PALUBA
April 24, 2024, 01:56:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija izvozi oružje  (Read 15212 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #30 on: January 19, 2016, 05:19:53 pm »

то је још вероватнија варијанта.

око тероризма кумбор је вероватно мислио на писање енглеским "правописом" руских израза за које ми имамо прецизније писање.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #31 on: January 19, 2016, 07:54:31 pm »


Управо тако!
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #32 on: February 19, 2016, 07:08:32 am »

Agresivniji izvoz ruskog oružja kao zamjena za niske cijene nafte, naručeno je za 50 milijardi dolara oružja i vojne opreme. Tolika količina naručenog je posljedica provjerene kvalitete koja se dokazuje i u Siriji.....

PovVir. "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
18.02.2016.

Rusija: izvoz orožja nadomestilo za nizko ceno nafte?


SUHOJ SU-30 POSTAJA RUSKA PRODAJNA USPEŠNICA


Rusija si v prihodnje obeta vsaj 50 milijard dolarjev izvoznih poslov z oborožitvijo in vojaško opremo (za toliko imajo naročil), tako uspešno trženje pa temelji tudi na bojni preverjenosti oborožitvenih kompleksov – v prvi vrsti v spopadih v Siriji. Zgodba o uspehu so lovci Suhoj Su-30.

Rusija se je hkrati prisiljena bistveno bolj poslovno odzivati na razmere na svetovnih trgih kot nekoč, da bi nadomestila izpad prihodkov zaradi izjemno nizkih cen energentov – nafte in plina, bistvenih izvoznih produktov Ruske Federacije. Zadržali smo se predvsem pri izvozu Suhojevih lovcev (uspešni pa so celo pri prodaji posodobljenih lovcev MiG-29), ki so najboljši izvozni artikel ruske obrambne industrije, vendar se dobro prodajajo tudi sistemi zračne obrambe (S-300, S-400, tor, buk…,), transportni helikopterji (družine Mi-8/17),  ladje in podmornice.

Indonezija kupuje 10 ruskih lovcev Su-35 flanker-E

Posel naj bi podpisal indonezijski obrambni minister, general Ryamizard Ryacudu, med obiskom v Moskvi v mesecu marcu letos, poročajo indonezijski mediji. General Ryamizard je to odločitev indonezijske vlade sporočil že v septembru 2015, z novimi lovci pa bodo nadomestili ostarele ameriške lovce F-5 tiger II, čeprav je ti dve letali težko primerjati in vsekakor nista istonamenski. Suhoj Su-35 je t.i. “težki lovec” z zmogljivostmi zrak-zrak in zrak-zemlja, medtem ko je Northropov F-5 značilen lahki lovec z dokaj dobrimi zmogljivostmi, gre pa seveda za letalo 3. generacije. Lovci F-5 so doživeli precejšen izvozni uspeh, še danes jih uporabljajo številne države v svetu, predvsem v Aziji in Južni Ameriki (Brazilija), v Evropi pa so z njimi opremljeni le še Švicarji in Turki (oboji majo tudi svoji akrobatski skupini s temi letali).

Dobave lovcev Su-35 bodo potekale postopno, odvisno pač od finančnih zmogljivosti Indonezije. Sprva se je Indonezija ozirala k nakupu 16-ih lovcev Su-35, kasneje so naročilo zmanjšali na 10 letal. V sklopu posla je tudi dobava rezervnih delov, orožja in pa prešolanje pilotov ter tehničnega kadra. Skupna rusko-indonezijska komisija za vojaško-tehnično sodelovanje je začela z delom  že konec novembra lani, v posel pa so vključili tudi prenos tehnologije, saj indonezijski zakoni predvidevajo tovrstni prenos v vrednosti 35 odstotkov celotnega posla.

Indonezijske letalske sile (TNI-AU) uporabljajo dvanajst ameriških lovcev F-16A/B, šest (nekateri viri navajajo 12) lovcev F-5E/F, sedem ruskih lovcev Su-27 in enajst Su-30, ob tem pa še petnajst britanskih podzvočnih letal za podporo hawk 209 (enoseda bojna izvedenka šolskega dvoseda hawk). Slednje uporabljajo predvsem za vadbo.

Indonezija se je obrnila na Rusijo,ker ima določene vzdrževalne probleme s preostalimi 12-imi lovci F-16A/B in še starejšimi lovci F-5E/F, saj jih je prizadel ameriški embargo, kajti Američani jih ne oskrbujejo z rezervnimi deli zaradi kršenja človekovih pravic na Vzhodnem Timorju. Danes tudi ni znano, koliko teh ameriških lovcev je tudi še dejansko operativnih. Kot je poročal časopis The Diplomat, imajo Indonezijske letalske sile nenehne težave z varnostjo letenja. Primer okvare F-16 (zajel ga je ogenj) se je zgodil tudi med inavguracijo indonezijskega predsednika Joko  Widodoja, strmoglavil pa je tudi transportni C-130 hercules (junija 2015), v nesreči je umrlo 143 ljudi.

Belorusija nabavlja  lovce Su-30SM

Belorusija je podpisala predhodno kupčijo z ruskim državnim podjetjem za proizvodnjo letal Irkut  za nabavo novih lovcev Su-30SM, poroča beloruski provladni dnevnik Sovetskaya Belorussiya — Belarus Segodnya. Novi lovci bodo zamenjali zastarele lovce MiG-29, s katerimi so leteli 30 let, čeprav naj bi jih prvotno uporabljali le 20 let. Kot je izjavil namestnik obrambnega ministra Belorusije, generalmajor Igor Lotenkov, v obrambnem ministrstvu odgovoren za oboroževanje, število novih lovcev še ni določeno, bo pa precej povečalo bojne zmogljivosti države.  Belorusija ima v načrtu tudi še nabavo 12-ih transportnih helikopterjev Mil Mi-8MTV-5, s katerimi bodo zamenjali starejše Mi-8, in pa še nekaj šolskih dvosedov Jak-130.

Indijci kupujejo še 40 novih  lovcev Su-30MKI

Indijske letalske sile so začele postopek za dobavo nove serije 40-ih lovcev Su-40MKI po ceni 75 milijonov dolarje za letalo, poročajo zanesljivi indijski diplomatski viri. Nova serija pa je dodatek pogodbe o prenosu ruske tehnologije na Hindustan Aeronautics Limited (HAL) iz Nasika. Prvih 50 lovcev so Indijci nabavili neposredno v Rusiji konec 90-ih let, operativno so v rabi od leta 2002, z zadnjo serijo pa bo skupno število Su-30MKI v Indijskih letalskih silah naraslo na približno 270 letal.  Brez dvoma bo ta nakup tudi vplival na indijsko-ruska pogajanja  za zaključek sporazuma  o indijski zavezi o sodelovanju pri projektu lovca 5. Generacije (T-50 PAK-FA). Kot poroča Arming India, so 3. februarja podpisali na 3,7 milijarde dolarjev ovrednoten posel o indijskem sodelovanju pri razvoju FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft – indijska različica PAK-FA) ter zavezo o nakupu najmanj 60-ih lovcev 5. generacije.

Novi posel bo tudi ohranil proizvodno linijo za sestavljanje Suhojevih Su-30MKI  v obratih HAL v Nasiku za naslednje desetletje. V letu 2015 so v obratih opravili nadgradnjo za 30 lovcev SU-30MKI in jim tako podaljšali življenjsko dobo za desetletje. Sicer so kar 175 lovcev Su-30MKI sestavili v Indiji, letno jih izdelajo 10 do 12. Kot predvidevajo pri ruskem Suhoju, bodo proizvodno linijo HAL v Nasiku obdržali tudi za izdelavo bojnih letal 5. generacije – FGFA. Prav tako sta Indija in Rusija podpisali sporazum o dobavi rezervnih delov, ki bodo zdaj dobavljivi v mesecu dni, doslej je namreč ta dobava trajala tudi 12 mesecev.

Bo pa ta “oživitev” sodelovanja med Rusijo in Indijo pri projektu FGFA vplivala na indijski nakup francoskih rafalov. V sedanjih pogajanjih gre za nakup 36 francoskih letal, skupaj pa jih je bilo v natečaju za novo srednje večnamensko bojno letalo (MMRCA) 126 . So pa ruski lovci tem indijsko-francoskim poslom seveda v “napoto”. Po indijskih virih naj bi Indijci zelo težko “prebavili”, da je cena rafalea dvainpolkrat višja od Su-30MKI. Tako bo 40 Su-30MKI veljalo Indijo približno 3 milijarde dolarjev, francoskih 36 rafaleov pa med 7 in 8 milijardami dolarjev. Je pa ob tem poveljnik Indijskih letalskih sil Arup Raha izjavil, da suhoji niso nadomestek letal iz projekta MMRCA, v okviru katerega so izbrali rafale.

Pripravil: B. Knific, foto: Military Forum


* beloruski-lovci-su-30.jpg (391.63 KB, 900x608 - viewed 94 times.)

* lovec-Su-30-642x336.jpg (62.29 KB, 642x336 - viewed 90 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #33 on: February 19, 2016, 10:24:46 pm »

Rusija odobrila Jermeniji zajam od 200 miliona dolara za kupovinu oružja
Beta   19.02.2016.

Rusija je danas odobrila zajam od 200 miliona dolara Jermeniji za kupovinu ruskog oružja.

Sporazum, koji su potpisale vlade Rusije i Jermenije podrazumeva dodelu kredita Jermeniji u iznosu od 200 miliona dolara na deset godina. Kredit je namenjen nabavci oružja iz Rusije. Jermenija planira da kupi ruski MLRC "Smerč" i municiju, anti-raketne komplekse "Igla-C", bacač plamena TOS-1A sa transportnim utovarivačem i drugo oružje. Jermenija je jedan od saveznika Moskve, na čijoj je teritoriji Rusija ima vojnu bazu, navodi agencija AP. Sredstva za nabavku novog oružja razgneviće Azerbejdžan, koji je u sporu sa Jermenijom oko oblasti Nagorno-Karabah.

Izvor: www.blic.rs
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #34 on: February 20, 2016, 12:51:59 pm »

аууу које трућање... бацач пламена Grin
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #35 on: February 20, 2016, 01:14:58 pm »

аууу које трућање... бацач пламена Grin

U prevodu sa ruskog "система ТОС1" и означава "тешки пламенобацачки систем" (тяжёлая огнемётная система). Е, сад, што новинари не обраћају пажњу како то чудо изгледа и да је реч о СВРЛ само условно речено "пламенобацачког типа", те да је његово дејство више термобарично, аеросолно, ништа чудно.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #36 on: February 20, 2016, 07:54:05 pm »

добро бре, кумборе, немој сад и ти да ме њакаш Smiley добро знамо и ти и ја шта је буратино а шта бацач пламена, и да имају сличности ко баба и свемирски брод. а фала богу гугл нечему служи...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: February 24, 2016, 08:13:01 pm »

VBR je VBR, kako god okretali. To što ima termobalistične bojeve glave umesto kasetne, HE ili koje druge, nije bitno.

Po tim nazivima, orkan bi bio "teški lanser 288 kumulativno-parčadnih bombica"...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #38 on: April 20, 2016, 01:44:44 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
20.04.2016.

Knjiga narudžbi proizvoda ruske vojne industrije dosegla 56 milijardi USD u 2015.[/b]

Ruski premijer Dmitrij Medvedev u svojem je godišnjem izvješću o radu vlade istaknuo kako je knjiga narudžbi vojnih proizvoda ruske industrije dosegla vrijednost 56 milijardi USD u 2015., prenosi ruska agencija TASS. Izvješće je dostavljeno jučer Državnoj Dumi, Donjem domu ruskog parlamenta. “Prošle godine, prihodi od izvoza vojne proizvoda premašili su 14 milijardi USD. Ugovori su potpisani u vrijednosti od preko 26 milijardi $ dok su narudžbe dosegle rekordnih 56 milijardi USD krajem 2015.”, rekao je Medvedev. Ruski obrambeni i industrijski sektor postaje sve više tehnološki neovisan od stranih isporuka, rekao je premijer.

“Volumen proizvodnje porastao je za 13% u 2015. godini, a izlaznost vojnih proizvoda povećana za gotovo 20%”, rekao je Medvedev. “U usporedbi s 2014., proizvodnja je porasla 32% na području radio-elektronike, 22,5% streljiva i posebne kemijske industrije, za više od 16% u brodogradnji, za 7,5% u raketnoj i svemirskoj industriji te za 5,9% u zrakoplovnom sektoru “, rekao je ruski premijer. “Kao rezultat uspješnog ispunjenja državnih obrambenih narudžbi u 2015. godini, udio modernog naoružanja i vojne opreme u ruskim oružanim snagama premašio je planirane vrijednosti za 50% [30% do kraja 2015. godine], a prosječno se radi oko 47%,” rekao je ruski premijer.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #39 on: May 30, 2016, 06:46:07 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
29.05.2016.

Indija i Rusija pristale na izvoz raketa BrahMos u treće zemlje

Indija i Rusija dogovorile su načelno izvoz krstarećih protubrodskih raketa, BrahMos, trećim zemljama – UAE, Vijetnamu, Južnoj Africi i Čileu, rekao je Praveen Pathak, glasnogovornik BrahMos Aerospace za agenciju Tass. “Nekoliko strukturnih promjena u politici izvoza obrambenih proizvoda je učinjeno te su rezultati vidljivi. Što se tiče BrahMos raketa, razgovori sa zemljama kao što su UAE, Čile, Južna Afrika i Vijetnam su u naprednoj fazi”, rekao je on.

“Budući da je Rusija zemlja partner u BrahMos joint venture, s njezinim pristankom razgovarali smo s nekoliko drugih zemalja, uključujući i Filipine, Južnu Koreju, Alžir, Grčku, Maleziju, Tajland, Egipat, Singapur, Venezuelu i Bugarsku”, rekao je on. Prema njegovim riječima, “BrahMos Aerospace bi trebao ugovoriti posao sa UAE do kraja godine, jer Indija i Rusija imaju dobre odnose s tom zemljom, stoga neće biti nikakvih problema u izvozu raketu u tu zemlju “. “U slučaju Vijetnama, Kina je izrazila svoje rezerve protiv indijske prodaje”, rekao je.


* Russo-Indian-Brahmos-Supersonic-Cruise-Missile.jpg (423.38 KB, 1746x1197 - viewed 80 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #40 on: May 30, 2016, 08:28:51 am »


Brahmos, - to je, kako sam čuo, od skraćenice Brahmaputhra-Moskva. Maštovito. Šaljivdžije pominju skraćenicu Gang-Don, što u izgovoru zvuči kao kolokvijalni naziv za "Гондон", tj. "kur**n (prezervativ).
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #41 on: August 04, 2016, 05:15:52 am »

Uspješnim operacijama protiv Islamske države u Siriji, rusko se oružje vraća na tržište bliskog istoka (Jordan, Alžir, Tunis, Maroko, Egipat), izjavio je Nikolay Kozhanov, ugledni analitičar sa londonskog Kraljevskog instituta za međunarodne odnose Chatham House....

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
03.08.2016.

Rusija se vrača na bližnjevzhodni trg orožja

RUSKO OROŽJE ZNOVA DOBIVA ZAUPANJE (KUPCE) NA BLIŽNJEM VZHODU

Po  uspešnih vojaških operacijah proti Islamski državi (Daesh/ISIL/ISIS) v Siriji se Rusija po mnenju Nikolaya Kozhanova vrača na bližnjevzhodni trg orožja, hkrati pa  si je precej okrepila geopolitični položaj v regiji. Nikolay Kozhanova je ugledni analitiki iz londonskega Kraljevega inštituta za mednarodne odnose Chatham House.

Bližnjevzhodni orožarski trg nikakor ni novost za Rusijo, Sovjetska zveza je namreč že pred tem izvažala orožje v Alžirijo, Egipt, Sirijo, Irak, Iran, Libijo, Sudan in Jemen. Je pa propad Sovjetske zveze pomenil hkrati tudi konec izvoza sovjetskega oz. ruskega orožja na ta področja, rusko orožarsko industrijo pa je ta upad prodaje oborožitvenih sistemov ter vojaške opreme precej prizadel.  Seveda so države uvoz orožja iz bivše Sovjetske zveze nadomestile z uvozom iz drugih držav, predvsem zahodnih. Stanje pa se je za rusko oborožitveno industrijo zdelo še bistveno slabše leta 2012, ko je Rusija izgubila svoja tradicionalna trga: Libijo in Irak. Kot navaja Kazhanov, si je Rusija skušala povrniti nekdanjo pozicijo Sovjetske zveze in se nekajkrat poskušala vrniti na prejšnja (sovjetska) izhodišča na orožarskem trgu Bližnjega vzhoda, vendar so bili to večinoma nepomembni in kratkoročni posli.  Položaj pa se je bistveno spremenil potem, ko se je Rusija odzvala prošnji Damaska po vojaški pomoči v vojni proti opozicijskim silam.

Kozhanov poudarja, da je sirijska vojna dejansko oživela rusko izvozno oborožitveno industrijo, potem ko se je rusko orožje izkazalo z veliko učinkovitostjo na vojskovališču. Resnično so bili uspehi ruskega orožja na fronti proti vladnim upornikom Islamske države (Daesh) v Siriji najboljše oglaševalsko orodje.

Tako se je celo tradicionalni kupec zahodnega orožja – Jordanija – v aprilu 2016 začela zanimati za ruske lovske bombnike Su-32 (izvozna verzija Su-34). V maju so sledila poročila o alžirskem, tunizijskem in maroškem zanimanju za ruske oborožitvene sisteme.

Tako je zaživela orožarska trgovina med Rusijo in muslimanskimi državami zahodne Afrike, potem ko so se slednje države soočile z nevarnostjo džihadističnega terorja in so želele izboljšati lastno varnost. Rusija se je tako vrnila na nekdanji položaj globalne sile in omenjene muslimanske države, soočene z novimi grožnjami in varnostnimi izzivi, se obračajo k Moskvi z željo po vojaškem  sodelovanju…

Že lani je  prišlo sporočilo, da se Alžirija zanima za nakup 12 lovskih bombnikov Su-34, pa tudi jurišnih helikopterjev Mil Mi-28NE in transportnih letal Il-76MD-90A. Posel naj bi dosegel vrednost 500 do 600 tisoč evrov, kar je vsota, s katero so – po nekaterih finančnih izvedencev – Rusi pokrili letalsko kampanjo v Siriji.

Potem ko so Iranci uspešno zaključili pogajanja o jedrski energiji in jim je mednarodna skupnost delno odpravila sankcije, sta se Teheran in Moskva končno dogovorila o dobavi sistemov zračne obrambe S-300 za štiri bataljone. Dobava naj bi bila po zatrjevanju ruskega izvoznika zaključena do konca letošnjega leta.

Rusija je v obdobju med 2011 in 2015 podpisala kar nekaj donosnih orožarskih pogodb z bližnjevzhodnimi državami. Samo z Egiptom (v letu 2014) na primer za 3,5 milijarde dolarjev. Prav tako je Rusiji uspela vrnitev na iraški trg z orožjem, obe omenjeni državi pa sta kar nekaj časa kupovali oborožitev predvsem v ZDA. Egipt bo v Rusiji nabavil lovce MiG-29M7M2, jurišne helikopterje Mi-28NE, zračno-obrambne raketne sisteme zemlja-zrak S-300 in sisteme obalne obrambe. In kot poudarja Kozhanov, ruski interes pri teh poslih ni zgolj ekonomski…

Kot navaja Kozhanov, običajno vojaški posel – nakup oborožitvenih sistemov – hkrati pomeni tudi, da bo uvoznik potreboval podporo za dobavljene oborožitvene sisteme: servisiranje, vzdrževanje in nadgradnjo. Kar vse skupaj ustvarja pogoje za daljše in stalnejše sodelovanje in prisotnost prodajalca na kupčevem trgu. Z vsem tem si Moskva seveda tudi dviga na rating na Bližnjem vzhodu.

Pripravil: B. Knific, foto: Military Forum, eng.mil.ru


* rusko-orozje-v-siriji-642x336.jpg (35.88 KB, 642x336 - viewed 75 times.)

* rusko-orozje-v-siriji-Su-34.jpg (171.42 KB, 900x608 - viewed 96 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #42 on: August 11, 2016, 05:04:22 pm »

Iranske oružane snage potpisale su ugovor sa korporacijom Kalašnikov o isporuci AK-103 (7,62×39 mm)....

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
11.08.2016.

Iran se je odločil za rusko jurišno puško Kalašnikov AK-103

IRANSKA VOJSKA SE OBOROŽUJE S SODOBNIMI RUSKIMI PUŠKAMI AK-103

Iranske oborožene sile so nedavno podpisale pogodbo s korporacijo Kalašnikov o dobavi ruskih jurišnih pušk AK-103. Iran kupuje v Rusiji izdelane puške AK-103, sodobno različico kalašnikovke z okvirje za 30 nabojev.

Po nekaterih informacijah naj bi prva pošiljka pušk že prispela v Iran, ki postaja že šesti tuji uporabnik puške AK-103 – poleg Pakistana, kot tudi Etiopije, Venezuele in Vieznama, ki te puške izdelujejo po licenci.

Kalašnikov AK-103 je puška v polni velikosti, prirejena za strelivo 7,62×39 mm, kakršnega uporabljajo tudi starejši modeli kalašnikovk AIK 47 in AKM. Prednost tega naboja pred standardnim Natovim kalibrom (5,56×45 mm) ali ruskim (sovjetskim) 5,45×39 mm je v prebojnosti in zaustavljalni moči. Tudi sicer nekateri vojaki dajejo prednost temu kalibru (7,62).

AK-103 ima kompatibilen okvir s starejšimi puškami AK 47 in AKM, novo jurišno puško pa so za svojo vzele posebne ruske skupine pregona, puško pa so kupile v Libija, Pakistan in Venezuela, licenčno pa jo proizvajajo đše v Venezueli, Etiopiji in Vietnamu.

PUŠKE SERIJE AK-100: AK-101, AK-102, AK-103, AK-104 in AK-105

Leta 1994 so Rusi začeli razvijati družino pušk Kalašnikov AK 100, namenjeno predvsem izvozu. Puške so prevzele mehaniko (danes še vedno uradne) ruske puške AK 74M s kopitom, z uvodilom in s pištolskim ročajem ter z okvirji iz polimernih materialov črne barve, prevzele pa so tudi učinkovito rešena ustja cevi, kar olajšuje rafalno streljanje in omogoča preprosto pritrditev bajoneta. Vgrajene picatinnyjeve letve omogočajo preprosto pritrditev razne domače in tuje namerilne optike ter drugih dodatkov, kot so laserski označevalci, taktične svetilke, podcevni bombomet itn.

Vse puške iz družine AK-100 imajo polno kopito iz plastičnega materiala, ki se zloži na levi strani zaklepišča. Vzvod mehanske varovalke in hkrati regulatorja ognja ima položaje za blokado sprožilca (safe), posamično in rafalno streljanje. Razstavljanje in sestavljanje puške AK-100 je enako kot pri puškah AK 74M. Protirjavna zaščita kovinskih delov pa je zelo kakovostna.

Puški AK-101 in njena skrajšana (tako rekoč samo cev) izvedba AK-102 sta prilagojeni za uporabo Natovega standardnega streliva 5,56×45, tako so očitno namenjene tujim kupcem, ki želijo združiti preprostost in zanesljivost kalašnikovk z zahodnim strelivom.

Puški AK-103 in njena skrajšana verzija AK-104 sta glede zasnove in mehanike popolnoma enaki predhodnima puškama, vendar sta prilagojeni uporabi ruskega streliva srednje moči 7,62×39, prav tako pa namenjene predvsem izvozu. V Rusiji ni v uporabi veliko pušk te družine, po nekaj kosov jih imajo nekatere specialne vojaške in pa policijske enote.

Za razliko od predhodno omenjenih pušk pa so edino puške AK-105 predvidene za uporabo ruskega lažjega puškovnega streliva 5,45×39. Zasnovali so jih podobno puški AK-102 (s krajšo cevjo in plastičnim zložljivim kopitom), uporabljali pa naj bi jih kot nekakšno vmesno rešitev med zdajšnjo standardno puško AK 74M in njeno kratko izvedbo AK-74U.

Tehnične značilnosti AK-101 in AK-103:

 
Masa orožja brez streliva: 3,6  kg
Dolžina puške: 943 mm
Dolžina puške z zloženim kopitom: 705 mm
Dolžina cevi: 415 mm
Zadnji merek, nastavljiv za streljanje: od 100 do 1000 m
Strelivo: 5,56×45 (AK-101) in 7,62×39 (AK-103)
Začetna hitrost krogle: 910 m/s  (AK 101), 715 m/s (AK-103)
Teoretična hitrost streljanja: 600 nab/min
Puška se polni s škatlastim okvirjem s po 30 ali več naboji 
Učinkoviti domet: 500 m
Učinkovit domet (rafalno skupinsko streljanje): 800 m

Pripravil: B. Knific, foto: Military Forum


* ak-103-jurisna-puska-test.jpg (443.97 KB, 900x608 - viewed 78 times.)

* ruska-jurisna-puska-AK-103-642x336.jpg (88.38 KB, 642x336 - viewed 92 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.