PALUBA
March 19, 2024, 11:37:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: OAR 1RL-128D-1  (Read 25548 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #15 on: November 23, 2008, 02:38:26 pm »

Kibo, moguće je da je bilo. Ja sam ovaj podatak dobio u razgovoru sa jednim od servisera koji su radili na popravkama.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #16 on: November 23, 2008, 09:29:59 pm »

Na Batajnici - aprila/maja 2007:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]
[attachment=11]
[attachment=12]


* HPIM3015.jpg (141.14 KB, 800x600 - viewed 320 times.)

* HPIM3016.jpg (122.72 KB, 800x600 - viewed 313 times.)

* HPIM3017.jpg (121.09 KB, 800x600 - viewed 317 times.)

* HPIM3018.jpg (157.45 KB, 800x600 - viewed 317 times.)

* HPIM3019.jpg (144.39 KB, 800x600 - viewed 291 times.)

* HPIM3021.jpg (161.24 KB, 800x600 - viewed 216 times.)

* HPIM3022.jpg (132.66 KB, 800x600 - viewed 204 times.)

* HPIM3023.jpg (123.67 KB, 800x600 - viewed 228 times.)

* HPIM3421.jpg (123.8 KB, 800x600 - viewed 236 times.)

* HPIM3422.jpg (106.18 KB, 800x600 - viewed 220 times.)

* HPIM3423.jpg (124.1 KB, 800x600 - viewed 206 times.)

* HPIM3424.jpg (162.02 KB, 800x600 - viewed 225 times.)
« Last Edit: July 26, 2010, 04:10:24 pm by trpe grozni » Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #17 on: November 24, 2008, 03:17:04 pm »

Na Batajnici - aprila/maja 2007:

FF odlične slike! Da ne znaš da li je nešto rađeno na sistemu?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #18 on: November 24, 2008, 03:42:19 pm »

Sistemi su remontovani nakon rata, to se vidi i po znaku "Mome" (prednja leva ivica RSTON-a), a dali je remont uključio i neke novine, neznam - niko mi to nebi ni rekao.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #19 on: November 29, 2008, 08:33:11 pm »

    Što se tiče pogođenih i uništenih radara '99. godine, pouzdano znam da je pogođena "Žirafa" iz 401.arbr PVO na kojoj sam služio '97./'98. U tom trenutku su se u njoj nalazili moj bivši k-dir baterije, k-dir KRO i oficir iz k-de brigade. Ovaj treći je tu bio da provjeri da li se radari zaista uključuju (po mom mišljenju pomalo nečastan i "nizak" način kontrole potčinjenih). Prošli su relativno dobro s obzirom kako je moglo da se sve završi, po koji geler i kontuzovani. Srećom, radar je bio u zaklonu, a i antena je na Žirafi prilično visoko, na 15m. A propo Kuba u CG, bio je i u Boki, na Luštici i u širem reonu. Tako su nas obavjestili (taktička orijentacija) mada ga ja nisam vidio, imao sam preča posla. Naš P-15 je trebao da ih snabdijeva informacijama. U svakom slučaju, ni jednom nije dejstvovao, navodno je RStON imao neki kvar... ili možda "kvar", ko zna. Elem, nekoliko dana po njihovom odlasku bombardovani su napušteni položaji na kojima se nalazio. Tada sam imao jednog Harrier-a na mojoj DNS ali je par sekundi pošto sam ga ozračio laserom jednostavno iščezao iz vidnog polja. vjerovatno se oglasio signalizator laserskog ozračenja.
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #20 on: December 01, 2008, 07:12:22 pm »

Ako si dovoljni iskusan i smiren, mozes sa radorom skrenuti prtotiv radarsku raketu u pravcu koji je bezbjedan za radar, odnosno posadu.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #21 on: December 02, 2008, 03:43:21 am »

@grbe:
Јел би могао да нам откријеш тајну како се то ради?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #22 on: December 03, 2008, 11:59:36 am »

    Radar P-15 ima interesantan sistem zaštite. Naime, elektro-magnetni snop sa predajnika ne ide direktno u prostor već se na određenoj udaljenosti od radara reflektuje od zemljišta i nastavlja svoj put kroz vazduh, tako ga Rusi napraviše. Zbog toga nam je bilo izuzetno teško da nađemo dobre radarske položaje za njega na primorju zbog konfiguracije i sastava terena (uglavnom kamenjar, šipražje, makija, brežuljci...), a s druge strane, ta osobina mu je pružala zaštitu od protiv-radarskih raketa.
     Žirafa ima više načina elektronske zaštite i protiv-elektronske borbe i jedan čisto "mehanički", radarski deflektor. Riječ je o najobičnijim trouglastim komadima lima, dva takva komada se spoje unakrst i dobio si radarski deflektor. Više takvih deflektora se rasporedi oko radara u prečniku od oko stotinjak metara i dok je radar na predaji dio zračenja se se odbija od tih stvarčica tako da oni postaju lažni ciljevi (tj. "glume" izvore zračenja).
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #23 on: December 03, 2008, 08:47:12 pm »

@grbe:
Јел би могао да нам откријеш тајну како се то ради?
Sada ne znam da li si cinican ili ozbiljno postavljas pitanje. Ponavljam samo sto sam ja cuo od operatera na ovom radaru. Da ja sada ne parafraziram nase razgovore, da ne bih nesto pogresno naveo.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #24 on: December 04, 2008, 01:16:57 am »

Мртав сам озбиљан. Баш бих волео да чујем како се то ради? Слободно испричај, ниси на испиту.
Logged
grbe
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18



« Reply #25 on: December 04, 2008, 12:31:48 pm »

Ne odgovaram za  pogrešne navode. Kada radar uhvati raketu da ide prema njemu, operator polako snop  zraka usmjera ka drugom pravcu, i raketa prati zrak. Onda snop potuno spusti ka zemlji, odnosno antenu da gleda prema zemlji, i raketa udara u to mjesto gdje je snop zraka iz antene. Ne znam da li sam bio dovoljno precizan.
Platičan primjer. Imaš satelitsku antenu koja naravno gleda prema nebu. Uzmeš polako i spuštaš tanjir prema zemlji, tako da ti onaj prijemnik na anteni u jednom trenutku bude okrenut prema zemlji. To bi valjdabilo to.
« Last Edit: December 04, 2008, 12:34:12 pm by grbe » Logged
Koja
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 92


« Reply #26 on: February 15, 2009, 03:54:27 am »

Nekoliko pitanja za drustvance:
1. Ima li neko fotiku sistema KRAB SPOLJNI IZGLED za KUB-ove i da li su i sa kakvim supehom korisceni. Dobro jeb... nije bilo nkakvog uspeha ali me interesuje da li je KRAB bio aktivan i sta on daje sistemu KUB realno u pozitivnom smislu itd.
2. Ljudi za koju varijantu P-15 ono pricate zvuci ludo to odbijanje od zemlje, vuce mi  se po kuci uputstvo upotrebe P-15 koje je prevodio jedan moj pokojni prijatelj (BDMDP) i zaista moram da proverim to "cudo".

Informacije za pricu o temi.

1. Jedan rston je u Bosni primio direktan pogodak sa tenickim unistenjem ali svi su mislim ostali zivi (komandir sigurno). Sto je najgore izgleda da ga je direktno pogodio HARM sto je bas .... Doduse i sam je  kriv nikave kontramenre nije preduzeo ama nikakve.
2. U okolini Smedereva je posle jednog pogotka u radar nase groblje na zalost dobilo jos tri humke i nekoliko sirocica. Pogodak je bio sa TV vodjenim projektilom, NATO je pustio taj snimak u promet i jednom sma ga gledao i prepoznao polozaj i vido dolazak skoro na 20m od terminalnog udara Maj.. im j..
3. Jednom je ako vec nisma ispricao na forumu nisanski radar sa Volge uspeo da pomernajem zracenaj NA RAKETU-ZADRSHKA-OBARANJE ANTENE NA DOLE-ODMAH SKRETANJE POLULEVO NA ZONU MOKRE TRAVE (ISPOD ODMAH KAMEN) navede dva HARMA da se nabodu u to mesto skoro 200 m od radara.

Pitanje za drustvance:

Da li smatate da je svim stacionarnim radarima odzvonilo u celosti.
Da li imate pojam koje je to kriticno vreme za napustanje polozaja u borbi (po mojim analizama za sada je to 20 min) ali izgleda da Rusi idu na 5 do 8 min.
Da li neko zna detalje o ruskom radaru DESNA-M. Mislim na one detalje po kojima je on jedinstven odnosno karakteristican ne na opste podatke.

Hvala unapred i ako nema odgovora.

Pozdrav svima, sjajna ste ekipa (UGLAVNOM)

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #27 on: December 25, 2020, 03:01:19 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Mecka.jpg (20.64 KB, 603x390 - viewed 3 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 401



« Reply #28 on: December 25, 2020, 05:43:39 pm »

Evo jedan isečak iz knjige "Nebeski štit sa zemlje - Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M/Kvadrat", koju sam napisao sa nekoliko kolega-saradnika:

Citat:
"OAR 1RL-128D-1 “Mečka” je slovio za dosta žilav radar na ometanje.
Ako je prijemnik dobro podešen i ako se držimo normi ponašanja u čuvanju frekvencija OAR "Mečka" u mirnodopskom radu te se koristimo mogućnošću upotrebe predviđenih opcija izmene frekvencije rada radara samo u ratnim uslovima, pruža nam se mogućnost u taktičkom smislu većeg učinka upotrebe radara u reakciji na početni udar u slučaju agresije.
Radar ima 8 radnih frekvencija. Jedna frekvencija koja se je koristila za rad radara u miru i 7 ratnih frekvencija (koje su bile pod poklopcem plombirane) i nipošto se nisu smele koristiti u miru (da radio-elektronskim izviđanjem ne bi bile otkrivene) jer su predviđene za ratno stanje.
Frekvencije u ratu pri ometanju mogle su se menjati "ručno", prema potrebi i vremenskom zadržavanju dok se rad ne ometa na novoj frekvenciji.
Moguće je bilo promena frekvencije automatski svakim obrtajem antene redosledom frekvencija i promena frekvencija automatski svakim obrtajem antene ugrađenim vremenskim programom skokovitim promenama frekvencije.
Kod skokovite automatske promjene frekvencije program se ponavlja nakon 15 minuta takvog rada.
Radar “Mečka” ima u kabini 3 panoramska pokazivača, a specifično je to što se vremenska baza okreće suprotno od smera kazaljke na satu.
Kada bi UKUV bio van funkcije radi kvara ili slično, komandno mesto je mogao preuzeti radar “Mečka” direktnim povezivanjem kablovima sa radarom za merenje visine PRV-16 ili PRV-9 i tada one sačinjavanju 3D radarsku stanicu P-40.
Podatak o visini automatski dolazi iz PRV-16 ili PRV-9 u “Mečku”, a antena radara za merenje visine može se prema želji usmeravati ručicom sa pulta iz “Mečke”.
Mečka ima i mogućnost "legitimisanja" ciljeva, odnosno raspoznavanja ciljeva “svoj-tuđi” – u vazdušnom prostoru preko brojčanog filtera koji je usaglašen sa komandom vazdušne baze koja učestvuje u akciji.
Panoramski pokazivač kod OARSt 1RL128D-1 “Mečka” ima mogućnost pomeranja centra vremenske baze i sektorsko osmatranje uz mogućnost širenja vremenske baze čime se povećava odraz cilja na pokazivaču.
Osmatranje vazdušnog prostora “Mečka” može prema odabiru operatera vršiti u 4 zone po visini i to po izboru: automatski ili ručno, promenom zone po potrebi ili svakim krugom antene od 1. do 3. zone ili od 1. do 4. zone koje se međusobno preklapaju.

Tokom rata 1999-te godine, radar OAR 1RL-128D-1 “Mečka” bio je jedna od glavnih meta NATO lovaca, SEAD grupa i grupa za elektronsko ometanje. Gledano u globalu, u toku tog rata, radar je relativno uspešno ometan, iako je radio tokom celog rata, sa povremenim uključivanjem zračenja. " Kraj citata

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,33245.0.html

Što se tiče ove skice koju je MOTORISTA postavio, ona je takođe iz te knjige, a pokazuje raspored pasivnih uglovnih reflektora u Baterijama za upravljanje vatrom u tadašnjim samohodnim raketnim pukovima naoružanim raketnim sistemom PVO "2K12 Kub-M" (danas divizioni).


I treći osvrt bi bio na iskaz/svedočenje člana Grbe, koji je još davnih dana ovde na Forumu napisao ovo:

"Lično, gledao sam kako KUB sistem dejstvuje protiv napada F-15 aviona na aerodrom Golubovci. Tom prilikom, razočarao sam se na brzinu i preciznost rakete sistema KUB, gdje je pilot petnaestice sa lakoćom i ne previše komplikovanim manevrom izbjegao PVO raketu, koja je bukvalno ostala za njim kao fića iza nekog novog poršea. RSTON je tom prilikom morao biti upotrebljen, a da li je "mečka", to ne znam. A s obzirom kako je formacija tih aviona nisko letjela, i što je još gore, ne previše brzo !!!???, mislim da "mečka" i nije trebala biti paljena. Znači "odokativnom" metodom su avioni bili primijećeni, a samo je ostalo da se RSTON usmjeri ka smjeru napada, upali i navede raketu i bum..." Kraj citata

Ovo nije tačno.
Dakle, 60. srp PVO Kub-M je u reonu Podgorice dejstvovap 2 puta sa 4 ispaljene rakete (još 3 puta dejstvovano u reonu Kosova i Metohije) i oba ta gađanja bila su u noćnim uslovima, posle 00:30 časova. Oba gađanja sam lično gledao, a jedno gađanje je snimila RTCG i prilog i danas postoji u arhivi RTS-a, čak sam ga i postavljao na nekim drugim forumima i grupama.
Tu se nikako nije moglo videti koji se cilj gađa. Sve što sve vidi je "svetleća tačka" kako leti prema drugoj "svetlećoj tački". I to je to. Nema šanse da se mogao prepoznati tip aviona.

Ipak, danju su na avione NATO dejstvovali laki raketni sistemi, pre svega Strela-2M i sam sam imao priliku da svedočim kako raketa leti za ciljem (na primer na Mirage-2000) ali deluje da ga ne stiže. Nije stvar u tome da ga nije mogla stići, nego je cilj bio previsoko.
Takođe, mogao bih protumačiti i metode samonavođenja rakete Kub u odnosu na IC raketu Strela-2M da se vidi da raketa Kub ne ide "iza aviona" jer se ne navodi na toplinu motora. Raketa se navodi u tačku susreta i faktički leti "ispred "cilja, da bi se "obrušila" na njega u određenoj tački....

Reagovao sam na ovo, jer sam na više mesta na grupama i forumima video ovakvu izjavu. Da li je baš od Grbe-ta ili je neko pročitao ovde pa "prenosi" dalje, to ne znam. Svaki put sam "reagovao" dugačkim i detaljnim objašnjenjima, ali nisam siguran koliko je bilo "vajde" od toga....
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #29 on: September 01, 2021, 05:11:38 pm »

Spominje se na temi o Rubežima pa imam par pitanja.

Koliko je ovih radara bilo u JNA?
Koji radar se smatra nasljednikom "mečke"?

Ako netko zna naravno.

poz.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.