PALUBA
March 29, 2024, 09:48:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Veslanje na dasci - SUP  (Read 68494 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« on: April 18, 2015, 08:02:52 pm »

Uvod
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Veslanje na dasci, jednostavan je prevod engleskog izraza Stand Up Paddle ili skraćeno SUP, postaje svjetlosnom brzinom jedan od najbrže se razviojajućih sportova današnjice.
Naša  morska obala, mišljeno na obalu Jadrana, rijeke I jezera, pravi su poligoni za upražnjavanje ovog koristnog sporta. Ako uz to kažemo da je ovaj način veslanja lako usvojit i upražnjavat bez ikakvog velikog predznanja, to ga čini još popularnijim. Normalno se kasnijim iskustvom tehnika usavršava,  za veslanje nije vise preduslov neuzvalovana površina.., ali to već traži usavršavanje i iskustvo.
Par riječi o istoriji ovog mladog sporta. Najvjerovatnije se je razvio na Havajima, po predpostavkama na plazi Waikiki  u ranim pedesetim godinama. Prvi veslači na SUP su bili surferi na valovima, koji su svoje učenike pratili na daskama, a koristili su veslo.
Dosta kasnije posle 2000 godine, legende surfanja na daskama, Brian Keaulana,Dave Kalama,Laird Hamilton, Archie Kalepai drugi, počeli su upotrebljavati daske u danima bez valova, veslajući uspravno stojeći na  njima.
Tako su održavali formu i razvijali ovaj novi oblik sporta.
Ima I drugih tvrdnji glede razvoja, tako npr., da ovoj sport ima korijene u veslanju polinezijskih ribara, koji su stojeći veslali u svojim drvenim kanujima.
Kako god stojeće veslanje se često primjenjivalo u cijelom svijetu, naročito po kanalima I deltama rjeka.
Tako da početak samog SUP-anja, se uzima 2005 godina, kada je Brian Keaulana sa prijateljima predstavio SUP-anje kao vid rekreacije. Od tada ovaj sport je medijski bio jako zastupljen I počeo se naglo širiti, dobijajući svaki dan veliki broj pristaša.
Danas je to veoma priljubljen sport, koji prati i velika industrija, koja se bavi proizvodnjom dasaka baš za SUP, a takođe i popratna industrija potrebne opreme. Daske su se počele razvijati tačno prema namijeni, daske opšte namijene, daske za krstarenje, takmičarske daske, daske za brze planinske rijeke, za surfanje na valovima.., ali o svemu tome malo kasnije.
Što je SUP učinilo popularnim je pre svega činjenica, da se brzo usvaja, mogu ga upražnjavati i ljudi sa lošijom kondicijom , namečući sebi tempo veslanja koji im odgovara, ne traži specijalne uslove za primjenu, dovoljna je voda, more jezero, Rijeka, odličan je trening za čitavo tijelo a predstavlja iu meditaciju u pokretu.
Razvija sve mišične skupine, praktično cijelo tijelo i odličn je i za unapređenje i pridobivanje kondicije.
SUP je sport za svakoga, na mirnijim vodam, koji postaje prilično dinamičan  na valovima, a i opasan I jako zahtjevan na brzim rijekama . Dalje ovo je sport kao stvoren za one sa takmičarskom žicom, naime širom svijeta postoje mnoga takmičenja u tom sportu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* amie-paddle-boarding.jpg (66.67 KB, 1200x800 - viewed 423 times.)

* preuzmi.jpeg (7.27 KB, 289x175 - viewed 5602 times.)

* COUPLES.jpg (45.25 KB, 700x437 - viewed 344 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #1 on: April 19, 2015, 07:22:58 am »

@ML,

nadam se da Vam ne kvarim topik.Slobodno ga izbrišite ako ne odgovara,neću se naljutit i neće me pogoditi ni najmanje.
Shvaćam Vašu namjeru da popularizirate sport.Mislim da on ozdravljuje ne samo pojedinca,nego i čitavo društvo.Mnogo je bolje baviti se športom nego sjedeti u kafićima ili ne daj Bože vucati se po koje kakvim "zabitima" usput drogirajući se.
Sjećam se da je stvarno korišten taj način veslanja,stojeći, ne samo na moru,nego i na rijekama i manjim vodama.Sjećam se da mi je otac to koristio i kod vađenja vrši,ukoliko su one bile na manjem rastojanju.Također,kod bacanja "sačme" korišten je stojeći način i za bacanja iste.Za one koji ne znaju,bila je to vrsta mreže,koju je trebalo baciti sa čamca u obliku kruga i povlačenjem konopom sredine,trebalo je pokupiti poklopljenu ribu.
Za mene su bili to pravi športovi,više nego nogomet,ali ne bih pisao dalje o tome,jer smatram da pravi sport treba više biti za ljude a ne za novac.

Poz.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #2 on: April 19, 2015, 08:15:01 am »

Hvala na koristnom i ljepom komentaru @ Karlo. Svaki komentar je dobrodošao i bogati topik.

Vrste dasaka i odabir prave daske.

Kada se čovjek odluči da se bavi ovim sportom, prvi problem nastaju pri odabiru opreme, pre svega se to odnosi na dasku, Daske nisu jeftine i prije kupovine treba dobro promisliti kakvu dasku treba, a I kakva daska mu kao početniku odgovara.
Recept koji nude svi poznavaoci je prvo dasku iznajmiti isprobati, pa tek onda kupiti.
Ima vise podjela ali uglavnom se dijele prema namjeni na:
-All-around SUP daske, to su višenamjenske daske primjerene za upotrebu u svim uslovima. Primjerne su za početnike jer  omogućuju  primjenu tog sporta u raznim uslovima samo sa jednom daskom. Obično su široke I velikog volumena, znači stabilne ,  imaju dobru kliznu površinu I drže smjer na mirnim vodama I otvorenom moru,  a omogućuju I dobro osnovno manevrisanje na valovima (kod surfanja).
-Touring SUP daske, namjenjene krstarenjima, optimizirane su za mirnije vode, za veslanje na dužim relacijama, kao i za spuštanje niz vjetar (downwind paddling). Nos imaju obično u obliku slova V, što im omogućuje glatko, brzo i pravolinijsko kretanje po vodi. Večina je širokih i velikog volumena pogodnog za početnike.
-Race SUP daske, to su takmičarske daske, za trke, One su uske, duge 12’ 6”, odnosno 14’,  nestabilnije od ostalih dasaka I nisu primjerene za početnike.
-Surf SUP za surfanje na valovima, to su obično kraće daske, užeg nosa i repa, ukrivljenije jer takav oblik pruža bolja manevarska svojstva na valovima, ali su zato na mirnim vodama nestabilnije, sporije I ne drže dobro pravac.
-White Water SUP, namjenjen za veslanje i spuštanje brzim planinskim rijekama, obično su kraće od 10’,  široke I velikog volumena sa veoma dobrim stabilitetom. Ove daske su izgrađene vrlo robusno, tako da su otporne na udare o dno i kamenje duž rijeke. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To bi bile najosnovnije podjele prema namjeni, mada tu ima  podosta podpodjela.

Dalje se SUP ovi dijele na dvije velike kategorije, prema načinu izrade na:
-Tvrde daske, uglavnom su izrađene sredina od EPS(ekspandiranog poliestera), PU (poliuretanske pjena), pprevučenih sa vise slojeva poliesterskih smola, nekim je dodano drvo radi ljepšeg izhleda, ili je dio sendvić konstrukcije. Kod takmičarskih je dosta zastupljen karbon odnosno karbonska vlakna,  a za purist postoje i daske izrađene od drveta, vrlo osjetljive , a potrebno im je redovno održavanje. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
-Daske na naduvavanje, kod kojih je tehnologija jako napredovala i po čvrstini ne zaostaju dosta za tvrdim daskama. Prednost im je laše rukovanje, pospremanje, skladištenje i prevoz. Otpornije sun a mehanička oštećenja od tvrdih dasaka, jednostavne za popravak i održavanje. Tvrdoća ovih dasaka, naravno kod kvalitenih modela nije upitna, a naduvavaju se do pritiska 18-25psi.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ALL Around.png (132.93 KB, 590x600 - viewed 349 times.)

* SUP-Diagram11.jpg (512.26 KB, 1414x1024 - viewed 686 times.)

* whitewater SUP.jpg (100.73 KB, 800x590 - viewed 522 times.)

* Slika zaslona 2015-04-19 u 08.49.53.png (122.16 KB, 498x239 - viewed 561 times.)

* Slika zaslona 2015-04-19 u 08.49.40.png (164.43 KB, 509x344 - viewed 452 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: April 19, 2015, 08:32:16 am »

Koliko vidim na dasci se stoji "usporedno" a ne jedn noga mali napred da si stabilniji. Takav je pravilan stav?

Koliko trpi "zapestje"? Ja zbog tih problema morao da prestanem sa C1 na divjih vodah. Sad
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #4 on: April 19, 2015, 11:30:12 am »

Prije nego što nastavim, da odgovorim @Boži. "zapestje" ne trpi puno nema mnogo rotacije, uglavnom pritisak i vučenje.
Što se tiče položaja na SUP-u, prirodni položaj je noge paralelne i lagano povijene u koljenima. Pored ovog osnovnog ili naturalnog položaja, postoje i drugi. Tu treba koristiti englesku terminologiju jer je izraze nemoguće adekvatno prevesti. Npr Stagger stance, to je položaj kada je jedna noga lagano pomaknuta unazad, prstima okrenuta prema rail-u(boku daske). Koristi se kod dužeg veslanja bez promene strane. Hybrid stance je jedna noga dosta pomjerena unazad, sa prstoma okrenutim prema rail-u, a peta te noge je u uzdužnici daske.Uglavnom se koristi kod okreta, težina se prenosi na zanju nogu, nos daske izdiže iz vode iu tom položaju se daska praktički na mjestu okreće, surf stance ..
Sve ovo ću kasnije objasniti.
Sličice snimljene danas, pogled  na vodi i SUP na naduvavanje Red Paddle Explorer 12'6", moj izbor. Koristim ga cijele zime, dobro podnosi valove, stabilan je, što je zimi jako važno, širok 32 incha i dosta velike litraže, pripada vrsti touring -flatwater cruising. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 


* danas.jpg (1053.63 KB, 2064x1161 - viewed 382 times.)

* SUP.jpg (1025.09 KB, 2064x1161 - viewed 415 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #5 on: April 19, 2015, 12:22:41 pm »

Kako sam već napisao kod izbora daske treba uzeti u obzir sledeće kriterije:
-Za što dasku želimo koristiti?
-Kako ćemo veslati (mirne vode, otvoreno more, surf)
-Gdje ćemo veslati (jezera, zalivi, more, visoki, niski valovi.)
.-Koliko često čemo veslati
-Trebamo uzeti u obzir svoje iskustvo,
-Dasku moramo birati prema svojim proporcijama, težini i visini,

Uglavnomsve firme pored svojih proizvoda imaju napisano za koga je primjerena određena daska obzirom na nivo iskustva, početnika, srednje iskustvo I ekspert, za koje težine i visine veslača je izrađena, i osnovne podatke o dasci, dužina.širina debljina I volumen, odnosno zapremina. Svi ti podaci su bitni za stabilnost veslača  na daski. Manjim veslačima I ne odgovara preširoka daska radi težeg veslanja , odnosno moraju se kriviti dok veslaju.
Dolje je aproksimativna tablica iz knjige The art of Stand Up Paddling (Ben Marcus) koja služi za odabir daske prema iskustvu veslača i  njegovoj težini. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dati su podaci o dasci dužina, širina I debljina. Treba uzeti u obzir, da viši ljudi trebaju  veći SUP.

Dužina kod SUP-a znači brzinu, što je duži to je brži, isto kao kod čamca. Širina ima veliki uticaj na stabilnost, ali negative utiče na brzinu, tako da su takmičarski SUP-ovi uži I kao takvi neprimjereni za početnike. Debljina znači veću zapreminu, samim tim i veću stabilnost
Dole prilažem I tablice za izbor SUP za naduvavanje firme Red Paddle, (kao primjer) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ove tablice su stavljene da se pokaže na koji način i koji sve faktori utiču na izbor.


* 2015-04-19 12.39.34.jpg (384.89 KB, 1156x1001 - viewed 686 times.)

* Slika zaslona 2015-04-19 u 13.20.03.png (629.86 KB, 728x716 - viewed 848 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #6 on: April 19, 2015, 12:54:15 pm »

U svakom slučaju najbolji način za odabir daske je posuditi dasku i sa njom provesti dan na vodi, najbolje u različitim uslovima.

Dalje je pitanje da li čvrsta daska ili daska na naduvavanje. Cijene i jednih i drugih su kod kvalitetnih proizvođača slične. Treba izbjegavati jeftine daske nepoznatih proizvođača, jer je to najbolji način kupovine mačke u džaku.

I jedne i druge imaju dobre strane a i mane.
Čvrste su nešto kruće i postižu veću brzinu, ali ni to nije neka drastična razlika, negdje oko 5,6%, osjetljive su na oštečenja i problematične za transport. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Što se tiče krutosti daske za naduvavanje su se posve približile čvrstim daskama,
a pored toga su neuporedivo lakše za održavanje i manipulaciju, kao i odpornije na mehanička oštećenja.
U varianti za naduvavanje postoji sav spektar SUP-ova od All -Around do Race.
Moj izbor je u svakom slučaju SUP za naduvavanje.
Prvo sam kupio  Red Peddle – Ride 10’ 6’’, koji je najprodavaniji SUP u svjetu.
Imam ga i sad ,on je varianta All –Around, primjeren je za svaku upotrebu I lagan za manevriranje. Zimi spava ali ljeti ću ga opet aktivirati. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika zaslona 2015-04-19 u 13.34.50.png (623.05 KB, 680x752 - viewed 394 times.)

* pk10.6ride_1 (1).jpg (29.11 KB, 350x350 - viewed 447 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #7 on: April 19, 2015, 07:42:26 pm »

Vesla
Odabir vesla.
Veslo se sastoji od  lopate, vrata, motke i ručice. Lopata ima prednju pogonsku I zadnju površini. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Veličina odnosno površina zavisi od namjene, a I od snage veslača, postoje tablice veličina obzirom na težinu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Za pravilno veslanje moramo imati odgovarajuće veslo. Univerzalna vesla su podesiva prema  dužini, pravljena su tako da se izvlačenjem motke reguliše dužina. Vesla koja upotrebljava samo jedna osoba su obično vesla koja režemo na pravu dužinu.
Postoji vise recepata za pravu dužinu, ja sam usvojio recept za određivanje dužine koji predviđa da stojimo uspravno sa ispruženom rukom koja drži ručicu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dužina je ista kako za race I za surf vesla, moguće se zavisno od veslača pojave zanemarive razlike
Vesla se izrađuju od raznih materjala. Treba birati što lakša vesla izrađena od staklenih vlakana ili od karbona. Serijski se nekad uz SUP isporučuju dosta teža i slabija aluminijska vesla.
Ispravno okrenuto veslo: [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ispravno držanje rućice, mada ću se na pravilno držanju vesla osvrnuti kasnije. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Slika zaslona 2015-04-19 u 20.28.12.png (125.25 KB, 538x886 - viewed 412 times.)

* Slika zaslona 2015-04-19 u 20.35.51.png (82.9 KB, 453x522 - viewed 415 times.)

* SUP Dužina vesla.jpg (75.34 KB, 209x250 - viewed 5534 times.)

* SUP pravilno okrenuto veslo.jpeg (10.94 KB, 318x159 - viewed 5292 times.)

* SUP-ispravno držanje ručice.jpg (19.86 KB, 320x228 - viewed 5292 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #8 on: April 19, 2015, 08:03:11 pm »

Sigurnosni konop –Leash
Obavezna  oprema kako kod surfa tako I kod SUP-anja. Pre svega  ako SUP upotrebljavamo na divljim vodama i uztalasanom moru I vjetrovitom vremenu to je nezaobilazno. Nikad nismo sigurni kada će vjetar pojačati pa ukoliko padnemo u more, a nismo vezani za SUP, on može da se udalji velikom brzinom. Tome doprinose  još valovi I struje.
Leash se kači oko gležnja I na rep daske.  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Postoje dvije vrste sa spiralnim konopom I ravnim konopom. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kod SUP-anja na brzim rijekama može se  zakačiti oko kamenja, što zna biti opasno, zato mora imati mogućnost brzog oslobađanja. Na divljim rijekama treba osim Leash-a , upotrebljavati  I drugu sigurnosnu opremu(šljem,pojas za spasavanje ..)


* SUP 02-SUP-Leash-02-Detail.jpg (32.84 KB, 400x400 - viewed 494 times.)

* SUP creatures-of-leisure-10ft-sup-coil-flat-water-leash-knee-black-clear.jpg (238.19 KB, 1500x614 - viewed 380 times.)

* SUP pcdr_blk_2.gif (77.92 KB, 822x319 - viewed 301 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #9 on: April 20, 2015, 06:52:13 pm »

Prsluk za spasavanje ili PDF (personal flotation devices)

Po svjetu nošenje prsluka nije regulisano zakonom osim u USA gdje je od 2007, SUP daska definisana kao brod i veslač mora nositi prsluk, pištaljku, svjetlo i  distress signal ako je van zone označene za plivače, ili surf zone.
Znači drugdje po svjetu je nošenje prsluka prepušteno izboru pojedinca. Treba znati da SUP  nemože predstavljati plutajuće sredstvo za spasavanje.
Mislim da je obavezna oprema za slabije plivače, kod odlazaka na otvorenije more, pogotovo zimi,  a nezamljenjiv je na divljim vodama.
Kada se govori o prsluku za spašavanje često se misli isključivo na nezgrapne prsluke naranđaste boje, međutim prsluk bolje PDF za SUP je evoluirao tijekom godina. Vodeći proizvođači  trude se proizvesti što manji PDF , kao naprimjer onaj na naduvanje. On je minimalističan I nosi se oko pojasa. Zeleno svjetlo pokazuje da je spreman za upotrebu, a ampula CO2 koja puni pojas se aktivira potezanjem konopčiča sa drškom. Kada je napunjen samo ga prebacimo preko glave. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na divljim vodama su to prsluci raznih oblika i uglavnom živih boja, ali tamo I nema vremena za povlačenje konopčiča I prebacivanje pojasa preko glave. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Dalje još jedan vrlo praktičan izum, njega I ja upotrebljavam zimi, štiti tjelo od vjetra a u slučaju pada u vodu ima plovnost pojasa za spasavanje. Pored toga da izgleda rubusno, uopšte ne smeta kod veslanja
I uvjek je obavezan  leash, pogotovo sa PDF-ovima, naime tada smo manje okretni u vodi pa nas brzo može udaljiti od SUP-a, a I kada smo u suhom odijelu koje je jako nezgrapno za plivanje, naima ispod je dosta vazduha koji nam kod pada u vodu otežava kretanje. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
www.youtube.com/watch?t=130&v=I4uxoRT6QCY


* Slika zaslona 2015-04-20 u 19.25.25.png (165.33 KB, 418x559 - viewed 359 times.)

* Slika zaslona 2015-04-20 u 19.25.55.png (75.71 KB, 301x296 - viewed 5104 times.)

* Slika zaslona 2015-04-20 u 19.36.48.png (236.22 KB, 409x428 - viewed 391 times.)

* Slika zaslona 2015-04-20 u 19.41.14.png (152.86 KB, 525x395 - viewed 297 times.)
« Last Edit: April 20, 2015, 06:57:21 pm by ML » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #10 on: April 21, 2015, 05:56:11 pm »

Odjeća za SUP
Vrlo ukratko o odijeći na daski. Ljeti je to dosta jednostavno , dovoljne su bermude I majica od likre koja će nas štititi od sunca, svakako I obavezna kapa. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zavisno od temperature mora,ili vode, I odjeća se mijenja od kratkog neoprene do dugih mokrih odijela, različitih debljina, a konačno suhih odijela koja se mogu nositi na najvećem rasponu temperature, praktično iz njih možemo uskočiti u laki kratki neopren, svakao se ispod suhog odijela odjevamo primjereno temperature.
Dole jedna tablica debljine mokrih neoprenskih odijela zavisno od temperature, ispod je diapason temperature za suho odijelo od 2-18 stepeni. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
oVe tablice su pre svaga za ocean i surfanje na rijekama, dok se za veslaanje na mirnim vodama, na kojima se normalno ne  pada u vodu koriste tanja odijela.
Recimo već u ovom period kada je more 14 stepeni  komotno se koristi laki kratki neopren. Uostalom najbolje je pitati nekog ko je iskusan na pojedinim predjelima.
Na nogama obavezno zimi odgovarajuće neoprenske čarape I neoprenske cipele.
Toliko samo ukratko, ako nekoga nešto vise zanima mogu odgovoriti. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
treba obratiti pažnju da i PDF doprinosi zagrijavanju, pa i njega treba uzeti u obzir.
Dalje od opreme da spomenemo mijehove za hidraciju i razne plastenke za vodu, kao i suhe vreće za razno opremu i odijela, koju pričvrstimo na SUP.


* Slika zaslona 2015-04-21 u 18.28.13.png (175.35 KB, 518x372 - viewed 301 times.)

* Slika zaslona 2015-04-21 u 18.38.29.png (725.34 KB, 792x551 - viewed 378 times.)

* suho i mokro odijelo.jpg (695.36 KB, 1161x2064 - viewed 345 times.)

* kratki neopren.jpg (1232.15 KB, 1161x2064 - viewed 282 times.)

* Slika zaslona 2015-04-21 u 18.27.13.png (231.12 KB, 485x363 - viewed 305 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #11 on: April 21, 2015, 06:13:57 pm »

dole nekoliko videa o početcima, izboru daske, vesla, tehnika veslanja, kretanje na daski i okretanje daske.



Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #12 on: April 21, 2015, 06:19:35 pm »






Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #13 on: April 21, 2015, 06:21:55 pm »






Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #14 on: April 21, 2015, 06:23:24 pm »


Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.