PALUBA
April 19, 2024, 03:42:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 49   Go Down
  Print  
Author Topic: Higginsi u JRM  (Read 292065 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #180 on: May 25, 2011, 09:45:40 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Izvor:Vojna enciklopedija,Beograd 1971.god [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0001 (1002 x 713).jpg (176.61 KB, 1002x713 - viewed 519 times.)

* IMG_0002 (1505 x 538).jpg (185.64 KB, 1505x538 - viewed 488 times.)

* p6-265%20Higgins-01.jpg (17.75 KB, 520x351 - viewed 488 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #181 on: May 26, 2011, 12:53:14 pm »

Da kao najbolji brod u jedinici tokom godine.

Hvala
LPB
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #182 on: May 26, 2011, 03:13:15 pm »

Jedno lijepo svjedocanstvo iz prve ruke o vanrednom dogadjaju na higinsima u Boki. Napisao penzionisani MT potpukovnik Milan Djuran iz Splita.

"                          POŽAR NA TORPEDNOM ČAMCU /TČ 158/ NA SIDRIŠTU
                                                        U KOTORSKOJ LUCI


Bilo je to 26. juna 1957. godine naveče oko 22 sata. U kotorskom zalivu je vladala tišina, poslije toplog sunčanog dana. Tada su kotorani izlazili iz svojih kuća i stanova na šetnju obalom i parkovima kod hotela Slavije i našeg sidrišta uz spomenik poginulim u NOB-u. Šetnje su trajala duže u noć dok se ljudi ne bi malo rashladili od vrućine koja je preko dana vladala u kotorskom „kotlu“
Nije tada bilo automobila, ni motora. Na obali je bio parkirano samo jedno auto bojadisano žutom bojom, nešto tipa kombi ili auto prve pomoći na kojem je pisalo: POKLON DJECI BOKE KOTORSKE OD BOKEZA IZ KALIFORNIJE. Ni danas ne znam čemu je služio, čini mi se ničemu, ali je imao svoje mjesto na tadašnjem parkiralištu ispred kafane DOJMI na obali. Imali su kotorani i dva tri autobusa koji su saobraćali u jutro i popodne prema Tivtu, H. Novom i Titogradu. Oni su funkcionisali u okviru preduzeća AUTO BOKA, a mi smo ga podrugljivo zvali Auto bruka.
Kao svugdje i uvijek, ovdje je mladost prednjačila u živosti, priči pa i u pjesmi na pojedinim tačkama šetališta.
Naš vez je bio praktično u parku kojeg smo mi održavali i brinuli se o redu u njemu. On nije bio zatvoren, svak je mogao doći tamo. Tako je on naveče bio pun šetača u najneposrednijoj blizini naših brodova. Oni su iz grada sa obale i mola prelazili most na rječici Škurdi, dolazili u park i desnu obalu rječice prema tadašnjoj gimnaziji i kvartu Tabačina.
Toga 26. juna 1957. godine naša jedinica 9. odred torpednih čamaca bio je kompletan vezan na ovom sidrištu. Pripremali smo se za vježbu torpednih gađanja na poligonu Bar, pa smo bili bojevo spremni sa kompletom municije i torpeda.
Naš komandant kapeatn korvete Batrić Vukić je komandatima brodova dao odobrenje da sa brodova na veče puste malo više ljudi na izlaz. Nije to bio neki poseban izlaz, Kotor je malo mjesto sve je to bilo u prečniku 300 metara, ali eto da nisu na brodu i da mogu to veče biti sa familijama i na šetnji po gradu.
Ja sam bio dežurna smjena, nisam išao u grad, ostao sam na brodu TČ 158 tipa „Higgins“ Bili su to manji brodovi drvene konstrukcije, američke proizvodnje, koje smo mi po njihovoj licenci gradili na Korčuli u brodogradilištu „Ivan Cetinić“ Sa ovim i ovakvim brodovima su amerikanci pravili čuda u borbi sa Japancima na Tihom oceanu tokom Drugog sv. rata. Bili su naročito pogodni za rat u uskim morima, među otočnom području i razuđenim obalama. Taman se to poklopilo i sa tadašnjom jugoslavenskom koncepcijom odbrane obale i otoka, pa je za naše potrebe izgrađeno oko 100 ovakvih brodova. Osnovno naoružanje im je bilo torpedo, a za protiv - vazdušnu odbranu su imali jedan top od 40 mm „Bofors“ i 2 protiv - avionska mitraljeza tipa „Broving“ 12,7 mm.
Za pogon su imali tri brodska motora tipa „Packard“ od po 3000 konjskih snaga, sa čim su postizali brzinu i do 40 čvorova. Najveći problem je bio što su ovi motori za pogom koristili stotinu oktanski avio benzin, to je više od bilo kojeg današnjeg supera. Nisu bili ekonomični, ali su zato bili zapaljivi, mi smo praktično sa sedam tona benzina na brodu boravili jašući na toliko baruta. Protiv požarni sistem je za to vrijeme bio izveden do savršenstva. Nije se  smjelo pušiti i koristiti otvorenu vatru. Brod nije imao svoju kuhinju, bogami i WC samo imali za krajnju nuždu u vožnji. Boraveći u luci služili smo se drugim brodovima za sve potrebe. Imali smo brod bazu PO-53.
Najveći je problem bio česta promjena posade. Taman se uigra u svemu jedan broj mornara, a ono dođu drugi, pa onda iz početka. Pored osnovne stručne obuke protivpožarme mjere i borba protiv prodora vode, bile su stalna briga svih starešina posebno nas mašinskog osoblja.
Osnovni izvor električne energije za potrebe rasvjete i radio stanica na brodu bilo je nekoliko olovnih akumulatora kapaciteta 120 ampersati, koje je trebalo uredno održavati i stručno puniti. I od njih je moglo doći do zapaljenja, ako se uredno ne ventiliraju. Oni pri kraju punjenja burnije ispustaju sumpor dioksid /SO2/, koji je praskav i zapaljiv. Te na kraju izvor opasnosti po brod i ljude. Punjenje akumulatora se izvodilo sa dva pomoćna takođe benzinska motora za pogon generatora, bili su to: četverocilindrični „Capitol“ i jednocilindrčni „Korp“
  Toga dana pustio sam dežurnog mornara da odmara i sam preuzeo kontrolu rada pomoćnog motora Korp i punjenja akumulatora, misleći da je tako sigurnije, kad već brod na sebi ima municiju i torpeda. Imali smo na brodu po cijeloj dužini raširene sunčane šatore koje toga dana na veče nismo skupljali. Naredio sam da se veliki poklopac mašinskog prostora podigne kako bi ventilacija bila prirodna i potpuna.
Oko 22 sata, kada su park i obala bili puni šetača i svi bezbrižno gledali u naše osvetljene palube, moj Korp je počeo da janjava, smanjivao mu se broj okretaja i djelovao je kao preopterećen. Brzo sam ga rasteretio, ali je on i dalje kašljao i mučio se. Odjednom je preko rasplinjača povratio dim i plamen. Gotovo je vidim, požar. Kroz glavu mi prolazi hiljadu misli. Znao sam to i druge učio da su zapaljive benzinske pare ravne eksploziji trotila. Vatra se munjevito širila. Ja sam radio sve što sam znao i što je trebalo. Od aktiviranja centralne stanice punjene sa CO2, do upotrebe svih drugih raspoloživih aparata. Svaki sekund mi izgledao godina. Primetio sam da postižem uspjeh, ali u jednom ćošku se vatra ne da ugasiti. Tada sam se munjevito sjetio da treba zatvoriti ventil od goriva. To sam učinio, ali sam i ruku izgorio.
Šta se na tome brodu i susjednim brodovima u međuvremeno dešavalo ja nisam mogao vidjeti, ali su mi poslije pričali. Kad je izbio požar, buktinja je djelovala stravično. Sreća je bila da sam naredio prethodno dizanje mašinskog poklopca pa sam tako isključio eksploziju i njegovo odbacvanje, kao što se to dešavalo u nekoliko slučajeva drugim posadama u Mornarici.
Nastala je panika među posadom, svi su bezglavo pojurili na obalu, niko ih nije mogao obuzdati. U straha su velike oči. Kad je građanstvo vidilo da posade bježe sa brodova, nastao je stanpedo, kažu da je mostić na Škurdi zaglavio i da su jedni preko drugih gazili bježeći.
Meni je već na kraju kad sam skoro lokalizirao požar dotrčao u pomoć moj mornar motorista Lino Beatović istrijanac iz Labina. Upalšen i u totalnom mraku zgrabio je jedan ručni vatrogasni aparat punjen sa CO2, koji kod upotrebe postiže temperaturu -42 stepena Celzusa. Bacio ga aktiviranog na vatru, uz put me pogodio u glavu aparatom i mlazom ugljen dioksida. Još pri svijesti sam dokusurio požar  jednim aparatom i poslije se ničeg ne sjećam. Vidjevši da je požar okončan neke su starešine i mornari dotrčali do mene, digli me iz mašinskog prostora i prenijeli u gradsku bolnicu Kotor. Poslije tretmana detoksikacije, probudio sam se 28. juna negdje oko 0830 sati.
Lekar mi je rekao da je sve dobro i da se ne brinem. Imao sam opekotine po rukama i licu, izgorala mi je kosa i zatrovao sam se sa produktima izgaranja benzina. O posledicama požara nisam znao ništa. Ja sam imao dojam da je sve izgoralo. Očekivao sam istragu i vojni sud.
Kad se u moju sobu pojavio komandant Vukić Batrić, Zvonko Kostić /kasnije Titov ađutant/i još desetak oficira i podoficira, a još više ih je bilo na hodniku, ja sam pretrnuo. Mislio sam ovo je saslušavanje.
Vukić, Kostić i svi ostali su sa suzama u očima prilazili mojoj postelji i čestitali mi kako je to znao Vukić Bajo reći na junaštvu, a ostali na požrtvovanju u borbi sa požarom. Tada su mi rekli da sam za nepuna tri minuta ugasio požar, spasio naš i druge brodove, posade, građanstvo i grad. Materijalna šteta je bila skroz neznatna. Samo je malo boja broske oplate pocrnila kod motora. Ocenjeno da sam više nego stručno i prisebno radio. Ispričali su mi velik broj šala i pojedinačnih zapažanja kako se ko snalazio i reagovao. Opisivali su bježanje pojedinaca i građana Kotora. Vukić mi je ispričao, kako je Zvonko Kostić iz kreveta iskočio i onako u gaćama dotrčao na sidrište. Šali i smijehu nije bilo kraja. Dežurni lekar dr. Subota i sestre se nisu mogli načuditi.
Poslije određenog vremena postrojili su se kod mog kreveta, Vukić je rekao Kostiću da pročita Naredbu, kojom mi komanda odaje posebno priznanje ističući masu pokazanih vrlina za koje nikad nisam mogao ni pomosiliti da bi neko izrekao na moj račun. Pohvaljen sam, nagrađen i predložen za odlikovanje.
U naknadnom govoru je Vukić rekao da se u ratu za sličan podvig dobivao orden narodnog heroja, ali kako se radi o mirnodopskom vremenu, on će biti zadovoljan ako se usvoji predlog da dobijem Orden za hrabrost. Ja sam na kraju dobio Medalju za vojničke vrline. Drugovi u kancelariji ordena su tako odlučili u Generl štabu. Ja sam bio sretan da sam ostao živ, da nije bilo materijalnih i ljudskih žrtava. Posledice sam sanirao sem ožiljaka na licu. Nisam nikad imao komplekse zbog toga. Bilo mi je malo žao ali bez ikakvih traoma što se nikogovići moja dva dobra poznanika admirali Jovan Popović i Mile Kandić nisu ponijeli u duhu Zakona koji je bio na snazi kad sam penzionisan. Prema jednoj od tačaka bilo je regulisano: Oficir čina potpukovnika, prilikom penzionisanja ima pravo unapređenja u čin pukovnika, ako je tokom službe izložio opasnosti svoj život u spašavanju vojne imovine. Ja sam očito bio taj i to su znali svi. Bili su u situaciji da odlučuju, odlučili su negativno. To mi je iz Beograda javio stari drugar admiral Čulić Vjekoslav.
Obojica su završili neslavno, danas žive u H. Novom kao Vukovi samotnjaci. Ja sam sa sobom zadovoljan i karijerom u cjelini. Bez ičije potpore razvijao sam se od mornara do potpukovnika i ponosan sam na to.
O mojoj borbi sa požarom pisano je dosta. Do danas je sačuvan samo članak književnika i publiciste Milana Rakovca iz Istre bivšeg našeg oficira i sina narodnog Heroja iz Istre Joakima Rakovca. Priloge iz lista Narodna armija od pukovnika Milije Stanišića, iz Čuvara Jadrana od kapetan korvete Dušana Vesića nisan sačuvao. Propalo je to kroz devet preselenja i dugogodišnji boravak na brodovima.


 Split, 5. juna  2010.                                                                            M. Đuran"
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #183 on: June 02, 2011, 08:34:35 pm »

Higginsi, rekao bih ispred Herceg Novog.



* Scan10003.JPG (89.86 KB, 1024x741 - viewed 126 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #184 on: June 02, 2011, 09:29:16 pm »

Admiral Mile Kandić

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nisam nikad imao komplekse zbog toga. Bilo mi je malo žao ali bez ikakvih traoma što se nikogovići moja dva dobra poznanika admirali Jovan Popović i Mile Kandić nisu ponijeli u duhu Zakona koji je bio na snazi kad sam penzionisan. Prema jednoj od tačaka bilo je regulisano: Oficir čina potpukovnika, prilikom penzionisanja ima pravo unapređenja u čin pukovnika, ako je tokom službe izložio opasnosti svoj život u spašavanju vojne imovine. Ja sam očito bio taj i to su znali svi. Bili su u situaciji da odlučuju, odlučili su negativno. To mi je iz Beograda javio stari drugar admiral Čulić Vjekoslav.
Obojica su završili neslavno, danas žive u H. Novom kao Vukovi samotnjaci. Ja sam sa sobom zadovoljan i karijerom u cjelini. Bez ičije potpore razvijao sam se od mornara do potpukovnika i ponosan sam na to.
........................................................................................
Pročitah večeras ovde post 182 ovde gore. Nisam ni znao za njega. O kompletnom tekstu i događaju iz 50-tih nemam ništa reći. Ponukale su me zadnje rečenice koje sam gore izdvojio u vezi admirala Mila Kandića.
Sve ličnosti pomenute u tekstu sam i lično poznavao i radio sa svima na ovaj ili onaj način. Znam i Đurana i Popovića i Čulića i normalno Kandića. Od svih četvorice, najmanje bi se moglo prigovoriti admiralu Mili Kandiću. Neulazeći u slučaj, "Đuran", nije korektno šta je navedeno za Kandića. Ja sam lično, preko 6 mjeseci proboravio u neposrednoj blizini admirala Kandića u najgorim i naj odlučnijim situacijama. Nije meni Kandić ni stric ni ujak, ali mora se biti korektan prema čovjeku. Nije on završio ni neslavno ni nečasno. Završio je svoj posao na svom mjestu časno, zasluženo otišao u penziju i živi kao svaki normalan čovjek sa svojom okolinom. Niti je on vuk samotnjak niti ga iko smatra nečasnim. Valjda ja bolje znam od svih ovih koje sam nabrojao, jer sam bio uz njega , a i sad je čovjek dakeko od mene svega 100-150 metara.  O ostalim nabrojanim nebi se moglo baš sve reći u superlativu, ali neka drugi to obrazlažu ako nađu sa shodno.


* Mile Kandic.jpg (19.12 KB, 318x438 - viewed 400 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #185 on: June 06, 2011, 02:11:14 pm »

Ova je vec bila, ali mi se cini da je ova ovdje fotografija ipak malo cistija i jasnija nego one prije objavljene njene varijante.....


* Scan10070.JPG (115.78 KB, 942x768 - viewed 220 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #186 on: June 09, 2011, 01:07:36 pm »

Još jedna namjena svestranih Higinsa... miniranje:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 004.jpg (74.58 KB, 720x512 - viewed 362 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #187 on: June 17, 2011, 11:41:32 am »

Evo jos dvije lijepe fotke.



* TC 131.jpg (130.69 KB, 1411x591 - viewed 174 times.)

* TC 152.jpg (97.97 KB, 1011x581 - viewed 152 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #188 on: June 18, 2011, 02:16:54 am »

Ova je vec bila, ali mi se cini da je ova ovdje fotografija ipak malo cistija i jasnija nego one prije objavljene njene varijante.....

Zna li se koje je to bilo godine?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #189 on: June 18, 2011, 05:17:52 am »

Ova je vec bila, ali mi se cini da je ova ovdje fotografija ipak malo cistija i jasnija nego one prije objavljene njene varijante.....

Zna li se koje je to bilo godine?

Split 1952. godine.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #190 on: June 19, 2011, 04:20:55 pm »

Hvala, Duje
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #191 on: June 19, 2011, 04:51:04 pm »

........................................................................................
Pročitah večeras ovde post 182 ovde gore. Nisam ni znao za njega. O kompletnom tekstu i događaju iz 50-tih nemam ništa reći. Ponukale su me zadnje rečenice koje sam gore izdvojio u vezi admirala Mila Kandića.
Sve ličnosti pomenute u tekstu sam i lično poznavao i radio sa svima na ovaj ili onaj način. Znam i Đurana i Popovića i Čulića i normalno Kandića. Od svih četvorice, najmanje bi se moglo prigovoriti admiralu Mili Kandiću. Neulazeći u slučaj, "Đuran", nije korektno šta je navedeno za Kandića. Ja sam lično, preko 6 mjeseci proboravio u neposrednoj blizini admirala Kandića u najgorim i naj odlučnijim situacijama. Nije meni Kandić ni stric ni ujak, ali mora se biti korektan prema čovjeku. Nije on završio ni neslavno ni nečasno. Završio je svoj posao na svom mjestu časno, zasluženo otišao u penziju i živi kao svaki normalan čovjek sa svojom okolinom. Niti je on vuk samotnjak niti ga iko smatra nečasnim. Valjda ja bolje znam od svih ovih koje sam nabrojao, jer sam bio uz njega , a i sad je čovjek dakeko od mene svega 100-150 metara.  O ostalim nabrojanim nebi se moglo baš sve reći u superlativu, ali neka drugi to obrazlažu ako nađu sa shodno.
[/quote]

Korektno @orica..  , stav za postovanje
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #192 on: June 19, 2011, 05:49:55 pm »


Korektno @orica..  , stav za postovanje
Hvala, Druže. Trudim se jedino ostati "Čovjek". To je jedino što ostaje poslije nas.
Sve ostalo pre ili kasnije pojede ruzina ili prekrije šaš..
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #193 on: June 19, 2011, 08:33:44 pm »

Poznajem Kandića dosta dugo - uvek je bio pravi gospodin, oličenje visokog ofiria.
Viđam ga ponekad u gradu, malo je oronuo i omatorio, ali je i sada pravi gospodin!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #194 on: June 24, 2011, 02:52:33 pm »

Posada motorne topovnjače 146 pozira...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 006.jpg (129.51 KB, 720x693 - viewed 178 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 49   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.