PALUBA
March 28, 2024, 09:56:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Slovačka razmatra nabavu 9 helikoptera Black Hawk  (Read 3788 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: January 16, 2015, 12:47:21 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Slovačka razmatra nabavu 9 helikoptera Black Hawk za 2,3 mlrd kuna!

Datum objave:
16.01.2015

Slovačko Ministarstvo obrane ozbiljno razmatra nabavu devet novih helikoptera UH-60 Black Hawk srednje teških helikoptera vrijednih 300 milijuna EUR kroz američki program FMS. U cijenu je uključena obuka pilota i mehaničara, pričuvni dijelovi bez naoružanja. "Slovačka ili druge zemlje su u mogućnosti nabaviti istu vojnu opremu koju posjeduju američke oružane snage, a s obzirom kako mi kupujemo u velikim količinama, u mogućnosti smo prodati sredstva po manjim cijenama", rekao je američki veleposlanik u Slovačkoj Theodore Sedgwick slovačkim novinarima.

Slovački ministar obrane Martin Glivac je izjavio kako će američki prijedlog razmotriti slovačka vlada. On je dodao kako Slovačka razmatra ponude i drugih proizvođača. "Nabava helikoptera je prioritet nakon što smo naručili taktički transportni avion. Isporuka helikoptera bi mogla biti čak i brža od isporuke aviona. U slučaju da prihvatimo američku ponudu, prva dva helikoptera bi stigla za godinu dana", rekao je Glivac.

Sudeći prema svemu spomenutom, prvenstveno rečenim troškovima, Hrvatska ima jedino opciju nabave OH-58D Kiowa helikoptera donacijom, a i pitanje je gdje će se naći sredstva za PDV od nekoliko stotina milijuna kuna u proračunu ako nisu planirana u ovoj godini.

Slovačka je imala vojni proračun (744 milijuna EUR) u visini 5,7 milijardi kuna u 2014. dok je MORH na raspolaganju imao 4,2 milijarde kuna. Dakle, sasvim je jasno da si Slovačka može priuštiti ovakve izdatke za helikoptere, transportni avion i nabavu borbenih aviona u bliskoj budućnosti. Osim toga ukupan broj vojnika u obrambenim strukturama Slovačke manji je od broja u Hrvatskoj, a tome treba dodati kako Slovačka vojska iz svog proračuna ne troši na protupožarne aktivnosti, medicinski prijevoz civila i slično.

Ovo je bio samo kratki podsjetnik za one koji bi pomislili ako može Slovačka nabavljati nove zapadne helikoptere i avione, može i RH. Stvarna razlika je negdje oko 2 milijarde kuna u korist slovačkog proračuna uzmu li se dakle u obzir i aktivnosti na koje se dodatno troši hrvatski obrambeni proračun te ukupno veći broj zaposlenika u OSRH i izdvajanje za vojne operacije.


* article-gallery-big-1421400768_662.jpg (51.16 KB, 800x540 - viewed 99 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: January 20, 2015, 04:35:39 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

AgustaWestland nudi Slovačkoj helikopter AW139M umjesto UH-60 Black Hawk

Datum objave:
20.01.2015

AugustaWestland će ponuditi Slovačkoj višenamjenski helikopter AW139M kako bi se Slovačka riješila ruskih srednje teških helikoptera Mil Mi-17 'Hip'.  Ova ponuda bi usljedila dolazi odmah nakon što su SAD predložile Slovačkoj nabavu devet helikoptera UH-60 Black Hawk za 300 milijuna EUR uključujući pričuvne dijelove i obuku kroz FMS program, ali bez naoružanja. "AugustaWestland je spremna ponuditi Slovačkoj AW139M uz obuku i logističku potporu", rekao je Geoff Russell, glasnogovornik AugustaWestland za IHS Jane's.

"Ponuda će biti vrlo kompetitivna u odnosu na EUR300 milijuna za helikoptere Black Hawk. Sigurni smo kako će AW139M po znatno nižoj cijeni zadovoljiti sve potrebe Slovačke", dodao je Russell. Slovački ministar obrane Martin Glvac je rekao 12 siječnja kako američku ponudu ozbiljno razmatraju, ali konačnu odluku o tome donosi slovačka vlada i Vijeće sigurnosti Slovačke. Airbus Helicopters nije odgovorio na upit IHS Jane's o tome da li će i oni ponuditi Slovačkoj helikopter.


* article-gallery-big-1421761528_876.jpg (68.72 KB, 709x655 - viewed 101 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #2 on: February 23, 2015, 02:51:10 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Slovačka nabavlja devet UH-60 Black Hawk za 450 milijuna USD
 
Datum objave:
23.02.2015

Slovačka vlada je zatražila od SAD moguću prodaju devet UH-60M Black Hawk helikoptera u standardnoj konfiguraciji; dvadeset T700-GE-701D motora (18 instalirana i 2 pričuvna); 20 GPS/INS; 2 sustava za planiranje misija; jedan zemaljski sustav za napajanje; jedanaest/APX-123 IFF transpondera; 20 VHF ARC-231 radio uređaja; jedanaest ARN-147 VHF (VOR/ILS); jedanaest ARN-153 taktičkih zrakoplovnih navigacijskih sustava; i jedanaest ARC-201D SINCGARS. Ugovor uključuje jamstvo, streljivo, pričuvne dijelove i alat za popravku, opremu za potporu, komunikacijsku opremu, publikacije i tehničku dokumentaciju, obuku osoblja i opremu za obuku, alat i oprema za ispitivanje. Sveukupni trošak se procjenjuje na 450 milijuna dolara.


* Uh.jpg (81.42 KB, 800x600 - viewed 86 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3 on: February 23, 2015, 02:56:52 pm »

Из горе пренесеног текста би се могло закључити да ће Словаци купити хеликоптере у дијеловима, све посебно.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #4 on: March 02, 2015, 06:56:54 pm »

To znaći 50 miljona $ po komadu. Koliko stoji slićno opremljen Mi-17 sa takvim aranžmanom servisiranja? 30-35 miljona? A razlika se naplaćuje kao strah od Rusa. Koliko je opravdan a koliko iznuđjen, neću ni misliti.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #5 on: March 02, 2015, 07:02:20 pm »

Mislim da je Mi-17V-5 oko 24 miliona US$.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #6 on: March 02, 2015, 07:09:29 pm »

Da, tolika je verovatno cena samog helikoptera u osnovnoj verziji. Da bi bilo poređenje ipak objektivnije, trebamo uzeti istu količinu rezervnih djelova, obuku, stakleni kokpit te ostale naprave, koje nisu serijski ugrađjene odnosno se ugrađuju na zahtev kupca.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #7 on: March 02, 2015, 07:18:40 pm »

Uzeo sam najvišu jediničnu cenu iz paketa. Zavisno od verzije i šta je sve obuhvaćeno ugovorom, cena Mi-17 ide od 20 pa do 24 miliona.
Logged
markom87
mornar
*
Offline Offline

Posts: 45


« Reply #8 on: March 02, 2015, 07:25:31 pm »

Da, tolika je verovatno cena samog helikoptera u osnovnoj verziji. Da bi bilo poređenje ipak objektivnije, trebamo uzeti istu količinu rezervnih djelova, obuku, stakleni kokpit te ostale naprave, koje nisu serijski ugrađjene odnosno se ugrađuju na zahtev kupca.
Imamo primer ugovora sa sa Peruom gde su za 24 Mi171Sh placali 16.95 miliona dolara po komadu za sami helikopter a kad se ukljuci obuka, naoruzanje, rezervni delovi i dodaci cena po komadu je 20.23 miliona dolara. Ugovor je evo sad tacno dve godine star.
Mi 17V5 je nesto skuplji ali sigurno ne bi izasao vise od 25 miliona dolara bruto (sa obukom...).
Pitanje je koliko rezervnih delova se nudi uz UH 60, jer odgovor na to pitanje je odgovor na to koliko je skupo "sisanje".
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #9 on: March 02, 2015, 07:59:14 pm »

Dobro, znaći za jednog polovnog UH-60 dobiva se dva nova Mi-17V5. Skupo je biti u dobrim odnosima sa SAD...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: May 01, 2015, 05:53:45 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Slovačka kupuje američke "crne jastrebove"
 
Slovačka je pristala kupiti devet američkih helikoptera tipa Black Hawk za 261 milijun dolara kako bi zamijenila svoju zastarjelu flotu ruskih Mi-17 i smanjila svoju ovisnost o ruskim dijelovima i servisiranju, izjavio je glasnogovornik slovačkog ministarstva obrane Martin Cambalik.

"Odluka da smanjimo našu ovisnost o Rusiji donesena je još prije početka ukrajinskog sukoba i s obzirom na nedavne događaje pokazala se kao dobra", rekao je Cambalik.

Zapad optužuje Rusiju da podupire proruske pobunjenike u Ukrajini, a sukob u toj zemlji je ubrzao odluke diljem te regije o povećanju vojnog proračuna i prebacivanju na zapadne dobavljače.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #11 on: May 01, 2015, 08:26:39 am »

Da bi bili "zastarjeli" Mi-17 isporućeni 1988 još zastarjeliji, do kraja 2010 su ih modernizovali. Grin Lips Sealed
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.