PALUBA
April 20, 2024, 04:14:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se helikopter koji je prevozio bolesnu bebu  (Read 106051 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #285 on: April 14, 2015, 09:32:02 am »

Spasavanje i hitnu medicinsku pomoć treba da obavlja posebna služba, a ne RV i PVO. Helikopteri u sastavu RV i PVO mogui i trebaju da pomognu ukoliko postoji potreba, ali ne treba oni da lete za sve i svašta. Jedan EC-135 košta oko 3M Evra, a koriste ih razne službe za pomoć i spasavanje.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A nekada je i AMSJ imao svoj Mi-2 za potrebe prevoženja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* EC135T1.jpg (110.85 KB, 600x450 - viewed 69 times.)

* Helicopter_EC135_taking_off_from_Bonn_university_clinic_helipad.JPG (247.03 KB, 1024x767 - viewed 56 times.)

* AMSJ_Ambulance.jpg (70.96 KB, 448x298 - viewed 364 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #286 on: April 14, 2015, 06:32:56 pm »

Quote
Džumba i ja bih tražio upotrebu letilice da sam kao lekar zaključio da ne postoji drugi način da se pokuša spasiti život.
Tu nema dvojbe nikakve.
Ali bih profesionalcima ostavio na procenu da li je shodno svim uslovima moguće izvesti takvu akciju spasavanja bezbedno kao i da li će se let helikoptera zavrsiti na Kragujevcu, Nišu, N.Sadu, Batajnici, Banjičkom visu ili Aerodromu NT, svejedno pod uslovom da na mestu sletanja postoji adekvatan medicinski prihvat.

Uf doktore, nemoj da me vučeš za jezik. Kada bi svaki lekar tako odlučivao nama bi trebalo barem 20-30 helikoptera u stalnoj pripravnosti. To to je isto kad dođe lekar na TV i priča o tome kako bi svaki građanin trebao barem jednom godišnje da ode na sistematski pregled. A kada bi ih svi poslušali ... načekali bi se. Pa nama bolesnici još nose pidžame od kuće,a rodbina obezbeđuje lekove dok su u bolnici.

Lako je reći kako treba, a mnogo, mnogo teže izvesti barem približno kako treba. Pa upravo je zdravstvo primer toga (kako ne treba), od korupcije preko loše usluge do totalne neodgovornosti za učinjeno. Nešto se ne sećam da je bilo koji lekar odgovarao za profesionalnu grešku.

Već sam ti napisao u nekoj drugoj temi: Hitni medicinski vazdušni transport bi trebao biti u nadležnosti ministarstva zdravlja (da obezbedi pare, da organizuje transport, da predvidi procedure, od medicinskih do organizacionih) a ne ministarstva odbrane. Vojska to može da izvršava (a i to eventualno jer joj to nije primarni zadatak), ali ne i da ga u potpunosti organizuje i odgovara za njega. Uostalom, u Evropi, SAD i mnogim drugim državama to rade civilne službe.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #287 on: April 14, 2015, 06:53:27 pm »

@dzumba ''Nešto se ne sećam da je bilo koji lekar odgovarao za profesionalnu grešku.''


http://www.pressonline.rs/info/hronika/72816/osudjen-lekar-za-smrt-devojcice.html

http://arhiva.glas-javnosti.rs/arhiva/2004/10/12/srpski/H04101103.shtml

Има их још...

Јуче на Дневнику 3 сам видео вест о рушењу фасаде на Универитетској дечијој клиници у Тиршовој. Тешко да ће Министарство здравља моћи да набави санитетске хеликоптере.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #288 on: April 14, 2015, 07:28:44 pm »

Hvala na podsećanju, ali se to u svakom slučaju može prebrojati na prstima jedne ruke. Na desetine oficira (i podoficira) su zbog grešaka (nenamernih) bili u zatvoru ili izbačeni iz vojske.

Quote
Јуче на Дневнику 3 сам видео вест о рушењу фасаде на Универитетској дечијој клиници у Тиршовој. Тешко да ће Министарство здравља моћи да набави санитетске хеликоптере.

A ministru zdravlja nije proradio "crv sumnje"? Možda je obišao lice mesta? Nadam se da će barem obezbediti sredstva za saniranje.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #289 on: April 14, 2015, 07:36:00 pm »

Hvala na podsećanju, ali se to u svakom slučaju može prebrojati na prstima jedne ruke. Na desetine oficira (i podoficira) su zbog grešaka (nenamernih) bili u zatvoru ili izbačeni iz vojske.

Quote
Јуче на Дневнику 3 сам видео вест о рушењу фасаде на Универитетској дечијој клиници у Тиршовој. Тешко да ће Министарство здравља моћи да набави санитетске хеликоптере.

A ministru zdravlja nije proradio "crv sumnje"? Možda je obišao lice mesta? Nadam se da će barem obezbediti sredstva za saniranje.

Има их више, много више,... Али се о њима не пише као ни о вашим колегама из армије. Ја знам и за друге примере сем ова два, али не би било уреду да их помињем овде. Мислим да ћете се сложити са мном по том питању. Са друге стране постоје и невини лекари као и официри који су осуђени.

 
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #290 on: April 14, 2015, 08:36:17 pm »

Hvala na podsećanju, ali se to u svakom slučaju može prebrojati na prstima jedne ruke. Na desetine oficira (i podoficira) su zbog grešaka (nenamernih) bili u zatvoru ili izbačeni iz vojske.

Quote
Јуче на Дневнику 3 сам видео вест о рушењу фасаде на Универитетској дечијој клиници у Тиршовој. Тешко да ће Министарство здравља моћи да набави санитетске хеликоптере.

A ministru zdravlja nije proradio "crv sumnje"? Možda je obišao lice mesta? Nadam se da će barem obezbediti sredstva za saniranje.

Има их више, много више,... Али се о њима не пише као ни о вашим колегама из армије. Ја знам и за друге примере сем ова два, али не би било уреду да их помињем овде. Мислим да ћете се сложити са мном по том питању. Са друге стране постоје и невини лекари као и официри који су осуђени.

 

  Ne bih se slozio sa tobom. Zdravstvo je nazalost jedna od stvari koje najgore funkcionisu u zemlji, i po mnogim parametrima (mortalitet, zastita, itd) smo na samom zacelju u Evropi. Lekari obicno odbijaju da svedoce protiv kolega jel se pozivaju na "profesionalnu solidarnost" i znaju da sutra i oni mogu biti sa druge strane. Lekarska komora je sprdnja. Mnogo nesposobnih u zdravstvu, ali ono sto vise boli je da ima mnogo onih koji ne zele da rade, pa "odradjuju" posao, i tako zauzimaju mesto onima koji imaju zelju da rade posteno i odgovorno.

 I za vojsku nemam mnogo lepih reci. Danasnjem oficiru je bitnije da prikaze stvari "sto bolje" nego onakve kakve zaista jesu, jer nije bitna strucnost, nego poslusnost. Moje skromno misljenje je da bi trebali biti mnogo glasniji, i odlucniji u tome da se neki zadaci ne obavljaju dok se ne stvore uslovi za to, a ne da se uz pomoc "stapa i kanapa" snalaze da to lici na nesto, pa neka nam bog pomogne. Ovako nesto je samo cekalo da se desi. Ali za tako nesto su odgovorni prvenstveno ministri. Oni koji su nestrucni, koji ne znaju pravo stanje, koji slepo veruju serviranim informacijama... I ako se za vreme ministrovanja desi neka tragedija usled gore navedenih okolnosti, ministar mora da snosi odgovornost. Ako hoce premijer da preuzme odgovornost, u redu njegova odluka, neka podnese ostavku pa da idemo na glasanje, a demagogija, ne dam ministre, i preuzimam odgovornost na sebe je za siroke mase. I sada, opet niko nije odgovoran, a ustanovljeno je na desetinu propusta u vojnoj organizaciji.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #291 on: April 15, 2015, 02:17:15 am »

Dzumba lepo si me predhodno pitao da li bi poslao helikopter po dete ili bih se kajao sto ga nisam poslao.
Lepo rekoh da bih trazio.
Pa lekari i jesu trazili.
Ja i jesam od samog pocetka zastupao tezu da nam je potrebna "civilna" sluzba za hmz.
Vrtimo se u krug.
Tema je bolna jer otkriva mnogo sto-sta u sistemu odbrane.






Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #292 on: April 15, 2015, 05:40:16 am »

I dalje niko ne daje decidan odgovor na pitanje :

Da li su letači bili pod dejstvom alkohola?

Ovo se pojavilo u izveštajima i odmah posle toga nestalo.

Ko to daje ili ne daje informacije ovakve vrste?

Ako je tačna, onda ima mnogo onih koji treba da idu u zatvor, jer su dozvolili da ljudi pod dejstvom alkohola budu na dežurstvu
i da lete u takvom stanju.

Ako nije tačna treba onoga ko je plasirao takvu vest procesuirati zbog davanja lažnih izjava i blaćenja poštenih oficira.

Ako nije tačna treba dati mogućnost porodicama da tuže provokatore za narušavanja ugleda i oficirske časti.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #293 on: April 15, 2015, 07:40:12 am »

Neznam kako naći odgovore na sve što se postavlja pred ljude u današnjem svijetu.

@MOTORISTA pokušava ubacujući u temu civilnu odgovornost kojima bi trebao biti pravi zadatak  zdravstvenog zbrinjavanja građana.Mislim da je u pravu(civilni helikopteri),ali imamo i konstataciju u diskusijama da kod nas ustvari ništa ne funkcioniše ispravno,zdravstvo,školstvo,pravo itd..i sam  se slažem sa tim.

Mogao bih navesti primjere iz svog života,recimo radio sam u velikoj firmi koja je kupila helikopter,pa je zbog toga što mi nemamo pilota,on dat na čuvanje SUP-u.Znali su većina da je to pogrešno ali je obrazloženje išlo da će se on koristiti i u humanitarne svrhe.Radi se o periodu prije 90-tih.
Helikopter je jednostavno nestao.Dakle mislim da i rješenje sa kupovinom od strane zdravstva,nije rješenje,dok se stvari ne postave na ispravan način.Da li je to moguće,e pa mislim da u sadašnjim uslovima to nije moguće, jer politika vodi glavnu rjieč a valjda smo većina zaključili da politika ne pripada nauci.Pošto nikako nisam stranački oprijedeljen,moram navesti,da sadašnja politička garnitura nije sama kriva za sadašnje stanje nego ona samo nastavlja ,možda samo po inerciji,dosadašnju politiku.

Da navedem i primjer kako sam ja to čitao možda još prije 70-tih.Ne sjećam se naslova knjige ali mislim da se autor zvala J.Rejnvoter u kojoj je navela da to nagomilavanje problema (i pravovremeninim ne rješavanjem)izgleda kao zapušteni vrt(bašta),da to izaziva depresiju samim tim kad se vidi količina zapuštenosti,ali da nema drugog rješenja,nego "sesti i početi raščišćavanje od početka",jer će se samo tada i tako riješiti stvari.
Da li sadašnji političari to tako rade,mislim da ne,nego još zataškavaju probleme što će dovesti do još većeg haosa i zapuštenosti.
Sigurno da se u jednom topiku ne može napisati sve i da će to dovesti do pogrešnih tumačenja ali što mogu.Razmislite zašto je "uvaljena" postavka da se ne treba politizirati valjda zato što se tim trebaju baviti samo "izuzetni"ljudi i da li su oni stvarno to.

Poz.
  
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #294 on: April 15, 2015, 09:02:42 pm »

Quote
Da li su letači bili pod dejstvom alkohola?

Komisija je napisala i potpisala da jesu. Potpisnici su ozbiljni ljudi. I lekar(i) koji su obavljali obdukciju su takođe ozbiljni i stručni ljudi. To što nije objavljen obdukcioni nalaz uopšte ne ukazuje na zaveru ili skrivanje. Ako si nekada imao prilike da ga vidiš (gledao si valjda one američke serije iz obdukcione sale pa si video kako se to radi, pa se o tome vodi zapisnik, pa se još to slika...) verujem da bi i sam rekao da se ne objavljuje. Tužioci, nadležni sudije pa i porodice mogu ga pročitati u originalu.

Da li je to i koliko uticalo na udes drugo je pitanje. Kao i u drumskom saobraćaju. Međutim, kada se desi nešto znaš i sam  kakav i stav osiguravajućih kuća, poslodavaca (za profesionalne vozače), pa i sudija za prekršaje po tom pitanju (0 promila, nulta tolerancija).
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #295 on: April 16, 2015, 05:29:59 am »

Quote
Da li su letači bili pod dejstvom alkohola?

Komisija je napisala i potpisala da jesu. Potpisnici su ozbiljni ljudi. I lekar(i) koji su obavljali obdukciju su takođe ozbiljni i stručni ljudi. To što nije objavljen obdukcioni nalaz uopšte ne ukazuje na zaveru ili skrivanje. Ako si nekada imao prilike da ga vidiš (gledao si valjda one američke serije iz obdukcione sale pa si video kako se to radi, pa se o tome vodi zapisnik, pa se još to slika...) verujem da bi i sam rekao da se ne objavljuje. Tužioci, nadležni sudije pa i porodice mogu ga pročitati u originalu.

Da li je to i koliko uticalo na udes drugo je pitanje. Kao i u drumskom saobraćaju. Međutim, kada se desi nešto znaš i sam  kakav i stav osiguravajućih kuća, poslodavaca (za profesionalne vozače), pa i sudija za prekršaje po tom pitanju (0 promila, nulta tolerancija).
Ako su bili pod dejstvom alkohola, sigurno nisu mogli da rade svoj posao na ispravan način. Zašto onda odlikovanja?
Da li je to primer za ostale? Zašto se nije pojavio nijedan jedini komentar na tekstove u kojima ljudi bliski "alkoholisanim"?
letačima tvrde da nikada ne konzumiraju alkohol?
Gde je onda odgovornost komande što im lete pijani?
Uz dužno poštovanje tvoje stručnosti i znanja, mislim da bi trebalo razjasniti ovu stvar baš da nebi dolazilo do obmanjivanja
javnosti sa bilo koje strane.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #296 on: April 16, 2015, 07:35:10 am »

Vec sam negde napisao ali cu ponoviti zasto mislim da je ova prica sa alkoholom namerno poturena.

1. Alkohol je pomenut u izvestaju komisije koju je formirao komandant RV i PVO dok u onom drugom izvestaju tako nesto nije pomenuto
2. Izvestaj sa obdukcije nije dostupan javnosti a komisija je jedino mogla da se na taj izvestaj pozove. Da li u njemu to pise ili ne to ne znamo
3. Najveca nelogicnost je u delu izvestaja gde se predlazu mere koje treba ubuduce preduzeti. U predlogu su navedeni: nabavka slemova, ugradnja pojasa za vezivanje i jos neke stvari koje nigde nisu pomenute ranije u kontekstu udesa. Komisija je primetila taj nedostatak i na osnovu necega zakljucila da je to nedostatak koji treba otkloniti.  Napisali su oni u predlozima i neke na koji sama vojska tesko da moze da utice (npr. opremanje i kompletiranje helikoptera opremom za TiS prema ranijem TTZ od strane Komande RV i PVO). Ali nigde u tim zakljucima se ne pominju mere koje bi sprecile kozumaciju alkohola na radnom mestu odnosno angazovanje ljudstva koja je konzumiralo alkoholol.
Koliko se secam, u periodu dok sam radio kao PVL redovno su isle cirkularne informacije o vanrednim dogadjajima u vojsci. Sa istima je sastav jedinice bio upoznavan tokom tzv. informisanja. I uvek su u sklopu tih informacija saopstavane mere koje treba preduzeti ili pojacano sprovoditi kako ne bi doslo do slicnih dogadjaja u buducnosti. Ovde tako nesto nedostaje. Zbog toga sam ubedjen da je alkohol pokusaj podmetanja. Ciji? Ne znam i ne bih da licitiram. Mozda je neko namerno kontaminirao uzorke na kojima je vrsena laboratorijska analiza?

Kada je o ovom pitanju rec alkohol vise niko ne pominje. Bese aktuelno 1-2 dana, premijer se onda obratio medijima i kraj. Alkohol je odjednom ispario iz memorije.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #297 on: April 16, 2015, 08:07:36 am »

Quote
Da li su letači bili pod dejstvom alkohola?

Komisija je napisala i potpisala da jesu. Potpisnici su ozbiljni ljudi. I lekar(i) koji su obavljali obdukciju su takođe ozbiljni i stručni ljudi. To što nije objavljen obdukcioni nalaz uopšte ne ukazuje na zaveru ili skrivanje. Ako si nekada imao prilike da ga vidiš (gledao si valjda one američke serije iz obdukcione sale pa si video kako se to radi, pa se o tome vodi zapisnik, pa se još to slika...) verujem da bi i sam rekao da se ne objavljuje. Tužioci, nadležni sudije pa i porodice mogu ga pročitati u originalu.

Da li je to i koliko uticalo na udes drugo je pitanje. Kao i u drumskom saobraćaju. Međutim, kada se desi nešto znaš i sam  kakav i stav osiguravajućih kuća, poslodavaca (za profesionalne vozače), pa i sudija za prekršaje po tom pitanju (0 promila, nulta tolerancija).
Ako su bili pod dejstvom alkohola, sigurno nisu mogli da rade svoj posao na ispravan način. Zašto onda odlikovanja?
Da li je to primer za ostale? Zašto se nije pojavio nijedan jedini komentar na tekstove u kojima ljudi bliski "alkoholisanim"?
letačima tvrde da nikada ne konzumiraju alkohol?
Gde je onda odgovornost komande što im lete pijani?
Uz dužno poštovanje tvoje stručnosti i znanja, mislim da bi trebalo razjasniti ovu stvar baš da nebi dolazilo do obmanjivanja
javnosti sa bilo koje strane.
Zaboravih da napišem, ako su potpisnici toliko ozbiljni, zašto niko od tih ozbiljnih nije zaštitio svoj intergritet
time što će se pozvati bar na broj pod kojim je zaveden nalaz o obdukciji.  Možda im je ispod časti da komuniciraju sa
običnim nedovoljno ozbiljnim ljudima koji traže informacije o postupanju lica koje plaćaju.

I te ozbiljne koji su, meni se čini, pljunulii pa polizali, plaćamo mi poreski obveznici. Niko ovde ne traži odavanje vojne tajne.

A priznaćeš da kada bi se bilo čiji potpisan izveštaj (naročito ozbiljnog čoveka) stavio u sumnju javnosti, taj treba da reaguje
bar radi osnovnog domaćeg vaspitanja. Niko od tih "ozbiljnih" koji su potpisom stali iza izveštaja o alkoholisanosti se nije
ni oglasio, pogotovu što su to "ozbiljna" vojna lica koja dozvoljavaju da budu odlikovani oni koji to nikako ne zaslužuju jer
su u alkoholisanom stanju ubili sebe i druge osobe.

Kako da verujem ja kao običan građanin da su ti ljudi heroji koji su izgubili život pri izvršenju zadatka. Oni su odlikovanjem
stavljeni uz bok, Obiliću, Sinđeliću, Tanasku Rajiću, Majoru Tepiću,mom dedi, Milutinu N. Vukoviću (višestruko odlikovan u
balkanskim ratovima i I SR) i mnogim herojima koji su trezni položili živote na oltar otadžbine.

Ako su bili alkoholisani sigurno je to glavni razlog pada helikoptera, ne verujem da u vosci postoji dozvoljeni limit sa kolko
alkohola u krvi pilot može da leti.

Sramota je izdevati se sa takvim stvarima, što se ovde, po mom mišljenju, radi svesno.
Ja samo mogu da kažem SRAMOTA gospodo (ako se osećate kao gospoda) za marionetsko ponašanje.
« Last Edit: April 16, 2015, 08:14:01 am by motorista 57 klasa » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #298 on: April 16, 2015, 09:13:47 am »

Dodajte da je i dežurna doktorka menjala tri puta iskaz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #299 on: April 17, 2015, 05:40:51 pm »

Код нас је увек упитно шта је то алкохолисан, барем за обичне грађане. Убеђен сам да већина сматра да је то онај који падне и не може да се креће. Мало више њих ће рећи да је то онај који се тетура, док понајвише сматра да једна-две чашице или 2-3 флаше пива никако нису разлог за бригу,а понајмање тврдњу о алкохолисаности. Тако барем сматра већина обичних грађана, па и у војсци.

Употреба алкохола је одувек било нешто што се "подразумевало" у војсци (нажалост). Кажњени због тога су обично имали симпатије или барем искрено сажаљење околине. Зато нисам баш сигуран да оне хероје из прошлих ратова које је Моториста 57 кл. побројао у своје време, док су чинили херојска дела нису били макар малчицице под утицајем алкохола. То што су били (можда) под утицајем алкохола (по днашњим мерилима) им ипак не умањује херојство.

Такође, сматрам да је комисија имала и има сувише озбиљан задатак да би се упуштала у фалсификовање и лагање и да би мало ко од њих на тако нешто пристао, поготово не сви. Ако је тога случајно било брзо ће изаћи на видело.

Колико је ниво алкохолисаности утицао на степен пажње и прецизности летења могу лаички да оценим на основу онога како утиче на возача, али оно што је сигурно (барем према метеоролошким извештајима, подацима о оспособљности пилота и ограничењима летења) јесте да би имали проблеме и да нису имали ни трунке алкохола у крви. Праг видљивости за тај тип летелице, за ново оспосбљености тог пилота су били били испод дозбољеног. Они ту у то време нису могли безбедно да слете. И то је суштина.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.