PALUBA
March 28, 2024, 10:12:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Zakoni i propisi iz područja obrane Republike Hrvatske  (Read 3198 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: June 04, 2015, 10:40:51 am »

Vir: Defender.hr

Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama Zakona o obrani

Datum objave: 03.06.2015

U trećoj godini primjene Zakona o obrani (Narodne novine, br. 73/2013) ukazalo se potrebnim neka od zakonskih rješenja doraditi odnosno izmijeniti radi normativne potpore daljnjem razvoju obrambenog resora. Prijedlogom Zakona detaljnije se uređuje način donošenja odluka kod uporabe Oružanih snaga Republike Hrvatske ne zadirući u nadležnosti tijela državne vlasti propisane Zakonom o obrani (Narodne novine, br. 73/2013). Uz to predloženim Zakonom propisuje se da osobama pričuvnicima koje su zaposlene, prava i obveze iz radnog odnosa za vrijeme obavljanja dužnosti i prava u obrani uređuju Zakonom o radu.

Ovim Zakonom uređuje se i uporaba Oružanih snaga Republike Hrvatske u integriranom savezničkom sustavu nadzora i zaštite zračnog prostora. Republika Hrvatska dio svojih Oružanih snaga za nadzor i zaštitu zračnog prostora može dodijeliti nadležnim zapovjedništvima u sklopu zajedničkih sustava protuzračne i proturaketne obrane međunarodnih organizacija kojima je pristupila na temelju međunarodnih ugovora. Odluku o dodjeljivanju dijelova Oružanih snaga Republike Hrvatske donosi Predsjednik Republike Hrvatske na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.

Predloženom odredbom propisuje se da načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske može ovlast operativnog i taktičkog zapovijedanja i nadzora nad Oružanim snagama Republike Hrvatske prenijeti na nadležnog savezničkog zapovjednika na temelju nadležne odluke i uz prethodnu suglasnost ministra obrane. Predloženim Zakonom uređuje se da dijelovi Oružanih snaga Republike Hrvatske dodijeljeni u zajedničke sustave protuzračne i proturaketne obrane mogu djelovati u zračnom prostoru država saveznica na temelju zapovijedi nadležnog savezničkog zapovjednika u skladu sa sklopljenim međunarodnim ugovorima s tim državama. Dijelovi oružanih snaga država saveznica dodijeljeni u zajedničke sustave protuzračne i proturaketne obrane mogu djelovati u hrvatskom zračnom prostoru na temelju zapovijedi nadležnog savezničkog zapovjednika u skladu sa sklopljenim međunarodnim ugovorima s Republikom Hrvatskom.

Hrvatski sabor daje prethodno odobrenje za djelovanje dijelova snaga u sklopu kojeg utvrđuje nacionalnog ovlaštenika koji savezničkom zapovjedniku može odobriti izdavanje zapovijedi za njihovo borbeno djelovanje. Odluku kojom se daje prethodno odobrenje Hrvatski sabor donosi na prijedlog Vlade Republike Hrvatske i uz prethodnu suglasnost Predsjednika Republike Hrvatske, na način utvrđen Ustavom Republike Hrvatske.

Ovim Zakonom propisuje se da za vojne lokacije i građevine koje su u vlasništvu Republike Hrvatske i kojima upravlja i raspolaže Ministarstvo obrane, Republika Hrvatska i Ministarstvo obrane su oslobođeni plaćanja komunalne naknade. Predloženo rješenje predlaže se iz razloga što vojne lokacije i građevine po svojoj namjeni nisu lokacije i građevine za koje bi se plaćala komunalna naknada u smislu propisa kojima se uređuje komunalno gospodarstvo.

S obzirom da je i vojna policija redarstvena vlast u skladu sa Zakonom o kaznenom postupku i Zakonom o obrani te da su Zakonom o obrani propisane vojnopolicijske ovlasti, ovim Zakonom predlaže se određeno usklađenje kako je to riješeno Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/2009 i 92/2014). Novina se odnosi na uvođenje nadzora nad primjenom pojedinih vojno policijskih ovlasti. U tom smislu predlaže se da Vijeće za građanski nadzor nad primjenom pojedinih ovlasti koje je osnovano Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima (Narodne novine, br. 76/2009 i 92/2014) može provoditi nadzor nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja tijekom kojeg su navedene ovlasti primijenjene. Vijeće bi bilo ovlašteno prilikom obavljanja nadzora iz svoje nadležnosti od Operativno-tehničkog centra za nadzor telekomunikacija zatražiti usporedbu podataka kojima raspolaže s podacima vojne policije o primijenjenim ovlastima. Ovakva usporedba podataka nužna je za provođenje učinkovitoga nadzora nad primjenom tih ovlasti.
« Last Edit: January 26, 2018, 03:54:01 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #1 on: January 26, 2018, 03:50:17 pm »

Hrvatski sabor jednoglasno je u petak, 26. siječnja 2018. godine u prvom čitanju izglasao Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama RH, a većinom glasova izglasan je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrani.
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević predstavio je u četvrtak, 25. siječnja 2018. godine u Hrvatskom saboru prijedloge navedenih zakona.

25.1.2018.

Izmjene Zakona o obrani i Zakona o službi u OS RH u Hrvatskom Saboru

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Foto: MORH/ T. Brandt

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević predstavio je u četvrtak, 25. siječnja 2018. godine u Hrvatskom saboru prijedloge Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske.

Ministar Krstičević istaknuo je da izmjenama i dopunama ovih zakona čovjek postaje gravitacijsko središte pobjedničke Hrvatske vojske, a hrvatski vojnik najvažniji je dio obrambenog sustava Republike Hrvatske.

„Glavni cilj izmjena i dopuna Zakona o obrani je proširenje zakonskih osnova za operativnije i učinkovitije djelovanje obrambenog resora kako bi u potpunosti mogao preuzeti jednu od ključnih uloga u sustavu domovinske sigurnosti, sukladno zahtjevima Strategije nacionalne sigurnosti i Zakona o sustavu domovinske sigurnosti“, rekao je ministar Krstičević.

Nove Izmjene i dopune Zakona o obrani obuhvaćaju nekoliko područja: jasnije utvrđivanje prava i obveza pričuvnog sastava, mogućnost pokretanja dodatnih sadržaja dragovoljnog vojnog osposobljavanja za potrebe obrane i nacionalne sigurnosti, unaprjeđivanje obrazovanja i znanstvene djelatnosti za potrebe obrane, uporabu i korištenje OS RH i dr.

Ministar je rekao kako se jedna od najvažnijih promjena Zakona o obrani odnosi na jasnije utvrđivanje prava i obveze pričuvnog sastava Oružanih snaga RH, što će omogućiti proširenje personalne baze za popunu profesionalnog i pričuvnog sastava Oružanih snaga i na taj način osigurati veću operativnost u provedbi zadaća koje proizlaze iz obveza utvrđenim Zakonom i strateškim dokumentima.

Predloženim izmjenama Zakona o obrani, naglasak se stavlja i na mogućnost pokretanja dodatnih sadržaja dragovoljnog vojnog osposobljavanja te će se na taj način razvijati sigurnosna kultura i jačati svijest kako su sigurnost i sudjelovanje u obrani pravo i obveza svakoga državljanina.

Jedna od bitnih izmjena Zakona o obrani je unaprjeđivanje obrazovanja i znanstvene djelatnosti za potrebe obrane te preciznije reguliranje ovlasti za uporabu i korištenje Oružanih snaga. „Predloženim Zakonom regulirat će se mogućnost transformacije sadašnjeg Hrvatskog vojnog učilišta „Dr. Franjo Tuđman“ u dio sveučilišne zajednice“, rekao je Krstičević.

Što se tiče izmjena Zakona o službi u OS RH, ministar Krstičević je naglasio kako je temeljni cilj podizanje standarda i uvjeta života i rada vojnika, dočasnika i časnika, službenika i namještenika.

Tako su u izmjenama Zakona o službi OSRH predložene promjene koje podrazumijevaju vraćanje plaćanja rada umjesto postojećeg isključivog plaćanja dužnosti te uvođenje posebnih naknada za stražu, dežurstvo i rad na terenu.

Također, pripadnicima Oružanih snaga omogućit će se bolji profesionalni razvoj, kao i vraćanje dostojanstva vojnog poziva radi većeg interesa za pristup u Oružane snage i na kraju, pridonijeti povećanju sigurnosti i zaštite Republike Hrvatske i njezinih građana, kroz promicanje vojnog poziva i vrijednosti Dom. rata.

U tom kontekstu, pomaknuta je najviša dob za različite oblike prijema u vojnu službu pa je tako predloženo da dobna granica bude ujednačena na 30 godina (postojeća granica je za vojnike 27 godina, za dragovoljne ročnike 29 godina, za dočasnike 29 godina, za časnike 30 godina) s ciljem povećanja broja kandidata.

Ovim Zakonom predloženo je i uvođenje prvog ugovora na određeno vrijeme na dvije godine i drugog ugovora na neodređeno vrijeme u trajanju službe najdulje do 45 godine života vojnika/mornara čime se zamjenjuju postojeća tri ugovora na određeno vrijeme (na 4, 5 i 6 godina).

Ovakvim rješenjem postiže se sigurnost zaposlenja i mogućnost životnog i financijskog planiranja uz sva prava koja rad na neodređeno vrijeme nosi. Predloženo je i da tijekom trajanja zadnjeg ugovora, a ne samo tijekom zadnje godine kao sada, vojnik može biti premješten u drugo državno tijelo u statusu službenika ili namještenika.

Cilj je da se znanja i sposobnosti pripadnika pobjedničke Hrvatske vojske vrednuje i koriste i izvan obrambenog sustava.

morh.hr


* sabor_25012018_v.jpg (189.9 KB, 1200x821 - viewed 111 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #2 on: May 10, 2018, 01:17:19 pm »

23.3.2018

Zakoni o obrani i službi u OS RH usvojeni dvotrećinskom većinom

Hrvatski sabor je na sjednici u petak, 23. ožujka 2018. godine dvotrećinskom većinom glasova usvojio konačne prijedloge zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrani i Zakona o službi u Oružanim snagama RH.

Temeljni cilj ovih zakona je povećanje funkcionalnosti i spremnosti Hrvatske vojske te podizanje standarda i materijalnih prava, uvjeta života i rada vojnika, dočasnika i časnika, službenika i namještenika.

Novim izmjenama i dopunama Zakona o obrani dodatno se uređuje definiranje pojmova te će se za Oružane snage Republike Hrvatske koristiti i naziv Hrvatska vojska, a naziv Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana promijenit će se u  Hrvatsko ratno zrakoplovstvo.


Izmjene i dopune Zakona o obrani uključuju i jasnije utvrđivanje prava i obveza pričuvnog sastava, što će omogućiti proširenje personalne baze za popunu profesionalnog i pričuvnog sastava Oružanih snaga i na taj način osigurati veću operativnost u provedbi zadaća koje proizlaze iz obveza utvrđenim Zakonom i strateškim dokumentima.

Također, izmjene i dopune Zakona o obrani uključuju mogućnost pokretanja dodatnih sadržaja dragovoljnog vojnog osposobljavanja za potrebe obrane i nacionalne sigurnosti, unaprjeđivanje obrazovanja i znanstvene djelatnosti za potrebe obrane, uporabu i korištenje OS RH i dr.

U izmjenama Zakona o službi u OS RH predložene su promjene koje podrazumijevaju vraćanje plaćanja rada umjesto postojećeg isključivog plaćanja dužnosti te uvođenje posebnih naknada za stražu, dežurstvo i rad na terenu.

Predloženim izmjenama zakona, pripadnicima Hrvatske vojske omogućit će se bolji profesionalni razvoj, što će ujedno doprinijeti većem interesu za pristup u Oružane snage i na kraju, pridonijet će povećanju sigurnosti i zaštite Republike Hrvatske i njezinih građana, kroz promicanje vojnog poziva i vrijednosti Domovinskog rata.

U tom kontekstu, pomaknuta je najviša dob za različite oblike prijema u vojnu službu pa će dobna granica biti ujednačena na 30 godina (postojeća granica je za vojnike 27 godina, za dragovoljne ročnike 29 godina, za dočasnike 29 godina, za časnike 30 godina) s ciljem povećanja broja kandidata.

Ovim Zakonom uvodi se prvi ugovor za vojnike/mornare na određeno vrijeme na dvije godine i drugi ugovor na neodređeno vrijeme u trajanju službe najdulje do 45. godine života čime se zamjenjuju postojeća tri ugovora na određeno vrijeme (na 4, 5 i 6 godina).

Tijekom trajanja zadnjeg ugovora, a ne samo tijekom zadnje godine kao sada, vojnik može biti premješten u drugo državno tijelo u statusu službenika ili namještenika.

Ovakvim rješenjem postiže se sigurnost zaposlenja i mogućnost životnog i financijskog planiranja uz sva prava koja rad na neodređeno vrijeme nosi.

Cilj je da se znanja i sposobnosti pripadnika pobjedničke Hrvatske vojske vrednuju i koriste i izvan obrambenog sustava.

morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #3 on: May 10, 2018, 01:18:49 pm »

1.5.2018.

Novi pravilnici za bolja materijalna prava djelatnih vojnih osoba (DVO) na snazi od 1. svibnja

Sukladno novim izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske, potpredsjednik Vlade i ministar obrane donio je nove pravilnike i odluke koji stupaju na snagu od 1. svibnja 2018. godine.

Novi pravilnici i odluke doneseni su u svrhu poboljšanja materijalnih prava, standarda uvjeta života i rada pripadnika Hrvatske vojske, i to vraćanje plaćanja rada umjesto postojećeg isključivog plaćanja dužnosti, uvođenje posebnih naknada za stražu, dežurstvo i rad na terenu.

Tako su od 1. svibnja 2018. na snazi novi Pravilnik o stanovanju, Pravilnik o izmjenama pravilnika o dodacima na plaću djelatnih vojnih osoba, Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o rasporedu radnog vremena, Odluka o visini naknade za stanovanje te Odluka o naknadi za posebne oblike rada u službi (Narodne novine 39/18).

morh.hr
« Last Edit: May 10, 2018, 01:25:48 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #4 on: May 10, 2018, 01:22:32 pm »

10.5.2018.

Na sjednici Vlade Prijedlog zakona o Zakladi vojne solidarnosti i Strateški pregled obrane

Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj u četvrtak, 10. svibnja 2018. donijela je Strateški pregled obrane i usvojila Prijedlog zakona o Zakladi vojne solidarnosti koji je upućen u Hrvatski sabor u prvo čitanje.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane RH Damir Krstičević Vladi je predstavio nacrt Prijedloga zakona o Zakladi vojne solidarnosti istaknuvši kako su djelatne vojne osobe prilikom obavljanja svojih zadaća izložene opasnosti i mogućnosti stradavanja, što ostavlja posljedice za obitelj i zajednicu te nameće potrebu pružanja potpore u rješavanju nastalih problema.

"Čovjek je gravitacijsko središte Hrvatske vojske i upravo zato će Ministarstvo obrane putem Zaklade vojne solidarnosti omogućiti potporu zaposlenicima obrambenog resora pri svim oblicima stradavanja i ugrožavanja njihovog socijalnog statusa, ali i pružanje financijske pomoći članovima obitelji tih istih osoba. Ovakva potpora je potrebna našim ljudima. Bez zadovoljnih vojnika nema ni pobjedničke Hrvatske vojske pa će upravo zato Ministarstvo obrane nastaviti raditi na poboljšanju uvjeta života i rada naših djelatnika, vojnika, dočasnika i časnika", poručuje Krstičević.


Osnovnu imovinu Zaklade čini iznos od sto tisuća kuna koji će se na račun Zaklade uplatiti iz financijskih sredstava Ministarstva obrane. Predlaže se da se Zaklada financira iz prihoda od imovine, darovnica te Zaklada može ostvariti prihode i iz dobiti trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske. Naime, sukladno prijedlogu zakona o Zakladi vojne solidarnosti, prihodi Zaklade bit će i od dragovoljnih novčanih priloga zaposlenika u obrambenom resoru koja se temeljem njihove pisane dragovoljne izjave te prihoda stečenih putem donacija i aktivnosti kao što su primjerice organiziranje dobrotvornih koncerata, prodaja tiskovina i drugo.

Ministar je naglasio i važnost donošenja Strateškog pregleda obrane koji daje konkretne smjernice za djelovanje sastavnica obrambenog resora.

"Strateški pregled obrane predlaže nastavak postupnog povećavanja izdvajanja za obranu, uvažavajući fiskalne i ekonomske mogućnosti Republike Hrvatske, prema ciljanom iznosu od 2 % BDP-a te povećanje udjela troškova opremanja i modernizacije u obrambenom proračunu", objasnio je Krstičević i naglasio kako je povećanje izdvajanja za obranu u 2017. i 2018. godini osiguralo nastavak provedbe strateških projekata i stvorilo pretpostavke za jačanje obrambenih sposobnosti Hrvatske vojske.

"Grane Hrvatske vojske ostaju nositelji održavanja sposobnosti, a uporaba vojnih sposobnosti temelji se na njihovu združivanju kroz vojno obrazovanje, obuku i vježbe. Hrvatska vojska združivat će sposobnosti granskih i funkcionalnih sastavnica radi postizanja sinergijskog učinka u odgovoru na strateške izazove", zaključio je ministar Krstičević.

morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #5 on: June 05, 2019, 09:28:27 pm »

10.5.2019.

Novi Pravilnik o prehrani pripadnika Oružanih snaga RH

Novi Pravilnik o prehrani pripadnika OS RH (Narodne novine 42/19) s ciljem poboljšanja i unaprjeđenja prehrane pripadnika Hrvatske vojske stupio je na snagu u petak, 10. svibnja 2019. godine.

Ovo je još jedna u nizu mjera kojom Ministarstvo obrane i Hrvatska vojska poboljšavaju standard i materijalna prava pripadnika Hrvatske vojske.
Naime, novim Pravilnikom omogućit će se izjednačavanje prava korisnika besplatne i subvencionirane prehrane na način da je subvencija određena u iznosu cijene besplatnog ručka tako da svi pripadnici Hrvatske vojske, bez obzira ostvaruju li pravo na subvencioniranu ili besplatnu prehranu, imaju pravo na istovrsni obrok koji se sastoji od juhe, glavnog jela, priloga, salate, kruha i deserta.

Korisnicima prehrane dana je mogućnost da kombiniraju različite sastavnice menija iz dnevne ponude jela. Umjesto kuhanog ručka, korisnici mogu preuzeti suhe menije, ako iz nekog razloga nisu u mogućnosti konzumirati kuhani obrok.

S ciljem da se i korisnicima subvencionirane prehrane osigura nutritivno i energetski izbalansiran obrok, u odnosu na dosadašnji način prehrane, korisnici subvencionirane prehrane i bez doplate dobivaju više.

Novost je i uvođenje deserta u besplatnu i subvencioniranu prehranu na način da se tri puta tjedno (ponedjeljkom, srijedom i petkom) u meni za ručak dodaje desert (dnevni izbor voća i slastica).

Pravilnik o prehrani pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske (NN 42/19)

morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #6 on: June 05, 2019, 09:50:21 pm »

3.6.2019.

Od 1. lipnja vojnicima povećane naknade za rad

Povodom 28. obljetnice formiranja Hrvatske vojske potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević donio je odluku o povećanju naknada za rad na terenu, stražarsku službu i dežurstvo, koja je stupila na snagu 1. lipnja 2019. godine. Riječ je o još jednoj značajnoj mjeri povećanja materijalnih prava pripadnika Hrvatske vojske.

Sukladno Odluci ministra obrane, djelatnim vojnim osobama povećat će se naknade za rad u terenskim uvjetima, naknade za stražarsku službu i naknadu za dežurstvo.

Tako će od 1. lipnja 2019. godine naknada za rad u terenskim uvjetima iznositi 130 kuna po danu, umjesto dosadašnjih 100 kuna, a za vrijeme angažiranja subotom, nedjeljom, blagdanom i neradnim danom iznosit će 150 kuna po danu, umjesto 120 kuna.

Naknada za stražarsku službu iznosit će 130 kuna  po danu, umjesto dosadašnjih 100 kuna, a za vrijeme angažiranja subotom, nedjeljom, blagdanom i neradnim danom utvrđenim zakonom naknada iznosi 150 kuna po danu, umjesto dosadašnjih 120 kuna.

Naknada za dežurstvo od 1. lipnja iznosit će 100 kuna po danu, umjesto dosadašnjih 85 kuna, a za vrijeme angažiranja subotom, nedjeljom, blagdanom ili drugim neradnim danom utvrđenim zakonom i danom koji prethodi blagdanu naknada iznosit će 130 kuna po danu, umjesto dosadašnjih 100 kuna.     
   
Podsjetimo, od 1. svibnja 2018. godine zahvaljujući zakonskim izmjenama pripadnicima Hrvatske vojske vraćene su naknade za rad u terenskim uvjetima, naknade za stražarsku službu i naknadu za dežurstvo, koje su bile ukinute 2014. godine.

morh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #7 on: June 13, 2019, 09:48:45 pm »

13.6.2019.

U Saboru Izvješća o obrani, provedbi Strategijenacionalne sigurnosti i Zakon o obrani


Krstičević u Hrvatskom saboru: Pitanje obrane i Hrvatske vojske je nadstranačko pitanje i svima treba biti u interesu da imamo jaku i sposobnu Hrvatsku vojsku

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević predstavio je u četvrtak, 13. lipnja 2019. u Hrvatskom saboru tri dokumenta iz obrambenog resora, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrani, Godišnje izvješće o obrani za 2018. godinu i Izvješće o provedbi Strategije nacionalne sigurnosti.
 

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obrani

Predstavljajući izmjene i dopune Zakona o obrani, ministar Krstičević istaknuo je kako su  predložene izmjene u cilju daljnjeg unaprjeđenja obrambenog sustava i sposobnosti Hrvatske vojske i u skladu sa Strateškim pregledom obrane kojim se naglašava važnost razvoja obrambenih sposobnosti.  Najavio je kako se predloženim Zakonom uređuje normativni okvir i pravila djelovanja u kibernetičkom prostoru za potrebe Ministarstva obrane i Hrvatske vojske, kojim se usklađuje osnivanje novog strateškog Zapovjedništva za kibernetički prostor.

„Republika Hrvatska nositelj je Cilja sposobnosti Kibernetička obrana, kojeg smo preuzeli u okviru NATO-ovog procesa obrambenog planiranja, a njegova implementacija podrazumijeva razvoj niza sposobnosti u Ministarstvu obrane i Hrvatskoj vojsci vezano za kibernetički prostor“ istaknuo je ministar.

Također, ministar je rekao da se predloženim zakonom uređuje i procedura oko osnivanja međunarodnih zapovjedništava i drugih vojnih tijela sa zadaćom razvoja zajedničkih ciljeva sposobnosti. Republika Hrvatska preuzela je NATO cilj sposobnosti koji predstavlja razvoj zračne sastavnice specijalnih snaga, a primjena odredbi predloženog Zakona, po stupanju na snagu, bit će u nadležnosti Multinacionalnog specijalnog zrakoplovnog programa. Republika Hrvatska bit će država domaćin tog međunarodnog tijela kojim će se ustrojiti centar za obuku helikopterskih posada sa sjedištem u Zemuniku.

„Svrha ovog centra je obučavanje posada višenamjenskih helikoptera, kroz teorijsku i letačku obuku za provedbu nekonvencionalnih zadaća zračnih snaga, a dugoročni cilj je da ovaj centar u Zemuniku postane prvi NATO centar izvrsnosti u Hrvatskoj za obuku helikopterskih posada“ istaknuo je ministar Krstičević.

Predloženim izmjenama Zakona o obrani dorađuju se i odredbe koje se odnose na zaštitu podataka obrane, a dio odredbi predstavlja i usklađenje s drugim zakonima i provedbenim propisima.


Godišnje izvješće o obrani za 2018. godinu

Godišnje izvješće o obrani mehanizam je demokratskog nadzora koji prikazuju aktivnosti Ministarstva obrane i Hrvatske vojske u 2018. godini, stanja i razvoj obrambenih sposobnosti, strukturu obrambenih resursa i ostvarenja razvojnih projekata i prioriteta.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević istaknuo je kako Hrvatska vojska tijekom 2018. godine uspješno provela sve Ustavom definirane zadaće.

U svom izlaganju naveo je ključne projekte u obrambenom resoru u 2018. godini istaknuvši kako je zahvaljujući ovoj Vladi obrambeni proračun i u 2018., nastavio s rastom započetim 2017. „Povećanje proračuna u 2018. godini iznosilo je 445 milijuna kuna ili 10,2 % u odnosu na 2017. godinu. Rastom obrambenog proračuna olakšavamo planiranje i ubrzavamo razvoj ključnih sposobnosti kroz modernizaciju i opremanje Hrvatske vojske“ rekao je ministar te pojasnio kako je u 2018. nastavljeno opremanje Hrvatske vojske naprednim borbenim sustavima, intenzivirana obuka i vježbe u međunarodnim i nacionalnim aranžmanima, pokrenut studij Vojnog pomorstva te realiziran niz aktivnosti usmjerenih na revitalizaciju pričuvne komponente Hrvatske vojske.

„Održana je združena vježba Velebit 18 – Združena snaga koja je omogućila testiranje čitavog sustava Hrvatske vojske i pružila priliku za provjeru doktrinarnih i operativnih načela“ podsjetio je ministar i na uspješno proveden glavni obučni događaj Hrvatske vojske u 2018. u koji su bili uključeni i pričuvnici. „Provedbom vojne vježbe Velebit, Hrvatska vojska je svom narodu i svijetu pokazala da posjeduje respektabilnu vojsku, dobro opremljene i izvrsno obučene hrvatske vojnike koji su spremni za obranu Republike Hrvatske“ istaknuo je ministar.

„Ljudi su najveća vrijednost i snaga pobjedničke Hrvatske vojske te je i ove godine nastavljeno ulaganje u ljude, u uvjete života i rada“ rekao je ministar je posebno istaknuo kako su vraćena oduzeta i poboljšana postojeća materijalna prava pripadnicima Hrvatske vojske, te nastavljen razmještaj dijela postrojbi u Pločama i Varaždinu. „Povratkom vojske u Varaždin i Ploče omogućili smo velikom broju ljudi rad blizu mjesta stanovanja, a time i poboljšanje kvalitete života njihovih obitelji“ istaknuo je.

Vezano za provedbu zadaća potpore stanovništvu i civilnim institucijama ministar je naglasio da je Hrvatska vojska kao važna sastavnica Sustava domovinske Sigurnosti pokazala kako je uvijek spremna pomoći narodu u nevolji te je i tijekom prošle 2018. godine dokazala spremnost za provedbu svih zadaća, od angažmana na požarištima, borbi protiv snježnih padalina i poplava, opskrbi pitkom vodom do hitnog zračnog medicinskog prevoženja i zadaća traganja i spašavanja. "Najveća svrha i temelj profesionalnog kodeksa Hrvatske vojske je služba hrvatskom narodu i svim našim građanima. Domoljublje, požrtvovnost i profesionalizam koji izviru iz tradicija Hrvatske vojske temeljne su vrijednosti na kojima se gradi budućnost Hrvatske vojske i osigurava trajna sigurnost Hrvatske", kazao je Krstičević.

U sklopu NATO-a i Europske unije nastavljene su aktivnosti usmjerene na unaprjeđivanje sposobnosti, spremnosti i pokretljivosti snaga, posebno mehanizama ojačavanja savezničkih snaga visoke spremnosti, a u okviru razvoja obrambenih sposobnosti Europske unije, Republika Hrvatska uključila se u novi uspostavljeni Koordinirani godišnji pregled obrane (CARD) te je dio inicijative Stalne strukturirane suradnje Europske unije (PESCO)".

Ministar Krstičević je na kraju istaknuo da Republika Hrvatska zajedno s partnerima i saveznicima ostaje jamac mira i sigurnosti i zalog razvitka Republike Hrvatske u slobodi i blagostanju.“Smatram kako je pitanje obrane i Hrvatske vojske nadstranačko pitanje i kako nam je svima u interesu da imamo jaku i sposobnu Hrvatsku vojsku“ zaključio je.


Izvješće o provedbi Strategije nacionalne sigurnosti

Izvješće o provedbi Strategije nacionalne sigurnosti prvo je cjelovito izvješće od  donošenja Strategije, u srpnju 2017., izrađeno je prema nacionalnim interesima i devet strateških ciljeva. Izvješće o provedbi Strategije nacionalne sigurnosti Vlada Republike Hrvatske podnosi Hrvatskom saboru jednom godišnje na temelju odredbe iz same Strategije nacionalne sigurnosti.

Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević ovom je prigodom napomenuo kako je Republika Hrvatska 2017. godine, nakon petnaest godina donijela aktualnu modernu Strategiju nacionalne sigurnosti koja uvažava važne promjene po pitanju razumijevanja sigurnosti u suvremenim demokratskim državama i društvima.

Predstavljajući Izvješće o provedbi Strategije ministar je napomenuo kako se ono odnosi na razdoblje od donošenja Strategije nacionalne sigurnosti 14. srpnja 2017. do dana podnošenja izvješća Hrvatskom saboru, a izrađeno je prema nacionalnim interesima i iz njih izvedenih strateških ciljeva, na temelju izvješća državnih tijela koja donose strateške dokumente radi zaštite nacionalne sigurnosti.

„Izvješćem se daje sažet i vjerodostojan pregled dosadašnjih zajedničkih napora i ostvarenog napretka u promicanju nacionalnih interesa i provedbi strateških ciljeva. Pritom želim naglasiti da Strategija nacionalne sigurnosti ne određuje vremenske rokove u kojima se pojedini interesi i ciljevi moraju ostvariti jer su izvedeni iz temeljnih vrednota Republike Hrvatske definiranih Ustavom i iz vizije navedene u uvodu Strategije, polazeći od vlastitoga geostrateškog i geopolitičkog položaja te stanja i trendova u međunarodnom okružju“ istaknuo je ministar Krstičević.

„Uspostavljen je sustav domovinske sigurnosti koji je u prvoj godini postojanja postigao jako dobre rezultate, posebno u području borbe protiv elementarnih i drugih nepogoda uključivanjem svih sastavnica sustava, od državnih tijela do lokalne i područne samouprave“ izvijestio je ministar te dodao kako su provedene vježbe za provjeru pripremljenosti sustava „Kibernetički štit 2018“ i vatrogasna vježba „Sigurnost 2018“, uspostavljeno je Operativno vatrogasno zapovjedništvo u Divuljama koje je znatno pridonijelo vrlo uspješnoj protupožarnoj sezoni, a Koordinacija za sustav domovinske sigurnosti redovito je održavala sjednice i djelovala na terenu tijekom velikih snježnih padalina, poplava i požara.

Ministar je naglasio kako je uspostavljeni sustav domovinske sigurnosti omogućio optimalno i poboljšano djelovanje potrebnih državnih institucija i lokalne uprave u odnosu na ranije razdoblje, što se ogleda u funkcioniranju sustava, učinkovitijem planiranju, boljoj preventivi i bržoj reakciji. „U konačnici, u protekloj sezoni nije bilo ljudskih žrtava, a smanjena je i materijalna šteta. Sustav je sada uvezan, razmjenjuju se informacije, a svim poduzetim aktivnostima se utjecalo na smanjenje posljedica elementarnih nepogoda, radi čega se građani osjećaju sigurnije“ rekao je.

Strategija je potvrdila složenost sigurnosnih prilika u Republici Hrvatskoj i okružju te brzinu i nepredvidljivost promjena koje se događaju. U tom smislu, Strategija proširuje odgovornost i ulogu državnih tijela u zaštiti nacionalne sigurnosti te upućuje sva nadležna tijela na zajednički i usklađeni rad i na razvoj novih sposobnosti u zaštiti nacionalne sigurnosti. U tom smislu, pokrenut je projekt „Sigurnost 18“ kojim se podigla razina sigurnosti i zaštite stanovništva te kritične infrastrukture tijekom turističke sezone 2018. godine, kao i zaštite tijekom protupožarne sezone 2018. godine, provodi se originalni projekt „Sigurna turistička sezona“.

Izrađen je i Pregled stanja sustava civilne zaštite, ažurirana je procjena rizika te izrađen novi registar prijetnji koji sadrži 35 prirodnih i tehničko-tehnoloških prijetnji, izrađen je opći plan upravljanja krizom u području sigurnosti hrane za ljude i životinje, donesen je Zakon o kibernetičkoj sigurnosti operatora ključnih usluga i davatelja digitalnih usluga i uspostavljeni su kriteriji za određivanje nacionalnih operatora ključnih usluga i pružatelja digitalnih usluga

U području nacionalnog interesa ministar je izdvojio nekoliko ključnih elemenata. Prije svega u kontekstu sigurnosti stanovništva te teritorijalnog integriteta i suvereniteta Republike Hrvatske, utvrđeno je da je stanje sigurnosti u Republici Hrvatskoj stabilno i nema vidljivog potencijala njegova značajnijeg narušavanja, bez obzira što pojas nestabilnosti oko Europe nastavlja generirati sigurnosne izazove.

Što se tiče nacionalnog identiteta, međunarodnog ugleda i utjecaja istaknuto je da Republika Hrvatska ima bogatu i raznovrsnu kulturnu baštinu o kojoj na temelju Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, mjere zaštite i očuvanja provodi Ministarstvo kulture s ciljem prenošenja kulturnih dobara budućim naraštajima.

Vezano za međunarodne odnose, istaknuo je kako djelovanjem kroz NATO, EU i UN-ove misije i operacije pokazujemo našu privrženost ciljevima međunarodnih organizacija kojim smo članica i na takav način pokazujemo odrednice kretanja naše vanjske politike.

„Tijekom 2018. godine Republika Hrvatska je sudjelovala u pripremi i potvrđivanju Osamnaestomjesečnog programa predsjedanja Vijećem Europske unije za razdoblje od 1. siječnja 2019. do 30. lipnja 2020. zajedno s Rumunjskom i Republikom Finskom te Glavnim tajništvom Vijeća, Europskom službom za vanjsko djelovanje i Europskom komisijom. Slijedom tog Programa i temeljem nacionalnih prioriteta bit će pripremljen Program predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije od 1. siječnja do 30. lipnja 2020.“ izvijestio je ministar Krstičević.

morh.hr
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.