PALUBA
March 28, 2024, 11:05:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti s mora i kraja  (Read 178287 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #285 on: June 06, 2016, 03:07:33 pm »

ZAGREB, 06.06.2016.

Kontroliranom detonacijom uništena protubrodska mina kod Dugog otoka

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Koordiniranom međuresorskom akcijom organizirano je uništenje veće podmorske mine u akvatoriju Dugog otoka.

Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) zaprimila je jučer, 5. lipnja u 09.20. sati dojavu nadležne Lučke kapetanije Zadar čiji su djelatnici u okviru redovnoga nadzora uočili porotubrodsku minu većih dimenzija dok je plutala nedaleko Rta Ćuška, Dugi Otok, u smjeru sjeveroistoka.

Slijedom zaprimljene dojave djelatnici MRCC Rijeka odmah su obavijestili Pomorsku policiju Zadar, a s obzirom da je mina pronađena u blizini plovnoga puta Središnjica je putem obalnih radio postaja odaslala sigurnosno upozorenje svim sudionicma u pomorskom prometu u sektoru pronalaska mine.

Protubrodska mina se oko 11.20 sati nasukala u plićini uvale otočića Mala Kurba gdje su službenim plovilima prevezeni pripadnici ronilačke jedinice Specijalne policijske postroje „ATJ Lučko“, koji su minu izvukli na obalu te očevidom utvrdili da je riječ o podmorskoj protubrodskoj mini promjera 1,5 metra koja je sadržavala oko 30 kg eksplozivnoga punjenja.

S obzirom na utvrđenu opasnost od detonacije, policijski službenici odlučili su protubrodsku minu uništiti kontroliranom detonacijom, što je obavljeno u 21.00 sati, nakon što je prethodno osigurano okolno područje otočića kao i pristup s mora poziciji detonacije.

Odmah po uništenju protubrodske mine MRCC Rijeka putem obalnih radio postaja uputila je obavijest o prestanku sigurnosnog upozorenja sudionicima u pomorskom prometu na zadarskom području nadzora sigurnosti plovidbe.

Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske


* 1 PPM-LKZD 5-6_16.jpg (38.56 KB, 300x200 - viewed 628 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #286 on: June 06, 2016, 03:11:30 pm »

Evo i video detoniranja mine sa Zadarski.hr



Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #287 on: June 06, 2016, 05:19:13 pm »

U yebate, vidi stvarno prava mina. Odakle li je to moglo dolutati.
Bilo je bolje da o ovome nije ni pisano.  Tongue

poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #288 on: June 06, 2016, 05:30:42 pm »

30 kg. Mora bit da je kroz godine neko malo vadio..... Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #289 on: June 06, 2016, 05:38:19 pm »

Ma to sam i ja primjetio 1,5m - 30 kg ali dobro, silencio stampa pred sezonu.

poz.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #290 on: June 06, 2016, 05:53:48 pm »

Evo i video detoniranja mine sa Zadarski.hr





Nadam se da su pokupili ribu, bilo bi šteta da propadne  Wink
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #291 on: February 26, 2017, 07:01:55 pm »

Kad nemaš doma dizalicu onda dovodiš sa strane.  Tongue

-------------------

2017-02-26
ČUDO U ŠIBENIKU
U NCP uspješno dotegljena megadizalica zbog luksuzne jahte od 500 tona

Piše Joško Dadić
Foto Nikolina Vukovic Stipanicev/Hanza Media

Zbog izuzetno dobrih vremenskih prilika, nizozemska megadizalica "Taklift-7" koju je iz Palerma danima teglio remorker '"Megara", uplovila je u Šibenik oko 11.30, tri i pol sata prije nego je prvobitno bila najavljena. Podsjetimo, dizalica, koja je daleko veće nosivosti od legendarnog '"Velog Jože", u remonto brodogradilište NCP-a u Mandalini stigla je kako bi u more ponovno vratila megajahtu koja je sa sinkro-lifta na suhi vez skliznula 20. siječnja.
U toj nezgodi nitko nije stradao, niti je na luksuznoj jahti počinjena šteta, ali zbog ove nezgode, remontno brodogradilište NCPa u stečaju nije moglo raditi punim kapacitetom skoro mjesec dana.

Osim toga, nije bilo nikakvih drugih troškova, jer sve plaća osiguranje, pa tako i angažman megadizalice te tegljača koji ju je doteglio iz Italije. I koji će je, odmah po završetku posla u Šibeniku, ponovno vratiti u Italiju.
Što se točno dogodilo, da je sinkrolift 20. siječnja ipak popustio, u NCP-u još ne znaju.
– To nam zasad nije jasno, ali sve ćemo doznati kada se jahta prebaci u more, i kada počnemo popravak sinkro-lifta. Vjerujemo da se ne radi o velikom kvaru, te da ćemo lift brzo popraviti, nakon čega ćemo početi primati nove brodove na remont – kazao nam je Roko Vuletić, predsjednik Uprave NCP grupe.

Samu luksuznu jahtu, tešku 500 tona, nizozemska dizalica, najveća koja je do sada uplovila u Šibenik, ponovno će vratiti u more u ponedjeljak ili utorak, što je završni dio cijele akcije.
– Ipak, još jednom želim naglasiti da je najbitnije da u nezgodi nitko nije ozlijeđen – istaknuo je Roko Vuletić.

http://sibenski.slobodnadalmacija.hr/


* 1šib.jpg (169.74 KB, 1200x788 - viewed 197 times.)

* 2šib.jpg (147.5 KB, 1200x801 - viewed 183 times.)

* 2šib2.jpg (211.6 KB, 1200x764 - viewed 165 times.)

* 2šib3.jpg (158.5 KB, 1200x749 - viewed 174 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #292 on: February 27, 2017, 07:56:06 am »

Djeluje kao da je pukla platforma sinhrolifta. Isto se prije petnaestak godina desilo u Tivtu na sinhroliftu bivšeg Arsenala, blizancu ovoga u Šibeniku.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #293 on: March 10, 2017, 01:30:26 pm »

A još čuda u Šibeniku.
Prati link.
http://www.sibenik.in/sibenik/sest-pontona-nekoliko-jahti-i-dva-Katamarana-nizozemskim-brodom-transportirana-u-italiju/72818.html
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #294 on: March 10, 2017, 02:33:48 pm »

Djeluje kao da je pukla platforma sinhrolifta. Isto se prije petnaestak godina desilo u Tivtu na sinhroliftu bivšeg Arsenala, blizancu ovoga u Šibeniku.

Sećam se da je, ako su u TV i ŠI sinhroliftovi blizanci, sva oprema sinhrolifta američka.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #295 on: August 01, 2017, 04:31:55 pm »

Malo listam lokalne vijesti na valovima toplinskog udara pa naletim na ovo.
Kad ameri posalju svoj mega atomski nosac demokracije na remont to traje par godina.
Tako i kod nas, kad se posalje barka od petnajestak metar.  Tongue

----------------------------

27.07.2017.
Brod "Pojišan" obnovljen i blagoslovljen, pa opet služi Lučkoj kapetaniji

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Piše Tihana Marović

Brod "Pojišan" Lučke kapetanije nakon dvije godine konačno je obnovljen, blagoslovljen te ovoga tjedna vraćen u službu. Naime, nakon što je u seriji patrolnih brodova izrađen prije 18 godina, prvi put je posvećen Gospi od Pojišana, a blagoslov i posvetu tada je izmolio lučki kapelan fra Zlatko Šafarić.

"Pojišan" je služio Lučkoj kapetaniji Split do prije dvije godine, kada je povučen iz službe zbog određenih tehničkih poteškoća. Napokon obnovljen, vraćen je u službu i u srijedu, na spomendan sv. Joakima i Ane, roditelja Blažene Djevice Marije, ponovno je blagoslovljen i posvećen Gospi od Pojišana. Brod i posadu tom je prigodom blagoslovio lučki kapelan fra Miljenko Vrabec, te im poželio sretnu plovidbu dalmatinskim akvatorijem, mirno more i uvijek sretan povratak u matičnu luku.

http://www.slobodnadalmacija.hr/


* 8956523.jpg (91.18 KB, 960x540 - viewed 120 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #296 on: August 02, 2017, 07:03:34 pm »

Slovenac iz Pirana šlepa Hrvata u šibenskoj luci. Za dopuštenje nije pita Cerara ni Erjavca.


* DSCN3946.JPG (413.65 KB, 1031x773 - viewed 132 times.)
« Last Edit: August 02, 2017, 07:04:25 pm by brodarski » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #297 on: August 03, 2017, 06:36:41 am »

Slovenac iz Pirana šlepa Hrvata u šibenskoj luci. Za dopuštenje nije pita Cerara ni Erjavca.
"glupi" narod ne razume  političare koji im nude "bolje" sutra.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #298 on: October 02, 2018, 07:56:09 pm »

Vezano za par postova ranije.  Tongue
Vidio sam ih par puta u Bolu ovih dana, nažalost nestaloj curi ni traga.  Sad

-----------------

Ispovijest zapovjednika broda kojim se krenulo u potragu za nestalom meksičkom surfericom:
Mi bismo trebali spašavati, a na ovoj krntiji mi smo u smrtnoj opasnosti!


Piše Ivica Marković

Ovo je trebala biti priča s kapetanom Teom Pavićem, zapovjednikom motornog broda "Pojišan", broda Lučke kapetanije Split za traganje i spašavanje, o akciji spašavanja Valerije Valderrama Santos (25), Meksikanke koja je u ponedjeljak, 24. rujna, oko 13 sati nestala u podivljalome moru Bola.
No, na kraju je to ispala priča o uvjetima rada onih koji tragaju i spašavaju unesrećene, odnosno priča o onima koji su trebali spasiti Valeriju.

– Što da vam kažem. Svaki put kad po lošem vremenu, odnosno olujnom vjetru i velikom moru, s "Pojišanom" isplovljavamo u potragu za nekim unesrećenim, ja i moja posada u životnoj smo opasnosti. Na "Pojišanu" rade dvije posade koje se mijenjaju svakih sedam dana, a u posadi su zapovjednik, strojar i mornar.
Svaki put riskiramo svoje živote kako bismo ovom raminom od broda nekoga spasili. Jedino kao zapovjednik broda imam pravo odbiti isploviti, ali onda bih na duši imao osobu koju sam trebao spasiti. Tako sam doveden pred gotov čin i ništa mi drugo ne preostaje nego isploviti – govori nam kapetan Pavić.

More ulazi, sve je pokidano...

Tako je bilo u ponedjeljak oko 14 sati kad je "Pojišan" nakon dojave isplovio prema Bolu.

– To je bilo vrijeme koje "Pojišan", iako je u jako lošem stanju, može podnijeti. Iako su šanse da pronađemo unesrećenu Meksikanku bile vrlo male, isplovili smo, jer moramo dati šansu mladoj ženi da je spasimo. No, da sam se vodio stanjem broda, nikada ne bih isplovio. Sad ću vam reći što sve na "Pojišanu" ne valja, a to sam napisao i u dopisu nadležnima. Tijekom prvog dana potrage za Meksikankom pokidao nam se jedan bokobran, kao i tenda za gumeni čamac. Pokidani su i nosači splavi za spašavanje, a oštećen je i pramčani palubni poklopac, ulaz u prostorije kabina, kao i drvena skala kojom se ulazi na brod.

Tijekom traganja brod je teško posrtao i valjao se zbog jakih udara bure, te su preko kormilarnice velike količine mora ulazile u sve unutrašnje prostorije broda. More je prodiralo unutra preko fly bridgea i stalno smo u brodu imali metar mora. Noću smo spavali u brodskom salonu jer su kabine bile mokre – kaže kapetan "Pojišana".

Postojala je realna opasnost da more dođe do električnih instalacija.

– Mogle su nam se smočiti sve instalacije, što je bilo samo pitanje vremena, i pogasili bi se motori, a to bi posadu dovelo u pogibelj jer ne bismo imali svoj pogon. Uza sve to, tko zna otkada nam ne radi sidro, gumeni čamac s motorom godinama je izvan upotrebe, a radar je nepouzdan i po svim standardima neadekvatan i po svojim karakteristikama spada u skupinu uređaja namijenjenih za sport i rekreaciju, a ne za traganje i spašavanje na moru. To nije radni radar, nego radar za "šminku". Osim toga, dubinomjer nam ne radi, autopilot ne radi, te postoji niz primjedbi Hrvatskog registra brodova (HNB) koje treba otkloniti. Mene kao zapovjednika broda sve navedeno dovodi u situaciju da riskiram dovođenje broda i posade u pogibelj ili da ne isplovim u spašavanje ljudskih života – govori dalje kapetan Pavić.

Iščupali što vrijedi, stavili bezvrijedno

Vrlo je važno istaknuti da dvije posade "Pojišana" ne rade od jučer u ovakvim uvjetima.

– U tim uvjetima radimo posljednjih 18 mjeseci, a ni proteklih godina situacija nije bila puno bolja. Ja već više od godinu i pol pišem razne dopise nadležnim službama i Ministarstvu pomorstva i nitko mi nikada ni na jedan dopis nije odgovorio. Tako da mi je Slobodna Dalmacija posljednja nada. Možda se sada netko sjeti odgovoriti na moje dopise – kaže kapetan Pavić.

Na brodu su uređaji promijenjeni prije pet godina.

– Jesu, i nitko nije mene kao zapovjednika "Pojišana" upitao kakvi bi trebali biti novi uređaji. A ja ni ne znam zašto su stari mijenjani, jer su bili ispravni i ništa im nije nedostajalo. Dapače, bili su kudikamo bolji od sadašnjih. Ni dandanas ne znam gdje su ti uređaji koji su skinuti s broda. Oni ne koštaju jednu lipu, nego imaju veliku novčanu vrijednost.

Tko zna gdje su nestali, a nisu smjeli biti odneseni s broda bez mojeg potpisa. S broda bez mojeg potpisa ne smije izići ni olovka, a kamoli skupi uređaji. Zasigurno su oni koji su odobrili promjenu uređaja morali podijeliti neku proviziju, a ponudu su uzeli od "najboljeg" ponuditelja, onoga koji im je najbolje napunio džepove provizijom.

Iz broda su iščupali sve što valja, a stavili su ono što ne valja. Takve je uređaje dobio i brod "Danče" Lučke kapetanije Dubrovnik, koji je imao pomorsku nesreću s gumenjakom u kojoj je poginulo nekoliko ljudi.

I njihov je kapetan, kojemu se sada sudi, pisao dopise da novi uređaji ništa ne valjaju, ali nitko se na to nije obazirao. I tako ja svaki put moram isploviti brodom koji ništa ne valja i koji se svaki čas može potopiti.

More koje mi ulazi kroz kormilarnicu u sve brodske prostorije može u svakom trenutku ugasiti motor i onda sam ja "mrtav čovik" sa svojom posadom, jer nemamo pogon i nemamo čamac kojim bismo se mogli spasiti jer je godinama izvan upotrebe, a ni sidro nam ne radi – rekao nam je Pavić.

Ni kuna ne ide u brod

Kad su prije pet godina mijenjani uređaji, promijenjeno je sve na brodu.

– Promijenjeni su radar, ploter karta, dubinomjer, koji dandanas ne radi, i autopilot, koji ne radi već godinu dana. S tim da su radar, ploter karta i dubinomjer stavljeni svi na jedno mjesto, što je glupo, jer ako se samo jedno od toga pokvari, ni preostala dva uređaja neće raditi. Prije su bili razmješteni na tri mjesta na brodu.

"Pojišan" nije bio u škveru posljednjih 18 mjeseci, a mora ići svake godine da bi mu se na suhome pregledao trup. Tako da ja kao zapovjednik broda ne znam u kakvom je stanju trup broda kojim upravljam – kaže kapetan.

Uza sve to, "Pojišan" uredno zarađuje novac za Ministarstvo pomorstva.

– Ovog ljeta napisali smo 130 prekršajnih naloga i imali smo 20-ak akcija traganja i spašavanja. Od tih prekršaja zaradili smo oko 300 tisuća kuna, a u brod nije uložena ni lipa. Mi stavljamo glavu na panj svaki put kad po lošem vremenu isplovimo na otvoreno more – zaključuje kapetan Pavić.

Kapetan Teo Pavić ima 25 godina pomorskog iskustva u navigaciji, četiri je godine bio profesor u srednjoj Pomorskoj školi u Splitu, a posljednjih deset godina zapovjednik je na brodu za traganje i spašavanje.

'Vjerojatno ju je ugušila morska sol'

– Potraga za Meksikankom obavljena je po zakonima struke. Svaka čast posadama i plovilima policije "Sv. Jure" i "Sv. Dujam" i "Andrije Mohorovičića" iz

Obalne straže koji su s nama pretraživali akvatorij Bola. Meksikanka je nestala dvjestotinjak metara od obale i zasigurno je bila dezorijentirana u trenutku pada ili skoka s daske u more. Nažalost, po iskustvu koje imam, mislim da se nesretna djevojka ugušila morskom soli već nakon 10-ak minuta.

To je tolika količina soli da osoba jednostavno ne može disati. Da je ostala uz dasku, možda bi i preživjela. Vjetar ju je morao nositi prema sjevernoj strani Hvara i to smo područje pretraživali pet dana. Najteže mi je bilo na brod primiti njezine roditelje. Čovjek u takvom trenutku ne zna reći tim ljudima. Dva sata smo s njima pretraživali područje, ali ništa nismo postigli.

Obišli smo sve uvale sjeverne strane otoka Hvara i područje luke Bol. Po mojem iskustvu, tijelo utopljenika ispliva na površinu za četiri do pet dana, a neka ne isplivaju nikad. Iskreno mi je žao te djevojke i njezinih roditelja. Da smo barem našli tijelo, pa da njoj i obitelji barem na taj način damo mir – rekao nam je kapetan Pavić.

Kabeli s izolir trakom, radar i dubinomjer ne rade...

Slobodna Dalmacija posjeduje izvješće o pregledu komunikacijske i navigacijske opreme za m/b "Pojišan" koje je napisao ovlašteni vještak. U tom se izvješću, između ostalog, kaže:

"Pregledom opreme ustanovljeno je da su na brodu ugrađene dvije radijske VHF DSC radijske postaje i to model SAILOR RT 4001 i SAILOR RT2048 VHF radio i SAILOR RM2042 DSC MODEM. Na SAILOR RT 4001 uređaju kabel između primopredajnika i upravljačke jedinice izlijepljen je crvenom izolir trakom jer se tijekom dugogodišnjeg korištenja oštetio na više mjesta te je rad sa njime nepouzdan."

Osoba koja je pregledavala uređaje napisala je kako ih nije bilo moguće uključiti pa nije mogao provjeriti prima li uređaj poziciju i je li upisan MMSI broj. Također nije bilo moguće provjeriti kombinaciju VHF radija i DSC Modema, budući da nisu imali napajanje.

Za komunikaciju na brodu bile su predviđene još dvije ručne radijske postaje kojima su litijske baterije istekle u kolovozu 2018. godine.

Dalje, kaže se da Navtex prijemnik ICS NAV 5 nema papira, tako da nije bio moguć ispis MSI poruka te se i "on može smatrati neispravnim".

Najinteresantniji dio ovog izvješća vezan je uz multifunkcijski sustav za navigaciju koji je ugrađen na brod. Odgovorna osoba kaže da je upravljačka jedinica malih dimenzija te neprikladna za upotrebu tijekom upravljanja brodom.

"Osjetljivost radara i domet upitni su jer odraz ne odgovara objektu koji se vizualno vidi. Osim toga radar ne prima podatak o kursu tako da ARPA funkcija koju uređaj ima ne može raditi."

Da je nešto ipak dobro, govori podatak da uređaji uredno prima i pokazuje AIS ciljeve. Dalje se u izvješću kaže da je radar krivo spojen na napajanje, "jer su procesorska jedinica radara i procesorska jedinica autopilota spojene na isti osigurač".

"Na drugi osigurač spojeni su pokazivači radara i autopilota, što je mimo svih pravila, a charter ploter (pokazivač navigacijskih karata) nema mogućnost tjednog UPDATEa karata, tj. nije moguće ažurirati navigacijske karte."

Dalje se piše da je pozicija broda vidljiva samo na pokazivaču radara, a da je dubinomjer neispravan i pokazuje dubinu koja nije stvarna...

I to je tek prva stranica izvještaja. Na drugoj stranici ima još podosta toga što nije dobro i ispravno, ali za to bi nam trebalo nekoliko stranica "Slobodne".


https://www.slobodnadalmacija.hr/
« Last Edit: October 02, 2018, 08:01:15 pm by Solaris » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #299 on: December 31, 2018, 05:57:54 pm »

31.12.2018.

Čuvari Jadrana na remontu: Brodovima za spašavanje zabranjeno isplovljavanje

Već mjesecima na pola Jadrana spašavati živote po lošem vremenu ima tko - ali nema čime.

Naime, brod za traganje i spašavanje Šibenik puna je dva i pol mjeseca bio izvan službe. Zbog tehničkih nedostataka i remonta. I nije jedini. Dozvola za isplovljavanje uskraćena je i plovilu iste namjene splitske Lučke kapetanije. Dubrovački je brod pak - na zakašnjelom remontu, piše HRT.

U škver su morali nakon što im je isplovljavanje zabranio inspektor sigurnosti plovidbe.

"Utvrdili su određene nedostatke, za koje su nam dali rok za otklanjanje. Nedostaci se uglavnom odnose na sigurnosnu opremu, na sredstva za spašavanje, na opremu za preživljavanje. I još nešto što se tiče elektronskih uređaja", ispričao je Robert Baljkas, šibenski lučki kapetan.

Nedostataci su u međuvremenu otklonjeni, a brod se prije nekoliko dana vratio s remonta iz pulskoga brodogradilišta. Na zakašnjelom je remontu sad dubrovačko SAR plovilo - Danče.

Brod Pojišan splitske Lučke kapetanije - posebna je priča. Po nalogu inspektora već tri mjeseca ima zabranu isplovljavanja.

"Neispravnosti ima toliko da u emisiju ne bi stalo, a ne sada u par minuta. Propušta vodu preko otvorene kormilarnice - goleme količine. Kad je nevrime ili kiša - ulazi vode u brod, radar nije dobar, čamac za spašavanje ne valja, sidro ne radi, VHF ne radi... Radar što su nam ga dali je za sport i rekreaciju, nije profesionalan - znači ne valja ništa, izobličuje sliku. Dakle, svako isplovljavanje po lošem vremenu smo životno ugroženi", izjavio je Teo Pavić, zapovjednik broda.

I u Šibeniku i u Splitu, kažu, postoje zamjenska plovila za traganje i spašavanje. No manja su i ne mogu "tući more" kao ovi - za tu namjenu u splitskom brodogradilištu specijalno konstruirani brodovi. Šibenik prije 16, Pojišan prije 19 godina. Jednom na godinu moraju na redoviti remont. Koji uobičajeno traje - mjesec dana. Na kvarove su - tvrde posade obaju brodova - upozoravali nadležne u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, čiji su im inspektori plovidbu i zabranili.

Pojišan će na godišnji remont za 2018. tek u siječnju, dakle 2019. godine. Na pitanje zbog čega nedostaci nisu otklonjeni prije i zašto plovila nisu na vrijeme otišla na redoviti godišnji remont - resorno ministarstvo nije dalo odgovor.

http://hr.n1info.com/
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.