PALUBA
April 16, 2024, 12:38:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Topovi obalnih baterija JRM  (Read 61807 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #75 on: December 21, 2020, 11:54:55 am »

Ja sam mislija da je okb bija u Pazinu

Jeste, negde do 1990. Kada je JNA preuzela naoružanje TO RH (leto 1990.) i taj okb je prešao u 139. brmdp. Istini za volju, ne znam da li je i bio u organizaciono-formacijskoj strukturi brigade po formaciji ili je samo tu "ćušnut" jer se nije znalo gde sa njim.
Boro, zar okb Pazin nije bio po formaciji u 5. AO?
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #76 on: February 10, 2021, 12:52:06 pm »

U knjizi Grubišića Slave "Šibenik u danima sloma talijansko-fašističke okupacije 1941." sam pronašao podatak da su u Murteru 1943. godine partizani koristili 2 posadna topa 149mm M-98 bez hidrauličnih koćnica.

Da li možda netko zna o kakvim je topovima riječ, odnosno da li postoji neki drugi naziv za tu vrstu topa? Hvala!


Najverovatnije su bili KuK topovi kalibra 150 mm istog tipa kao i oni koji su bili u sastavu baterija na Brionima i Barbarigi.

Hvala na brzom odgovoru!

Moguće da su to bili ti topovi, oni najviše odgovaraju opisima starih ljudi. Brine me jedino informacija da im je domet ispod 14km što je u knap do Kornata.

Stariji ljudi s kojima sam razgovarao a koji su bili djeca kada su partizani dopremili poljske topove/haubice (FH 18 150mm) u Murter kažu da su stari topovi Kraljevine Jugoslavije bili veći od tih novih.

Kažu da su imali metalne štitove koji su virli metar do metar i pol sa svake strane cijevi. Tako da je moguć da su to topovi tipa A 15 cm SK L/40 ili varijacija Škoda 15 cm L/40 K96:
https://en.wikipedia.org/wiki/15_cm_SK_L/40_naval_gun

Poklapa se i municija:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_British_ordnance_terms#Separate_QF

Eksplozivno punjenje u čahuri su prema tome bile korditne šipke odnosno cijevi blijedo-crvene boje.

Nigdje na Internetu nisu pronašao fotografije tih cijevi odnosno šipki.

Da li možda netko zna više o tim punjenjima, da li postoje kakvi zapisi o tome u našim krajevima?

To mi je zanimljiv podatak jer su te šipke obilježile djetinjstva mnoge djece koja su se igrala s njima.






Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #77 on: February 10, 2021, 01:41:29 pm »

Najverovatnije se radi o Krupovim oruđima 15 cm SK L/40.

https://en.wikipedia.org/wiki/15_cm_SK_L/40_naval_gun
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #78 on: February 12, 2021, 01:37:22 pm »

Hvala na brzom odgovoru!

Prema opisu očevidaca koji su sudjelovali u vuči tih topova od pristaništa do brda Raduč ti topovi su imali velike kotače s gusjenicama pa bi to ipak trebao biti Cannone da 149/35 A.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cannone_da_149/35_A

Jedan takav zvani Marko izložen je u vojnom muzeju u Beogradu.

Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #79 on: February 12, 2021, 02:15:10 pm »

Imam novo pitanje za znalce.. Smiley

U jednom bunkeru baterije na Raduču kojeg lokalni ljudi zovu usta ili mitraljesko gnijezdo, očevici s kojima smo razgovarali a koji su tada bili djeca tvrde da su vidjeli velik mitraljez čije čahure su bile dugačke oko 20cm.

To su vidjeli u razdoblje nakon drugog svjetskog rata (1945.-1950.) ali je vjerojatno oružje instalirano još od strane Kraljevine Jugoslavije, a korišteno od strane Talijana koji su ga vjerojatno onesposobili prije bijega nakon kapitulacije Italije.

Ovo su rupe tronogog nosača na kojem je bilo monitrano oružje.


Ovako bunker izgleda iz vana.


Otvor bunkera je na visini od otprilike 1,5m.


Da li netko ima ideju koji bi to teški  mitraljez ili strojnica mogao biti? Ili se možda radi o kakvom lakšem topu, jer su čahure zaista velike?

Hvala!


* bunker_daljinomjer.jpg (62.18 KB, 535x386 - viewed 11 times.)

* 20210212_111110.jpg (68.29 KB, 1500x844 - viewed 7 times.)

* 20210212_111146.jpg (144.04 KB, 1500x844 - viewed 8 times.)
« Last Edit: February 12, 2021, 02:25:28 pm by murterin » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #80 on: February 12, 2021, 02:42:05 pm »

Ti postavljas pitanja za znalce a pozivas se na narodna predanja? Ne znam kakav odgovor ocekujes na temelju toga?
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #81 on: February 12, 2021, 03:15:10 pm »

Pozivam se na svjedočanstva živućih svjedoka s kojima sa razgovarao. Na ta svjedočanstva gledam kao na tragove koji mogu biti od pomoći pri identifikaciji oružja. Ali se ne pozivam samo na njih. Poslao sam fotografije bunkera i period kada je oružje viđeno. Taj bunker je izgrađen do 1941. godine vjerojatno i do 1935.

Na temelju tih podataka zanima me o kakvom bi oružju moglo biti riječ. Po mom sudu, znalci moguće da znaju s kojim teškim mitraljezima je Kraljevina Jugoslavija raspolagala ili koje oružje ima čahure dugačke oko 20cm.

Što se tiče topova koje sam spomenuo u prethodnom mailu,  oko 15 očevidaca tvrde da su topovi bili na kotačima. To su topovi koje u partizani  doveli nakon kapitulacije Italije i nakon bijega Talijana iz baterije koji su prije bijega onesposobili topove  15 cm SK L/40 koje je instalirala Kraljevina Jugoslavija nakon izgradnje vojarne.

Isprike ako sam koga uvrijedio!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #82 on: February 14, 2021, 10:45:35 pm »

Objekt lici na mjesto gdje je bio daljinar a daljinar je također imao postolje. Cahura od 20cm ne postoji kod PAM-ova jer su najduze bile u prosjeku duplo manje do 10cm. Pa i za PAT 20mm cahura od 20cm je predugacka  jer su se kretale 11-14cm duljine. PAM-u nije mjesto u bunkeru daljinara, PAM je na otvorenom polozaju sa poljem djelovanja 360°.
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #83 on: February 15, 2021, 08:46:16 am »

Hvala! Da, vjerojatno je bio tamo daljinomjer! Da li netko zna kakvim daljinomjerima je raspolagala Kraljevina Jugoslavija? Postoje li gdje fotografije?

Dvoje ljudi mi je reklo da su tamo vidjeli mitraljez. Oni su tada bili djeca pa su im čahure izgledale sigurno veće. Njihov tadašnji pedalj i današnji se uvelike razlikuju.  Smiley

To su samo nagađanja, ali možda je moguće da su vojnici nakon što su topovi Kraljevine Jugoslavije bili onesposobljeni, tamo jedan kratak period držali mitraljez - možda BREDA 20m ili Brojevka 15mm ZB-60. Roll Eyes

Ali još je vjerojatnije da su vidjeli daljinomjer i zamjenili ga za mitraljez, a čahure su se našle tamo iz neke druge priče...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #84 on: February 28, 2021, 03:16:59 pm »

Jedna sa Flakovima 88.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* obalna.png (229.45 KB, 429x283 - viewed 196 times.)
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #85 on: June 03, 2021, 07:02:51 pm »

Našao sam podatak u njemačkom stručnom magazinu “Clausewitz” da su topovi Ansaldo 90/53 sa bojnog broda Vittoria Venetto , ukupno 12 komada, predani Jugoslaviji nakon što je brod isječeni u staro željezo 1948.
Ti topovi su onda ugrađeni u obalne baterije.
Ako je to točno, onda nam ostaje naći podrijetlo ostalih 90 mm topova obalnih baterija JRM.
Koliko je meni poznato bile su 2 baterije po 4 topa na Visu, zatim 2 baterije sa isto 4 topa na Žirju, jedna baterija na Zečevu sa 4 topa, jedna na Istu i jedna na Velom Derveniku sa isto tako 4 topa.
Zna li netko još podataka?
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #86 on: June 03, 2021, 08:40:50 pm »

Topovi Ansaldo 90mm su bili primarno AA topovi u vucnoj verziji a zatim na brodskim i samovoznim postoljima.
Tih topova je sigurno bilo vise,  podrijetlo/porijeklo, tesko cemo saznati bez arhiva u Beogradu. Uglavnom zalihe municije su bile tanke pa je MTRZ SK uradio, konverziju na USA standard 90mm.
Logged
andy
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #87 on: September 09, 2021, 01:46:32 am »

Na Istu nisu bili topovi 90 mm, već 6 topova 88 mm i 3 topa (pokretna) ZIS 3 76 mm. Ovo je za 80-te godine. Možda su bili ranije, ali je teško za vjerovati jer nigdje nije bilo vidljivo gdje su mogli biti.+++++++++++++++++++++++
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #88 on: September 09, 2021, 10:30:30 am »

Na Istu nisu bili topovi 90 mm, već 6 topova 88 mm i 3 topa (pokretna) ZIS 3 76 mm. Ovo je za 80-te godine. Možda su bili ranije, ali je teško za vjerovati jer nigdje nije bilo vidljivo gdje su mogli biti.+++++++++++++++++++++++
Moze biti i logicno je da je uporiste imalo jedinstvene osnovne topove, jer su 88 mm bili i na Bonasteru.
Jedna digresija - osnovna funkcija ZIS-ova nije bila protivbrodska nego protiv desantna borba.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #89 on: September 09, 2021, 11:06:11 am »

Na Istu nisu bili topovi 90 mm, već 6 topova 88 mm i 3 topa (pokretna) ZIS 3 76 mm. Ovo je za 80-te godine. Možda su bili ranije, ali je teško za vjerovati jer nigdje nije bilo vidljivo gdje su mogli biti.+++++++++++++++++++++++
Da li je 6 topova 88 mm bilo na fiksnom položaju (stacionarnom) ili su bili mobilni?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.