PALUBA
March 29, 2024, 01:35:55 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Odbrambeni pakt Evropske Unije - Vojska EU  (Read 18811 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #60 on: September 06, 2021, 07:29:38 am »



„To će podeliti Evropu“: Kako je EU vojska postala nova tačka razdora Zapada


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izrazio je zabrinutost zbog potencijalnog osnivanja Evropske vojske, rekavši da bi vojne snage u kojima bi učestvovale samo zemlje EU imale potencijal da „podele Evropu“ i rastegnu „oskudne“ resurse od biliona (hiljadu milijardi) dolara koje Alijansa ima na raspolaganju.

U intervjuu „Telegrafu“, Stoltenberg je rekao da se ne protivi „većim evropskim naporima u odbrani“, ali je upozorio da bi snage EU za brzo reagovanje poput onih za koje se nedavno zalagao visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost EU Žozep Borelj bile štetne za Alijansu.

Na neformalnom sastanku ministara odbrane EU u Sloveniji u četvrtak, Borelj je sugerisao da bi nedavni dramatični događaji u Avganistanu, uključujući neočekivano brzi kolaps vlade koju podržava Zapad i haotično povlačenje zapadnih trupa, mogli poslužiti kao katalizator za EU da uspostavi sopstvenu zajedničku odbranu, uključujući i stvaranje snaga za brzo reagovanje.

„Ponekad postoje događaji koji su katalizator istorije, koji su prekretnica i mislim da je Avganistan jedan od ovih slučajeva“, naglasio je Borelj. Prema izveštajima, nove evropske snage za brzo reagovanje mogle bi da obuhvate do 20.000 vojnika i omogućilo bi im se brzo raspoređivanje bilo gde u svetu. Očekuje se da će nacrt predloga o takozvanim „snagama za brzo dejstvo“ biti predstavljen u novembru.

Ideja o evropskoj vojsci nezavisnoj od NATO koga predvode SAD prisutna je od ranih pedesetih, ali je uglavnom zaboravljena tokom Hladnog rata. Koncept se ponovo pojavio potpisivanjem Lisabonskog ugovora iz 2007. godine, koji je predlagao odbrambenu integraciju država članica EU. Nemačka i Francuska nedavno su podržale tu ideju.

U intervjuu za „Telegraf“, Stoltenberg je izrazio zabrinutost zbog te ideje.

„Pozdravljam veće evropske napore u odbrani, ali to nikada ne može zameniti NATO i moramo se pobrinuti da se Evropa i Severna Amerika udruže. Svaki pokušaj slabljenja veze između Severne Amerike i Evrope neće samo oslabiti NATO, već će podeliti Evropu“, rekao je Stoltenberg.

On je priznao da se „ovde delimično radi o novcu“, ističući da 80 odsto troškova za odbranu NATO potiče od „saveznika koji nisu iz EU“, među kojima su glavne Sjedinjene Države.

Stoltenberg je dodao da po njegovom mišljenju članice NATO koje nisu članice EU pomažu odbrani Unije. „Reč je o geografiji – Norveška i Island na severu, Turska na jugu, SAD, Kanada i Velika Britanija, na zapadu, neophodni su za odbranu Evrope. Ali reč je i o politici, a svako slabljenje transatlantskih veza takođe će podeliti Evropu“, ocenio je on.

Generalni sekretar NATO tvrdi da bi stvaranje „paralelnih struktura“ i napori da se „duplira komandna struktura“ samo poslužili „slabljenju naše zajedničke sposobnosti za zajednički rad“, s obzirom na „oskudne resurse“ koje savez ima. Priznao je da NATO još nije raspravljao o bilo kakvim detaljnim ili konkretnim predlozima o evropskoj vojsci.


Odbacivanje krivice za avganistanski debakl

Stoltenberg je takođe pokušao da odbaci krivicu NATO za dramatičan kolaps avganistanske vlade, sugerišući da je neočekivano brza pobeda talibana (organizacija zabranjena u Rusiji) „naravno povezana sa činjenicom da su saveznici NATO odlučili da prekinu vojnu misiju u Avganistanu“, kao i sa neuspehom bivših političkih i vojnih lidera Avganistana, uz navodni nedostatak logističke podrške avganistanskoj vojsci.

Stoltenberg je okrivio Pakistan, rekavši da se „mora postaviti mnogo pitanja“ o tome da li je Islamabad vojno pomogao talibanima i napomenuo da je „poseban odnos“ između militanata i Pakistana „naravno, deo priče“.

Ocenio je da je „nakon velikih ulaganja u avganistanske snage bezbednosti više od 20 godina“, bilo „razumno“ očekivanje NATO „da bi one mogli duže da pružaju otpor talibanima“. Stoltenberg je otkrio da je alijansa pokrenula „proces naučenih lekcija“ osmišljen da ponudi „jasnu i poštenu“ analizu neuspeha Alijanse u Avganistanu tokom višegodišnjeg prisustva i potrošnje od najmanje jednog biliona dolara (prema drugim procenama čak 2,2 biliona dolara). On je, međutim, dodao da će ovaj proces uključivati „prepoznavanje dobiti koju smo postigli ovih godina“, ali nije precizirao koja je to „dobit“.

Usled ponižavajućeg povlačenja Alijanse iz zemlje, Stoltenberg preporučuje da bi „cela međunarodna zajednica, uključujući Rusiju i Kinu“, sada trebalo da „radi“ kako bi sprečila da Avganistan ponovo postane sigurno utočište za terorističke grupe.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #61 on: September 08, 2021, 06:09:45 am »




Pukotina na Zapadu: Sukob NATO i EU oko snaga za brzo delovanje


Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg podržao je planove Evropske unije da uspostavi zajedničku odbrambenu politiku, ali je istovremeno rekao da je protiv pravljenja vojnih jedinica EU za brzo delovanje jer one „ne mogu zameniti NATO“. Pitanje je - da li je protivljenje NATO jedina prepreka za formiranje evropskih bezbednosnih snaga?

Poruka generalnog sekretara Alijanse usledila je nakon izjave visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozepa Borelja da evropske „snage za brzo reagovanje“, sačinjene od 5.000 vojnika, mogu da zamene borbene grupe EU koje su oformljene 2007. godine i najave da bi taj plan trebalo biti gotov u oktobru ili novembru.

Suprotstavljene stavove prvog čoveka NATO saveza i onih koji pozivaju na to da evropski blok bude u mogućnosti da vojno interveniše u krizi, bez oslanjanja na američke trupe, Milan Igrutinović iz Instituta za evropske studije vidi kao odjek debate koja traje duže od dve decenije, odnosno još od sredine devedestih kada se unutar NATO-a postavilo pitanje evropskog strateškog identiteta.

Od tada je, kako kaže, usledilo nekoliko reformi tadašnjih ugovora Evropske unije koji su joj omogućili nešto veće nadležnosti i mogućnosti za samostalno vojno delovanje mimo NATO-a, ali i mimo nacionalnih država.


Da li je NATO jedina prepreka za formiranje vojske EU

„Do danas su neki od tih kapaciteta i ostvareni, ali ono što je nedostajalo bila je volja i zajednički dogovor da se oni, na neki način i iskoriste. Bilo je, naime, planova o takozvanom „Eurokorupsu“ od oko 60.000 vojnika koji bi mogli biti jedna vrsta ekspedicione vojske za interese EU, a postoji i koncept borbenih grupa koje se rotiraju na šest meseci na takozvanom dežurstvu pod komandom Evropskog vojnog štaba u Briselu. Deo jedne od tih borbenih grupa je i naša vojska, koja je zajedno sa Grčkom, Bugarskom, Rumunijom, Kiprom i Ukrajinom u okviru grupe „Balkan“. Međutim, sa druge strane je nekoliko zemalja EU, u suštini nekoliko istočnoevropskih zemalja koje imaju loše odnose sa Rusijom i koje su veoma pro-NATO raspoložene“, objašnjava Igrutinović.

Upravo te zemlje su, dodaje naš sagovornik, najglasniji zagovornici toga da je ekonomski i politički neopravdano derogirati NATO, odnosno usmeravati nove finansijske i vojne resurse u nekakvu novu evropsku vojsku, jer veruju da im je politički važnija podrška ili kišobran koji im pružaju Sjedinjene Američke Države unutar NATO-a, od podrške koju bi mogle da pruže Francuska i Nemačka.


Pitanje političkog poverenja unutar dva bloka u EU

„U tom smislu je realizacija plana za jačanje evropske odbrane sada pitanje političkog poverenja i odnosa unutar dva bloka u Evropskoj uniji – grupacije istočnovropskih zemalja sa jedne, i Francuske i Nemačke, ali i Italije i Španije kao sledeće dve vojne sile u EU, sa druge strane. Tako da iako postoji određena konkurencija između postojećih i mogućih vojnih kapaciteta EU i samog NATO saveza, Evropska unija sa druge strane ima problem jer postojeći ugovori ne podrazumevaju stvaranje evropske vojske i nemoguće je da postoji vojni budžet Unije u klasičnom smislu imajući u vidu da je ona zavisna od dobre volje država članica da neki novac odvoje sa strane u tu svrhu“, primećuje Igrutinović.

Kako navodi, potreban je jako veliki politički i pravni zahvat da bi se to promenilo.

„Ja zaista ne vidim nikakvu političku volju ili mogućnost da se to u bilo kom bližem roku ostvari, bez obzira na ovo što se desilo u Avganistanu i na lekcije koje će Brisel iz toga da izvuče, odnosno na pozive za većom strateškom autonomijom EU u odnosu na NATO, to jest u odnosu na Sjedinjene Američke Države pre svega. U tom kontekstu je pozicija NATO manje-više sigurna, jer iako je Evropska unija pre nekoliko godina formirala odbrambeni fond koji služi da se finansijski podrže različiti ekonomski i tehnološki projekti koji imaju i vojnu namenu. Evropska vojska u bilo kom klasičnom smislu je pravno nemoguća, a ove manje evropske snage koje već postoje nisu dovoljne za neku ozbiljniju vojnu operaciju“, ukazuje sagovornik Sputnjika.

Ono što jeste moguće, zaključuje Milan Igrutinović, je da evropske države na neki način „doniraju“ delove svojih vojnih trupa u nekakve ad hok misije.

„Nije nemoguće da se napravi neki blok evropskih država koji je spreman da, zbog neke zajedničke misije i interesa, pošalje vojne trupe pod zastavom Evropske unije u neku vojnu misiju, ali da bude za njih direktno odgovoran.

Imamo već rastuću vojnu saradnju Francuske i Nemačke u Maliju, gde postoji vojna misija EU. Naime, francuske borbene trupe su tamo bile angažovane godinama u borbi protiv lokalnih radikalnih islamista, a Nemačka je pristala da svojim trupama tamo delom odmeni Francuze. Tako da ta vrsta „koalicije“ vojnih zemalja EU koje bi samostalno, uz nekakav načelni kišobran EU slale vojsku u neke prekomorske misije nije nemoguća, ali mislim da u sadašnjem poretku stvari ne može biti ni govora o formiranju klasične evropske vojske.”

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #62 on: September 12, 2021, 06:48:38 am »




Quote
After Afghanistan debacle, calls for EU ARMY grow louder



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #63 on: September 13, 2021, 11:45:45 am »




Quote
In the wake of Biden’s humiliating exit from Afghanistan, there are those in the EU gentry class again revisiting the possibility of a pan-European army. What’s happening with all that NATO unity we are constantly reminded of? Also, why does Washington stay in Syria after being defeated in Afghanistan?



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #64 on: September 18, 2021, 11:45:05 am »



Quote
Kome je potrebna evropska vojska?

U novom izdanju emisije Granice Istoka, analiziramo zbog čega se debata o formiranju evropske vojske ponovno aktualizirala nakon američkog povlačenja iz Afganistana.

U emisiji gostuju:

- iz Brisela - Jacopo Barigazzi, novinar portala Politico, a
- iz Chicaga - Azeem Ibrahim, direktor Newlines instituta za strategiju i politiku.





Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #65 on: September 22, 2021, 11:28:48 am »

Pariz demantovao da se odriče mesta u Savetu bezbednosti UN
SVET Autor: Tanjug 22. sep. 2021

Francuska je danas demantovala izveštaj objavljen u britanskom listu "Dejli telegraf", u kojem se navodi da je francuski predsednik Emanuel Makron spreman da se odrekne stalnog mesta Francuske u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, u zamenu za formiranje vojske Evropske unije.

„Ne, Francuska se nije ponudila da napusti svoje mesto u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ono pripada Francuskoj i to će tako i ostati“, saopštilo je francusko predsedništvo.

Izvor: www.nova.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #66 on: September 23, 2021, 12:57:22 pm »



"Evropljani, otvorite oči, SAD vas neće štititi"


Francuski ministar ekonomije izjavio da je kriza oko raskida ugovora o kupovini podmornica pokazala da EU više ne može da računa da će ih SAD štititi.

Bruno Le Mer je ujedno pozvao Evropljane da "otvore oči".

"Prva lekcija koja se može naučiti iz ove epizode je da Evropska unija mora da izgradi svoju stratešku nezavisnost. Avganistanska epizoda, epizoda podmornica, pokazuju da više ne možemo računati na to da će SAD garantovati našu stratešku zaštitu", rekao je Le Mer za Franceinfo.

On je dodao da SAD u strateškom pogledu imaju samo jednu brigu i to je Kina. "Potrebno je da naši evropski partneri otvore oči", rekao je ministar.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #67 on: September 23, 2021, 05:20:25 pm »




Quote
Why is Macron pushing so hard for an EU ARMY?



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #68 on: September 23, 2021, 07:40:40 pm »

Четвртак, 23.09.2021.

ЕУ више не може да рачуна на заштиту Америке, Европљани да отворе очи

Француски министар економије Бруно Ле Мер изјавио је данас да је криза услед раскида уговора о куповини подморница показала да Европска унија више не може да рачуна на то да ће САД гарантовати њену заштиту и позвао Европљане да „отворе очи”.

Прва лекција која се може научити из ове епизоде је да Европска унија мора да изгради своју стратешку независност.

"Авганистанска епизода, епизода подморница, показују да више не можемо рачунати на то да ће САД гарантовати нашу стратешку заштиту”, рекао је Ле Мер за Францеинфо преноси Бета. Он је додао да САД у стратешком погледу имају само једну бригу и то је Кина.

„Потребно је да наши европски партнери отворе очи”, рекао је министар.

Аустралија је прекинула уговор са Француском пошто су САД, Аустралија и Велика Британија склопиле стратешко партнерство у Индо-Пацифику, у које је укључена и набавка америчких подморница. Као средиште новог безбедносног пакта, Аустралија ће набавити подморнице на нуклеарни погон користећи америчку технологију, једнострано раскинувши уговор са Француском о изградњи 12 конвенционалних подморница на дизел.

Кина је осудила „изузетно неодговорну” продају америчких подморница на нуклеарни погон Аустралији у оквиру новог партнерства. Пекинг је оптужио САД, Аустралију и Велику Британију да показују „менталитет хладног рата” и да користе нуклеарно наоружање за геополитичке сврхе.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #69 on: September 24, 2021, 07:27:27 am »



Quote
Submarine dispute ‘not just a French problem’, says EU’s top diplomat

The recent submarine dispute between France and its allies, the US, UK and Australia, has highlighted the need for improved communication between allies and the importance of a European military force to act as a compliment to NATO, said EU foreign policy chief Josep Borrell in an interview with FRANCE 24 on Thursday.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #70 on: September 24, 2021, 07:53:17 am »




Quote
AUKUS Debacle: US Apologies to France in Biden-Macron Call, Greenlights EU Army, Johnson Frozen Out




Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #71 on: September 28, 2021, 12:27:10 pm »

Makron poručio Evropljanima: Ne budite naivni, moramo da reagujemo da se sami branimo
Srna 28.09.2021.

Evropa treba da prestane da bude naivna kada je reč o odbrani svojih interesa i da izgradi vlastite vojne kapacitete, rekao je danas francuski predsednik Emanuel Makron nakon što je Grčka sklopila sporazum o kupovini francuskih fregata za oko tri milijarde evra.

Francuska je zapala u duboku diplomatsku krizu u odnosima sa SAD, Australijom i Velikom Britanijom ranije ovog meseca nakon trilateralnog nuklearog pakta zbog kojeg je Francuska ostala bez unosnog ugovora o isporuci podmornica Kanberi.

- Evropljani moraju da prestanu da budu naivni. Kada smo pod pritiskom sila koje povremeno zaoštravaju svoj stav potrebno je da reagujemo i pokažemo da imamo snagu i kapacitet da se sami branimo. Bez eskalacije stvari, ali da se zaštitimo - izjavio je Makron na konferenciji za novinare sa grčkim premijerom Kirjakosom Micotakisom. Francuski predsednik je napomenuo da ovo "nije alternativa savezu sa SAD" niti zamena, već "preuzimanje odgovornosti za evropski stub u NATO-u i izvlačenje zaključka da Evropa ima zadatak da sama brine o svojoj zaštiti".

Prema današnjem sporazumu, Atina je pristala da kupi tri fregate sa opcijom kupovine i četvrte za oko tri milijarde evra, rekao je Rojtersu izvor iz Vlade Grčke.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #72 on: October 01, 2021, 07:16:11 am »

Postao trn u oku i Vašingtona i Brisela: Strategija "Evropa na prvom mestu" napravila pometnju
M.I.M. 30.09.2021.

Zvaničnici i diplomate širom Evropske unije sve više su frustrirani francuskim liderom.

Obim onog što neki nazivaju strategijom Emanuela Makrona “Evropa na prvom mestu” – koja cilja da učini EU nezavisnijom od Vašingtona u odbrani i osetljivim tehnologijama – uzrokovala je glavobolju mnogim članicama Unije i ometa napore Zapada da postigne jedinstveni odgovor na uspon Kine, piše “Blumberg”.

- Evropljani moraju da prestanu da budu naivni. Kada smo pod pritiskom sila koje povremeno zaoštravaju svoj stav potrebno je da reagujemo i pokažemo da imamo snagu i kapacitet da se sami branimo - izjavio je Makron u utorak na konferenciji za novinare sa grčkim premijerom Kirjakosom Micotakisom, nakon što je Grčka sklopila sporazum o kupovini francuskih fregata za oko tri milijarde evra.

Njegov stav postao je vidljiviji nakon ponižavajućeg gubitka velikog ugovora o podmornicama s Australijom ovog meseca zbog pakta AUKUS. Francuzi su takođe blokirali napore za modernizaciju NATO sposobnosti i podstakli podele u vrhu Evropske komisije, tvrde diplomate upoznate sa diskusijom. Opozicija Makronovom pristupu akutnija je na istoku Evrope, gde mnoge zemlje vide SAD kao štit protiv potencijalne ruske agresije i imaju malo vere u Francuze.

- Pariz samo postupa u skladu sa sopstvenim interesima – rekao je “Blumbergu” jedan istočnoevropski diplomata.

Ali, zemlje na zapadu Evrope brinu da će Makron otići predaleko u pokušajima da “odseče” SAD, kažu izvori iz diplomatskih krugova. Jedan francuski zvaničnik rekao je da Makron nema želju da antagonizuje SAD i Francuska je dobila javnu podršku za svoje napore na suverenosti EU. Francuska je ubedila EU da smanji reference o kooperaciji na polju nabavke poluporovodnika van kratkoročnog perioda, te se založila da se izbace one o “obostranoj zavisnosti”, prema nacrtu u koji je “Blumberg” imao uvid. Francuski zvaničnici takođe su se požalili da dokument koristi američke umesto evropske idiome, a planovi za zajedničku pres konferenciju su odbačeni, reklo je dvoje zvaničnika.

Ali, značajniji raskoli rastu već neko vreme. Oni se svode na to koliko bi EU trebalo da dozvoli da se njeni lanci snabdevanja i odbrambene odredbe integrišu sa SAD i koliko bi trebalo da ide da razvije svoje sposobnosti. U privatnim diskusijama komesara, šefa unutrašnjeg tržišta EU, Tijeri Breton je nastojao da isključi ili ograniči kompanije van EU iz industrijskih saveza na planu poluprovodnikaa, klaud računarstva i evropskih sredstava za odbranu, rekla su “Blumbergu” dva izvora upoznata sa tim diskusijama. Breton – kojeg je imenovala francuska vlada – izneo je slične argumente o čuvanju osetljivih podataka u EU, rekao je jedan od tih izvora.

Po Francuskoj i Bretonu, Evropa mora da uradi više da podrži sopstvene industrije i postavi uslove konkurencije. Kad je reč o pitanjima kao što je bezbednost lanca snabdevanja, Breton vidi malo razlike između SAD i Kine, rekao je jedan zvaničnik “Blumbergu”. Nakon što se podigla prašina oko AUKUS-a, Breton je prošle nedelje pozvao na “pauzu i resetovanje” evropsko-američkih odnosa, što je iznerviralo mnoge evropske zvaničnike koji žele da izgrade bliže veze sa SAD. U Pitsburgu će EU predstavljati potpredsednik Evropske komisije za ekonomiju Valdis Dombrovskis i potpredsednica EK za Evropu prilagođenu digitalnom dobru Margret Vestager. Oboje podržavaju transatlantsku saradnju u oblikovanju globalnih standarda umesto ograđivanja jedinstvenog tržišta EU.

- Zato su Francuzi toliko odlučni da nametnu ograničenja u svojoj nadležnosti – rekli su neimenovani izvori “Blumberga”.

Lična rivalstva i konkurentske ambicije visokih zvaničnika u Briselu takođe ometaju napore da se uspostavi zajednički jezik. Predsednica EK Ursula fon der Lajen iznervirala je bar jednog kolegu televizijskim intervjuom u kojem je zahtevala objašnjenje od SAD zbog tretmana Francuske u vezi AUKUS-a, rekao je izvor “Blumberga”. Druge je iznervirala kad je objavila evropski odbrambeni samit u martu, koji je trebao da bude u nadležnosti predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela. Članice EU nisu znale da se objava priprema, tvrde “Blumbergovi” diplomatski izvori. Od 27 lidera će se tražiti da postignu dogovor o svojoj bezbednosnoj strategiji samo mesec dana pre predsedničkih izbora u Francuskoj, a svaki propust mogao bi naštetiti Makronovim pokušajima da se odbrani od izazova nacionalistkinje Marine Le Pen. Francuski manevri se vide i u NATO, gde britanske diplomate brinu da će posledice svađe oko AUKUS-a navesti Pariz da postupi u skladu sa svojim dugotrajnim zabrinutostima u vezi strukture Alijanse. Francuska se ponovo priključila komandnim strukturama NATO tek 2009, 43 godine nakon što je Šarl de Gol povukao svoju zemlju.

Francuske diplomate postavljaju pitanja o svrsi organizacije koju je Makron jednom proglasio “moždano mrtvom”. Jedna osoba upoznata sa diskusijama rekla je da Francuska frustrira napore NATO da obnovi i modernizuje vojnu alijansu kako bi se mogla bolje suočiti sa novim i budućim pretnjama, uključujući napore u borbi protiv terorizma. Drugi diplomata, koji nije iz evropske zemlje, rekao je da je francuski argument u suštini da se na oblasti poput veštačke inteligencije, podataka i ublažavanje dezinformacija na velikim tehnološkim platformama prvo treba gledati kao na jezgro fokusa EU. Alijansa Francuske i Grčke od utorka uključuje zajedničku odbrambenu obavezu paralelno sa okvirom NATO, a Makron ga je pohvalio kao primer evropske asertivnosti. Ali, takođe je govorio o jačanju evropske uloge u NATO, a to je jezik koji će mu biti potreban da bi uključio ostatak bloka.

- Ovo nije ni alternativa savezu sa SAD, niti je zamena, već preuzimanje odgovornosti za evropski stub u NATO i izvlačenje zaključka da Evropa ima zadatak da sama brine o svojoj zaštiti – rekao je Makron u utorak.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #73 on: October 02, 2021, 09:18:36 am »



Quote
France Wants EU Army, Denmark Resists | How Real Are The Chances Of A NATO-Parallel EU Military?

France is miffed over exclusion from AUKUS defence partnership among Australia, the UK & the US. French President Emmanuel Macron is now pushing for an EU army. Macron had said that Europe should be able “to defend itself better alone". As per reports, several leaders agree that the EU should have a unit of up to 20,000 troops that can be deployed anywhere in the world. Reports suggest that Brussels officials are drawing up draft plans for a “first-entry force” to present in November.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #74 on: October 03, 2021, 12:10:20 pm »




Ko je kriv što Evropu niko ne shvata ozbiljno?


Prošle godine, Minhenska bezbednosna konferencija, vodeći svetski forum o međunarodnim odnosima, upozorila je na nestajanje "zapadnjaštva“. Organizatori su hteli da ukažu na to da je Zapad sada toliko podeljen i izazvan usponom Кine da je celo njegovo postojanje ugroženo. Sve što se desilo od tog izveštaja samo je potvrdilo upozorenja, jer se stopa po kojoj svet po kojoj nestaje "zapadnjaštvo" u svetu stalno ubrzava.

Najnoviji znak je AUКUS, novi geopolitički savez Australije, Velike Britanije i Amerike, koji je očigledno usmeren na Kinu. Čini se da se opet vraća stara anglosfera, umesto šireg Zapada, kao i da, kada je reč o istinskim pretnjama, u 21. veku, kao i u 20., prvenstvo imaju drevne veze jezika i kulture.

Francuska pod predsednikom Emanuelom Makronom podjednako je besna zbog "izdaje" kao što je bila i pod Šarlom de Golom. Кao deo AUКUS-a, Australija će kupovati podmornice na nuklearni pogon od svojih anglofona, umesto od Francuske, kako je ranije dogovoreno. Makron je opozvao svoje ambasadore u Vašingtonu i Кanberi, dok smišlja novi potez kojim će iskazati ljutnju.

U narednim nedeljama verovartno će se od Makrona mnogo čuti o "evropskom suverenitetu“ i "autonomiji“, maglovitim sloganima koje je godinama ponavljao zajedno sa svojim razmišljanjima o "moždanoj smrti“ NATO -a. Da je do Makrona, Evropska unija, sada neopterećena tim "dosadnim" Britancima, konačno bi postala zasebna geopolitička i vojna sila, rame uz rame sa Amerikom, a verovatno predvođena Francuskom.

Nekoliko drugih, obično sumnjičavih, evropskih prestonica slaže se sa Makronom, posebno nakon haotičnog povlačenja Zapada iz Avganistana. I tamo su se Evropljani osećali izdano od strane Amerikanaca, koji se nisu potrudili ni da se konsultuju ili koordiniraju sa svojim saveznicima dok su se povlačili. Očekivano, poziv na "evropsku vojsku“ se vratio. U ovoj poslednjoj verziji, ideja je bila da se počne sa "EU 5.000", nekom vrstom elitnih snaga koje su mogle da obezbede aerodrom u Кabulu bez američke pomoći.

Razumljivo je da su Evropljani frustrirani što ih niko ne shvata toliko ozbiljno, ni protivnici poput Rusije i Кine, ni prijatelji poput Amerike i Australije. Međutim, piše "Blumberg", umesto što bespomoćno kuka Evropa bi mogla da se pogleda u ogledalo.

Za početak bi mogla da baci oko na Litvaniju, koja je, dodaje "Blumberg", najnovija žrtva Pekinga u EU. Razlog je taj što je Vilnjus dozvolio Tajvanu, koji Кina smatra odmetnutom provincijom, da osnuje predstavništvo. U znak odmazde, Peking je povukao svog ambasadora, sasekao litvansku trgovinu i generalno zategnuo odnose.

Amerika je odmah ponudila svoju podršku Litvaniji. A EU? Njene članice se i dalje kolebaju. Na kraju krajeva, blok mnogo posluje sa Кinom - najvećim trgovinskim partnerom Nemačke - i smatra da je Litvanija mogla da bude diplomatičnija. Premijer Slovenije Janez Janša, koji trenutno predsedava rotirajućim predsedništvom EU, zamolio je članice da se zauzmu Litvaniju, ali njegov apel nije uslušen.

Evropljani više ne vide svet i njegove opasnosti na isti način kao Amerikanci, niti smatraju da su suvlasnici zapadnih problema, ocenjuje "Blumberg".

Šok koji je izazvao "trampizam", odnosno Amerika pod bivšim predsednikom Donaldom Trumpom koji nikada nije razumeo, a još manje cenio, koncept "Zapada“, jedan je od uzročnika "nestajanja zapadnjaštva". Ali i Evropljani snose deo krivice. Oni nisu učinili svoje vojske sposobnim da vode pravi rat bez Amerikanaca i nisu preuzeli odgovornost u upravljanju najvećim geopolitičkim pretnjama Zapada, koje sada uključuju i Кinu.

Nemačka je najbolji primer. To je verovatno jedina zemlja, koja bi zbog svoje ekonomske težine mogla da podstakne EU da postane jača i stoga "autonomna“. Ali nema interesa da to učini. Umesto toga, ona štedi na svojoj vojsci i pretvara se da su svetski problemi nečiji tuđi, a uglavnom američki. U debatama kandidata za kancelara na izborima koji su se održali prođle nedelje, niko nije rekao ni reč o spoljnoj ili bezbednosnoj politici.

Dok je trajalo, Zapad - ne u etnocentričnom već u normativnom smislu - učinio je svet, uravnoteženo, boljim mestom. Zbog toga njegova tekuća fragmentacija nije dobra za stabilnost i mir.


izvor
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.