PALUBA
April 19, 2024, 06:46:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija ponovo svjetska sila  (Read 2281 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: May 18, 2015, 07:06:44 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Objavljeno 18.05.2015. u 19:15

ANALIZIRAMO

Ponovo svjetska sila: ruski medvjed je budan i spreman za borbu...
 
S godišnjim obrambenim budžetom koji debelo premašuje basnoslovnih 70 milijardi dolara Rusija je treća zemlja svijeta po količini novca koji ulaže u svoje vojne snage. Prve su, dakako, Sjedinjene Američke Države, dok se na drugome mjestu već nekoliko godina uredno zadržava Kina. Spomenutih 70 milijardi dolara troši se na održavanje borbene spremnosti 845 tisuća vojnika, 22 i pol tisuće tenkova te 1400 borbenih zrakoplova.

Iako je u razdoblju od raspada Sovjetskog Saveza Rusija izgubila epitet vojne supersile kojim se tako dičila u vrijeme hladnoga rata, u posljednjih nekoliko godina predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je nekoliko inicijativa koje bi Rusiju trebale ponovno vratiti na staro mjesto vojne moći. Sve je krenulo Putinovom izbornom pobjedom 2012. godine.

Transformacija je počela podjelom vojske u manje, dinamičnije, brigade. Također, što se vojne tehnologije tiče, fokus se premjestio s golemog superoružja na inovativna rješenja u skladu s današnjim „smart“ trendom.

Daleko je prošlo vrijeme golemih tenkova i balističkih projektila koje su mogli sravniti pola kontinenta. Nemojmo se zavaravati, T-90A i dalje ponosno bruji kao glavni borbeni tenk ruske vojske (zasad), a golemi projektili bili su među glavnim atrakcijama na nedavno održanoj paradi u Moskvi koja je obilježavala 70. godišnjicu pobjede nad fašizmom.

Pametan oklop

Tako je centralno mjesto među više od 16 tisuća sudionika vojne parade zauzimao novi ponos ruske vojske - T14 Armata, borbeni tenk sljedeće generacije. Radi se o oružju kojem Rusi tepaju kao „najmodernijem i najsofisticiranijem tenku na današnjoj bojišnici“.

Uzmemo li u obzir da je, uvjetno rečeno i nategnuto, jedan od najboljih tenkova današnjice, uz to i glavni rival Armati, američki Abrams uveden u službu 1981. godine, bit će da ruska teza, usprkos svakoj modernizaciji dobrog starog Abramsa (čija je proizvodnja obustavljena), drži vodu. No, jesu li Rusi prvo skočili pa rekli hop?

Naime, upravo za vrijeme glavnog pokusa parade, jedna od 50-tonskih T-14ica je otkazala poslušnost upravo na ulazu u Crveni trg. Motor je radio, ali se oklopna grdosija nije mogla pomaknuti. Na kraju su ga odšlepali.

Službena izjava glasila je da je „sve dio probe za paradu“, dok će vojni analitičari ustvrditi kako su Rusi možda ipak malo preuranili s prezentacijom svojeg novog ponosa. Ili je u pitanju problem s prijenosom, ili je, kako se šuška, tenk toliko moderan da vozači tek trebaju naučiti kvalitetno upravljati njime.

Bilo kako bilo, u novoj Armati neće biti nikoga u kupoli koju krasi 125 milimetarski top glatke cijevi. Za tog ljepotana se tvrdi kako ima najveću izlaznu energiju zrna, što u prijevodu znači i veću razornu moć.

Naime, Rusi su Armatu zamislili kao platformu (i baš ta platforma nosi ime Armata, a kupola koja je čini tenkom dodaje ono „T-14“) na koju će postavljati sve što im je potrebno, bilo da se radi o “bespilotnoj” kupoli za tenk, postolju za haubicu ili o prenamjeni u vojni transporter. Krajnji cilj, kako sami priznaju, jest realizacija “potpuno robotiziranog borbenog vozila”.

Čime će se to vozilo upravljati? Izgledno je da će određena doza umjetne inteligencije biti prisutna, ali samo kao pomagalo koje će onome tko upravlja vozilom što efikasnije predstaviti situaciju na bojištu. A, taj koji će vući sve konce u rukama će imati upravljač koji je vraški sličan - DualShocku iz Playstationa.

Sustav je već u uporabi, i to u 25-tonskoj modularnoj oklopnoj platformi Kurgantes 25 koji umjesto klasičnog upravljača koristi onaj ikonskog dizajna japanskog proizvođača elektronike. Razlog je jednostavan - modernom vojskom upravljat će mladi, a potpredsjednik tvrtke koja proizvodi Kurganetsa, Albert Bakov, jednostavno je konstatirao kako je želio nešto “na što su mladi već naviknuti”.

Zaključak je sasvim logičan jer se veliki dio obuke mladog kadra danas obavlja na simulatorima koji su ništa drugo doli skuplje videoigrice, samo s daleko smrtonosnijim potencijalom.

Modernizacija je nesumnjivo uzela maha, a na paradi je svjetsku premijeru imala i nova generacija najkultnijeg oružja svijeta - jurišne puške AK47 popularnog “kalašnjikova”. Nova inačica nosi oznaku AK12 i trebala bi se prvo naći u uporabi kod specijalnih jedinica na kojima se provodi “Ratnik” program.

A, da je dašak nove tehnologije prijeko potreban svjedoči i podatak kako se u nekim ruskim raketnim silosima i danas koriste drevne floppy diskete od osam inča...

VLADO OZRETIĆ

S500

Radi se o novoj generaciji raketnog obrambenog sustava koji je sposoban presretati višestruke ciljeve na nebu i oboriti ih. Radi se o posve novom dizajnu koji od prethodnika S-400 preuzima jedino nomenklaturu. Trebao bi biti sposoban obarati ciljeve i do 40 kilometara visine i to u dometu od 500 do 600 kilometara. Na paradi se Crvenim trgom provezla jedinica S-400-ica (na fotografiji).

Podmornice Borej klase

Ova klasa označava nuklearne podmornice, nasljednice gigantske klase Tajfun (jedna od njih je i zloglasni Kursk), opremljene balističkim projektilima. Duge su preko 170 metara, a u smrtonosnom arsenalu nalaze im se i Bulava nuklearne rakete. Uz to u njih je i ugrađena nova generacija nuklearnih reaktora koja im omogućuje zarone dublje od 480 metara.

Bulava rakete

U 12 metara, koliko je ovaj projektil dug, upakirana je snaga stotinu puta veća od one koja je 1945. godine sravnila Hirošimu sa zemljom. Raketa ima masu od 36,8 tona, domet joj je oko 8000 kilometara, a može nositi od šest do deset nuklearnih bojnih glava. Posebno su opasne zbog sposobnosti izbjegavanja presretanja.

Sarmat

Radi se o interkontinentalnoj balističkoj raketi čiji je prethodnik na zapadu nosio ime “Sotona”. Ovime smo sve rekli, ali valja još napomenuti kako se radi o superteškom (100 tona) termonuklearnom oružju masovnog uništenja u kojem je ugrađena sva sila protumjera kako bi što uspješnije došlo do svog cilja i izbrisalo ga s lica zemlje u potpunosti.

RS-24 Yars

Radi se o petoj generaciji rakete RS-24 Yars (NATO je označava pod imenom SS-29) koja je unaprijeđena verzija Topol-M balističke rakete koja je prvi put testirana 2007. RS-24 može nositi više nezavisno-ciljajućih nuklearnih bojevih glava s ciljem izbjegavanja raketnih obrambenih sustava u dometu od 12,000 kilometara.

Fregate ‘Admiral Grigorevič’

Radi se o najnovijim plovilima ruske flote (na koju je Putin osobno vrlo slab). Neke su već namijenjene Crnomorskoj floti, a krasi ih izrazito niska radarska vidljivost. Prva od njih, fregata Admiral Grigorevič, prema kojoj klasa nosi ime, porinuta je u ožujku.

T-14 Armata

Tenk teži 57 tona, a pokreće ga motor od 1 500 konjskih snaga (buduće verzije imat će jače). Može svladati nagib od 60 stupnjeva i prevladavanje prepreke visokih čak metar i pol. Opremljen modernim ovjesima s mikroprocesorom koji zasebno kontrolira svaki kotač u gusjenici. Oklop se sastoji od nekoliko slojeva kompozitnih materijala keramike, čelika, legure titana i ugljičnih nanocijevi.

AK 12 - novi ‘kalašnjikov’

Nova generacija “kalaša” ima 18 konstruktorskih inovacija u odnosu na četvrtu generaciju automata Kalašnjikov (AK74M). Novo oružje ima i nenadmašnu preciznost: nišanska daljina iznosi 1000 m. Pored toga, valja istaknuti univerzalnost AK-12, lakoću korištenja i znatno manji trzaj, što povećava preciznost gađanja.

Program ‘Ratnik’

Radi se o kompletu borbene opreme koja će u potpunosti osuvremeniti rusku pješadiju. Osigurava borca ​​svim onim što je potrebno za preživljavanje i vođenje uspješne borbe - od zaštitnog kompozitnog tjelesnog oklopa i filtera za čišćenje vode, do uređaja za noćno promatranje i najnovijih sredstava za navigaciju.

Sukhoi T-50

Prvi ruski borbeni lovac pete generacije, i ujedno i odgovor na američki F22 Raptor i F35 (koji se još nije doživio uvođenje u službu). T-50 se trenutno nalazi u testnoj fazi, rješavaju se dječje bolesti, a ako sve prođe kako treba u službi bi se mogao naći za nekoliko godina. Prema podacima, brži je i agilniji od F35.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #1 on: May 18, 2015, 07:56:36 pm »

Quote
Novo oružje ima i nenadmašnu preciznost: nišanska daljina iznosi 1000 m.

Е јесте га овај новинар "убо" Cheesy . Кладим се да писац не зна шта је прецизност, а шта је нишанска даљина angel
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #2 on: May 18, 2015, 08:08:21 pm »

I kakve veze ima konstrukcija reaktora nuklearne podmornice sa dubinom ronjenja, nije valjda da je reaktor bolji time što bolje dihtuje od mora i dobro se hladi "morskom vodom" Grin. T-50 i F-35 su avioni različite klase i namene i ne mogu se adekvatno porediti. Rusija nema 22.000 aktivnih tenkova. Ispravno je, novo ili modifikovano i stvarno borbeno spremno oko 5-6.000.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #3 on: May 18, 2015, 08:11:17 pm »

Па како нема? Тежи реактор, брже тоне Wink
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #4 on: May 18, 2015, 09:41:27 pm »

Pa dobro - treba mnogo toga pročitati, radi sticanja novih saznanja!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #5 on: May 19, 2015, 07:03:06 am »

Mislim da je čovjek napisao analizu na osnovu sjećanja koje je izgleda lošije i od mog.

Ako se pođe od samog naslova "svjetska sila"vidjet će se da on bar nije uključio dovoljan broj činjenica.Suma od 70 milijardi i nije basnoslovna ako se podijeli na ono što je nabrojao i ono šta nije.Nabrojao je broj vojnika i održavanje vazduhoplova,preskačući i kopnenu tehniku,mornaricu i njenu tehniku,te svemirsku vojnu tehnologiju,razvoj, itd.Pošto se radi o godišnjoj sumi mislim da kad se ona podijeli na niz faktora koje ja nisam i nabrojao,očito se radi o skromnoj sumi a ne o basnoslovnoj.
Izgledaću zbrkano,pošto se ipak trebaju imati kriterijumi i nečega na osnovu čega se upoređuje,na pr.SAD,mnogi upadaju već tu u grešku.Već sam naveo,da se tu ne radi o njima samim.Još neki od tih starih filozofa je rekao: da su mnogo jače nevidljive nego vidljive veze.Neki do tih funkconera iz SAD je nabrojao,kod objašnjenja zašto moraju da špijuniraju Njemačku i sve ostale osim Engleske,Australije,Kanade itd.(sve u kojima su navlasti anglosaksonci-vidi se i na osnovu "frke" oko sankcija i Ukrajine),ako ktome dodate i NATO vidi se da je RF daleko od toga da se može upoređivati.Neki će reći da NATO nije jedinstven,ali ako uzmemo laičko objašnjenje,da vi na bojište možete dovesti i ljude na silu,koji će morati da se bore jer će ga ovaj sa druge strane ubiti,a iza leđa stoji onaj koji će ga ubiti ako dezertira,mislim da i to treba uključiti kao relevantno.Dakle,RF je daleko od od svjetske sile ako se izuzme nuklearno oružje i razvoj raketne tehnologije.
Sigurno da je RF napredovala u raketnoj tehnologiji,vazduhoplovstvu pa eto i oklopnoj tehnologiji,te elektronici ali je to po meni daleko još od toga da se može nazvati svjetkom silom,kojoj se javlja kao pandan.
Trebalo bi se tu još dosta pisati,ali evo da pređem i na to što se navodi dalje u tekstu.
Sama oklopna tehnologija jeste napredovala ali mislim da je ona tek u razvoju i da ako se uzme njena ograničenost(može se upotrebiti samo na kopnenom dijelu protiv NATO a i tu brojčano daleko zaostaje,naveo je i @kumbor)jer nemožete je transportovati preko okeana u dovoljnoj količini,zaista ne mislim da je ona neka pretnja,sem ako se ne radi o odbrani u konvencionalnom ratu.
I da zbog topika završim,sigurno da nuklearni reaktor na podmornicama ne utiče na dubinu zaronjenja,ali bih trebao uporediti TT podatke sadašnjih i predhodnih podmornica u vezi max.dubine,pa je možda i trebalo izvršiti neke izmjene i na reaktoru,bar na izmjenjivaču toplote(znam samo princip na klasičnom reaktoru:reaktor sa šipkama,teška voda,grafitni zid zbog upijanja neutrona,hlade se drugim krugom vode koja ide u izmjenjivač te zagreva vodu koja se kao pregrejana para koristi za turbine,da li je tako neznam).Dakle ako se uzme tako očito se radi o velikim cijevima i gabaritu izmjenjivača,koji ako je povećana dubina u svakom slučaju traže i specifičnu gradnju,za te dubine,jer reaktor treba raditi sigurno i na toj dubini.Sigurno da je tu trebalo navesti da je reaktor morao biti pregrađen a ne da je sami on omogućio veću dubinu P.
Mislim da sam pretjerao pa završavam.

Poz.

« Last Edit: May 19, 2015, 07:08:42 am by Karlo » Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #6 on: May 19, 2015, 09:25:15 am »

Koliko god hteli, želeli ili ne, Rusija nije (možda još) svetska sila, koja bi se ravnopravno suočavala sa SAD. Rusija jeste regionalna sila-bez sumnje I tu delu, u kojem se prostirala bivši SSSR. Padom Varšavskog pakta NATO je blokirao na zapadu. Na jugoistoku blokira ja Kina sa slićnim interesima-s tim, što Kina može projecirati svoju moć I utecaj u Oceaniju do same granice sa Indijom (pa I zajedno sa njom). Ostaje samo još Iran odnosno šiitska zajednica, koja bi potencialno mogla da vrati Rusiju u kontakt sa Mediteranom. No ta je zajednica sada pod napadom Sunita, koje predvodi Saudova Arabija. Ako bi Rusija imala interese sa Šiitima, jedina mogučnost potpore ogranićena je na kopnene komunikacije. Kako Rusiji tako I Kini nesmetano dejstvo u Africi I na zapadu Bliskoga Istoka je ogranićeno sa prostorom pod kontrolom SAD. Da bi ušlo u taj prostor sa  dovoljno sigurnosti, Rusija nema  a Kina još ne dovoljno jaku mornaricu. Isto tako jeste pitanje, kako I koliko je Rusija sposobna izvoditi informacioni rat u prostoru izmeđju civilne I vojne oblasti-hekerski rat (sa pristupom strojom kodu našim računarima).
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.