PALUBA
March 28, 2024, 01:20:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Jedrilica "Comar Comet 11 Plus"  (Read 76652 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #150 on: August 10, 2019, 06:53:43 pm »

2018. Plov 9.

Cavtat - Zelenika CG (granicni prijelaz)

Po ispovljenju iz Cavtata oko 1900, u Zeleniku se stiglo oko 0200. Vrlo je tesko i u uslovima dobre vidljivti raznaznati lucko svjetlo na molu Zelenika, terestricka navigacija od slabe je koristi, svjetla na obali su toliko jaka.. ali radar i GPS su pomoc (elektornske karte Jaspensena su odlicne).
Nakon toliko godina, decenija, prolaz Rt Ostro - o. Mamula (Lastavica) ne moze ostaviti ravnodusnim nekoga kome je to bila skoro svakodnevna domaca zadaca.
Iako u Peljaru pise da Lucka ispostava Zelenika radi 24/7y  toku sezone, ipak ih nije bilo u gluho doba noci. Puhala je burica, ali je jedrilica jako dobro upravljiva tako da je pristajanja bokom uz obalu izvedeno rutinski. Zastavica Q je izvjesna, na jarbol je podignuta zastava zemlje domacina jos na ulazu u teritorijalne vode RCG.
Predustretljiva granicna policajka dozvolila nam je prenociti u podrucju granicnog prijelaza bez vracanja na sidro. Sve pohvale.
Morskim putem za Boku, CG, izazvalo je posebne emocije, nije svejedno, sjecanja naviru, lose je nadam se ostalo iza nas, a ono dobro o Nevjesti Jadrana, kao da se vratilo, poput izblijedijelih filmova iz kinoteke. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #151 on: August 11, 2019, 07:33:02 am »

2018-plov 10.

Po zavrsetku formalnosti, nekoliko milja, Zelenika-Herceg Novi. I naravno vinjeta, jedan od proizvoda nase borbe, zalijepljena na jarbol. Obiljezavanje/cipiranje kao obiljezije novog doba, iluzije novog poretka.
Vez gradsko molo Herceg Novi biti ce nam domacin slijedecih nekoliko dana. Hrid Karatoc, na ulazu u luku Herceg Novi, navigacijska opasnost, bila je sastavni dio svake zapovijesti za isplovljenje i uplovljenje iz/u Herceg Novi, ili check list kako se to moderno danas kaze. Vez cetverovez, struja i voda na dohvat ruke. Sa vrevom se zivi na ovom vezu.
 



* 10 plov.JPG (47.02 KB, 720x470 - viewed 78 times.)

* vinjeta CG.jpg (122.15 KB, 720x1280 - viewed 81 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #152 on: August 12, 2019, 06:07:24 am »

2018 - Plov 11

Herceg Novi-Tivat-Herceg Novi

Obilazak  SB Jadran, susretljivi zapovjednik kk Ivanovski, vodic komandir V. Nostalgija nailazi u valovima stvarajucu oluju emocija. Kosnik, prikosnik, spojno leto, penjanje na jarbole kao jutarnja gimnastika, komandni most, kormilo, kormilarnica, salon podoficira.
Bitno je da je plovan i da uziva paznju, ostalo je nebitno. Nadam se da ce pozivijeti jos godina i nadzivjeti mnoge vlasti u korist jadranskog pomorstva   
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #153 on: August 12, 2019, 08:17:11 am »

 
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #154 on: August 12, 2019, 01:02:41 pm »

2018-plov 12.

Herceg Novi-Zelenika-Dubrovnik

Odjava iz CG, prijava ulaska u Hr. Posto granicni prijelaz Cavtat radi samo do 19 h, produzili smo za Dubrovnik.
Dosli smo oko 3 ujutro, obavili formalnosti za oko sat i nastavili dalje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #155 on: August 12, 2019, 07:17:51 pm »

Zašto pišeš "2018"? Da li je ovo dnevnik iz prošle godine?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #156 on: August 14, 2019, 02:58:38 pm »

@Boro,

dnevnik je iz prosle godine
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #157 on: August 14, 2019, 03:02:23 pm »

2018-plov 13.

Dubrovnik - Lastovo

Bez Lastova kao da se nije desilo,..
Vez Ubli..
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #158 on: August 14, 2019, 07:15:37 pm »

Planira li se neka plovidba za ovu godinu?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #159 on: August 14, 2019, 07:27:03 pm »

@Boro,

dnevnik je iz prosle godine

Hvala, mislio sam da je tako ali opet da pitam... Smiley
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #160 on: August 16, 2019, 03:02:38 pm »

2018-plov 14

o. Lastovo -  zaljev Rasa

zavrstetak djite za 2018 godinu.
Duga voznja, vecinom na motor, nekako nam se zurilo, da nakon skoro mjesec dana, osjetimo blagodati kopna
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #161 on: August 16, 2019, 03:57:52 pm »



Још само да сазнамо каквих је делиција успут било!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #162 on: August 19, 2019, 08:57:00 am »

Stize i 2019.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #163 on: October 05, 2019, 01:01:43 pm »

Đita 2019
Pripreme za sezonu kreću sa završetkom stare. Zajedničko je mišljenje  da smo 2018. dosta ubrzavali, forsirali, duže plovili. Ipak je sezona 2018. bila i prekretnica za moju najmlađu kćerku I, koju je napokon napustio strah od jedrenja. Sve je krenulo te 2014 godine, kada se prvi put ukrcala na brod, puhala je bura u Velim Vratima, Kvarner, plovilo se od uvale Sveta Marina, druga uvala južnije od Rapca, do zaljeva Raša, Tunarica, nekih 12 NM. Brzina vjetra  25-30 kn, bura uz obalu ne stvata velike valove, idealno, jedrilica se nagnula i ona se prestrašila. Slijedećih godina, 2015, 2016, 2017, ukoliko se krenulo sa izvlačenjem jedra, ona je reagirala panično. Jedriti ili ne, bilo je pitanje? Jedrenje nema draž ukoliko se ne dijeli s najbližima.  Strpljenjem smo došli do toga da je ponovo prihvatila jedro kao nešto (skoro) normalno.
Svaka priprema za novu sezonu počinje snovima, snovima koji se dijele sa posadom, fantazijama zaljubljenika, nekako se ekipa ustalila, G od Niš, bloger „ex policajac“, F iz Kostrene pomorac na dužem time off-u, poznavalc morskih vještina i života uz more „par excellance“ ,  Vasko ex kapo makine sa PČ 140, ne treba trošiti riječi o njegovim pomoračkim kvalitetama. Biti će tu i moja najmlađa kćerka I, maskota koja dodaje vrijednost dobrom duhu plovidbe, naučila je dosta  „kako hodati po brodu“.  Sanjali, dosanjivali, uglavnom dogovorili smo se da je „plan da nema plana“, da „ne napinjemo“ kao prošle godine. Svako je ljeto(vanje) kratko za mene. Ostale članovi posade zovem „plavi šljemovi“, mirovinci, tj. uživaoci mirovina iliti penzija. Vremena imaju više nego na pretek, odmorni, naspavani, u naponu sa idejama, puni energije, dinamični. Moja malenkost je željna odmora, lješkarenja, jer sve ono što mirovinci imaju u planu za jedrenje, meni je dinamike preko glave,  takav mi posao. Naravno, moj prioritet broj jedan je kćerka I s kojom mi je svaki trenutak dragocjen,  10 joj je godina, ona zaslužuje da tata prati njen ritam.
U sklopu priprema, Vasko je došao početkom 6. mjeseca u Istru, ali nismo uspjeli ništa više nego provjetriti prostorije, prekrenuti uređaje (koji se inače redovno prekreću jednom mjesečno), oprati dio navlaka. Istrian gourmet je bio jak izazov za nas, kiša nam je služila kao opravdanje za nesprovođenje planiranog. Gumi je ubačen u more, Yamaha 4 taktna radi, malo zapinje, trebati će štelovanje, servisu Jego Kršan nema premca.
Moj je godišnji odmor reper za ostale, stižem 06.08.19 na Pulu, Vasko dolazi 08.08, G od Niš  koji dan kasnije, boraviti će kod F.
Kako se na jedrilici ima uvijek nešto raditi, od „kontinetalaca“ koji nisu živjeli na moru ili uz more, teško je očekivati da će imati taj osjećaj da treba priskočiti, dati ruku, jednostavno ne vide potrebu i ne treba to osuđivati. Svaku naredbu, oni doživljavaju kao atak na integritet ličnosti u stilu „nisam išao na fakultet, zašto bi brisao prašinu“. Ili u stilu „znaš što sam ja bio prije nego što sam pošeo nositi plavi šljem“.  Brod je brod, a „red je red“ ,  parafraziram Balaševića iz pjesme „Ne lomite mi bagrenje“. Da bi brodski kolektiv funkcionirao, što je  manje očekivanja od  dragih gostiju, kvalitetetniji je  odmor. Zasuči rukave, odradi, što se tiče brodarstva, komuniciraj s onima koji taj jezik razumiju i idemo dalje, do novih milja. Često je trajanje objašnjavanja i pokazivanja duže nego da se poslić samo odradi. Odmor na jedrilici je drugačija vrsta odmora, odličan za administrativce, tjera ih na fizičku aktivnost i nije zasnovan na prinicipu „ krevet-plaža-event-krevet“. Krstarenje ostvara neke nove vidike netaknute ili manje taknute prirode, predivnih jutara, divnih večeri u osami ili uz bučnije okruženje, uz obaveznu  čašu vina, predivne morske krajolike, neotkrivene vale i vezove.  Ima tu i adrenalina, uzbuđenja i puno puno mornarskih snova.
Mislim da snovi mornara spadaju u najduže nedosanjane snove. Jednom mornar, uvijek mornar.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #164 on: October 19, 2019, 01:40:35 pm »

I ovako 3 puta, prije partence. Koliko kod da je spisak cjelovit, uvijek nesto fali, a na kraju se dosta toga i vrati na kopno.


* Priprema 2019.jpg (93.68 KB, 1752x1314 - viewed 71 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.