PALUBA
April 25, 2024, 08:32:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58   Go Down
  Print  
Author Topic: Crna Gora i NATO  (Read 219292 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #690 on: July 25, 2019, 10:01:47 am »



Али се и даље недељом не празне контејнери у мом селу на обали мора Бокељскога! Ало Столтенберг, о чему се ради? Cool
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #691 on: July 25, 2019, 07:25:41 pm »


Али се и даље недељом не празне контејнери у мом селу на обали мора Бокељскога! Ало Столтенберг, о чему се ради? Cool

kumbore, nedelja je neradni dan 
Čak i za Stoltenberga.  laugh
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #692 on: July 25, 2019, 08:15:32 pm »

Контејнере се не празне из безбедносних разлога. Нова НАТО процедура... Cool
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #693 on: July 26, 2019, 12:46:29 pm »

Vojni poziv uvijek nosi rizike


Podgorica, (MINA) – Vojni poziv uvijek nosi rizik i niko od vojnika koji su pošli u mirovne misije, iz bilo koje države, sa tim nikada ne kalkuliše, poručio je predsjednik Skupštine, Ivan Brajović.

U crnogorskom parlamentu poslanici bi trebalo da glasaju o izmjenama i dopunama Zakona o upotrebi jedinica Vojske Crne Gore u međunarodnim snagama i učešću pripadnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u organima državne uprave u mirovnim misijama i drugim aktivnostima u inostranstvu.Predlog zakona nije usvojen na sjednici početkom marta jer u parlamentu nije bila obezbijeđena dvotrećinska većina koja je bila potrebna za njegovo usvajanje.

Za njegovo izglasavanje sada je potrebna apsolutna većina.

Pripadnici VCG, kako je predviđeno izmjenama, biće obavezni da učestvuju u svim zakonski propisanim aktivnostima u međunarodnim snagama u inostranstvu.Propisuje se da se u međunarodnim snagama u inostranstvu i na vježbama i obuci pored jedinica VCG mogu upućivati i pojedini njeni pripadnici.

Poslanik Demokratskog fronta (DF), Milan Knežević rekao je da su izmjene i dopune Zakona o Vojsci Crne Gore potvrda da je parlamentarna većina 27. aprila 2017. godine na Cetinju potpisala kapitulaciju.Od tog dana, kako je rekao, Crna Gora je okupirana država od NATO-a.

»Država u kojoj je glavnokomandujući NATO-a Bog života i smrti, čovjek koji u bilo kojem trenutku može ovdje da suspenduje Skupštinu, Vladu, Savjet za odbranu i da donosi odluke koje su u interesu NATO saveza«, rekao je Knežević.Prema njegovim riječima, izmjenama se ukida princip dobrovoljnosti o učešću u vojnim misijama, a uvodi obaveznost odbrane NATO članica po procjeni glavnokomandujućeg tog saveza.»Redovni i rezervni sastav, svi punoljetni građani do 60 godina će biti obavezni da učestvuju ukoliko oni procijene. Oni su preuzeli odgovornost da crnogorski mladići ginu umjesto Amerikanaca i Britanaca. Do danas 2.224 američka vojnika su poginula i 3,5 hiljade inostranih« rekao je Knežević.

On je pitao smije li sada Hrvatska da povuče ijednog vojnika.

»Ne smije, jer su potpisali ono što vi sada, da je naše učešće obavezno«, poručio je Knežević.

On je dodao da će se ono što se desilo hrvatskim vojnicima, desiti i crnogorskim.»Šta će posle toga Vlada da uradi? Da li će povući ijednog vojnika iz Avganistana? Naravno da neće«, zaključio je Knežević.

Predsjednik Skupštine, Ivan Brajović, uputio je saučešće predsjedniku i poslanicima hrvatskog Sabora, kao i porodici preminulog.

»Tačno je da vojni poziv uvijek nosi rizik. Tačno je da niko od vojnika, koji su pošli u mirovne misije, iz bilo koje države, nikada ne kalkuliše taj rizik, kada odlazi na vojnu misiju. Zato nam je važno da za sve priče, i za i protiv, izražavamo pažnju svima koji nose uniforme vojske i policije«, poručio je Brajović.

On je rekao da se SD ponosi na crnogorsko učešće na evroatlanstkom putu Crne Gore.

Poslanik Demokratske partije socijalista, Obrad Stanišić, kazao je da ne želi da politizuje događaj koji se u srijedu desio u Avganistanu, u kojem je jedan pripadnik misije poginuo, a dvoje ih je povrijeđeno.

»Želim da izrazim saučešće porodici poginulog i želim brz oporavak povrijeđenim«, poručio je Stanišić.

On je rekao da je Crna Gora članica NATO-a i da se time ponosi.

Poslanik Socijaldemokratske partije, Raško Konjević, rekao je da državna politika podrazumijeva ponekad i dozu rizika koja je sastavni dio nekih poslova.

»Nažalost ovaj događaj u Avganistanu, uznemirio je i Crnu Goru, njihove susjede i želim da poslanicima hrvatskog Sabora uputim saučešće. Politika, život i posao ponekada donose i stvari koje su vrlo neprijatne i na koje manje ili više možemo da utičemo«, kazao je Konjević.

Prema njegovim riječima, stvar opredjeljena vezana za NATO je vrjednosnog karaktera i za to su se od osnivanja zalagali.

»Svjesni smo da ne možete biti dio neke organizacije, da koristite samo benifite a da iz toga ne snosite rizike«, kazao je Konjević.

On je najavio da će ta partija glasati za taj Predlog zakona, vjerujući da će svi vojnici svoj posao završiti »a da im ni po prstu ne fali«.

»Nažalost, svijet je takav, voljeli bismo da ovakvih izazova nemamo, ali oni su prosto sastavni dio svake vojske, u ovom slučaju mirovne misije«, zaključio je Konjević.

izvor mina.news
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #694 on: July 30, 2019, 05:36:03 am »

Crnogorski poslanici treći put odbili raspravu o posledicama NATO bombardovanja
Srna  29.07.2019.

Na dnevnom redu današnje sednice Skupštine Crne Gore nije se našao predlog odluke o formiranju odbora za ispitivanje posledica koje je po zdravlje građana imalo NATO bombardovanje iz 1999. godine jer su protiv glasali poslanici Demokratske partije socijalista i njenih koalicionih partnera.

Ovaj predlog, koji je treći put odbijen, predložio je nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović: "Ovo je treći put da u ime kolega iz Posebnog kluba poslanika pokušavam da predlog, koji smo potpisali nas petoro, a 25. aprila uvršten u proceduru, ugleda svetlost dana i u plenumu. U međuvremenu je završena sednica Odbora koji je iskazao svoj stav o ovom pitanju".

On je dodao da su poslanici svedoci da predlozi nekih drugih odluka o formiranju privremenih odbora brzopotezno dolaze u Skupštinu na glasanje: "Računam da, zbog ravnomernog tretmana svih poslanika ovde, nije lepo da se petorici kolega odbija nešto o čemu bi ovde trebalo da se raspravi, bez prejudiciranja stava, da li o tome treba da se izjasni pozitivno ili negativno". Damjanović je ocenio da bi bilo korisno da se i nakon 20 godina od bombardovanja Crne Gore sazna da li je vrtoglavi porast kancera, između ostalog, delimično posledica bombardovanja osiromašenim uranijumom.

- Parlament nema volje da se bavi svojom osnovnom funkcijom nadzora i kontrole i da nešto što je proceduralno čisto urađeno stavi na dnevni red. To je odnos koji jedan dio kolega ima prema drugom deli kolega - kaže Damjanović.

U vazdušnim napadima NATO-a na tadašnju SR Jugoslaviju, koji su počeli 24. marta 1999. godine, korišćena je municija sa osiromašenim uranijumom. Prema procenama različitih izvora, poginulo je između 1.200 i 2.500 ljudi. Tokom agresije Alijanse u Crnoj Gori stradalo 10 osoba, među kojima i troje dece. Napadi su trajali bez prekida 78 dana, tokom kojih su teško oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture. Odluka o početku napada na SR Jugoslaviju doneta je bez odobrenja Saveta bezbednosti UN, a bombardovanje je okončano 78 dana kasnije usvajanjem Rezolucije 1244.

Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #695 on: July 30, 2019, 02:23:09 pm »

Ovakva odluka je dokaz da CG skupština nema nikakve veze sa svojim narodom!
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #696 on: July 31, 2019, 11:01:43 am »

Ja ne mogu da shvatim ovoliku količinu mržnje, zlobe i zajedljivosti na račun i prema Crnoj Gori!
Interesantno je da nema nitko iz CG na ovom forumu (a da nije prosrpski orijentiran) da adekvatno odgovori na uplitanje u unutarnje stvari iz susjedne sjeverne države?
Ja koliko znam na čelu CG nije vojna hunta koja je svojevoljno pristupila NATO savezu, već je za to bio potreban malo dulju demokratski proces (bio je referendum a bili su i izbori).

Vama je u redu nabavljati oružje iz Rusije (to je ta vojna neutralnost) i biti domaćin u tuđoj kući- ne dati drugima da se vojno udružuju?!

Mislim da je za sve bolje a naročitu za Srbiju da se malo distancira od kompleksa intervencije iz 1999. (i više gleda u budućnost) jer vam to postaje 2. Kosovski mit o boju.

živjeli
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #697 on: July 31, 2019, 12:50:34 pm »

Ja ne mogu da shvatim ovoliku količinu mržnje, zlobe i zajedljivosti na račun i prema Crnoj Gori!
Interesantno je da nema nitko iz CG na ovom forumu (a da nije prosrpski orijentiran) da adekvatno odgovori na uplitanje u unutarnje stvari iz susjedne sjeverne države?
Ja koliko znam na čelu CG nije vojna hunta koja je svojevoljno pristupila NATO savezu, već je za to bio potreban malo dulju demokratski proces (bio je referendum a bili su i izbori).

Vama je u redu nabavljati oružje iz Rusije (to je ta vojna neutralnost) i biti domaćin u tuđoj kući- ne dati drugima da se vojno udružuju?!

Mislim da je za sve bolje a naročitu za Srbiju da se malo distancira od kompleksa intervencije iz 1999. (i više gleda u budućnost) jer vam to postaje 2. Kosovski mit o boju.

živjeli

 Nije vojna hunta nego odnarođeni režim . Nije CG " susjedna država" . Ako se isele iz  Srbije svi crnogorci nama dobro. Nećemo se " uplitati u " Unutarnje stvari CG". Prijatelju, Srbima se u Cg poništavaju sva ljudska prava . Tako je počelo i u bivšim nam " bratskim " republikama. Idite gde hoćete , udružujte se s kim hoćete - ALI??? To pravo MORAJU imati i Srbi . Prema tome ? Ostavite vi " Srpske mitove " Imamo mi i druge marševe osim onog " Marš na Drinu" Samo ti sada neću reći koji je. A vi se distancirajte od kompleksa Srba i " Domoljubnog Rata" .


 S poštovanjem !
« Last Edit: July 31, 2019, 02:19:31 pm by MOTORISTA, Reason: Uređen citat » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #698 on: July 31, 2019, 02:45:40 pm »

Ja ne mogu da shvatim ovoliku količinu mržnje, zlobe i zajedljivosti na račun i prema Crnoj Gori!
Interesantno je da nema nitko iz CG na ovom forumu (a da nije prosrpski orijentiran) da adekvatno odgovori na uplitanje u unutarnje stvari iz susjedne sjeverne države?
Ja koliko znam na čelu CG nije vojna hunta koja je svojevoljno pristupila NATO savezu, već je za to bio potreban malo dulju demokratski proces (bio je referendum a bili su i izbori).

Vama je u redu nabavljati oružje iz Rusije (to je ta vojna neutralnost) i biti domaćin u tuđoj kući- ne dati drugima da se vojno udružuju?!

Mislim da je za sve bolje a naročitu za Srbiju da se malo distancira od kompleksa intervencije iz 1999. (i više gleda u budućnost) jer vam to postaje 2. Kosovski mit o boju.

živjeli

Moram i ja da ti odgovorim.

Nisi dobro shvatio, uglavnom se ne radi o mržnji nego o gađenju.

Zar misliš da je jedan običan post na internet forumu nekog sitnog, običnog čoveka "uplitanje u unutarnje stvari susedne države"? 

Ja koliko znam većinska narodna volja u Crnoj Gori bila je protiv ulaska u NATO, ali džabe.

"Uzimati oružje iz Rusije - vojna neutralnost"? Zar po tebi vojno neutralne države koje ne mogu da proizvedu oružje treba da se brane praćkama jer ne smeju nigde da ga kupe da ne bi narušile neutralnost? 

"Domaćin u tuđoj kući" - i moji i suprugini potiču iz Crne Gore, sad je li to za mene tuđa kuća, tebi na dušu.

Intervencija 1999. to nije bila, nego zločinački napad više od 700 puta jačeg na nejakog koji mu se ipak nije dao i nije poklekao, ako to nije za mit, ne znam šta je. Uostalom, ostavi ti naše mitove, imaš ti i svoje - eto, pročitaj ponovo Gorski vijenac, posebno Posvetu prahu oca Srbije - možda shvatiš ko si, gde si i koje je čija kuća, ili je to jedna kuća koju neko na silu i protiv volje ukućana ruši.

A meni se to rušenje zajedničke kuće gadi. Eto.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #699 on: July 31, 2019, 03:08:23 pm »

Ja ne mogu da shvatim ovoliku količinu mržnje, zlobe i zajedljivosti na račun i prema Crnoj Gori!
Interesantno je da nema nitko iz CG na ovom forumu (a da nije prosrpski orijentiran) da adekvatno odgovori na uplitanje u unutarnje stvari iz susjedne sjeverne države?
Ja koliko znam na čelu CG nije vojna hunta koja je svojevoljno pristupila NATO savezu, već je za to bio potreban malo dulju demokratski proces (bio je referendum a bili su i izbori).

Kosmonaut, ne znam na osnovu čega zaključuješ da u mom prethodnom a i u pređašnjim postovima ima i trunke mržnje prema CG i narodu u toj zemlji.
Činjenica je da sam duboko kritički nastrojen prema rukovodstvu CG i njenim odlukama, koje su u velikoj većini slučajeva protivne volji većine glasača (pogledaj samo ovaj poslednji kontraproduktivni predlog da se praktično konfiskuje imovina SPC, analiziraj evoluciju ''vođe'' od velikog srbina do velikog srbofoba, analiziraj evoluciju ''vođe'' prema svojim najbližim saradnicima, analiziraj evoluciju ''vođe'' od običnog džemperaša pa do najbogatijeg državnika na ovim prostorima, analiziraj njegove izjave od kada je došao na vlast, pa do dana današnjeg - videćeš koliko konrtoverze ima u njima).

Dugo godina sam živeo u CG, tek pre 3 meseca sam se preselio u SR, i smatram da dobro poznajem prilike u toj maleckoj državi, koja je zbog stava svog rukovodstva potpuno izgubila svoj identitet.

Nisam prosrpski orijentisan, već se trudim da budem kritički orijentisan prema svemu što se kosi sa nečim što se smatra normalnim u odnosima država na ovim prostorima.

Slažem se sa tobom: na čelu Cg nije vojna hunta!
Na čelu te države je DPS organizacija, koja je bukvalno sve što je vredelo i što vredi u toj državici prigrabila sebi. Već sam to obrazlagao u svojim pređašnjim postovima: ''vođa'' te države koji tamo ''vlada'' zajedno sa svojim kumovima, je lično učestvovao u svakoj značajnoj prodaji državne imovine. Da li slutiš zbog čega?
Neću dalje nabrajati njegovu dalju i bližu rodbinu, svi su poznati po mnogim, narodu nejasnim ''poslovnim aražmanima''.

Vođa, apsolutno kontroliše parlament, tako da je i pristupanje NATO savezu odrađeno tankom parlamentarnom većinom, koja nema nikakve veze sa voljom širokih narodnih masa.

Moram ti naglasiti, da je CG veoma mala država, i tamo se bukvalno sve zna ili se vrlo brzo sazna - kroz kumovske veze, plemenska bratstva i sl.
Državni organi (posebno se odnosi na vladavinu prava) rade isključivo po nalogu i interesu vladajuće klike, a običan narod je u bezizlaznoj situaciji.
Šta da ti pričam o tome dalje od sledećeg: imam dobrog druga advokata, koji mi je ispričao da je svim sudijama u CG naređeno da ni jedan slučaj protiv države ne smeju presuditi!

Činjenica je da CG izvana deluje kao pravno uređena i zaokružena država, gde je sve regulisano. I iznutra je tako, ali samo za odabrane!

Kosmonaut, ne znam gde živiš, i odakle posmatraš svakodnevna zbivanja i odnose između CG i SR. Politika koju Cg trenutno vodi nimalo ne daje podršku doborsusedskim odnosima SR i CG, već naprotiv, deluje u smeru sve žešćeg separatisanja srba od crnogoraca. A moraš znati da u CG preko 30 % stanovništva se izjašnjavaju kao srbi, a blizu 60% su vernici SPC.

Da li smatraš da u takvom unutrašnjem okruženju politika koju trenutno vodi vrh CG države ide u prilog dobrosusedskim odnosima između CG i SR.
I da ti na kraju naglasim: nisam srbin, tako da na sve to gledam sa strane, kao neutralni posmatrač.

Ovo je moj čini stav.
Izvinite za OT.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #700 on: August 02, 2019, 01:46:05 pm »

Moram dopuniti svoj pređašni post sa intervjuom, koji detaljno govori o odnosima SR i CG.
Možda nije direktno vezano za ovaj post, ali ga se dotiče.
Preporučujem, Kosmonaut da ga poslušaš, proanaliziraš, pa ćeš verovatno manje govoriti o međusobnoj mržnji i netrpeljivosti među narodom u SR i CG, već o tome kako jedna mala grupa ljudi, vođena iz jednog centra, zarad svojih ličnih interesa spremna je da zavadi bratski narod. Spremni su ići do kraja, da izazovu krvavi sukob među vekovnom braćom.

Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #701 on: August 02, 2019, 10:09:18 pm »

Samo vas,  gledam, trla baba lan da joj prodje dan!
Bolje bi bilo CG da je ostala okupirana ( a i Srbiji) za ww1, nego ovo danas!
CG je jedina pobjednica ww1 koja je je zavrsetkom tog rat izgubila samostalnost! (Dokazite suprotno!)
Mladi vam odose u Austriju i Njemacku zbog nesposobnih politicara a vi pjenite zbog bizarnosti!
Nedavno sam vidio vod mladica iz austrijskog Bundseheeer-a, ima tu crnaca, arapa, turaka, momak David prica ekavicu i prilazi mi (prije lici na JNA), Kristijan iz Zagreba se javlja, itd.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #702 on: August 03, 2019, 11:55:11 am »

Bravo @Kosmonaut, sad mi je jasno koliko si zbunjen.

Teško tebi sa samim sobom!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #703 on: August 03, 2019, 12:58:04 pm »

Bitno je da nema velike krađe. Nije Crkva kutija šibice da se može tako lako uzeti od nekoga, a sve to je potvrdila i Vizantijska patrijaršija u Instabulu.
Kakva je to država koja nema i neće imati svoju samostalnost već (tamo neku) srpsku Crkvu. Smiley
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #704 on: August 03, 2019, 08:58:36 pm »

Kosmonaut, pogledaj pažljivo intervju koji postujem. Nije naslovljen na CG ali mnogo dotiče u demokratsku tvorevinu.

Razmisli, uklapa li se u tvoje i moje pređašnje postove.

Logged
Pages:  1 ... 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47] 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.