PALUBA
March 29, 2024, 04:02:10 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Johann Salis Seewis  (Read 53897 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« on: July 05, 2015, 12:50:39 pm »

Raspravljajući o jednoj staroj razglednici dotaknuli smo se i jedne iznimne povijesne ličnosti iz razdoblja  prvog svjetskog rata. Riječ je o grofu Johannu Salis Seewisu čije je djelovanje značajno utjecalo na obje zaraćene strane u tom krvavom sukobu. Kao što rekoh, po meni je on puno značajniji trag ostavio kao vojnik nego kao političar. U svakom slučaju vrijedi pročitati grofovu biografiju da bismo shvatili o kakvom se izuzetnom čovjeku zapravo radi.

http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/salisseewis.html

https://hr.wikipedia.org/wiki/Ivan_Salis_Seewis

U jednom dijelu spominje se i sablja koja je darovana grofu od strane Hrvatskih dočasnika.  S obzirom da se radi o sablji iz moje kolekcije, evo i nekoliko njezinih detaljnijih fotografija. Nadam se da će vam se svidjeti  !!!


* IMG_051-0.JPG (35.82 KB, 640x480 - viewed 172 times.)

* IMG_051-1.JPG (48.75 KB, 640x480 - viewed 164 times.)

* IMG_051-2.JPG (41.01 KB, 360x480 - viewed 164 times.)

* IMG_051-3.JPG (53.87 KB, 640x480 - viewed 169 times.)

* IMG_051-4.JPG (35.25 KB, 360x480 - viewed 180 times.)

* IMG_051-5.JPG (82.29 KB, 640x480 - viewed 168 times.)

* IMG_051-6.JPG (90.05 KB, 640x480 - viewed 158 times.)

* IMG_051-7.JPG (29.62 KB, 360x480 - viewed 168 times.)

* IMG_051-8.JPG (69.85 KB, 640x480 - viewed 183 times.)

* IMG_051-9.JPG (87.21 KB, 640x480 - viewed 189 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1 on: July 05, 2015, 01:17:15 pm »



Lepo gravirana sablja. Vrlo mi se dopada.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #2 on: July 06, 2015, 03:17:05 pm »

Evo i te već pomenute razglednice na kojoj je bivši vlasnik moje sablje  Grin . Da ne bi bilo zabune, i razglednica je u mome vlasništvu.


* Ivan Salis Seewis.jpg (117.48 KB, 948x640 - viewed 212 times.)
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #3 on: July 07, 2015, 06:31:28 pm »

Evo da nekako zaokružim čitavu priču pokazat ću vam i poseban portepee koji dolazi uz ovu sablju. Naravno radi se o luksuznom Ketterlportepeeu specijalno izrađivanom za bogatiju klijentelu koja si je to mogla priuštiti.

PS: Ne ustručavajte se komentirati, jer vjerujem da kolega KUMBOR nije jedini uz mene koga ovo interesira.


* Ketterlportepee 001.jpg (74.86 KB, 576x768 - viewed 175 times.)

* Ketterlportepee 002.jpg (70.66 KB, 576x768 - viewed 165 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #4 on: July 08, 2015, 01:00:38 pm »

Wiener Bilder, Ilustriertes Familieblatt
Wien, Sonntag, 16. Jänner 1916.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Салис - Севис.jpg (276.35 KB, 503x1360 - viewed 211 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #5 on: July 08, 2015, 03:15:35 pm »

General je  zagrebački izdanak švicarskih korijena. Koliko je on bio poznat u vojnim krugovima, toliko je njegov brat biskup bio poznat u visokim crkvenim krugovima. Bili su među zadnjim osobama plave krvi koje su obnašale visoke dužnosti  dok ih nisu zamijenili plebejci. Više o njima pisao je Josip Horvat, poznati novinar i kroničar svega i svačega u Hrvatskoj. Velik dio generalovih odličja završio je u užem zagrebačkom kolekcionarskom krugu. Opisano je to u nekoliko priručnika o odličjima i medaljama. Krležin suradnik iz Leksikografskog zavoda, strastveni sakupljač domogao se većine odličja pokojnog generala.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #6 on: July 08, 2015, 04:42:39 pm »

OD LIČ NO!!!

Iskreno zahvaljujem obojici na vašem interesu i odličnoj nadopuni ove teme.Ipak, jedna mala ispravka – radi se o Karlovčanima.  Što se tiče grofovog brata Franje, on je uz blaženog nadbiskupa Alojzija Stepinca svakako jedna od najznačajnijih ličnosti zagrebačke crkve. Evo i jednog članka o njemu –

"BISKUP FRANJO (ILI FERRY) SALIS U ZAGREBU, KOJI JE NAKON DRUGOGA SVJETSKOGA RATA U VRIJEME INTERNACIJE NADBISKUPA STEPINCA PREUZEO VODJENJE BISKUPIJE KAO KOADJUTOR, GOVORIO NAM JE O 'DRAGOM SVETOM OCU' - KOJI GA IPAK NIKAD NIJE IMENOVAO NADBISKUPOM". FRANJO SALIS-SEEWIS SE RODIO U KARLOVCU 15. SIJEČNJA 1872. U OBITELJI AUSTROUGARSKOGA ČASNIKA KOJI JE POTJECAO IZ GRAUBÜNDENA. ZAVRŠIVŠI GIMNAZIJU U KARLOVCU, DOKTORAT FILOZOFIJE POSTIŽE NA GREGORIANI U RIMU, A DOKTORAT TEOLOGIJE U INNSBRUCKU. PAPA PIO XI. IMENUJE GA 23. TRAVNJA 1926. NASLOVNIM BISKUPOM CORICE I POMOĆNIM BISKUPOM ZAGREBAČKIM. ISTE GODINE DR. ANTUN BAUER ZAREDIO GA JE 4. SRPNJA ZA BISKUPA. KAD JE U RUJNU 1946. GODINE NADBISKUP STEPINAC LIŠEN SLOBODE, BISKUP SALIS-SEEWIS PREUZIMA PRIVREMENU UPRAVU NADBISKUPIJE KAO GENERALNI VIKAR SEDE IMPEDITA. UMRO JE U ZAGREBU 27. LISTOPADA 1967. GODINE.“

Za razliku od ordena i fotografija sudbina ove sablje bila je nepoznata sve do 2005 godine. Dovoljno je reći da je nakon pada NDH, preko Austrije završila u Njemačkoj. Tu se nakon čitavog niza godina pojavljuje na jednoj maloj aukciji gdje je kupuje nekakav preprodavač i odmah na izlazu  uz sitnu zaradu prodaje jednom Hrvatu koji je odnosi u Australiju u nadi da će nešto zaraditi. To mu naravno ne polazi za rukom, pa sablju donosi sa sobom na godišnji odmor u Hrvatsku, za što uredno plaća i carinu  Grin. Tu se raspituje o njezinoj stvarnoj vrijednosti i tako stupa u kontakt sa mnom te sablja konačno završava u mojoj zbirci. Pri tome moram napomeniti da sam sablju otkupio po normalnoj cijeni za takve modele, te da u to doba nisam znao o kakvom se dragulju uistinu radi ( a očito ni prodavač ). Interesantno je da sve te silne godine nitko nije istražio  njezinu povijest, ali i to se vrlo lako da objasniti. Naime, sablja je izgledala uistinu katastrofalno i na njoj se nije dalo razaznati gotovo ništa. Na svu sreću radilo se samo o zapečenoj totmasti koju sam uz malo truda lako uklonio, pa je ljepotica zasjala u svom punom sjaju i polako počela otkrivati sve svoje tajne. Po natpisu sam vrlo jednostavno provjerio tko je u to doba bio zapovjednik „Otočanera“ i onda su sve stvari sjele na svoje mjesto .Ja mogu samo zahvaljivati Bogu na ljudskoj lijenosti laugh.
« Last Edit: October 17, 2015, 09:46:17 am by MOTORISTA » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #7 on: July 08, 2015, 07:11:24 pm »

Lep i značajan primerak u kolekciji. A i lepo je ukrašena.

Rekao bih da je onaj ko je 1945 izneo sablju iz Hrvatske znao njeno poreklo. Zašto bi je uostalom i nosio. Verovatno neki rođak koji je bio i dužnosnik NDH pa je krenuo u emigraciju. Tamo je sticajem prilika (on ili opet njegovi naslednici) prodao sablju koja je eto, dospela kod tebe.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #8 on: July 08, 2015, 07:22:26 pm »

Taj dio na žalost nisam uspio doznati. I moja je pretpostavka da se radilo o nekome iz obitelji. To ne znači nužno da je taj netko bio i dužnosnik u NDH, jer je i ogroman broj nedužnih civila tada izbjegao prema Austriji. U svakom slučaju hvala i tom neznancu koji je ponio sablju sa sobom.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #9 on: July 08, 2015, 08:14:02 pm »

General je umro prije rata i mislim da nije bio oženjen. Brat mu je bio stari mladić. Ne znam da je imao koga iz bliže obitelji.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #10 on: July 08, 2015, 08:55:30 pm »

Naravno kolega. To je dobro poznato. Iskreno rečeno ja sam mislio na nekoga od nasljednika iz šire obitelji.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 120



« Reply #11 on: July 18, 2015, 07:27:41 pm »

Proklamacija generalnog gouverneura

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Njegova je Preužvišenost, gospodin carsko i kraljevski vojni generalni gouverneur podmaršal grof Salis-Seevis izdao proglas na narod, u kojem objavljuje početak svoje uprave i ujedno poziva svakog njegovu upravu oblasti i organe s pouzdanjem podupirati. Kao svoju volju označuje on sigurnom i pravednom upravom zavesti red u ovoj zemlji, i konačno joj pomoći do mira.

Proglas je kratak, bez fraza, bez pustih obečanja. Grof Salis-Seevis je austro-ugarski vojnik, pa nije kao takav vičan mnogo govoriti, ali tim više raditi. Kad on obečava, da će narod izvesti iz ovog žalosnog stanja, u koje je zapao krivnjom zločinačkih vogja, pa da će mu pomoći do mira i ozbiljnog rada, to može svatko siguran biti, da će on svoje obečanje i održati.

Zadaća, koja je povjerena, njemu i časnicima, nije laka. Ali ovi vojnici nijesu barbari nego pioniri evropejske kulture, kojoj su svojim pobjedama otvorili i vrata Srbiji. Neka dakle ovaj narod prije svega uoči stanje stvari, kakovo zaista i jest, neka konačno shvati svoju zadaću, koju imade izvršiti, da se najme mirno i intezivno posveti poštenom radu za svoju zemlju i narod, pa kod toga s pouzdanjem podupim generalnog gouverneura i njegove oblasti koji imaju kao cilj samo dobrobit stanovništva ove teško pokušane zemlje.
Zajedničkim radom naroda i vlade sigurno će se moći izliječiti rana koju je zadala zločinačka politika Petra Karagjorgjevića ovoj zemlji, pa je privesti lijepoj budućnosti.

Beogradske Novine, 16. siječnja 1916.


* Proklamacija.jpg (346.08 KB, 866x1200 - viewed 190 times.)
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #12 on: July 18, 2015, 08:31:07 pm »

Odličan članak iz tadašnjih novina. Veliko hvala kolega na tome. Sudeći prema napisanome, malo je falilo pa da Srbija uđe u Evropsku Uniju još 1916. godine  Grin .
Logged
KUPAč
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 99


« Reply #13 on: July 19, 2015, 09:16:15 pm »


Za razliku od ordena i fotografija sudbina ove sablje bila je nepoznata sve do 2005 godine. ...... u to doba nisam znao o kakvom se dragulju uistinu radi ( a očito ni prodavač ). Interesantno je da sve te silne godine nitko nije istražio  njezinu povijest, ali i to se vrlo lako da objasniti. Naime, sablja je izgledala uistinu katastrofalno i na njoj se nije dalo razaznati gotovo ništa. Na svu sreću radilo se samo o zapečenoj totmasti koju sam uz malo truda lako uklonio, pa je ljepotica zasjala u svom punom sjaju i polako počela otkrivati sve svoje tajne. Po natpisu sam vrlo jednostavno provjerio tko je u to doba bio zapovjednik „Otočanera“ i onda su sve stvari sjele na svoje mjesto .Ja mogu samo zahvaljivati Bogu na ljudskoj lijenosti laugh.


Tek sad vidim ovu temu, ovo je vrhunska priča!!
Čestitam na komadu u kolekciji!
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 340



« Reply #14 on: July 20, 2015, 06:13:12 am »

Hvala kolega. Mislim da me sreća ovaj put uistinu poljubila.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.