PALUBA
March 29, 2024, 01:36:40 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Deset govora velikih generala i lidera  (Read 7284 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« on: June 07, 2015, 08:07:45 am »

PERIKLE, STALJIN, GAVRILOVIĆ 10 govora koje istorija neće zaboraviti


Od kad je sveta i veka, ratovi su se vodili, a veliki generali i lideri su se rađali da bi predvodili svoje vojnike u bitkama koje su obeležile istoriju i kreirale svetski poredak. Prave reči, izgovorene u pravom trenutku, umele su da budu odlučujući tas na vagi u okršajima dve vojske. Mi vam predstavljamo deset govora koji se nikada neće zaboraviti.


Perikle pred rat Atinjana sa Spartom, 432. godine pre nove ere

"Kada su naši očevi ustali protiv Persijanaca, nisu imali ni približnu količinu resursa koje mi imamo sada. Pošli su u bitku za svoje ognjište, bitku u kojoj je pobedu odnela mudrost, a ne sreća, bitku u kojoj je pobedila hrabrost a ne materijalno bogatstvo. Oni su odbili stranu invaziju i učinili od našeg grada ono što danas jeste. Dužni smo da živimo po standardu koji su nam naši očevi postavili! Moramo se odupreti svakom neprijatelju na sve moguće načine, i dokazati mu da se na Atinjane ne udara, jer smo veliki kao i uvek!!

Hanibalovo obraćanje vojnicima nakon prelaska Alpa, 218. godine pre nove ere
 
"Sa desne i leve strana nas opkoljavaju dva mora, a brodaova za beg nemamo. Reka Po je iza nas, a Alpi nas zovu da ih osvojimo! Vojnici, Alpi su sada naš neprijatelj, kojeg prvo moramo da upoznamo, a onda da ga pobedimo ili umremo!

Napoleonov govor pred bitku u Marengu 1800. godine

"Hoćemo li dozvoliti našim drskim neprijateljima da uprljaju i otkinu teritoriju Republike? Hoćete li onima koji su uneli strah i teror u vaše domove dozvoliti da pobegnu? Nećete! Marširajte i pobedite! Skinite im lovorike koje su uzeli. Naučite neprijatelje da će biti kažnjeni ako udare na slobodne ljude. Rezultat vašeg truda biće večna slava i život u miru!"
 
Staljinov govor pred nalet nacista 3. jula 1941.

"U pitanju je život Sovjetske države, život naroda SSSR. Danas odlučujete hoćete li biti slobodni ljudi ili robovi! U našim redovima nema mesta za kukavice i izdajnike, paničare i dezertere. Naš narod mora da zna da u redovima sovjetske vojske nema straha, već samo časti, patriotizma i hrabrosti! Krenimo u rat za oslobođenje od fašista koji žele da nas porobe!"

General Bernard Montgomeri pred bitku sa Romelovim trupama u Africi, 13. avgusta 1942.
 
"Stajaćemo ovde i boriti se, povlačenja nema. Svi strateški planovi o povlačenju su spaljeni po mojoj naredbi! Ovde stojimo i ovde se borimo! Stajaćemo i nakon bitke, živi ili mrtvi!"

Ajzenhaurova poruka pred invaziju na Normandiju, 6. juna 1944.

"Došli smo od odlučujućeg trenutka, onog koji smo čekali mesecima. Oči sveta uprte su u vas. Nade i molitve ljudi koji vole slobodu marširaju zajedno sa vama. Uz pomoć naše savezničke braće na ostalim frontovima, uništićemo nemačku ratnu mašinu i eliminisati nacističku tiraniju koja je udarila na slobodan narod Evrope i čitav slobodni svet!"
 
Radio obraćanje Menačema Begina izraelskom narodu 14. maja 1948.

"U bitku ćemo ući na naš način... Pratiće nas duh miliona naših izmučenih sunarodnika, naših predaka koji su mučeni i spaljivani zbog svoje vere, naših ubijenih očeva i iskasapljenih majki, ubijene braće i zadavljene dece! U ovoj borbi ćemo slomiti neprijatelja i doneti spas našem narodu, jednom za svagda! Žudimo za slobodom, pravičnošću i pravdom!"

Govor Džona Kenedija nakon nuklearne krize na Kubi 22. oktobra 1962

"Put koji smo odabrali pun je rizika, ali je put koji odgovara našem karakteru i hrabrosti, ali i obavezama koje imamo širom sveta. Cena slobode je uvek bila visoka, ali su je Amerikanci oduvek plaćali. Nikada nećemo odabrati put predaje i podređenosti. Naš cilj nije pobeda moći, već trijumf pravičnosti. Ne želimo mir na uštrb slobode, već hoćemo i jedno i drugo, kako na ovoj hemisferi, tako i u svetu. Uz Božiju pomoć, ostvarićemo taj cilj."
 
Reganovo obraćanje sa Berlinskog zida 12. juna 1987.

"Postoji jedan nepogrešiv način da Sovjeti pokažu da žele mir, način koji će nas dramatično približiti miru i slobodi. Gospodine Gorbačov, ukoliko želite mir, ukoliko želite prosperitet Sovjetskog saveza i Istočne Evrope, ukoliko želite slobodu, dođite na ovu kapiju! Gospodine Gorbačov, otvorite ovu kapiju! Gospodine Gorbačov, srušite ovaj zid!"
 
Govor majora Dragutina Gavrilovića braniocima Beograda

"Junaci! Tačno u 15 časova neprijatelja treba razbiti vašim silnim jurišem, razneti vašim bombama i bajonetima. Obraz Beograda, naše prestonice, ima da bude svetao. Vojnici! Junaci! Vrhovna komanda izbrisala je naš puk iz brojnog stanja, naš puk je žrtvovan za čast Beograda i Otadžbine. Vi nemate dakle, da se brinete za živote vaše, oni više ne postoje. Zato napred u slavu! Za Kralja i Otadžbinu! Živeo Kralj! Živeo Beograd!"

blic.rs
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1 on: June 07, 2015, 12:49:32 pm »

Ne znam za vas, ali meni je omiljeni odgovor Zaporožaca Ivana Sirka turskom sultanu.

Pismo sultana Mehmeta IV Zaporoškoj siči.

Quote
Ja, Sultan, sin Muhamedov, brat sunčev i mesečev, unuk i vicekralj Gospodnji, vladar kraljevstava Makedonije, Vavilona, Jerusalima, Egipta Gornjeg i Donjeg, kralj kraljeva, izvanredni vitez, nikad pobeđeni; nepokolebljivi čuvar groba Isusa Hrista, poverenik izabran od Gospoda lično, nada i uzdanica muslimana, branitelj hrišćana, zapovedam vam, Zaporoškim kozacima, da mi se podredite voljno i bez bilo kakvog otpora, i da prekinete da me uznemiravate sa vašim napadima.

Turski sultan Mehmet IV

Quote
O, sultane, đavole turski, i đavolji sine i brate, sekretaru samoga Lucifera. Kakav si ti đavolji vitez, kad ni ježa ne možeš da ubiješ golom g...com? Đavo s..e a tvoja vojska jede. Nećeš, kučkin sine, vladati sinovima hrišćanskim, na  suvom i moru borićemo se sa tobom, $%^&* ti mater.
Vavilonski kuvaru, makedonski kolaru, jerusalimski pivaru, aleksandrijski kozo$#%&%, svinjaru Malog i Velikog Egipta, krme jermensko, podoljska lopino, katamito iz Tatarije, dželatu iz Kamjaneca. Budalo sveta i podzemlja, ti koji si unuk Zmije, grču u našim &/(%$&/. Svinjska surlo, kobilja guz..o, kasapska džukelo, nekrštena boro, $%&/($ mater tvoju.
Ovako te Zaporožci nazivaju, budalo. Nisi dostojan ni da čuvaš svinje hrišćanima. Dakle, zaključujemo (pošto ne znamo datum a ni kalendara nemamo) mesec je na nebu, godina je Gospodnja, ionako je dan kod vas i kod nas,
poljubiš nas u &/()#$.

Koševi Ataman Ivan Sirko, sa celom Zaporoškom sičom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #2 on: June 07, 2015, 12:52:04 pm »

Добрих говора (мотивационих) има више, посебно у војној историји:

Ево пар примера:

Анри Ларошжаклен, вођа ројалистичког покрета у Вандеји:

"Док год будем пред вама, следите ме; ако одступим убијте ме; ако погинем, осветите ме!"

Луције Сципион Млађи:

"Дошао сам овамо не да робим и палим, већ да побеђујем; не да течем благо него славу. Свима онима који нису достојни да се боре под римским орлом заповедам да се удаље из моје војске. Само храбром и племенитом војнику пристоји да пркоси свим тегобама и опасностима и да страх, угодност и грабљивост одгони од себе. Тако хоће Сципион војвода, тако хоће закон војнички!"

Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #3 on: April 28, 2016, 02:59:15 pm »

Svaka čast svima, ali Luka je legenda  Grin Grin Grin !!! ( preuzeto s neta )


Ovo je govor komandanta prve čete Četrdesetog pešadijskog puka, kapetana Luke Đuraškovića, vojnicima u Pomoreke, kod Brezovice (Slovenija) 26. maja 1940. godine.

Zbog mogućnosti napada fašističke Italije na Jugoslaviju, maja pomenute godine, govor kapetana Đuraškovića je stenografisan i sačuvan u arhivi Srpske akademije nauka i umetnosti. Kapetan Đurašković je poginuo u Drugom svetskom ratu. Bio je pošten i narodni čovek. Psovkom je, kažu, podizao moral vojnicima. Potomci kapetana Luke žive u Nišu.

„Slušaj 'amo!

Mi živimo u ozbiljno doba i svaki od vas znade zašto smo tu. Svi ste već stariji i ženjeni ljudi, vi čitate novine, je li tako. Ako nam ko pruži rat, jebo ga otac, mi ćemo ga prihvatiti i ratovati. U tom slučaju, jebo mu pas mater, morali bi mi da primimo borbu, pa makar svi izginuli.

To bi bilo od nas časno, jel' tako. Naši susedi Talijani, e to su kurve jedne. Oni, jebo im pas mater, boje se ratovanja, a hoće da dobiju zemlju bez krvi. Oni, fukare jedne, kažu da imaju pravo na Dalmaciju. Jeste dobiće, ali kurac! Jel' tako? A zar mi nemamo pravo na Trst, Istru i druge naše krajeve?! Pa dabome da imamo. Sada se prave prijatelji, a sutra napali bi nas, kurve jedne! Jel' vam to jasno. Jebo im pas mater, samo neka dođu, poslaćemo ih u pizdu materinu.

Drugo, mi Južni Sloveni bili smo i jesmo najbolji vojnici Evrope. Jel' tako? Dabome da je tako i tako mora da bude. Musolini je dosta učinio za Italiju. On je mnogo dao Italijanima, ali ih nikad neće načiniti hrabrim, makar im kurac dao, neće moći da im da srce junačko. Jel' tako? Jel' vam jasno?

E, drugo kažu Talijani: oni vele — kod nas je sve motorizovano. Naši su mitraljezi FIAT, naši su tenkovi FIAT, naši su avioni FIAT i šta sve ja znam u pičku materinu. Znamo mi to, ali je u njih i srce FIAT, jebo ih Sveti Jeronim na nebu. Samo ime jedno: oni nas ne znaju, pička im materina. Jel' tako? Dabome, baš tako, i tako treba da bude. Drugo: hoće da nam budu kuratori, da garantuju naše granice, pizda im materina. Talijani i ko zna koji kurci, Nemci, Englezi, Japanci, Kinezi i drugi, pa čak i Društvo naroda. A šta se nas tiču njihove garancije, pizda im materina. Znamo mi šta su to garancije! Jebo im pas mater, garancijsku i kurvarsku!

Drugo: svi vi znate da se naša vojska najbolje hrani. Jel' tako? E, kad je tako, onda hrana treba da bude sto puta bolja. Imamo kuvare, jebo im pas mater, još i ne valjaju. Pa dobro gde su ti kuvari, jebo im pas mater, svima odreda? Dežurni, deder zovni mi kuvare, pizda im materina. Pa dobro kuvari, jebo vas Sveti Jeronim na nebu, poslaću vas da terate mitraljeze u brda u pizdu materinu, pa da vidimo da li će hrana biti bolja i... Jebo vam pas mater kuvarsku. Jel' tako?”

U tom se javlja kuvar Trobec: „Ali, gospodine kapetane, iz griza se ne more...”

Kapetan Luka: „Kuš, ništa te nisam pitao. Marš u pizdu materinu. Jebo ti pas mater kuvarsku! Kad te raspizdim, pretvoriću te odma' u mitraljez. Drugo: Gde je tu onaj koga su ubile gaće? Aj, tu je! E, baš tebe ću poslati na Talijane, jebo te mitropolit. I ti si mi kurčev vojnik. Ubile te gaće...

Slušaj amo i šta se smeješ? Svi vi znate da ima i drugih kojima se hoće naša zemlja, pizda im materina! Eno gore one ciganske kurve kažu da im pripada Srem, Banat i Baranja. Pa dobro, pizda im materina tatarska, što ne dođu da uzmu pola Slovenije i Hrvatske, jebali ih njihovi grofovi, jebo pas mater njima i Hortiju i Telekiju i grofici Marici!

Drugo: Jel' idete onako preko noći u Domžale? A? Znam vas ja dobro. Jel' tako? E, vidite to ne sme tako da bude. U nas postoji preki sud, pa tu nema više šale. Odma te streljaju, jebo te faraon... Da li vi mislite tako?...Evo ide ti komandir tamo negde u pizdu materinu, vodnici šta ja znam gde, jebo ih Bog, ionako ništa ne valjaju, podnarednici sede u kafani, a vi u Domžale. Pa ti sad lepo dođu Talijani, pizda im materina. kako bi sve izgledalo i kako bi nas lepo udesili... majku im žicarošku!

Pa to ne sme da bude. Jel' jasno? Ne može to tako kod nas da bude, kako je bilo kod Čeha. Jok... Eto i to su kurve koje se uopšte ne bore, nego samo polažu oružje, kukavice, jebo im pas mater i njima! Pa evo i Poljaci, jebo ih Sveti Jeronim, borili se... borili, a njihova gospoda ministri — tup u avionče, beže avionima pravo u Pariz. Ništa manje u pizdu materinu, da tamo tobože vladaju, ali sami, kome, pička im majčina. U nas ne sme da bude tako i ne može da bude tako, naravno.

Drugo: nije sve što sam vam kazao. Ama svi vi znate da ste pametni ljudi. Išli ste po svetu i svi ste sigurno videli lepu varoš Temišvar? E, vidite, kažu Rumuni, jebo ih Bog otac: „To je naše”. Pa dobro sad, pička mu materina, šta je onda naše. Za koji smo krasni ovde i šta još da branimo kad ništa nije naše? Pizda im materina. Pa što plaćamo toliki porez, kad je ovo tuđe? Jel' tako? Onda od nas niko neće dobiti ništa. Daćemo im kurac tvrd, i to tvrd za mnogo godina. Neka dođu ako su junaci, a mi ćemo sa njima pravo u pizdu materinu, preko Drave i Save, pa makar svi izginuli! Jel' tako? Jel' vam jasno? E, pa dabome, da jeste, jer drukčije ne može i ne sme da bude, naravno...

A sad vodniče daj ljudima voljno!”

Kapetan Luka Đurašković
26. maja 1940. godine.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #4 on: April 15, 2020, 02:18:13 pm »

Meni se ovo sviđa:

Proglas Narodnooslobodilačkog odbora za Istru narodu Istre o priključenju matici zemlji i ujedinjenju s ostalom hrvatskom braćom, Pazin, 13. rujna 1943.

ISTARSKI NARODE!

Duh Istre ostao je nepokoren. Mi nismo htjeli postati poslušno roblje.

U ovim odlučnim časovima naš narod pokazao je visoku nacionalnu svijest. Dokazao je svima i svakome da je Istra hrvatska zemlja i da će hrvatska ostati !
      Svojim vlastitim snagama, ne čekajući da im drugi donesu slobodu, Istrani su ustali, jurnuli na kasarne uhvatili čvrsto oružje u svoje ruke, da njime brane svoje pravo i slobodu. Otvorena su vrata zloglasnih tamnica, i pušteni na slobodu dični sinovi nikad pokorene Istre. Ne ćemo više nikad dozvoliti, da se našom sudbinom drugi poigrava.
RODOLJUBI  ISTRE!

Talijanski garnizoni u našim su rukama. Talijanski vojnici bježe sa naše rodne grude. Prvi put u našoj istoriji uzima narod kormilo u svoje ruke.

Istra se priključuje matici zemlji i proglašuje ujedinjenje sa ostalom našom hrvatskom braćom.

ISTRANI!
Držimo čvrsto oružje u našim rukama!    Stanimo na branik naše slobode. Ne dajmo je više nikome za živu glavu! Moramo da ostanemo svoji na svome.
Budimo disciplinirani i slušajmo upute naše narodne vlasti: naših NARODNO-OSLOBODILAČKIH ODBORA.    

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 569_pdf_page_327_of_355_.jpg (776.93 KB, 958x1422 - viewed 33 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.025 seconds with 23 queries.