PALUBA
April 26, 2024, 01:42:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Hrvatska: Sportski avion pao u more, poginule dve osobe  (Read 5162 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: June 25, 2015, 08:00:28 pm »

Hrvatska: Sportski avion pao u more, poginule dve osobe
Srna   25.06.2015.

Dve osobe su poginule, a jedna teško povređena kada se sportski avion srušio danas ispred Hotela "Resnik" u Kaštel Štafiliću.

Mali sportski avion s dva člana posade pao je u 17.40 sati u blizini plaže u ovom turističkom naselju. Povređena osoba je uspešno reanimirana u splitskom Kliničko-bolničkom centru. Hrvatski mediji nezvanično saznaju da je avionu otkazao motor i da je za dlaku izbegnuta još veća tragedija jer se avion srušio u more nekoliko metara od prepune plaže. Na mestu nesreće nalaze se vatrogasne jedinice i Hitna pomoć koja pruža lekarsku pomoć povređenom. U Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj rečeno je da se utvrđuju okolnosti događaja, a o svemu je obavešteno tužilaštvo i Agencija za istraživanje nesreća u vazdušnom saobraćaju, pa će policija dalje radnje obavljati u koordinaciji s njima.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #1 on: June 25, 2015, 08:19:41 pm »

Strašna nesreća, nadam se da će pilot preživjeti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
izvor : SD


* 1.jpg (118.71 KB, 800x533 - viewed 115 times.)

* 2.jpg (165.5 KB, 800x533 - viewed 127 times.)

* 3.jpg (165.66 KB, 800x533 - viewed 143 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: August 11, 2015, 10:05:49 am »

Tragični pad aviona kod Splita u junu uzrokovao je zagušen filter goriva
Srna   11.08.2015.

Istraga pada amfibijskog aviona na plažu u hrvatskom mestu Kaštel Štafilić kod Splita 25. juna, kada su poginula dva, a teže povređeno jedno lice, pokazala je da je prestao da radi motor aviona, najverovatnije, zbog problema sa filterom goriva.

Prema preliminarnom izveštaju hrvatske Agencije za istraživanje vazduhoplovnih nesreća, pregledani su svi dijelovi motora i nije nađen kvar, dok su u rezervoaru i filteru otkrivene velike količine naslaga, nečistoće i voda. Nedostatak goriva eliminisan je kao mogući uzrok nesreće, budući da je u glavnom rezervoaru pronađeno više od 65 litara goriva, što je dovoljno za još gotovo dva časa leta. Istraga se nastavlja, a sledi dalja analiza tehničke ispravnosti i rada motora, provera tehničke dokumentacije i analiza uticaja ljudskog faktora. Laki amfibijski avion srušio se 25. juna u more ispred Hotela "Resnik" na području Kaštel Štafilića.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #3 on: September 30, 2015, 05:02:01 pm »

30.09.2015.

RAOS NA NOGAMA
Splitski pilot tri mjeseca nakon pada s avionom prohodao: 'Čudesnom oporavku je pomogao i njegov vedar duh'


Ono što je toga kobnog 25. lipnja mnogima izgledalo nemoguće, prije nekoliko dana postalo je moguće. Ivan Raos, jedini preživjeli pilot u padu zrakoplova na plaži Resnik, nakon tri mjeseca bitke za život ponovno je stao na svoje noge. Naravno, Ivan je krenuo u novi život uz pomoć štaka, ali su za njega to koraci od sedam milja.
Svi oni koji su pratili tragediju u Resniku, kada su u padu zrakoplova poginula dva pilota, a Raos jedva preživio, mogu samo zamisliti o kakvom je čudu riječ, budući da je Raos u KBC Split doveden u iznimno teškom zdravstvenom stanju, život mu je, doslovce, visio o koncu.

Toga 25. lipnja, prigodom prijama u KBC Split, Raos je, podsjetimo, imao teške ozljede glave i lica, prsnog koša, lijeve podlaktice, lijeve potkoljenice, kralježnice, teške ozljede očiju. I premda to grubo zvuči na prvi pogled, nitko mu nije davao velike izglede u preživljavanje. No, Raos je sve iznenadio svojom čudesnom voljom, dobio je naposljetku bitku za život, a “Slobodna” je rekonstruirala što se sve događalo u proteklih devedesetak dana.

U KBC-u Split Raosu je napravljeno nekoliko operacija nad polomljenim udovima, ozlijeđenom kralježnicom i dvije operacije lica, koje je zbog udara bilo gotovo smrskano. Koliko ga je uopće bilo riskantno operirati, najbolje govori podatak da su se neke operacije prvotno odgodile, dok se njegov organizam nije barem malo stabilizirao kako bi mogao izdržati složene zahvate.

Tijekom tih operacija dobio je oko 1000 pločica(!) kako bi se povezali svi lomovi kostiju u tijelu. Velik dio svog oporavka proveo je na Jedinici intenzivnog liječenja (JIL) KBC-a Split, gdje borave najteži bolesnici. No, ni u jednom trenutku nije posustajao, borio se sa smrću i naposljetku je pobijedio. Njegovi roditelji, otac Matko i majka Zlata, doslovno su svaki dan bili uz sinovljevu postelju bodreći ga da nađe izlaz iz teške kalvarije.

A zapravo, u pitanju su tri čuda. Prvo je čudo što je Ivan uopće preživio strašan pad zrakoplova na plaži u Resniku. Drugo se čudo dogodilo kada je Raos s JIL-a premješten na “obični” bolnički odjel, dakle kada je preživio sve te operacije i silne ozljede. Treći put se čudo dogodilo kada je u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju “Kalos” u Veloj Luci, u koju je iz KBC-a Split doveden 20. kolovoza, stao na svoje noge.

– Njegov oporavak ide prema očekivanom redoslijedu, ali to nije još uvijek onako kako bismo mi htjeli i očekivali. Ivan uz pomoć štaka i medicinskog osoblja hoda unutar svoje bolesničke sobe, i to je vrlo dobar znak. Zbog ozljeda lokomotornog sustava, u “Kalosu” će boraviti još najmanje mjesec dana, tijekom kojih očekujemo napredak, a odlaskom na kućnu njegu trebat će nastaviti s vježbanjem, uz fizikalnu terapiju – kazuje nam to Trogiranka, dr. med. Damira Bojić, specijalistica fizijatar, inače ravnateljica “Kalosa”.

Otac i majka uz krevet

Gotovo 24 sata dnevno uz bolnički krevet svog Ivana, kako u Splitu, tako i u Veloj Luci, bdiju majka Zlata i otac Matko.
– Ni jednog trenutka ga nismo pustili samog. Nadamo se da mu naša prisutnost pomaže. Ovim bismo putem htjeli zahvaliti prof. dr. Vladimiru Boschiju iz KBC-a Split, koji je operirao koštane ozljede našeg sina, i prof. dr. Njegoslavu Bušiću, maksilofacijalnom kirurgu iz KBC-a Split, koji je u dva navrata operirao teške ozljede lica. Također hvala svim ostalim medicinskim djelatnicima KBC-a Split, posebno onima na JIL-u, koji su umnogome pomogli da Ivan preživi. Nadamo se da će oporavak ovdje u “Kalosu” i dalje biti kvalitetan i da će Ivan napredovati iz dana u dan – kaže nam Matko Raos, Ivanov otac.

Posebno mu je, kaže, drago što je vidljiv i značajan napredak kod ozljede Ivanovih očiju, koje su teško stradale u padu zrakoplova.

Inače, u dosadašnjem oporavku Ivana Raosa najviše je pomogla njegova narav.
– Riječ je o čovjeku vedrog duha, koji je veliki zafrkant i koji se očito nikada ne predaje. Što se tiče terapije, vrlo je susretljiv, ništa mu nije teško učiniti, ni jednu vježbu, i želi napredovati iz dana u dan – zaključuje dr. Bojić.

Izvor : SD

Logged
topalovicdj
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 395


« Reply #4 on: September 30, 2015, 07:53:19 pm »

u ovoj rubrici ,,vazd.nesrece,, jedna lepa vest.Nek mu je sa srecom...prohodao a na prolece i da propliva
pozdrav Djordje
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #5 on: September 30, 2015, 08:45:59 pm »

Jeli mu otac bio zapovjednik eskadrile helikoptera u HRZ?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #6 on: September 30, 2015, 09:04:39 pm »

Jeli mu otac bio zapovjednik eskadrile helikoptera u HRZ?

Otac mu je umirovljeni brigadir HV Matko Raos. U poslijednje vrijeme poznat i po obnovi 85 godina starog Polikarpova Po-2.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #7 on: September 30, 2015, 09:09:15 pm »

ко год да му је отац, желим му брз опоравак и да опет седне у авион. макар у тај поликарац.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #8 on: January 04, 2016, 08:23:47 am »

Ivan Raos: Ostao sam slijep, ali želim opet poletjeti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Život piše romane, tako barem kažu. A onaj roman koji je u proteklih šest mjeseci, ne svojom krivnjom ispisao pilot Ivan Raos iz Splita, spada u drame. Ivan je 40-godišnjak koji je preživio zrakoplovnu nesreću koja se 25. lipnja prošle godine zbila na plaži u Resniku, kad su u školskom zrakoplovu Lake LA-4-200 Buccaneer, European Coastal Airlinesa poginula dvojica njegovih kolega.

Zbog te zrakoplovne nesreće Ivan od tada zna samo za muku, liječenje, preživljavanje, ali i nadu da će jednog dana biti bolje i da će ponovno moći voditi normalan život. I letjeti, jer to najviše želi. Najteža posljedica te stravične nesreće u kojoj je dvoje mladih ljudi izgubilo život, jest Ivanova slijepoća, koja je izazvana udarcem u glavu.

Gledam srcem

- Ostao sam slijep. Život mi se promijenio u sekundi. Liječnici su optimistični i rekli su da ću možda opet progledati, no nitko od njih mi decidirano nije rekao kako će mi se vid vratiti. Kažu mi da moram biti optimističan i imati vjeru u Boga. Kako kažu liječnici, uslijed udarca, u glavi mi se stvorila oteklina koja je stisnula očne živce i zbog toga ne mogu vidjeti. Ali vidim srcem - kazuje Ivan Raos, u ekskluzivnoj životnoj ispovijesti za "Slobodnu Dalmaciju".

Nakon prijema u KBC Split Ivan je bio podvrgnut "moru" operativnih zahvata kako bi mu se spasio život. O težini njegovih ozljeda najbolje govori podatak da mu je prvi operativni zahvat bio odgođen, dok se stanje barem malo ne normalizira. Ležao je Ivan na Jedinici intenzivnog liječenja (JIL), na Odjelu traume, operirane su mu kosti lice, u dva navrata, na maksilofacijalnoj kirurgiji, operirana mu je kralježnica, skočni zglob, bio je u komi... i tko zna što je sve još prošao. Nakon boravka u KBC-u Split prebačen je u "Kalos" u Veloj Luci, gdje je bio na oporavku, a sada je kući i odlazi na fizikalnu terapiju.

- Počinjem malo hodati sa svojim psom Lordom, mađarskom vižlom. Ne mogu puno, umorim se, ali je pobjeda svaki dan napraviti barem jedan korak više. S vilicom, koja je bila cijela smrskana, a koja je u međuvremenu zarasla, ne mogu raditi velike pokrete, ali vježbam svaki dan. Što se tiče stanja moje psihe, to je ono najgore.

Malo sam dobro, pa malo "potonem" u nekim svojim razmišljanjima, ne znam kako će se to riješiti. Najgore mi je ostati sam. U svemu tome mi pomažu moja obitelj, moji prijatelji, kojih, hvala Bogu, imam puno i u ovakvim trenucima čovjek vidi tko mu je prijatelj, a tko nije. Međutim, moj najveći anđeo je ženska osoba od koje sam se, sada mogu reći nažalost, razišao prije šest godina. Ona se pokazala najvećim čovjekom, ona je moj anđeo čuvar i ona mi daje najviše vjere da će sutra biti dobro - veli Ivan Raos.

No, kako u životu, osim onih koji te razvedre i pozitivno iznenade ima i onih koji te razočaraju, tako je i Ivan razočaran u neke ljude.

- Tu prvenstveno mislim da čelne ljude European Coastal Airlinesa. Oni me u ovih šest mjeseci nikada nisu posjetili, nisu me pitali treba li mi kakva pomoć, bilo materijalna bilo moralna. Isto kao da nikada nisam radio kod njih, kao da nisam bio dio tog tima. A ja sam dušom i srcem bio za tu tvrtku i nisam zaslužio njihovu nezahvalnost.

Istini za volju, iz tvrtke su me došli posjetiti moji prijatelji piloti i ljudi s kojima sam se družio u firmi, no od vodećih ljudi samo zid šutnje i nebrige. Nisu se pokazali kao firma koja će u ovako teškim trenucima biti uz mene. Ipak sam im zahvalan zbog nečega. Kada mi je bio rođendan, 5. listopada, moji su mi prijatelji piloti iz tvrtke omogućili, po mojoj želji, da s njima letim od Vele Luke do Lastova. Išli su redovitom linijom iz Splita, preko Vele Luke, tamo mene ukrcali do Lastova i vratili me istim putem u Velu Luku - pripovijeda Ivan, koji je za tvrtku European Coastal Airlines počeo raditi 1. svibnja prošle godine, da bi mu se nesreća dogodila 56 dana nakon toga.

Povratak iz pakla

Ivan se ne prisjeća same nesreće i prvo što pamti je razgovor s medicinskom sestrom na JIL-u.

- Mislim da sam se 20-ak dana nakon nesreće počeo buditi na JIL-u i prisjećam se lica medicinske sestre koja je bila pokraj mene. Tada sam je pitao što se dogodilo i gdje se ja to nalazim. Ona mi je prva rekla što se zbilo.

Samo znam da nas je u zrakoplovu bilo troje i da Sivi i Vupa, moji prijatelji i kolege više nisu sa mnom. Zašto je Bog ostavio mene na životu ja to ne znam, ali eto ostala mi je zadaća nositi zastavu života, čiji ću stijeg držati visoko i za Sivoga i za Vupu. Mislim da sam ostao na životu jer su se svi oni koje znam molili za moje preživljavanje i hvala im na tome. Dane provodim šetajući pomalo sa mojim psom, ponekad odem na ribe, naravno uvijek je netko sa mnom, a putem Društva slijepih stupio sam u kontakt sa studentima splitskog FESB-a koji me uče raditi na posebnom laptopu za slijepe osobe. Nije lako, ali ide nekako, učim se - govori Ivan veselim glasom, koji nikako ne bio odao činjenicu mu je igra sudbine od života u posljednjih šest mjeseci napravila pakao.

Najviše su se posljedice nesreće vidjele na njegovoj tjelesnoj težini.

- U trenutku nesreće sam imao 95 kilograma, a dolaskom iz KBC-a Split u "Kalos" težio sam 52 kilograma. Sada imam oko 70 kila, vraćam se prema staroj težini - kaže Ivan.

Upitali smo ga je li "proklinje" dan kada je ušao u taj zrakoplov koji mu je dva prijatelja odveo u smrt, a na njega ostavio teške posljedice.

- Da mogu sada ponoviti svoj život, opet bih učinio sve isto. Otkada znam za sebe, letim u zrakoplovima, oni su moj život. Otac Matko me kao malu bebu nosio sa sobom u zrakoplov i letio sam s njim. Aktivno se bavim letenjem od 15. godine. Studirao sam i diplomirao na aeronautici, pri Fakultetu prometnih znanosti i iskreno se nadam da ću opet moći letjeti - zaključuje Ivan Raos svoju priču.

Evo kome sve zahvaljujem


Posebno je Ivan htio zahvaliti svim onim dobrim ljudima koji su mu bili u pomoći sve ovo vrijeme.
- Veliko i od srca hvala svim djelatnicima KBC-a Split koji su vodili brigu o mom zdravstvenom stanju. Hvala ljudima s JIL-a, Kirurškog šoka, Odjela traume, maksilofacijalne kirurgije. Hvala djelatnicima Hitne pomoći koji su me vozili iz Resnika do KBC-a Split. Hvala djelatnicima policije koji su tijekom mog "putovanja" od Resnika do bolnice bili pratnja Hitnoj pomoći i "čistili" joj put da što bržu dođemo u Split.

Hvala Vatrogasnoj postrojbi zračne luke Split i DVD-a iz Kaštela koji su rastavljali zrakoplov i vadili me iz njega. Veliko hvala svim kupačima na Resniku koji su se taj dan tamo zatekli, a koji su držali zrakoplov na površini kako ne bi potonuo i odveo me u smrt. Hvala djelatnicima Ina avioservisa i Zračne luke Split, mojim kolegama koji su za mene prikupljali financijsku pomoć. Hvala i HRZ-u i djelatnicima Zrakoplovne baze Divulje koji su mi sve ovo vrijeme moralna pomoć. Hvala članovima Aerokluba "Split", "Sinj" i "Graviton" koji su odmah nakon nesreće organizirali prikupljanje krvi za moje liječenje, istaknuo je Raos.

Bez prihoda

Raos se nalazi na bolovanju i osim sredstava koja dobije preko Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, drugih izvora prihoda nema.

Božićnica

Veliko hvala i upravi Zračne luke Split, kod koje sam bio zaposlen do 1. svibnja prošle godine i koji su mi, iako to nisu morali, dali božićnicu.

Izvor : SD





* 1.jpg (37.61 KB, 680x400 - viewed 113 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #9 on: January 10, 2016, 02:34:17 pm »

судећи по овоме, има наде... и дај боже да човек опет прогледа. све друго ће већ некако, али очи...
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #10 on: January 10, 2016, 02:50:51 pm »

Ivan nije potpuno oslijepio, ono šta ja znam je da vidi samo sjene tj. mogućnost povratka vida postoji.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #11 on: January 10, 2016, 03:09:04 pm »

то је још боље! надам се да ће се опоравити и желим му да се то што пре деси!
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.