PALUBA
March 29, 2024, 01:54:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Topovi obalnih baterija JRM  (Read 61531 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #60 on: May 09, 2019, 07:04:16 am »

Hvala. Ako se ne varam okb je bija sa T-55 iz sastava tada raspustene 25. brigade. Znas li mozda kojim slucajem sastav 25. brigade

Da, okb je bio sa T55, sinoć sam se trudio da se setim sastava i kalibra topova iz art. diviziona ali bezuspešno.

Ne znam o 25. br ništa.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #61 on: May 09, 2019, 05:18:41 pm »

.
.
.
Pred sam rat u nekoj preformaciji oko 1990. dobila je i oklopni bataljon.

Hvala. Ako se ne varam okb je bija sa T-55 iz sastava tada raspustene 25. brigade. Znas li mozda kojim slucajem sastav 25. brigade

Hvala.
 Tenkovi na Brionima ?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #62 on: May 09, 2019, 05:27:23 pm »

Ne na Brionima, na o. Katarina u pulskoj luci.

139. mtbr (ranije 139. gbr) imala je na Brionima jedan bataljon mdp, delove pozadinskog bataljona na Penedi, komandu brigade i komadnu stana, deo voda veze na visu Teget, četu vojne policije kod Doma Garde, lad (ili lard) na Malim Brionima. Ostale jedinice bile su na Katarini, pa i okb.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #63 on: May 09, 2019, 07:09:15 pm »

Ja sam mislija da je okb bija u Pazinu
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #64 on: May 09, 2019, 07:12:28 pm »

Ja sam mislija da je okb bija u Pazinu

Jeste, negde do 1990. Kada je JNA preuzela naoružanje TO RH (leto 1990.) i taj okb je prešao u 139. brmdp. Istini za volju, ne znam da li je i bio u organizaciono-formacijskoj strukturi brigade po formaciji ili je samo tu "ćušnut" jer se nije znalo gde sa njim.
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #65 on: December 18, 2020, 09:42:02 pm »

Pozdrav svima! Da li netko zna koje topove je Kraljevina Jugoslavija instalirala na obalnoj bateriji na brdu Raduč u Murteru? Obalnu bateriju na brdu Raduč Kraljevina Jugoslavija je izgradila između 1930. i 1935. godine.

Na dvije bitnice instalirani su topovi koji su imali svrhu čuvati prolaz između otoka Smokvice i punte Opata, otoka Smokvice i Kurbe Vele te od Blitvenice do punte Mede na Velikoj Kurbi. Prolaz od otoka Blitvenice do Žirja čuvala je baterija na zapadnom Žirju.

Stari Murterini svjedoče su to bili veliki brodski topovi dometa preko 15 km jer im je domet bio preko Kornatskog otočja. Stariji ljudi spominju kalibar od 220mm. Od toga kalibra znam samo za Škoda 220mm kojih je Kraljevini bilo isporučeno svega 12 komada. Ali taj top je imao maksimalan domet 14 km i imao je veliku hidrauličnu cijev iznad glavne cijevi, a stariji ljudi se sjećaju samo jedne velike cijevi.

Municija je bila višedijelna. Sastojala se od granate i bakrenih čahura u kojima su bile eksplozivne šipke kojima se podešavao domet. Čahure su bile visoke oko 1 metar i kako je tada vladalo siromaštvo ljudi su čahure prodavali a djeca su se zabavljala sa eksplozivnim šipkama. Da li možda netko ima kakve službene podatke o tim topovima ili na temelju opisa može sugerirati vrstu topa?

Nakon kapitulacije Italije 8.09.1943., talijanski vojnici su od partizana pobjegli torpiljarkom koja ih je dočekala ispod zapadne padine brda. Prije toga Talijani su onesposobili nišanske naprave i sakrili zatvarače koje su tek nakon rata pronađeni u zahodima na istočnoj strani vojarne. Odmah nakon toga, do 15.10.1943. partizani dovlače 2 teške poljske haubice kalibra 150mm, vjerojatno njemačke sFH 18 koje ubrzo slučajno uništavaju prilikom pokušaja gađanja njemačke torpiljarke koja je plovila Murterskim morem.

Do iskrcavanja Njemaca na Šibenske otoke krajem listopada 1943.  partizani su već dobili naloge da onesposobe bateriju pa su minirali preostalo streljivo jer su svi topovi već bili onesposobljeni.

« Last Edit: December 18, 2020, 09:54:44 pm by murterin » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #66 on: December 19, 2020, 07:27:46 am »

Najverovatnije su bili KuK topovi kalibra 150 mm istog tipa kao i oni koji su bili u sastavu baterija na Brionima i Barbarigi.
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #67 on: December 19, 2020, 08:15:12 am »

Potkopi na Murteru tj polozaji za topove nisu veliki i tu sigurno nisu bila neka velika oruđa. Dalje Murtera nema na ranim spiskovima OB JNA  pa je sigurno kratko koristen i davno napusten. Nisu isti topovi bili tu jer znam osobu koja je kopala beton ispod postojecih postolja i nasla druga postolja razlicite velicine i oblika.

http://tris.com.hr/2020/10/s-vrha-murtera-vidikovac-u-bolje-sutra/
« Last Edit: December 19, 2020, 08:30:14 am by kosmonaut » Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #68 on: December 19, 2020, 06:13:12 pm »


Najverovatnije su bili KuK topovi kalibra 150 mm istog tipa kao i oni koji su bili u sastavu baterija na Brionima i Barbarigi.

Hvala na brzom odgovoru!

Moguće da su to bili ti topovi, oni najviše odgovaraju opisima starih ljudi. Brine me jedino informacija da im je domet ispod 14km što je u knap do Kornata.

Stariji ljudi s kojima sam razgovarao a koji su bili djeca kada su partizani dopremili poljske topove/haubice (FH 18 150mm) u Murter kažu da su stari topovi Kraljevine Jugoslavije bili veći od tih novih.

Kažu da su imali metalne štitove koji su virli metar do metar i pol sa svake strane cijevi. Tako da je moguć da su to topovi tipa A 15 cm SK L/40 ili varijacija Škoda 15 cm L/40 K96:
https://en.wikipedia.org/wiki/15_cm_SK_L/40_naval_gun

Poklapa se i municija:
https://en.wikipedia.org/wiki/Glossary_of_British_ordnance_terms#Separate_QF

Eksplozivno punjenje u čahuri su prema tome bile korditne šipke odnosno cijevi blijedo-crvene boje.

Nigdje na Internetu nisu pronašao fotografije tih cijevi odnosno šipki.

Da li možda netko zna više o tim punjenjima, da li postoje kakvi zapisi o tome u našim krajevima?

To mi je zanimljiv podatak jer su te šipke obilježile djetinjstva mnoge djece koja su se igrala s njima.





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #69 on: December 19, 2020, 07:22:30 pm »

Sva oruđa 15 cm SK L/40 su bila na brodovima koji su predati V.Britaniji kao ratni plen i koji su potom prodati italijanima koji su ih isekli 1920-21. Kako Kraljevina SHS nije baš bila u dobrim odnosima sa Kraljevinom Italijom, čisto sumnjam da su nam oni prodali ta oruđa. E sada, ono što meni pada na pamet je da se radi o oruđima 15 cm Autokanone M. 15/16, ali za ta oruđa nemam traga da su ikada bila u naoružanju Kraljevske mornarice. Jedino drugo što mi pada na pamet je da se možda radi o oruđima Škoda 19 cm vz. 1904.

U principu sve je ovo samo nagađanje.
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #70 on: December 19, 2020, 08:49:47 pm »

Potkopi na Murteru tj polozaji za topove nisu veliki i tu sigurno nisu bila neka velika oruđa. Dalje Murtera nema na ranim spiskovima OB JNA  pa je sigurno kratko koristen i davno napusten. Nisu isti topovi bili tu jer znam osobu koja je kopala beton ispod postojecih postolja i nasla druga postolja razlicite velicine i oblika.

http://tris.com.hr/2020/10/s-vrha-murtera-vidikovac-u-bolje-sutra/

Hvala na odgovoru!

Da, OB na Murteru Kraljevina Jugoslavija je koristila od dovršetka gradnje svega 6. godina. Nakon toga par godina Talijani. Nakon Talijana par mjeseci NOVJ i partizanski odredi koji prije dolaska Njemaca uništavaju streljivo te vojne objekte na istočnoj strani brda. Do kraja rata je bilo još ponešto vojnih aktivnosti. Primjerice u jednoj akciji Njemci su minirali osmatračnicu.

Nije mi poznato kada JA osposobljava bateriju ali znam da su obnovili osmatračnicu koja je kao takva ostala i danas. Znam da bateriju u 50-ima koristi JRM. Glavna misija vojarne na Raduču u tom periodu je bila izviđačka jer su talijanske ribarske brodice su u to vrijeme često uplovljavale u jugoslavenske obalne vode i lovile ribu na što su vojnici s Raduča obavještavali nadređene u Šibeniku.

Uskoro JRM odlazi, a znam da su šesdesetima kratko vrijeme opet dolaze topovi, ali mali na kotačima. Tako je pod natkrivenom dijelu svake od dvije bitnice bilo po oko četri mala topa na kotačima koji su se po potrebi kroz velika pomična drvena vrata mogli izvući u polukružni nenatkriveni dio bitnice.

Da li možda netko zna o kojim bi topovima moglo biti riječ, odnosno da li su druge OB JNA u tom periodu koristile slične topove?

Inače, istina je da je HV 1991. postavio nova postolja iznad starih i to za dva ruska topa M 1939 85mm (fotografija u prilogu) koji su nakon kraćeg korištenja preneseni na drugo mjesto.



* 3.jpg (202.07 KB, 1802x1448 - viewed 22 times.)
« Last Edit: December 19, 2020, 08:55:33 pm by murterin » Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #71 on: December 19, 2020, 09:27:43 pm »

E pa to je to.
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #72 on: December 21, 2020, 09:35:18 am »

Sva oruđa 15 cm SK L/40 su bila na brodovima koji su predati V.Britaniji kao ratni plen i koji su potom prodati italijanima koji su ih isekli 1920-21. Kako Kraljevina SHS nije baš bila u dobrim odnosima sa Kraljevinom Italijom, čisto sumnjam da su nam oni prodali ta oruđa. E sada, ono što meni pada na pamet je da se radi o oruđima 15 cm Autokanone M. 15/16, ali za ta oruđa nemam traga da su ikada bila u naoružanju Kraljevske mornarice. Jedino drugo što mi pada na pamet je da se možda radi o oruđima Škoda 19 cm vz. 1904.

U principu sve je ovo samo nagađanje.
Hvala!
Logged
murterin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 12


« Reply #73 on: December 21, 2020, 09:57:55 am »

E pa to je to.
A što se tiče ovih malenih topova koji su u 1960-im bili pozicionirani u natrkivenom dijelu bitnice da li je moguće da se radi o brdskim topovima 76,2 mm M-48B1?

Očevidac kaže da je u natkrivenom dijelu (dimenzija cca 6x6 metara) svake od 2 bitnice tada bilo smješteno po 4 mala topa na kotačima koja su se kroz velika pomična drvena vrata po potrebi mogli izvlačiti na polukružni nenatrkiveni dio.

Topovi M-48B1 su dugački svega 3,07 metara i bez problema bi četiri takva mogla stati u taj prostor.

Nadalje, domet tih topova je 8750m što je dovoljno da pokrije veći dio Murterskog mora i obeshrabri potencijalni desant.

Mogući razlog pozicioniranja tih topova na OB Murter-Raduč u tom periodu jest što: "Između Kornata i Žirja postoji dio mora (Samogradska vrata) koji nije pod kontrolom BROM-a sa Visa. Čak i pomicanjem SOPL-a na sjeverni dio otoka Visa, taj dio mora bi i daljeostao van dometa, ostavljajući kontrolu tog dijela mora obalnim baterijama Žirje 1 i Murter." (Dino Huzanić Mišek, diplomski rad 2017.).

Budući, da tu na forumu zaista imate puno znanja o ovim temama, zanima me vaše mišljenje. Hvala!


* domet 76.2 mm brdskih topova M48B1.jpg (148.96 KB, 1027x938 - viewed 11 times.)

* nenatrkiveni dio bitnice_6x6m.jpg (107.4 KB, 795x393 - viewed 6 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #74 on: December 21, 2020, 10:26:08 am »

Sva oruđa 15 cm SK L/40 su bila na brodovima koji su predati V.Britaniji kao ratni plen i koji su potom prodati italijanima koji su ih isekli 1920-21. Kako Kraljevina SHS nije baš bila u dobrim odnosima sa Kraljevinom Italijom, čisto sumnjam da su nam oni prodali ta oruđa. E sada, ono što meni pada na pamet je da se radi o oruđima 15 cm Autokanone M. 15/16, ali za ta oruđa nemam traga da su ikada bila u naoružanju Kraljevske mornarice. Jedino drugo što mi pada na pamet je da se možda radi o oruđima Škoda 19 cm vz. 1904.

U principu sve je ovo samo nagađanje.
Hvala!

U knjizi Radojice Pavićevića o AU tvrđavama u Crnoj Gori i Boki jasno se pominju tada savremeni topovi 15cm/40 u pojedinim oklopnim forovima. Određeni broj tih topova dostao je Kraljevini, a preko nje i FNRJ/SFRJ. Iako zastareli, bili su dobri za obalnu odbranu, mada je municije za njih bilo veoma malo.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.