PALUBA
April 19, 2024, 09:13:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 58   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna Gora i NATO  (Read 218819 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #135 on: May 06, 2014, 06:19:42 pm »

Nikad se ne može prekidačem prebacivati sa jednog prijateljstva na drugo, uvijek ostaje nešto u pozadini, a i onome koji se tako prebacuje novi prijatelj baš ne vjeruje(moglo bi se i njemu isto desiti).


Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #136 on: May 06, 2014, 06:29:27 pm »

Nikad se ne može prekidačem prebacivati sa jednog prijateljstva na drugo, uvijek ostaje nešto u pozadini, a i onome koji se tako prebacuje novi prijatelj baš ne vjeruje(moglo bi se i njemu isto desiti).

Nije u tome poanta nego to je mala zemlja svak svakoga zna , zidovi imaju uši i ok sad i da stave neke druge ljude u te bezbjednosne službe opet je to na ovaj il onaj nacin povezano tj curile bi neke informacije ovako il onako. Mislim ne znam šta oce , ... jedino da CIA stave tamo tj svoje ljude pa ce bit 100% sigurni da im kao ne cure nekakve informacije.

Glupo mi je šta su ih do jucer forsirali da uđu u NATO a sad kao ono nisu sigurni jer ovo ono ( u biti situacija sa Rusijom postala predmet višeg stupnja sigurnosti i bla bla bla ).
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #137 on: May 06, 2014, 06:33:01 pm »

....he he - da i ta "firma" instalira svoje ljude - nije sigurno da ne bude curenja.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #138 on: May 06, 2014, 06:39:31 pm »

....he he - da i ta "firma" instalira svoje ljude - nije sigurno da ne bude curenja.
Da , Snowden je najbolji primjer samo te bezbjednosne službe a pogotovo u ovako malim državama di svak svakoga zna i u osnovi možda i nemaš adekvatnu zamjenu za njih i onda ovaj uvjet koji traže ... ono to je malo težak uvjet tako da ako je to uvjet a ocito ce biti ako se ovo sa Rusijom ovako zaoštrava kao šta i je , CG ce se malo nacekati za to clanstvo u NATOu.

Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Posts: 144



« Reply #139 on: May 06, 2014, 07:55:12 pm »

Normalno da nije spremna. Sve sto je NATO analizirao, tocno je. Dokaz je i napadi na NATO mornare u prijateljskoj posjeti.
Nema to nikakve veze s Rusijom. To moze posluziti kao opravdanje lokalnoj javnosti.
U biti ne znam zasto su i isforsirali toliku nadu kroz medije a znalo se da su sanse minimalne. Drustvo je podjeljeno i to je sve.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #140 on: June 04, 2014, 12:18:40 pm »

Podgorica sigurnim koracima ka NATO-u


01.06.2014

Crna Gora očekuje poziv za članstvo u NATO-u na predstojećem samitu u Velikoj Britaniji rečeno je na bezbednosnom forumu u Budvi. Odluka da Crna Gora podrži sankcije prema Rusiji teška, ali u skladu sa strateškim interesima, kaže šef diplomatije te zemlje Igor Lukšić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pomoć suseda Srbiji koja je pogođena poplavom pokazala je da zemlje regiona mogu da računaju jedne na druge, ali i da se zajednički treba pripremati za slične situacije, istaknuto je na skupu pod nazivom "NATO u 21. veku: Moderni izazovi i nova područja delovanja".

U okviru Partnerstva za mir upravo raspravljamo kako produbiti i proširiti to partnerstvo i uključiti različite vidove kao što je reagovanje na prirodne katastrofe, kaže pomoćnica generalnog sekretara NATO-a za javnu diplomatiju Kolinda Grabar Kitarović.

Za Crnu Goru kako poručuju njeni zvaničnici, evroatlantski bezbednosni sistem je jedini na koji se može osloniti u budućnosti.

Predsednik Crne Gore Filip Vujanović poručuje da je ta zemlja odgovoran partner u svojim integracijama i da će biće pouzdan član NATO-A.

Odluka da se Crna Gora pridruži sankcijama koje je Evropska unija zbog krize u Ukrajini nametnula Rusiji, bila je veoma teška priznaje šef diplomatije.

"Ono što me uverava da smo na dobrom putu jeste da ljudi razumeju, da se u ovakvim situacijama ne može sedeti na dve stolice", ističe crnogorski ministar spoljnih poslova Igor Lukšić.

Prema njegovim rečima, Crna Gora se opredelila u skladu sa svojim strateškim državnim putem.

"To naravno ne znači da odluka nije bila kontroverzna i da neće ostaviti određene posledice, dodaje Lukšić.



Politika otvorenih vrata

Poruka iz NATO je da politika otvorenih vrata ostaje, ali ta vrata se ne otvaraju automatski samo zato što neko stoji iza njih.

Mislim da postoji napredak ali uvek stoji pitanje konsenzusa. u određenom trenutku treba postojati politička potpora ulasku određene zemlje, kaže Kolinda Grabar Kitarović.

Kako ocenjuje pomoćnica generalnog sekretara Alijanse, Crna Gora se jasno opredelila za određene vrednosti koje dele države članice NATO-a i to joj svakako pomaže imidžu.

Nekoliko područja gde Crna Gora ulaže dodatne napore su obaveštajna zajednica, borbe protiv korupcije, organizvanog kriminala, pa i rad sa javnošću, navodi Kitarovićeva, ističući da se potpora članstvu u NATO-u podiže polako.

Nešto manje od polovine građana Crne Gore podržava politiku pridruživanja NATO-u.

RTS


* LX1_5429.jpg (107.05 KB, 640x480 - viewed 99 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #141 on: June 23, 2014, 09:47:21 am »

Rece mi covek iz MOCG prekjuce da nema sanse da Crna Gora dobije poziv za ulaz u NATO. Navodno iz Brisela kazu da  ce moci razmatrati poziv tek kad uklone ogroman broj ruskih spijuna iz administrativnih i vojnih struktura.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #142 on: June 23, 2014, 10:34:40 am »

Rece mi covek iz MOCG prekjuce da nema sanse da Crna Gora dobije poziv za ulaz u NATO. Navodno iz Brisela kazu da  ce moci razmatrati poziv tek kad uklone ogroman broj ruskih spijuna iz administrativnih i vojnih struktura.

Kako to misle da ih se ukloni. Nema više Golog otoka. Možda da ih strpaju u Guantánamo..... Grin
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #143 on: June 23, 2014, 02:31:14 pm »

Koliko je meni poznato jedan od uslova za NATO članstvo jeste referendum, gde će se većina (ne znam tačno koliko %) stanovništva izjasniti ZA.

Za sada u CG nema većine za članstvo - osim ako vladajuće strukture ne naprave većinu, kada to bude bilo potrebno ....
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #144 on: June 24, 2014, 12:52:51 pm »

Ministri NATO: Možda uslovni poziv za članstvo Crnoj Gori


24.06.2014.

Šefovi diplomatije NATO večeras će u Briselu razmotriti dokle su u nužnim reformama stigle zemlje koje žele da postanu članice Atlantskog saveza i možda bi, uz dodatne uslove, poziv za članstvo mogao biti upućen Crnoj Gori.

Međutim, izgledi za to su nejasni zato što i dalje među članicama NATO ima zamerki na nedovoljna dostignuća Podgorice oko vladavine prava i neizvesnosti oko uverenja da većina građana Crne Gore želi ulazak u članstvo Atlantskog saveza.

To navode diplomatski izvori NATO koji ističu da bi davanje statusa kandidata Crnoj Gori dodatno bilo komplikovano i zbog toga što je među zemljama koje žele u članstvo NATO i Gruzija, čija je kandidatura za sada pod znakom pitanja zbog očekivanja da vlada u Tbilisiju još napreduje u reformama, ali i opšte situacije oko Ukrajine i zategnutih odnosa NATO s Rusijom.

Beta
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #145 on: June 24, 2014, 02:26:01 pm »

Koliko je meni poznato jedan od uslova za NATO članstvo jeste referendum, gde će se većina (ne znam tačno koliko %) stanovništva izjasniti ZA.

Za sada u CG nema većine za članstvo - osim ako vladajuće strukture ne naprave većinu, kada to bude bilo potrebno ....
Nema zadatog procenta na referendumu sem standardnog pravila 50% plus 1 glas od izašlih na mogućem referendumu.
Ne vjerujem da će refernduma o pristupanju NATO-a biti,već će o pristupanju NATO izjasniti Skupština CG nakon pozivnice u članstvo.
« Last Edit: June 24, 2014, 02:35:30 pm by Kaćo » Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #146 on: June 24, 2014, 02:50:57 pm »

Koliko je meni poznato jedan od uslova za NATO članstvo jeste referendum, gde će se većina (ne znam tačno koliko %) stanovništva izjasniti ZA.

Za sada u CG nema većine za članstvo - osim ako vladajuće strukture ne naprave većinu, kada to bude bilo potrebno ....
Nema zadatog procenta na referendumu sem standardnog pravila 50% plus 1 glas od izašlih na mogućem referendumu.
Ne vjerujem da će refernduma o pristupanju NATO-a biti,već će o pristupanju NATO izjasniti Skupština CG nakon pozivnice u članstvo.

U skorijoj prošlosti demokratske zemlje su u NATO ulazile nakon referenduma. U CG je sve moguće! Ovde je onako kako gazda kaže.
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #147 on: June 24, 2014, 03:05:33 pm »

Koliko je meni poznato jedan od uslova za NATO članstvo jeste referendum, gde će se većina (ne znam tačno koliko %) stanovništva izjasniti ZA.

Za sada u CG nema većine za članstvo - osim ako vladajuće strukture ne naprave većinu, kada to bude bilo potrebno ....
Nema zadatog procenta na referendumu sem standardnog pravila 50% plus 1 glas od izašlih na mogućem referendumu.
Ne vjerujem da će refernduma o pristupanju NATO-a biti,već će o pristupanju NATO izjasniti Skupština CG nakon pozivnice u članstvo.

U skorijoj prošlosti demokratske zemlje su u NATO ulazile nakon referenduma. U CG je sve moguće! Ovde je onako kako gazda kaže.
Crna Gora će to u raditi po hrvatskom modelu,Vlada uputi odluku parlamentu,parlament ferifikuje.
Mislim da to neće biti prije 2016.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #148 on: June 24, 2014, 03:18:28 pm »

Demokratski bi bilo da se raspise referendum.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #149 on: June 24, 2014, 06:14:05 pm »

Quote
Navodno iz Brisela kazu da  ce moci razmatrati poziv tek kad uklone ogroman broj ruskih spijuna iz administrativnih i vojnih struktura.

To su priče za malu decu. Špijuna naravno uvek ima, ali su opasniji oni u SAD, Velikoj Britaniji ili samom sedištu NATO od ovih "crnogorskih" (ako ih i ima tako masovno, ušta sumnjam). Pravi razlozi su već navedeni i prethodnim postovima. Osim toga tu je i visoka politika. Prijemom Crne Gore i Gruzije u NATO bila bi bukvalno bačena rukavica Rusiji u lice (posebno ako bi to bila Gruzija), a to, uz već postojeće probleme sa Rusijom nike ne želi. Posebno ne evropske zemlje.

Donošenjem odluke samo u parlamentu u Crnoj Gori se pravi mogućnost da se kod neke buduće vlade, odluka doneta u parlamenu tako i promeni. Kada se održi raferendum i na njemu većinski izglasa odluka malo će ko moći kasnije da je spori i menja ikada. Priroda negativnog stava većine stanovnika Crne Gore prema NATO-u je druge prirode i nešto je drugačija od one kod drugih zemalja. Ako bi i postala članica "na silu" (bez većinski potvrđene odluke na referendumu) ni ostale članice NATO-a se ne bi osećale srćeno i zadovoljno.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 58   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.