PALUBA
March 28, 2024, 04:21:26 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Fizir FN  (Read 45369 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« on: March 18, 2015, 05:13:02 am »

Ovde na forumu sam nasao ovu fotografiju,ispod nje je pisalo nesto,mislim da je u pitanju lokacija gde je snimljena,ne mogu nikako da je pronadjem, u kojoj je temi,pa ako moze neko da pomogne

Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #1 on: March 22, 2015, 05:14:46 pm »

Pisalo je Osijek,13. Juni 1939.
https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,11536.570.html
A snimljeno na aerodromu Pampas u Osijeku ( danas hipodrom/streliste) .
Avion je Fizir FN, YU-PCL "Banat" ex OO AK Petrovgrad ( Veliki Beckerek), u to vreme vec mobilisan za pilotsku skolu VVKJ.
« Last Edit: March 22, 2015, 05:30:44 pm by VP1159 » Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #2 on: March 22, 2015, 10:38:22 pm »

Veliko hvala na pomoci,vec sam mislio da je necu naci...hvala jos jednom...pozdrav...
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #3 on: March 23, 2015, 01:46:41 pm »

Fotografija iz moje porodične arhive.
VP1159 otkuda znaš sve ovo o avionu.
Nema oznaka na njemu?
Logged
djordjekec
desetar
*
Offline Offline

Posts: 134


« Reply #4 on: March 23, 2015, 06:57:17 pm »

Da li bi ste hteli da mi posaljete kopiju ove slike,bez ovog vodenog ziga...unapred zahvalan...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #5 on: March 23, 2015, 06:59:24 pm »

Ovde na forumu sam nasao ovu fotografiju,ispod nje je pisalo nesto,mislim da je u pitanju lokacija gde je snimljena,ne mogu nikako da je pronadjem, u kojoj je temi,pa ako moze neko da pomogne


To je s nekog aero prvenstva. Moguće da je prvi s lijeva Tadija Sondermajer koji je bio izuzetno uspješan pilot na aero-mitinzima i daljinskim letovima.
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #6 on: March 23, 2015, 08:13:30 pm »

YU-PCL , "BANAT" je prvi avion mog maticnog Aero Kluba, AK Zrenjanin , red je ( i obaveza) da znam dosta o njemu.
Na slici se lepo vidi natpis na trupu , ko je video i ostale slike tog aviona, prepoznace da je BANAT u pitanju.
A i moglo bi se iscitati ispod krila, nesto od YU-PCL oznake, da imam bolju sliku, u vecoj rezoluciji i bez watermarka.

Posto je na drugom topiku napisano da je snimljeno u Osijeku, leteliste moze biti samo predratni "Pampas" , uz obalu Drave, a vojska sedi na dolmi/bentu u pozadini.

Sto se Sondermajera tice, mada podseca likom, sigurno nije, Tadija je 1939. vec bio covek u svojim kasnim cetrdesetim, i nije bio aktivan oficir, u to vreme odavno se bavio samo Aeroputom i Aeroklubom, i redje ucestvovao na mitinzima, pogotovo ne leteci na Fiziru.

Imam nekih "kandidata" za identifikaciju ali jos uvek preturam po biografijama i foto albumu, slika u boljoj rezoluciji bi mi pomogla, pa cu bezobrazno proslediti e-mail adresu preko PM-a.

Hvala unapred.
Logged
zeka2007
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 59



WWW
« Reply #7 on: March 23, 2015, 08:44:54 pm »

Ovde na forumu sam nasao ovu fotografiju,ispod nje je pisalo nesto,mislim da je u pitanju lokacija gde je snimljena,ne mogu nikako da je pronadjem, u kojoj je temi,pa ako moze neko da pomogne


To je s nekog aero prvenstva. Moguće da je prvi s lijeva Tadija Sondermajer koji je bio izuzetno uspješan pilot na aero-mitinzima i daljinskim leto
U visini vrata prve osobe s leva naziru se zadnja dva slova od reci naziva aviona BANAT
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: March 23, 2015, 08:51:50 pm »

Jedan Fizir i dva letača, jedan je malo jači.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* fizirfn.jpg (40.6 KB, 750x490 - viewed 301 times.)
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #9 on: March 23, 2015, 09:54:44 pm »

Avion je Fizir FN, YU-PCL "Banat" ex OO AK Petrovgrad (Veliki Beckerek), u to vreme vec mobilisan za pilotsku skolu VVKJ.

Imam nekih "kandidata" za identifikaciju ali jos uvek preturam po biografijama i foto albumu, slika u boljoj rezoluciji bi mi pomogla, pa cu bezobrazno proslediti e-mail adresu preko PM-a.

Na prethodnoj fotografiji je samo jedan letač od ove trojice što poziraju (fazana u pozadini u stavu moirno ne računam). I to ovaj srednji - u civilu. Ova dva oficira nisu vazduhoplovci, da budem precizniji među vojskom na ovoj fotografiji uopšte nema vazduhoplovaca. U tom kontestu mala ispravka na prvi komentar VP1159, tačno je da je avion u to vreme bio mobilisan, ali za potrebe pilotske škole Aerokluba, ne VVKJ. Tako da se i na ovoj fotografiji može videti da aparatom pilotira aeroklupski a ne vojni pilot.

Pozdrav!
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #10 on: March 24, 2015, 08:25:42 am »

Letacki dan/Aero miting je u Osijeku odrzan 11. juna 1939. tako da ova slika mozda nije sasvim tacno datirana ( za dva dana).

I meni su uniforme bile sumnjive, ali lik levog oficira neodoljivo podseca na Veljka Stalcera , pa sam ostavio otvorenim dok ne vidim bolji scan i uporedim sa drugim slikama.

YU-PCL "Banat" ima zanimljivu istoriju bojenja, jer je od 1934. do 1941. bio obojen u bar tri razlicite seme, uz bar dva udesa  u Petrovgradu , jedan cak sa fatalnim posledicama.


 
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #11 on: March 25, 2015, 03:33:32 pm »

Moguće da je potpisnik greškom uneo datum kada je sliku podigao od fotografa ispisao je i poslao kao razglednicu.
Skeniraću i pozadinu pa možda neko bolje dešifruje i tekst pisan rukom.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #12 on: March 25, 2015, 03:36:35 pm »

Kako je moguće da je avion preživeo rat?
Kakva mu je bila ukupna "biografija" ?
Logged
T.G.Mapplebeck
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 94



« Reply #13 on: March 25, 2015, 04:52:15 pm »

Nije preživeo rat!

Svi podaci koje je VP izneo odnose se na period do rata.
Logged
rafiki
mornar
*
Online Online

Posts: 15


« Reply #14 on: March 27, 2015, 11:26:55 am »

VP1159, jel' mozes da napises jos nesto o YU-PCL?

U drugoj temi sam okacio sliku sa njim iz Petrovgrada 1937-me - interesuje me jer je deo porodicne istorije: https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,10900.msg322589.html#msg322589

Pozdrav i hvala unapred
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.