PALUBA
April 23, 2024, 07:28:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 58   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna Gora i NATO  (Read 219072 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #210 on: October 18, 2015, 04:59:07 pm »

Ovi protesti nisu direktno vezani sa pristupanjem CG u NATO, već su to protesti opozicije protiv aktuelne vlasti.

Ne bih da politizujem - ali su trenutni događaji u Podgorici nešto sasvim pogrešno i promašeno (pogrešna zbivanja, u pogrešno vreme, pogrešno usmereni .... jednom rečju: ne može se rušiti ovako čvrsta vlast uličnim demonstracijama), što može izazvati samo još dublji jaz u već podeljenom društvu.

Još jednom naglašavam, izražavanje protivljenja pristupa NATO-u na trenutnim mitinzima u CG je samo nešto usputno, ne bi li privukli još više ogorčenih građana na ulicu, a protiv aktuelne vlasti!

Sudbina CG je već zapečaćena - ona će u najskorije vreme pristupiti NATO-u, odlukom vladajućih, odlukom NATO, a bez referenduma. Narod se ne pita (malo ih je, da bi išta promenili)! Taj pristup je sada veoma aktuelan i potreban je USA, u sklopu jačanja svojih pozicija protiv Rusije, u zemlji (CG) koja je svojim korenima duboko naklonjena Rusiji.

Iako sam svojim emocijama duboko protiv toga - zdrav razum mi nalaže da je to u aktuelnom trenutku najbolje za CG.

 

Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #211 on: October 20, 2015, 07:24:19 pm »

Koliko sam mogao da razumem iz novina i http stranica put Crne Gore u aliansu NATO več je miniran.
Nadam se, da ova događanja neče eskalirati. CRNOGORCIMA I CRNOJ GORI želim sve dobro. Ušli u NATO ili ne ušli u NATO.

http://www.siol.net/novice/svet/2015/10/crna_gora_nato_pakt.aspx
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #212 on: October 22, 2015, 11:58:53 am »

Vir: "Dnevni avaz" Sarajevo
http://www.avaz.ba/
22. 10. 2015

ĐUKANOVIĆ: Rusija i velikosrpski krugovi stoje iza protesta kojima se želi zaustaviti put Crne Gore u NATO

Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Đukanović je u intervjuu za magazin "Mreža" na Federalnoj televiziji (FTV), upitan da li su protesti koji se dešavaju u Crnoj Gori, u Podgorici, protesti protiv Mila Đukanovića ili protiv NATO-a, kazao da protesti imaju više ciljeva.

- Ali vjerujem da ćemo najpravilnije kazati ako definišemo da se svi ti ciljevi zapravo slivaju u jedan: to su protesti protiv demokratske, proevropske i evroatlantske Crne Gore -  istaknuo je Đukanović.

Na pitanje da li se može reći da neko stoji iza tih protesta, odgovorio je da nema nikakve sumnje valjda, „vidimo da danas organizatore protesta snažno podržavaju oni isti velikosrpski krugovi iz Beograda“.

Upitan da prokomentara saopštenje Ministarstva vanjskih poslova Rusije, Đukanović je naveo da „nema valjda više nikakve sumnje nakon dva saopštenja ruskog Ministarstva inostranih poslova da je ruska politika na strani organizatora protesta“.

- Ono što je naravno jako važno ovdje primijetiti, da ovo nije samo bitka Crne Gore, ovo nije bitka Crne Gore, ovdje moramo primijetiti da je ovo kao što sam kazao pokušaj da se zaustave procesi evropske i evroatlantske integracije Balkana - potcrtao je Đukanović.

Nepuna dva mjeseca su do konačne odluke NATO-a da li će Crna Gora ući u Alijansu ili ne. Na pitanje da li će u ta dva mjeseca uspjeti neke snage koje sebe nazivaju opozicijom da poremete taj proces ili ne, Đukanović odgovara: „Mi nemamo izbora, mi moramo da idemo ovim putem kojim smo krenuli, jer smatram da bi tragično i po nas i po Balkan u cjelini bilo da se bilo koja zemlja vraća stranputicama kojima se tokom vjekova Balkan kretao i stranputica zbog kojih smo se svakih 30 ili 40 godina trijebili po vjerskoj i po etničkoj osnovi“.

- Jer je i njima jasno da će ulaskom Crne Gore u NATO oni izgubiti i posljednju šansu da destabilizuju Crnu Goru, izgubiti iluziju da mogu poništiti crnogorsku nezavisnost - naveo je predsjednik Vlade Crne Gore.

Govoreći o izborima u Crnoj Gori, kazao je da njihova spremnost za izbore  apsolutno postoji.

- Ako će ministarski sastanak zemalja NATO-a biti 1. decembra, mi smo 2. decembra spremni za izbore. Ono što je zabrinjavajuće, to što mislim da dobar dio opozicije nije spreman za izbore i da oni zapravo pokušavaju da odlože održavanje izbora do posljednjeg mogućeg tremina, a to je do septembra 2016. godine.  A ovaj dio opozicije uopšte ne želi izbore nego želi da nasilno mijenja vlast na ulici - kazao je Đukanović.

Autor: Fena
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #213 on: October 22, 2015, 02:06:19 pm »

"Velikosrpski krugovi"

Dokle više!? Ovo koliko je pratim dnevnu politiku i informativni program u Srbiji, vesti o događajima u Crnoj Gori idu negde oko polovine dnevnika, i pridaje im se važnost kao i npr. poplavama na drugom kontinentu.
80% ljudi u Srbiji niti zna niti se zanima s time šta se dešava u Podgorici. Jebao ih više velikosrpski sindrom. Ako "velikosrba" ima u Crnoj Gori, to je problem Crne Gore i neka ga rešavaju unutar svog dvorišta i okanu se Srbije.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #214 on: October 22, 2015, 03:41:20 pm »

Ovo je čisto lupetanje našeg vrhovnika - da bi skrenuo pažnju sa suštine stvari i da bi još više zavadio narod.
Očito se on dobro drži premise: zavadi pa vladaj!
Suština demonstracija u Pg leži u nezadovoljstvu naroda sa stanjem u državi i sa načinom kako naš poglavnik vlada već 25 godina.

Dešavanja u CG prvenstveno imaju veze sa njegovom autokratskom vlašću, jer je to maksimalno dopizidilo narodu. Pristupanje CG NATO-u sa ovim događajima ima veze samo u toliko što se narod ništa ne pita, sve se rešava u ''ime naroda - a bez naroda'', pa su mnogi došli do ivice strpljenja.

Činjenica je da među demonstrantima ima i srpskih stranaka, ali oni nisu jedini, niti predvode demonstracije.

Da li je Rusija uključena u organizaciju ovih demontracija - malo je verovatno, pošto ona trenutno ima mnogo drugih i mnogo važnijih poslova. Rusija je odavno odustala od toga da u CG ima svoje baze!

Upravo zbog toga, sve ovo što mi diskutujemo u poslednjih nekoliko postova nema puno veze sa ovim topicom!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #215 on: October 22, 2015, 03:42:48 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* milo.jpg (93.85 KB, 720x481 - viewed 90 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #216 on: October 22, 2015, 03:56:07 pm »

ТЗВ. Великосрпски кругови.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Питање за милион евра: Ко је човек са шареном краватом што гледа у страну?


* мило.jpg (43.63 KB, 632x341 - viewed 113 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #217 on: October 22, 2015, 04:04:18 pm »

А сад озбиљно...

Мило Ђукановић гура Црну Гору у НАТО јер зна да је то један од услова за приступање ЕУ. Истина да тај услов није формализован у виду неке декларације, споразума или конвенције, али се зна да су све бишве комунистичке државе морале да уђу у НАТО пре приступања ЕУ. Нарано ЦГ иде у ЕУ јер на тај начин Мило обезбеђује себи додатно време које ће провести на власти.

Други значајан разлог због кога ДПС и Мило желе да уведу ЦГ у НАТО јесте очување граница. Свима је јасно као дан да Србија не представља безбедносну или некакву другу претњу по ЦГ и њен народ, али опасност вреба са друге стране која се нигде не наводи, а то су Шиптари. Већ је одавно познато да мапа Велике Албаније обухвата општину Улцињ, Бар, Рожаје, Плав, Гусиње и Андрејевицу као и целу Подгорицу. Шиптари у ЦГ не одустају од својих захтева који за сада нису толико велики, али је јасно у ком правцу воде. Црногорска полиција не сме да им одузме заставе и барјаке када славе неку своју победу или празник док се српска застава и застава Краља Николе увек одузима лицу које је истакне са изрицањем новчане или неке друге казне. Црногорска власт не сме Шиптарима да забрани да истичу симболе велике Албаније као ни друга обележија јер се плаши побуне и одмазде Шиптара који би могли да имају подршку САД и НАТО.

Мило може да окриви ''великоспрске кругове'' јер зна да не постоје или да нису на власти и да такава изјава пролази без санкција и одјека. Да је којим случајем покушао да одузме заставе малолетним Шиптарима који су недавно дивљали у школи 25. мај дошло би до међународног инцидента.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #218 on: October 22, 2015, 04:18:12 pm »

А сад озбиљно...

Мило Ђукановић гура Црну Гору у НАТО јер зна да је то један од услова за приступање ЕУ. Истина да тај услов није формализован у виду неке декларације, споразума или конвенције, али се зна да су све бишве комунистичке државе морале да уђу у НАТО пре приступања ЕУ.

Rekao si, da čemo ozbiljno. Wink
I temi o T-55 postavio sam sliku iz 21.8.1968, koja je jedan od razloga zašto si istočne zemlje si tako želele u NATO.

Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #219 on: October 22, 2015, 04:32:11 pm »

ТЗВ. Великосрпски кругови.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Питање за милион евра: Ко је човек са шареном краватом што гледа у страну?


Pa Mile! Ko bi drugi.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #220 on: October 22, 2015, 04:39:16 pm »

Божо ја сам то озбиљно написао.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #221 on: October 22, 2015, 06:29:17 pm »


Neznam da li je ovo pogrešan topik ali vidim da je tema o tome(Crnogorcima).Da budem iskren mene to nije nikad interesovalo,pa otuda i moje neznanje.
Bez da želim ikakvu zlobu unijeti niti na topik a niti među ljude jednostavno zbog razumijevanja,ukoliko netko zna,neka mi objasni,što je to Crnogorac kao nacionalnost?
Iz dosadašnjeg iskustva znam da oni imaju nekakva plemena.Je su li to razlike između plemena (Crnogorac - Srbin)ili nekakve druge?Bilo bi dobro da netko nabroji i koja su to plemena jer se mogu sjetiti recimo samo Piperi,Kuče a ne i drugih.Ovo mi unosi zabunu jer koliko vidim iz niza rasprava,i iz istog plemena ima i Crnogoraca i Srba.Da ne duljim dalje,može li neko objašnjenje,po čemu čovjek može razlikovati Crnogorca kao naciju ili teritorijalno određenje?

 E sad da dodam u temi:koliko sam ja shvatio želi se u NATO i zbog toga što je to antisrbski i antiruski,a ne zbog samog uslova ulaska u EU.Što se tiče glasanja u vezi ovoga sa Kosovom mislim da bi sadašnja vlada u CG glasala tako,naredio joj to netko ili ne.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #222 on: October 22, 2015, 06:49:04 pm »

Ако је овај текст са руског сајта, новинар који га је написао није. У овом тексту, мало између редова све пише и поклапа се са оним што је написао Ловац. И моје информације са лица места казују нешто слично - Црна Гора ће у НАТО, а неко са власти. И то је то. А, сад ево текста. Мало је дужи али је занимљив:

Зашто је општи утисак да Мило одлази

Ненад Зорић

Опозиција је и даље слаба, Мило и даље држи дизгине у Црној Гори, али упркос свему утисак је да и сам види свој политички крај. Да ли зато он креће на демонстранте, хапси народне посланике и пребија новинаре? Зато од 600 људи, једним потезом, прави 6.000 демонстраната?
Званични Београд не учествује у протестима у Црној Гори. Не учествује ни десница коју прозива режим из Подгорице, иако би радо видела леђа том режиму. Међутим, индикативно је ћутање једног бившег Београђанина.

Пре детаља о њему, слика ситуације. За актуелни политички тренутак у Црној Гори важна су четири датума: 27. септембар, кад део опозиције окупљен у коалицију Демократски фронт започиње протесте, 14. октобар, кад приликом посете генерални секретар НАТО-а поручује да одлука о чланству ове државе у Северноатлантској алијанси може бити донета без референдума, 17. октобар, кад полиција туче и хапси демонстранте и долазећи 24. октобар, за кад је заказан митинг у главном граду уколико власт не пристане на прелазну владу, а неће пристати.

Рађање ширег отпора

Иако многи гледају у долазећу суботу, све је почело у прошлу суботу, кад је примењена сила. До тада је протест био израз жеље Демократског фронта за политичким самоодржањем. Међутим, оног тренутка кад се режим хвата за пендрек и креће на рушење демонстрација, оне се претварају у шири грађански отпор.

На улицу је, наиме, изашао празан фрижидер, јавни дуг од око 80 одсто БДП-а, однос режимских медија и однос режима према медијима, неконтролисани део невладиних организација, стопа криминала, судство и тужилаштво који селективно раде, корупција… Наравно да у Црној Гори постоји подела на Србе и Црногорце, али поменуте теме су константно у ваздуху, а кад на њих додате репресију онда постаје превише.

ДФ је то уочио и променио реторику, али и орнаментику, па је већ следећег дана на њиховом протесту било веома уочљиво одсуство српских застава, фотографија руског председника Путина и парола против НАТО-а. Таргетиран је само Мило Ђукановић, кога руше не истичући српство. Режим то зна и форсира контра причу о просрпским снагама које ударају на уставни поредак. Али режим на неки начин реинкарнира овај део опозиције.

Енигма субота

Зато је главно питање зашто човек који је верујући свом политичком инстинкту и ослањајући се на промишљеност успео да опстане на власти четврт века, сад прави почетничку грешку? Зашто креће на демонстранте, хапси народне посланике и пребија новинаре? Зашто од 600 људи једним потезом прави 6.000 демонстраната?
Одговор на ово питање је кључ свега, а можда и решење енигме зване „долазећа субота“.

Поред застрашивања узрокованог превиђањем реакције грађана и потцењивањем организатора, и поред жеље да има мирне и чисте улице пред одлуку о пријему у НАТО, чини се да је најтачнији одговор и објашњење Ђукановићеве нервозе и исхитреног реаговања — мањак подршке са Запада. Зато је можда оправдан страх од смене на улици човека који се на власти устоличио преко улице. А и метод је сличан — кад је долазио, кренуло је изнутра.

У међувремену, од суботе до суботе, десило се неколико индикативних ствари.

Рашко Коњевић, министар полиције и потпредседник СДП-а изјављује да је влада већ техничка и да коалиција ДПС-СДП суштински више не постоји. То донекле „пегла“ председник СДП-а и парламента Црне Горе Ранко Кривокапић изјавом да СДП неће изаћи из Владе док не стигне позив за НАТО. Потпредседник Владе Душко Марковић оптужује ДСС из Србије, али и Руску Федерацију. „НАТО да се огласи због утицаја Русије“, тражи бивши директор Агенције за националну безбедност Боро Вучинић.

Међутим, НАТО се не оглашава. Његов генерални секретар Јенс Столтенберг — који је као дете провео неколико година у Београду, где је његов отац Торвалд као амбасадор Норвешке службовао — уочљиво ћути.

Огласила се америчка Амбасада у Подгорици позивајући на уважавање принципа слободе окупљања. Преко неформалних али политичарима јасно читљивих канала поруку су послали и Британци…

Питање главе главаша

Лидер Црне Горе, који се са западним званичницима виђао и за време НАТО агресије на СР Југославију, сада прво ћути кад Андрија Мандић саопшти демонстрантима да је напустио земљу, па ћути и три дана после, и тек четвртог дана увече оптужује великосрпске кругове, Српску православну цркву и Русију. Главна порука коју потенцира је да су протести против ширења НАТО-а.

У из авиона видљивом одсуству подршке, или због громогласног ћутања Запада, логично је Ђукановићево правдање нападима и наметање сопствене истине, јер таквом реториком ствара привид да и даље има подршку. Ако је за Кривокапића чланство у НАТО идеолошко питање, за Ђукановића-главара то је питање главе.

Веома је занимљиво да је Ђукановић током свих сукоба и криза — прво са Момиром Булатовићем, затим са Слободаном Милошевићем, потом приликом референдума за независност — добијао такозвани медијски рат. Међутим, сад тај рат губи и оставља утисак да је вођа који одлази. Притом, опипљивог доказа за одлазак нема. Опозиција је и даље слаба, он и даље држи дизгине у Црној Гори, али упркос свему утисак је да је и сам видео свој политички крај.

Умешаност пластичним примером није показао ни званични Вашингтон, али Ђукановић се свеже сећа случаја Ива Санадера. Наиме, бивши хрватски премијер је послушао Запад и дао оставку, али ипак није избегао затвор. Дакле, ако је Мило осетио да га пуштају низ воду, мало је вероватно да ће им поверовати како ће га оставити на миру ако мирно оде.

Упркос показатељима који говоре да неки план тамо негде постоји, два дана пре заказаног протеста се не може са сигурношћу прогнозирати како ће изгледати и колико ће трајати црногорски час анатомије. Кад од неког догађаја сви много очекују, обично се не деси баш много од очекиваног.

Режим не показује знаке да ће попустити, Демократски фронт не сме назад јер је ово све време и чекао, али је питање да ли ће ићи на радикализацију или ће суботњи протест изазвати серију протеста у градовима по унутрашњости Црне Горе и додатно билдовање рејтинга. Свакако, за суботњи исход ће бити важно и како ће се поставити остатак опозиције.

Шире гледано, много је оних који сугеришу да Ђукановић није или не може бити део будућности Црне Горе. Питање је само на колико скору будућност мисле.


Извор: http://rs.sputniknews.com/

Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #223 on: October 22, 2015, 07:45:07 pm »

Карло

Срби и Црногорци су један народ.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #224 on: October 22, 2015, 08:20:45 pm »

Možda ste Vi u pravu.Međutim,imamo državu za koju se piše da su većinski narod Crnogorci a da su Srbi u manjini(po sjećanju nešto preko 30%).Da ostanem u topiku,u čije ime je vlada recimo i ovo sa glasanjem u UNESK-u glasala,čija je to ustvari država.Ili recimo ovo sa NATO,ako su svi Srbi.Tko je glasao za tu vlast već toliko godina itd?
Pošto znam da i u Srbiji ima ljudi,sa tih područja,koji se osjećaju Crnogorcima,na pr.Miloševićev brat (ambasador Srbije u RF),koji je tamo u CG i sahranjen,pa recimo,Kapičić,pa udruženja za ulazak u vlast Srbije,neko mjesto u Vojvodini,koje su crnogorski zvaničnici posjetili kad su bili u Srbiji itd.
Da ne dužim dalje,mene bi zanimalo na osnovu čega bih ja, ili bilo tko drugi,mogao razlikovati Crnogorca kao naciju,ili Srbina kojem je crnogorac teritorijalna određenost.Ovo mislim da je i drugima bitno,koji neznaju što je to,pa pogrešno donose zaključke u vezi nacionalnog i teritorijalnog.
Da budem još jasniji,Njemca će mo razlikovati po jeziku,pismu,teritoriji,običajima,vjeri itd.Za Crnogorce mi je veoma teško pa zato i pitam i naveo sam radi li se tu o plemenskim ili nekakvim drugim razlikama.

Poz.
« Last Edit: October 22, 2015, 08:26:01 pm by Karlo » Logged
Pages:  1 ... 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... 58   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.