре свега избацио бих Ф35, Рафал и Грипен, из игре због понеког дебелог разлога. Остају Ф16, Миг и Су. Ф-16 бих избацио јер је амерички, али и због тога што ни случајно није на нивоу Миг и Су. Да би "хватао воз" требало би да нас руси дебело испале, а да нас амери невероватно цене (о чему нема говора). Од Су и Миг. Много знојаво даље. Поредити та два авиона. Димензије, маневрабилност, цена, обука, постојећа тактика...итд је Миг. Могућности, развој тактике, значај, превентива одржавање, универзалност, спремност...итд је Су.

Иако је мој одговор на то дал Миг, или Су крајње лабав. Ето одлучио сам се за Миг, јер Србија константно хоће да буде мала...

(У суштини сматрам да авион који није превазиђен са маневрима, даје нашем пилоту највише шанси да преживи.)

Поздрав!
« Last Edit: March 01, 2015, 12:59:13 pm by Adler, Reason: Uređen prelom teksta. » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #67 on: March 25, 2009, 10:38:38 pm »

Izbacuješ avion iz trke samo zato što je američki... vrlo profesionalno, nema šta. Tvoji postovi me strašno podsećaju na postove jednog člana sa Krstarice... ako nije baš Svrljig.... Smiley
Logged
Asunsion
Guest
« Reply #68 on: March 25, 2009, 11:09:37 pm »

Rade:   "Izbacuješ avion iz trke samo zato što je američki... vrlo profesionalno, nema šta."

Да САМО зато што је амерички.

Поздрав!
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #69 on: March 25, 2009, 11:26:37 pm »

Izbacuješ avion iz trke samo zato što je američki... vrlo profesionalno, nema šta.
Ima nešto u tome...
Izbor zemlje za nabavku oružja je uvek bio političke prirode, možemo da pogledamo situaciju sa SFRJ i sve je jasno. Danas je to još teže, jer moderni avioni zahtevaju komplikovano održavanje, pa morate biti sigurni da ćete biti u dobrim odnosima sa nekim u narednih 20-ak godina.

A politički smo danas u situaciji da bismo hteli da vagamo strane, tako da ko zna kad ćemo da prevagnemo na koju stranu. Tako da mislim da do tada nećemo uzimati nešto tako veliko kao eskadrilu aviona.
« Last Edit: March 26, 2009, 05:10:56 pm by dreadnought » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #70 on: March 25, 2009, 11:30:21 pm »

Ako ćemo sa tog stanovišta da razmatramo buduću nabavku, onda je najbolje da pokrenemo vlastitu proizvodnju, pošto se ni braća nisu nešto pretrgla sa rezervnim delovima... i ostalim potrepštinama.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #71 on: March 25, 2009, 11:37:15 pm »

Ako ćemo sa tog stanovišta da razmatramo buduću nabavku, onda je najbolje da pokrenemo vlastitu proizvodnju, pošto se ni braća nisu nešto pretrgla sa rezervnim delovima... i ostalim potrepštinama.
Čekaj, kod braće se do pred sam rat moglo kupiti štošta što nam je bilo potrebno, da su naši hteli da plate. I danas može da se kupi, iako skrećemo ka NATO. Ne očekuješ valjda da nešto dobiješ na lepe oči?
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #72 on: March 25, 2009, 11:54:27 pm »

Rade je za ovo apsolutno u pravu.

Vathra nije tačno da naši nisu hteli da plate, ali su zbog nedostatka novca predložili plaćanje klirinškim dugom. Jelcin, koji nas je zamrzeo 1993. godine posle podrške našeg političkog vrha Hazbulatovu i Ruckoju (o kakvoj glupoj proceni se radi i političkom samoubistvu ne treba trošiti reči), je ovo glat odbio.

Uostalom, SFRJ je bila veoma rado viđena mušterija kod Amerikanaca, a neku softiciranu američku opremu smo dobijili i pre nego li NATO zemlje.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #73 on: March 26, 2009, 12:04:18 am »

Димензије, маневрабилност, цена, обука, постојећа
тактика...итд је Миг.

Ne znam kako kao veliki rusofil ne pratiš vesti iz Rusije? Imaš nekoliko ruskih kanala na našim kablovskim televizijama, a imaš i video streamove ruskih televizija na Internetu.

MiG konstrukcioni biro je pred zatvaranjem zbog gubitka od 1,5 milijardi dolara. U toliko su lošoj situaciji da će se najverovatnije stopiti sa inkubatorom oko Suhoja.
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #74 on: March 26, 2009, 12:09:03 am »

pošto se ni braća nisu nešto pretrgla sa rezervnim delovima... i ostalim potrepštinama.

Sećam se priče iz 20045. da smo neke delove za "dvadesetdevetke" platili i čekali skoro tri godine. Ne znam ni da li su ikad i stigli.

O tempora o mores!
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 127   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.