PALUBA
February 29, 2020, 10:25:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: KONKURS ZA UREDNIKE FORUMA
 
   Home   Help Search Calendar Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vazdušni rat na Bliskom Istoku  (Read 6804 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #60 on: May 16, 2018, 01:31:12 pm »

според руски извори во војната од 1982 година  сириците со миг-23 собориле 11 летала од кој 6 биле ф-16 и 5 ф-15 како помодерни ловци за тој период.Инаку  вкупно сириците загубиле 49 летала додека израелците 46 летала. Така да миг-23 млд се покажал како достоен за ф-15 и ф-16
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #61 on: May 16, 2018, 01:44:28 pm »Израел има тенденцију да пренадувава своје успехе и победе.

Toe e точно на пример тие во 1973 година се обидоја со теновки  да ударат на дамаск ама беа  пречекани од една ирачка тенковска дивизија и беа тешко поразени за оваа никој ниту збор нема напишано
Во 1982 година се фалат со победата над долината бека но не кажава дека во воздужните битки со сириците загубиле 46 авиони  , нема да ти кажат дека 150 тенкови од мерква 1 до шхот беа уништени од страна на сириците кога ракетните систем  милан и конкурс  сириците ги ставија на џип и во баш во таа долина бека тотално ги масакрираја еврите .Па ајде америкаснката дипломатија му се зкануваше на  овие во дамаск да намалат со воените дејствија во либан .
Logged
gocemk
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 799


« Reply #62 on: May 16, 2018, 02:00:38 pm »

Mig-21 можи да собори ф-16 па и Ф-15  . Особено кинеските верзии и оваа верзијата што е за индија бидејки сите тие имаат можност за нишањето од кацигата(  helmet mounted sight) нормално при блиски борби предност е тоа што кога пилото ке го забележи ф-15 можи да лансира  ракета на пример пл-9 и преку погледот каде е насочен нишанот од пилотскиот шлем да го го погоди ф-15 или да го донеси на линија на  активирање на иц наведуваната глава , ова е многу клучно и корисни при борби во близина.
Сепак миг-21 најголеми шанси имаа кога  полетува од импровизирани писти распоредени на самиот објект кој се брани и да се подигни  во тој момент кога ф-15 или ф-16 е само на 20 км растојаније  нешто што го правеле северен виетнам со миг-17 против ф-4 .Исто така можно е денес да се пренесуват информаци до самиот миг-21 преку интерент мрежа и тој миг-21 да добије точни информаци од други радари каде се наога на пример ф-15 еве да речиме на далечина од 150 км и да преземи маневри за избегнување или да слета на некој импорвизиран аеродром .Сепак миг-21 можи ке треба да биди со можност за слетување на такви аеродроми односно да имаа таков тип на слетувачка опрема.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.015 seconds with 25 queries.