PALUBA
April 20, 2024, 05:08:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Србија - сарадња са ОДКБ  (Read 2337 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« on: April 07, 2015, 09:49:23 pm »

Нови безбедносни изазови у Европи и Евроазији и улога Србије


Србија ће интензивирати сарадњу у ОДКБ, поручено је данас у Дому Народне скупштине Србије у Београду где се одржава округли сто „Нови безбедносни изазови у Европи и Евроазији и улога Србије“.

На скупу, поред амбасадора Русије Александра Чепурина и шефа српске делегације при ОДКБ Милована Дрецуна, учествују и стручњаци ОДКБ и Војске Србије.

Организација за колективну безбедност и сарадњу — ОДКБ (рус. Организация Договора о колективной безопасности) је међународна организација настала на простору бившег СССР, која се базира на безбедносно-војној сарадњи.
Ово је област која је делимично заступљена и у оквиру Заједнице независних држава. Поред Шангајске организације за сарадњу (ШОС), где осовина Пекинг-Москва заједно са средњоазијским земљама постсовјетског простора гради безбедносни савез Евроазијског значаја, ОДКБ представља ужу војно-безбедносну алијансу важних држава постсовјетског простора.

Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин рекао је да Русија подржава неутралну позицију Србије, али и да је свесна да НАТО са њом снажно сарађује.

„Живимо у временима тешких геополитичких изазова, а када има толико изазова то значи да је интересантно време за политичаре. Јер, када се ништа не дешава и политичари немају шта да раде", изјавио је руски амбасадор.
 
„Русија подржава позицију Србије у вези са војном неутралношћу, јер је то основно полазиште српске спољне политике, као што је било и полазиште југословенске. Русија је свесна да НАТО снажно сарађује са Србијом и да врши активну пропаганду имајући у виду недавно потписан ИПАП споразум“, рекао је руски амбасадор закључујући:
„Да би Србија остала избалансирана она мора да подржава оба савеза“.


Председник парламентарне делегације Србије у Организације за колективну сарадњу и безбедност (ОДКБ) Милован Дрецун, изјавио је данас да се Србија, која је војно неутрална, залажа за сарадњу са свим савезима укључујући и ОДКБ.

Дрецун је, подсетивши и да је званична државна политика да Србија неће постати члан ни једног војној савеза, указао да ће се сарађивати са свима који могу да допринесу развоју глобалне безбедности, а тиме и безбедности насе земље.
Дрецун је, на скупу у Скупштини Србије о односу Србије и ОДБК, који чине Јерменија, Белорусија, Казахстан, Киргизија, Русија и Тадзикистан, навео да је српска парламентрана делегација у својству посматрача учествује у раду параламентарне скупштине ОДБК.

"И до сада смо сарађивали колико нам је то домаћин дозвољавао...на све позиве смо одговарали и размењивали мишљења", рекао је Дрецун који очекује интензивирање сарадње.
„Тренутно је сарадња са ОДКБ на нивоу чланства у разним комитетима, међутим, сарадња напредује. Планирамо у наредном периоду интензивнију сарадњу“, рекао је Дрецун.

Он је поновио да је позиција Србије да не буде члан ниједног војног савеза, већ да сарађује у већој мери са свима како би се повећала безбедност земље.
Дрецун је најавио да ће 14. априла делегација Србије на челу са потпредседником Скупштине Верољубом Арсићем отпутовати у Санкт Петербург где ће разговарати о могућности проширења сарадње са ОДКБ-ом.

Извор: Спутник, Танјуг
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1 on: December 08, 2015, 06:30:40 pm »

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: April 04, 2016, 07:22:52 pm »

Вучић и Бордјуж за јаче односе ОДКБ и Србије

Председник Владе Републике Србије Александар Вучић и генерални секретар Организације за колективну безбедност и сарадњу (ОДКБ) Николај Бордјуж сложили су се данас да је неопходно унапредити билатералну сарадњу која би допринела јачању односа ОДКБ и Владе Србије.

Теме састанка биле су заједничка борба против тероризма и илегалне миграције и сузбијање кријумчарења наркотика.

Вучић и Бордјуж су разговарали и војно-техничкој сарадњи, као и сарадњи на пољу заједничког учешћа у мировним операцијама.
Са генералним секретаром ОДКБ данас је разговарао и министар одбране Зоран Ђорђевић, а главне теме разговора такође су биле размена информација о учешћу у мировним операцијама и борба против тероризма.

Како се наводи у саопштењу Министарства одбране, било је речи и о о борби против трговине наркотицима, која представља озбиљну претњу на глобалном нивоу.Наглашено је да је главни спољнополитички приоритет Републике Србије пуноправно чланство у ЕУ, уз истовремене одличне односе са свим партнерима и на истоку и на западу.

Током разговора, истакнуто је и да у изузетно комплексним спољно-политичким условима Република Србија наставља да развија билатералне партнерске односе и са чланицама ОДКБ-а, а пре свега са Руском Федерацијом, Републиком Белорусијом и Републиком Јерменијом.Посебно је напоменуто да Република Србија води самосталну и независну спољну политику, да је посвећена војној неутралности, као и да са НАТО-ом остварује искључиво сарадњу у оквиру Програма Партнерство за мир, без аспирација за пуноправним чланством.

Састанку су присуствовали и заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Јовица Драганић, амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин и представници Министарства унутрашњих послова


rs.sputniknews.com
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3 on: April 07, 2017, 10:29:44 am »

Srbija prvom vežbom sa ODKB jača vojnu neutralnost


Srpske vlasti učešćem na vojnoj vežbi ODKB šalje signal kojim naglašava rešenost da Srbija bude vojno neutralna, međutim, u formalno pravnom smislu, saradnja naše zemlje i ODKB kaska za saradnjom sa NATO-om.

Ove godine, Srbija će se prvi put aktivno uključiti u vojne vežbe koje organizuje Organizacija Ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB). Prošle godine, Srbija je, ali u svojstvu posmatrača, učestvovala na dve vojne vežbe koje je organizovao ovaj vojni savez koji okuplja zemlje postsovjetskog prostora, a ove godine u septembru na vežbi „Neraskidivo bratstvo 2017“ u Kazahstanu, učestvovaće snage srpske vojske i policije.

Zasad se očekuju pojedinosti vežbe i nastavak usaglašavanja učešća srpskih snaga — scenario, struktura i sastav učesnika i drugi detalji koji su neophodni za planiranje učešća na nacionalnom nivou, saznaje Sputnjik iz srpskog Ministarstva odbrane.

ODKB je vojni savez nastao 1992, od zemalja postsovjetskog prostora. Članice su Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija, Tadžikistan i Kirgizija. Zemlje potencijalni kandidati sa kojima se vode pregovori su Egipat, Indija i Iran. Srbija i Avganistan imaju status posmatrača od 2013.

S obzirom na to da je Srbija već učestvovala na vojnim vežbama sa Rusijom i Belorusijom, aktivno uzimanje učešća srpskih oružanih snaga na vojnim vežbama ODKB je, prema rečima geopolitičkog analitičara Dušana Prorokovića, samo logičan nastavak postojeće saradnje sa članicama tog vojnog saveza.

U tekućim geopolitičkim okolnostima, kaže Proroković, učešće Srbije na vežbi „Neraskidivo bratstvo 2017“ neće se promeniti ništa.

„Mi smo tu dimenziju saradnje sa Minskom i Moskvom imali; u ovom kontekstu ona se nastavlja. Takođe, Srbija je kroz aranžman u Parlamentarnoj skupštini ovog saveza napravila određeni korak ka legitimizaciji svog statusa. Mi, dakle, nastavljamo tokom koji je postojao“.


Da li to znači obezbeđivanje vojne neutralnosti, pita se Proroković i odgovara da bi srpske vlasti volele da to bude tako.

„Verovatno je da na ovakav način i šalju jedan takav signal, ali, posmatrajući pravno-formalni ambijent, sporazume koje je naša država potpisala, rekao bih da mi više naginjemo ka NATO-u nego ka ODKB. Srbija je za protekle četiri godine potpisala tri sporazuma sa NATO-om, među njima i, po mom mišljenju, vrlo problematičan IPAP. Za razliku od toga, mi sa ODKB imamo vojne vežbe, ali u formalizaciji naših odnosa i te kako kasnimo“, objašnjava Proroković.

Prema njegovim rečima, najbolji mogući način za legalizaciju vojno neutralnog statusa naše zemlje bilo bi donošenje zakona na tu temu.

„Takvi zakoni su kratki, oni u svim državama sadrže tri do četiri člana. Nema tu neke velike priče niti dugih obrazloženja. Takvim aktom Srbija bi pokazala svima ostalima da je vojno neutralna i da saradnju sa ODKB može nesmetano da nastavi bez bilo kakvih prigovora sa strane“, zaključuje Proroković.

U Beogradu će, kako je najavljeno, na predlog ODKB u oktobru ove godine biti održan i Omladinski forum na temu „Aktuelni problemi obezbeđenja evroazijske bezbednosti“ na kome bi, pored studenata i kadeta vojnih akademija iz Srbije, učestvovalo i oko 50 studenata i kadeta iz zemalja-članica ODKB — Rusije, Kazahstana, Belorusije, Jermenije i Tadžikistana.

Predavači će, pored profesora Beogradskog univerziteta, biti i generalni sekretar ODKB, ambasadori zemalja-članica ODKB u Beogradu, parlamentarci iz Srbije i zemalja-članica ODKB, ministar odbrane Srbije i njegovi saradnici.

sputnik.rs
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.