PALUBA
March 29, 2024, 01:37:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Topovi obalnih baterija JRM  (Read 61530 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kosmonaut
Guest
« Reply #30 on: May 29, 2018, 01:26:10 pm »

Topovi 76mm su najvjerojatnije Zis-ovi. Nisu se koristili kao obalni vec kao brze interventne snage koje su blokirale napadaca u desantnim rejonima. Bili su locirani n Korculi i jos zasigurno negdje. Istu namjenu su imali trofejna SO i tenkovi na otocima i obali. (Te aerodromim na kopnu u unutrasnjosti)
Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #31 on: May 29, 2018, 08:56:16 pm »

Upravo je tako kako navodi kosmonaut. Određeni broj ili čak većina OBO (obalskih baterijskih oslonaca) imao je u svom sastavu vod Zis-ova 76mm, prije svega za neposrednu odbranu a onda i za druge zadatke u okviru mogućnosti takvog topa. Dakle, u vrijeme JNA nije bio osnovno oruđe obalske odbrane a možda je kasnije, u drugim situacijama, dodjeljivana i takva uloga. Inače bio je omiljen top kod starijih generacija artiljeraca kopnene vojske.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #32 on: May 30, 2018, 10:37:23 am »

Bio je lak i precizan. Wink
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #33 on: May 30, 2018, 11:31:25 am »

Negdje sam citao da je bila neka kombinacija Zis i Pinz Gauera kao vucno vozilo visoke prohodnosti radi zauzimanja polozaj van cestovnih komunikacija. U tom slucaju se smanjivao bk municije. Volio bih vidjeti negdje fotku te kombinacije. Inace je Austrija ugradjivala Zis ove u utvrdjene zaprecne polozaje na visokim kotama i sa velikom negativnom elevacijom sto je moglo nanijeti stete i novijim tenkovima a ciljevi su se teze mogli zakloniti od takve paljbe.
Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #34 on: May 30, 2018, 07:47:42 pm »

... Nadam se da nece biti OT da dodam i ovo: Po ratnoj formaciji OBO je pored jednog vatrenog voda osnovnih topova (uglavnom 88 ili 90 mm) i komandnog voda imao i vod Zis-ova 76mm, vod PAT 20/3 (2 kom) a kasnije i strele2M, zaštitni (pješadijski) vod, sanitetsko, pozadinsko i (nisam 100% siguran) tehničko odelenje. Sve je ovo bilo pod komandom komandira obalske baterije (formacijski u činu p.b.b. ili p.f.) a podređeno komandi VPU ili nekog moad-a. Pokretne baterije (85 ili 130mm) imale su komandni i 2 vatrena voda ali bez ovih zaštitnih i pozadinskih jedinica  u svom sastavu. Ako se neko bolje sjeća volio bih da me ispravi.

moad - mešoviti obalski artiljerijski divizion, VPU - vojnopomorsko uporište (za one koji nisu iz mornarice)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: May 30, 2018, 08:09:14 pm »

baterija 88/90 i zis, imala u svojoj sastavi i kompletne službe pored (izviđači, računsko odelenje, meteo odelenje) ili samo vatrena odelanja?

Znam da je g.Boro pričao da su 130mm topovi imali to u svom sastavu .


LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #36 on: May 30, 2018, 08:34:16 pm »

baterija 88/90 i zis, imala u svojoj sastavi i kompletne službe pored (izviđači, računsko odelenje, meteo odelenje) ili samo vatrena odelanja?

Znam da je g.Boro pričao da su 130mm topovi imali to u svom sastavu .


LPB

Baterije OA 88 mm i 85 mm imale su kompletan sastav, kako @Božo nabraja. ZIS 76 mm su koliko se sećam bili samostalni vod u sastavu diviziona, najčešće mešovitog, - svu logističku i drugu podršku imali su od diviziona/baterije, ne svoju sopstvenu.

Inače, koliko sam ja video na gađanjima, to je bio snajper kalibra 76 mm - mogao je da ubaci granatu u lonac na vatri i da rasturi pasulj. Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: May 30, 2018, 08:38:45 pm »

Hvala Boro.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #38 on: May 31, 2018, 12:14:33 am »

зис и јесте артиљеријски снајпер. мене је купио још као клинца, када је мој деда-стриц успео да убеди неког младог официра да му да једну гранату и из прве разбуцао гомилу камења која је изигравала непријатељски бункер, уз презриви коментар, "колко сам их ја испалио на сремском фронту ти у животу нећеш да их видиш". правио се мало важан тај официр, али је брзо спласнуо после деда периног поготка из прве.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #39 on: May 31, 2018, 06:37:57 am »

... Nadam se da nece biti OT da dodam i ovo: Po ratnoj formaciji OBO je pored jednog vatrenog voda osnovnih topova (uglavnom 88 ili 90 mm) i komandnog voda imao i vod Zis-ova 76mm, vod PAT 20/3 (2 kom) a kasnije i strele2M, zaštitni (pješadijski) vod, sanitetsko, pozadinsko i (nisam 100% siguran) tehničko odelenje. Sve je ovo bilo pod komandom komandira obalske baterije (formacijski u činu p.b.b. ili p.f.) a podređeno komandi VPU ili nekog moad-a. Pokretne baterije (85 ili 130mm) imale su komandni i 2 vatrena voda ali bez ovih zaštitnih i pozadinskih jedinica  u svom sastavu. Ako se neko bolje sjeća volio bih da me ispravi.

moad - mešoviti obalski artiljerijski divizion, VPU - vojnopomorsko uporište (za one koji nisu iz mornarice)

E to sam taman tija pitati zna li netko Smiley
Moze li mozda temeljitiji opis, npr sa brojem ljudi u svakoj jedinici OBOa i moad-a
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #40 on: May 31, 2018, 07:07:52 am »

... Nadam se da nece biti OT da dodam i ovo: Po ratnoj formaciji OBO je pored jednog vatrenog voda osnovnih topova (uglavnom 88 ili 90 mm) i komandnog voda imao i vod Zis-ova 76mm, vod PAT 20/3 (2 kom) a kasnije i strele2M, zaštitni (pješadijski) vod, sanitetsko, pozadinsko i (nisam 100% siguran) tehničko odelenje. Sve je ovo bilo pod komandom komandira obalske baterije (formacijski u činu p.b.b. ili p.f.) a podređeno komandi VPU ili nekog moad-a. Pokretne baterije (85 ili 130mm) imale su komandni i 2 vatrena voda ali bez ovih zaštitnih i pozadinskih jedinica  u svom sastavu. Ako se neko bolje sjeća volio bih da me ispravi.

moad - mešoviti obalski artiljerijski divizion, VPU - vojnopomorsko uporište (za one koji nisu iz mornarice)
Trebali bi i pokretne baterije imati PA zastitu?
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #41 on: May 31, 2018, 07:39:59 am »

I ako se ne varam najmanje vod minobacaca u pokretnim i nepokretnim bitnicama
« Last Edit: May 31, 2018, 07:47:41 am by Perun » Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #42 on: June 05, 2018, 05:09:37 pm »

Stažirao sam u pkOAb 85mm, osim komandnog voda (radaristi, izviđači, računači, ...) i 2 vatrena voda nije bilo drugih zaštitnih komponenti (jedinica ranga voda ili odelenja), koliko se sjećam, ni po ratnoj ni po mirnodopskoj formaciji. Kod stacionarnih baterija (obalskih baterijskih oslonaca) struktura je bila složenija. Još mi se čini da su sve stacionarne baterije bile R tipa a jedan dio pokretnih baterija A sastava što je uključivalo i obučavanje regruta za te VES-ti (direktno su dolazili u jedinicu a ne išli u Pulu kao većina mornara).

Naravno, moja saznanja se odnose na period sredine osamdesetih kada su mornari bili u OA, kako je bilo ranije ne znam.
« Last Edit: June 05, 2018, 05:16:46 pm by ziosta » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #43 on: June 05, 2018, 08:00:58 pm »

Sredinom 90-ih, u 110. oabr (obalska artiljerijska brigada), divizioni i baterije su bile po kalibrima (130, 88, 85 mm), ZIS samostalni vod, PVO podrška lad PVO ( PAT 20/3 i S2M). Minobacač ni jedan nije bio u brigadi - računalo se na podršku drugih, okolnih brigada u RM VJ.
Logged
ziosta
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14



« Reply #44 on: June 05, 2018, 08:14:55 pm »

Sredinom 90-ih, u 110. oabr (obalska artiljerijska brigada), divizioni i baterije su bile po kalibrima (130, 88, 85 mm), ZIS samostalni vod, PVO podrška lad PVO ( PAT 20/3 i S2M). Minobacač ni jedan nije bio u brigadi - računalo se na podršku drugih, okolnih brigada u RM VJ.
Upravo tako, struktura pokretnih baterija u tom periodu je bila gotovo ista kao i osamdesetih. Mislim da su razlike devedesetih bile u strukturi OBO, odnosno onoga što je išlo uz stacionarne baterije kao zaštitni dio, što je i normalno naročito kada je u pitanju PVO koja je već prilično zastarela (20mm sa svojim skromnim dometom i učinkom protiv savremenih sredstava).
Što se minobacača tiče, mislim da su oni dio neke pješadijske priče a ne baterija i diviziona OA.
Ipak bi akcenat ostavio na priču o ovome iz vremena JRM, kako je i navedeno u naslovu teme.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.