PALUBA
March 28, 2024, 08:32:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Betonski brod "Sip"  (Read 33064 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« on: April 13, 2015, 08:48:51 pm »

Ne bih ni obratio pažnju na ovaj brod da nije sivom bojom i natpisima (na nekoliko mesta duž trupa) "betonski brod "Sip", odudarao od većine drugih privezanih plovila. Setio sam se da je pre par godina bilo priče o tom jedinstvenom brodu ( http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:319019-Brod-Sip-raritet-koji-propada ) pa sam zastao i načinio par fotografija. Inače, kako piše u navedenom tekstu radi se od jednom od tri preostala broda (od 50) napravljenih tokom Drugog svetskog rata za potrebe Nemačke. To što je trup broda napravljen od betona umesto od metala ili drveta i jeste raritet i ono što ovaj brod čini vrednim za istoriju brodogradnje.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vidi se da je od betona - meša se beton na brodu pored njega.

Restauracija broda ima i svoj sajt:http://brodsip.rs/ na kome se nalaze dva video zapisa o brodu.



* DSC_0248rs.JPG (793.33 KB, 1355x900 - viewed 735 times.)

* DSC_0246rs.JPG (840.6 KB, 1394x900 - viewed 1209 times.)

* DSC_0254rs.JPG (730.84 KB, 1417x900 - viewed 448 times.)

* DSC_0257rs.JPG (729.45 KB, 1355x900 - viewed 339 times.)

* DSC_0263rs.JPG (694.4 KB, 1360x900 - viewed 355 times.)
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #1 on: April 14, 2015, 08:10:41 pm »

Džumba,samo da malo skrenem,osamdesetih je ferocementna brodogradnja bila prilično popularna na ovim prostorima.Gradili su se masovno po lučicama,dvorištima i slično,priličan ih je broj ostao nedovršen,ili loše izveden.Nacrti su izlazili u časopisu sam(imam negdje tu kolekciju),radio bi se kostur od željezne armature,na koji bi se varila vrlo gusta mreža,te bi se potom nalio beton u pripremljeni kalup,po mogućnosti odjednom,što je u praksi teško ostvarivo.
Novozelanđani su imali neku firmu koja je proizvodila izvrsne brodove ovom metodom gradnje,ne mogu se sjetiti imena nažalost.
Inače metoda gradnje nije pogodna za male brodove,mislim da ispod 10 metara i nema nekog smisla.

Ovaj može još sto godina.U odličnom je stanju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #2 on: April 14, 2015, 08:51:47 pm »

Baš jutros kolega, nakon mog opisa ovog broda, pomenu kako je na Jadranu viđao kako prave brodiće od betona, opisujući gradnju na isti način kao i ti.

Ja se u brodove slabo razumem. Koliko sam shvatio Nemci su tokom Drugog svetskog rata prvi probali da prave brodove od betona. Jedan od tih brodova je i ovaj. Verovatno je u tom smislu je raritetan. U svakom slučaju zanimljiv brod.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3 on: June 02, 2015, 10:45:26 pm »

Baš jutros kolega, nakon mog opisa ovog broda, pomenu kako je na Jadranu viđao kako prave brodiće od betona, opisujući gradnju na isti način kao i ti.

Ja se u brodove slabo razumem. Koliko sam shvatio Nemci su tokom Drugog svetskog rata prvi probali da prave brodove od betona. Jedan od tih brodova je i ovaj. Verovatno je u tom smislu je raritetan. U svakom slučaju zanimljiv brod.

Betonske brodove su gradili i Englezi.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #4 on: June 03, 2015, 05:12:07 am »

Baš jutros kolega, nakon mog opisa ovog broda, pomenu kako je na Jadranu viđao kako prave brodiće od betona, opisujući gradnju na isti način kao i ti.

Ja se u brodove slabo razumem. Koliko sam shvatio Nemci su tokom Drugog svetskog rata prvi probali da prave brodove od betona. Jedan od tih brodova je i ovaj. Verovatno je u tom smislu je raritetan. U svakom slučaju zanimljiv brod.

прву прачтично употреби  армиран бетона је био у 19 век кад један французин је направио брод(чамац) из бетона и је пловиво по Сена, онда овој начин изградба бродова из бетона су га прифатили американци  у втори световни рат кад  су градиле десанти бродова из бетона и мали носачи авиони тако звани џипова.
Joseph-Louis Lambot бетонски бродич

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://boatbuilders.glen-l.com/36887/boats-made-of-concrete/

http://www.concreteships.org/history/


* firstconcreteboat.jpg (48.98 KB, 642x300 - viewed 261 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5 on: June 03, 2015, 07:50:55 am »

Брод је тренутно у фази реконструкције и оправке. Видео сам да су га офарбали и да му стављају даске на бокове надграђа. Шта од њега праве не знам. Никад немам фотоапарат кад пролазим поред њега.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #6 on: June 03, 2015, 08:18:04 pm »

Колико сам схватио на њиховом сајту вратиће га у функционално стање.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #7 on: June 03, 2015, 08:45:53 pm »

Vezano na gazdin post: a se sećam jednog pravljenog 80-ih u dvorištu pokraj višestanske kuće 2km od mora. I čini mi se da je ostao nedovršen. I u sjećanju mi je, da je ružan bio i ako se ne varam, jednog drugog vidio sam na moru i isto je bio ružan.

  Ali zaštu su Nemci pravili betonski brod ?
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #8 on: June 03, 2015, 08:49:03 pm »

Bio je jedan betonski u Spinutu dugo vrimena ležao na suhom, čini mi se da je bilo samo korito dovršeno.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #9 on: June 03, 2015, 09:04:44 pm »

Vezano na gazdin post: a se sećam jednog pravljenog 80-ih u dvorištu pokraj višestanske kuće 2km od mora. I čini mi se da je ostao nedovršen. I u sjećanju mi je, da je ružan bio i ako se ne varam, jednog drugog vidio sam na moru i isto je bio ružan.

  Ali zaštu su Nemci pravili betonski brod ?

nedostatak celik, isto su radili i amerikanci i soveti , mnogu e jeftinje i jedonstavnije  da izljeti brod iz betona

strana kao oni su gradili ove betonski brodova

http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~pbtyc/Concret_ships/Concret_ships.html
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #10 on: June 03, 2015, 09:13:11 pm »

armatura betonski brodova

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 489



« Reply #11 on: June 05, 2015, 05:41:01 pm »

Vezano na gazdin post: a se sećam jednog pravljenog 80-ih u dvorištu pokraj višestanske kuće 2km od mora. I čini mi se da je ostao nedovršen. I u sjećanju mi je, da je ružan bio i ako se ne varam, jednog drugog vidio sam na moru i isto je bio ružan.

  Ali zaštu su Nemci pravili betonski brod ?
Dosta je takvih ostalo nedovršeno,iz raznih razloga,većinom jer bi brodograditelji tek na pola posla shvatili da to nije tako jednostavno kao što izgleda.

Kad uhvatim vremena napisat ću malo više o ovoj temi,sad sam na brodu pa je gužva.

Što se tiče broda u Spinutu koji Jester spominje,još je tamo,uprava lučice Spinut ga je prilikom uređenja vanjskog lukobrana postavila kao dekoraciju.
Sa njega je odličan pogled na dva još uvijek nasukana broda na Marjanu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #12 on: June 05, 2015, 05:57:41 pm »

Vezano na gazdin post: a se sećam jednog pravljenog 80-ih u dvorištu pokraj višestanske kuće 2km od mora. I čini mi se da je ostao nedovršen. I u sjećanju mi je, da je ružan bio i ako se ne varam, jednog drugog vidio sam na moru i isto je bio ružan.

  Ali zaštu su Nemci pravili betonski brod ?

nedostatak celik, isto su radili i amerikanci i soveti , mnogu e jeftinje i jedonstavnije  da izljeti brod iz betona

strana kao oni su gradili ove betonski brodova

http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~pbtyc/Concret_ships/Concret_ships.html

Нису изливали брод од бетона већ су арматуру пунили бетоном. Морало се брзо радити, али опет без "шаловања" мислим да није могло.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #13 on: June 05, 2015, 08:40:13 pm »

Vezano na gazdin post: a se sećam jednog pravljenog 80-ih u dvorištu pokraj višestanske kuće 2km od mora. I čini mi se da je ostao nedovršen. I u sjećanju mi je, da je ružan bio i ako se ne varam, jednog drugog vidio sam na moru i isto je bio ružan.

  Ali zaštu su Nemci pravili betonski brod ?

nedostatak celik, isto su radili i amerikanci i soveti , mnogu e jeftinje i jedonstavnije  da izljeti brod iz betona

strana kao oni su gradili ove betonski brodova






http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~pbtyc/Concret_ships/Concret_ships.html

Нису изливали брод од бетона већ су арматуру пунили бетоном. Морало се брзо радити, али опет без "шаловања" мислим да није могло.



Да важни део градба ових бродова је била шаловање из дрвета а онда се бетон пуни во ових калап где се налази и арматура .
Проблем са ових бродова је то да бетон није био поуздан на морску воду( велика количина сол је штетан за бетон)


« Last Edit: June 05, 2015, 08:46:51 pm by gocemk » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #14 on: June 07, 2015, 02:32:31 pm »

Mala "tehnička" ispravka Smiley
Gazda je već napomenuo da se korektno takav tip broda naziva ferocementni brod, naime "sastojci" su praktički isti kao za beton zapravo armirani beton ali su bitne razlike u "omjerima".

Ferocement se bitno razlikuje od betona (armiranog betona) u nekoliko stvari:
1. najvidljivije je da je postotak armature znatno veći od maksimalnog postotka u AB konstrukcijama.
2. sastav "betona" koji obavija armaturu je dosta finiji te je bliži malteru negoli betonu...
3. ugradnja seprovodila uglavnom na način da se na pripremljeni trup od armaturnih mreža navlači i utiskuje malter kao kod žbukanja..

Na stranu ovih razlika ipak je najuobičajeniji naziv betonski brod, jer uz ostalo puno bolje asocira na osnovne elemente.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.