PALUBA
March 28, 2024, 09:11:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Admiral Graf Spee, Kriegsmarine  (Read 23562 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #45 on: June 02, 2013, 11:24:27 am »

Zato su ga kapetani i nazivali poslednjim džentlmenom.
Logged
U-Serb
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25


« Reply #46 on: June 02, 2013, 04:35:19 pm »

I ne samo on.
Dosta nemačkih kapetana (piratskih brodova i podmornica) su imali džentlmenski pristup
prema svojim zarobljenim neprijateljima.

Čak su i britanci u filmu o potapanju broda Laconia odali poštovanje Hartenstein-u (kapetanu podmornice U-156)
na naporu koji je učinio da spasi engleske civile, žrtve sa broda!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: December 15, 2014, 11:49:44 pm »

BORBA ZA KUKASTI KRST Masivna statua zadaje glavobolje urugvajskoj vladi
BBC / M.A.   15.12.2014.

Kontroverzni bronzani orao sa kukastim krstom u kandžama težak četiri tone izvučen je iz mora u blizini obale Urugvaja pre četiri godine. Ovaj simbol krasio je zadnji deo broda “Admiral Graf Špe”, koji je nekada spadao među najmodernije bojne brodove na svetu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drugi svetski rat nikada se nije približio južnoameričkom kopnu kao 13. decembra 1939, kada je u vodama Urugvaja došlo do okršaja između tri krstarice britanske Kraljevske ratne mornarice i nemačkog bojnog broda “Admiral Graf Špe”. Bitka se nastavila 75 godina kasnije, ali ovoga puta predmet spora nije kontrola nad Južnim Atlantikom, već kontroverzni bronzani orao, težak četiri tone, koji bi na aukciji mogao da donese milionsku zaradu. Figuru grabljivice raširenih krila koja u kandžama drži kukasti krst izvukla je privatna investiciona kompanija u vodama Urugvaja 2006. godine. Posle Bitke kod La Plate, kapetan broda koji je bio "ukrašen" kukastim krstom potražio je utočište u Zalivu Montevideo. Bojao se da će Britanci, ukoliko zaplene brod, doći do značajnih informacija o najsavremenijoj tehnologiji korišćenoj u njegovoj izgradnji. Bronzani orao, jedan od najznačajnijih simbola Trećeg Rajha, danas se nalazi u skladištu koje čuva urguvajska mornarica. Posle dugotrajne borbe na, Vrhovni sud je odlučio da je država Urugvaj zakonski vlasnik bronzanog orla, ali i da privatna kompanija koja ga je izvukla treba da dobije 50 odsto profita od njegove prodaje. Biznismen Alfredo Ečegeraj, koji je rukovodio operacijom izvlačenja orla, procenjuje da bi njegova vrednost mogla da dostigne čak 15 miliona dolara. On se zalaže za to da se napravi kopija, a original proda. “Na taj način mi bismo bili plaćeni za obavljen posao, a država Urugvaj bi mogla da potroši svoj deo na obrazovanje, tehnologiju i bolje opremanje mornarice. Orao u kutiji nikome ne koristi”, kaže on. Nemačka ambasada u Urugvaju oštro je reagovala na isticanje nacističkih simbola u ovoj zemlji. Urugvajska vlada, međutim, još nije donela odluku o tome šta će uraditi s njim. Orao je, doduše, ubrzo nakon izvlačenja kratko vreme bio izložen u predvorju hotela u Montevideu, ali je u proteklih devet godina za njega bila nadležna urugvajska armija. Ubrzo nakon što je orao izložen u Montevideu, Nemačka ambasada u Urugvaju uložila je protest i zatražila od vlade da ne izlaže “nacističke parafernalije”. Kada je 2010. tadašnji ministar spoljnih poslova Nemačke Gido Vestervele posetio Urugvaj, zatražio je da se figura ne proda privatnim kolekcionarima, strahujući da bi mogla da završi u rukama nacističkih fanatika. Svi se slažu da izlaganje bronzanog orla sa svastikom u kandžama neće biti jednostavan poduhvat. “Time bi mogla da budu povređena osećanja nekih ljudi”, kaže kapetan Gaston Žonsolo, portparol urugvajske vojske. Alfredo Ečegaraj, međutim, smatra da bi izlaganje kopije orla i finansiranje novog muzeja zaradom od prodaje originala doprinelo da Urugvajci shvate koliko je malo nedostajalo da i oni budu uvučeni u Drugi svetski rat. “Postoje i muzeji o španskoj inkviziciji, organizuju se čak i turistički obilasci nacističkih logora”, kaže on. “Orao je deo naše priče i mi bi trebalo da pamtimo, izlažemo i proučavamo našu istoriju kako bismo sprečili ponavljanje grešaka."

Izvor: www.blic.rs

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #48 on: December 16, 2014, 12:36:17 am »

"Graf Spee, jedan od najmodernijih bojnih brodova na svetu". Nekada sam stvarno srećan zbog svog zanimanja za povest pomorskog ratovanja. U sklopu toga se lepo nauči klasifikacija ratnih brodova, kako istorijska, tako i savremena, mada sve to zanima zapravo veoma mali broj ljudi. Poslednja knjiga koju sam pre dve godine u Beogradu kupio o ratnim brodovima bio je Conway`s godišnji almanah "Warship" (za 2009). Čamila je, jedna jedina, u Evro Giuntiju u Akademiji, par meseci. Čekala je mene. Cena na omotu je bila 29 funti. Ja sam je kupio za protivvrednost 12 funti u tom trenutku. Nikada neću zaboraviti kad mi je neko na par sati pre mene ispred nosa drpio legendarnog Raven/Robertsa "British battleships of WWII". Bilo je to 1978. godine u podrumu Akademije. A ceo mesec sam štedeo od džeparca. Bila je mnogo skupa. Antologijske Greenove knjižice o avionima sam izbunario na pančevačkom buvljaku, pa ih sad čuvam kao relikvije. A lepo su mi predlagali po fišek girica (kedera) po ceni svake knjige. "Koji će ti moj knjige, uizmi girice, vruće, masne". Uzeo sam knjige, naravno. Šta zna Ciga ko je William Green.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #49 on: July 24, 2015, 07:52:17 am »

Graf Spee uplovljava u Montevideo nakon bitke sa britanskim krstaricama.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #50 on: August 02, 2015, 03:11:39 pm »

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #51 on: November 26, 2015, 12:41:27 pm »

Ako sam dobro razumeo, prilikom ostrog skretanja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* graf spee.jpg (59.06 KB, 432x544 - viewed 203 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #52 on: June 01, 2016, 02:18:56 pm »

Gneisenau i Spee

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* bTkkp4sGGz8.jpg (96.04 KB, 636x424 - viewed 145 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #53 on: January 25, 2017, 06:31:48 pm »

Jedna prelepa fotografija.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I jedan veoma zanimljivi presek.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #54 on: January 25, 2017, 07:07:23 pm »



Ova šema je u delu uzdužnog preseka trupa preneta i u "Jadranskoj straži".
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #55 on: January 28, 2017, 08:00:43 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pocscharb.jpg (482.39 KB, 1361x1062 - viewed 152 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #56 on: February 05, 2017, 05:03:33 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10Graf-Spee-dec1939.png (90.71 KB, 2380x1389 - viewed 125 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #57 on: March 19, 2017, 10:49:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 17352289_1338505846210563_8307924027256024846_n.jpg (83.9 KB, 634x960 - viewed 125 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #58 on: May 01, 2017, 07:44:01 pm »

Мало ратног лукавства, Граф Шпе са лажном топовском кулом...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 18199030_1377631392298008_3965881554060884934_n.jpg (59.96 KB, 480x731 - viewed 97 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #59 on: December 27, 2017, 01:40:17 pm »

U Montevideu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* shpeemontevideo.jpg (79.27 KB, 928x559 - viewed 70 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.