PALUBA
April 24, 2024, 07:10:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Шминка на војнички начин  (Read 4782 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: November 06, 2008, 03:18:36 pm »

06/11/2008
Нова војна регулатива дозвољава синдикално организовање, али не и право на штрајк. – Јутарње вежбање тек после доручка, поздрав руком и без шлема на глави
 Жене професионална војна лица и студенткиње Војне академије дужне су да имају „уредну фризуру, која их не омета у обављању функционалних дужности и омогућава несметано ношење капе, односно шлема”. Коса мора да им буде намештена – да се не виде шишке. Забрањено им је да видљиво носе накит и друге украсе, осим прстена, неупадљиве шнале и минђуша које „не смеју да буду дуже од два центиметра од ресице уха”. Нокти морају бити уредно подрезани, шминка је дозвољена, али дискретна. Жене војници се смештају у издвојене спаваонице и, за разлику од спаваоница мушких колега, дежурни и контролни органи обилазак ових просторија морају да најаве најмање 15 минута пре доласка.

Ово су само неке од многих измена у свакодневном животу припадника војске, а које дефинише недавно усвојено Правило службе Војске Србије које је потписао председник Србије Борис Тадић. Овај правилник, који има девет глава и 12 прилога, који мора познавати сваки припадник војске, регулише односе у Војсци Србије, права и дужности сваког припадника, лични изглед, уредност и ношење униформе, поступак јављања старешина на дужност, као и путовања у иностранство, поздрављање заставом… Правило службе регулише и употребу оружја, као и понашање припадника ВС у рату у различитим ситуацијама, од борбених дејстава до могућег заробљавања.

– Одлуком министра одбране задатак стварања новог правила службе поверен је Управи за оперативне послове Генералштаба. У реализацији овог пројекта учествовале су све организационе јединице Министарства одбране и Генералштаба, представници команди оперативних састава и Гарде, као и правне управе Секретаријата Министарства одбране и Кабинета председника Србије – каже генерал-мајор Драган Колунџија, начелник Управе за оперативне послове Генералштаба Војске Србије.

Дан војника на одслужењу војног рока, који устају у шест сати, више не почиње фискултуром, вежбање је померено за први час обуке која почиње после јутарње смотре. Новитет је и да државна застава, у војним објектима у којима нема постројавања јединица, не мора да се церемонијално подиже сваког јутра и спушта сваке вечери, под условом да је јарбол на видном месту и осветљен.

– Нови прописи предвиђају да војна лица могу поздрављати руком и без беретке, шапке или шлема на глави. Док млађи старијег старешину треба да ословљава са – господине, додајући чин или дужност, старији млађег ословљава само чином, са именом и презименом или према дужности коју обавља. Војнику се старешине обраћају са „војниче”, без персирања – објашњава генерал Колунџија.

Текст заклетве, која је, како се наводи, „трајно на снази”, преузет је из Закона о војсци и гласи: „Ја (име и презиме), заклињем се својом чашћу, да ћу чувати и бранити независност, сувереност и територијалну целовитост Републике Србије”. Нема више оног, свима који су служили војску минулих деценија, познатог „… не жалећи да у тој борби дам и свој живот”. То, наравно, не значи да храброст и част не треба да буду одлике војника у рату. Штавише, у Правилу службе се прецизира да војници у борби треба да „буду спремни на највеће жртве у одбрани заставе под којом се боре”. Лојалност држави се очекује од свих грађана, па и војника у рату који су „дужни да спречавају пребег противнику свим средствима, укључујући и употребу силе у складу са Правилима употребе Војске Србије”.

– Припадници Војске Србије приликом извођења борбених дејстава обавезни су да се придржавају правила и прописа Међународног ратног права која регулишу употребу силе. Према рањеним и заробљеним противницима поступа се у складу са Женевским конвенцијама и правилима Међународног ратног права – цитира Правило службе ВС генерал Колунџија.

Ова нова регулатива дозвољава и синдикално организовање у војсци, али – без права на штрајк. Војна лица морају „увек бити уредна, обријана и подшишана тако да зулуфи досежу највише до половине уха, а да коса не пада на уши и крагну одеће”. Дозвољено је ношење бркова који могу да буду шири, највише до један центиметар од сваке стране од ширине горње усне, да не прелазе испод линије спајања горње и доње усне и да не прелазе преко горње усне целом њеном ширином.

Ноћни одмор почиње у исто време за све јединице у касарни, најкасније у 22 сата и траје „до устајања”, односно шест сати ујутру. Они који желе да гледају ТВ програм то могу да чине и после повечерја, али по одобрењу дежурног касарне и то под условом да не ометају оне који спавају. После повечерја, а најкасније за 15 минута, дежурни чете (батерије) обилази све просторије и извештава дежурног батаљона (дивизиона) о стању у јединици.

Милан Галовић

Извор:Политика
Logged
Bane
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 933


« Reply #1 on: November 06, 2008, 04:05:20 pm »

Јутарње вежбање тек после доручка

Al će biti bacanje pegli tokom vežbanja Grin
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 006


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: November 06, 2008, 04:39:20 pm »

Uvek smo vodili raspravu da li je po PS-u dozvoljeno nositi naočare za sunce. Nigde ne piše (bar u starom PS-u) da je zabranjeno nositi naočare za sunce, ali ne piše ni da je dozvoljeno, pa je to nekima davalo za pravo da zabranjuju nošenje naočare za sunce. Ja lično sam nosio naočare za sunce zato što mi sunčevi zraci smetali ali ne zbog imidža nego zbog praktičnosti, naravo ne uvek.

Baš se pitam da li je to sada regulisano? Wink
« Last Edit: November 06, 2008, 04:42:17 pm by Broker » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: November 06, 2008, 04:54:56 pm »

Kad ima sunca, na terenu, obavezno! Taman bi neko trebao da mi kaze da ne smem pa da ga zadavim! Wink
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 006


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: November 06, 2008, 04:59:21 pm »

Dobro to, ali ajde predaj raport k-dantu kasarne sa naočarima za sunce, šta kažeš na to. I ako ne piše o tome u PS-u, znači nema nigde da je zabranjeno, ipak bi išao u "Klub 20" na jedno tri meseca. Smiley

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #5 on: November 06, 2008, 05:00:54 pm »

Uff, to vec nema sanse! Pa to ni ja nikom nebi dozvolio! Ali ovako, sto da se zabranjuje!

Quote
Al će biti bacanje pegli tokom vežbanja
Ako ovo bude, ima dusu da ispovracam!
« Last Edit: November 06, 2008, 05:02:56 pm by Nenad » Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #6 on: November 06, 2008, 06:42:09 pm »

Quote
Uvek smo vodili raspravu da li je po PS-u dozvoljeno nositi naočare za sunce. Nigde ne piše (bar u starom PS-u) da je zabranjeno nositi naočare za sunce, ali ne piše ni da je dozvoljeno, pa je to nekima davalo za pravo da zabranjuju nošenje naočare za sunce. Ja lično sam nosio naočare za sunce zato što mi sunčevi zraci smetali ali ne zbog imidža nego zbog praktičnosti, naravo ne uvek.

Baš se pitam da li je to sada regulisano? Wink
То би заиста требало регулисати, прво да се неби дешавало "креативно" тумачење прописа, а друго да би се омогућили ношење наочара за сунце као средства заштите на раду.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #7 on: November 06, 2008, 07:14:19 pm »

Amerikanci su po tom pitanju prakticni i popustljivi. Pripadnici zenskog pola ne smeju imati kosu preko kragne kada su u uniformi, ne moraju se sisiati ali moraju da vezu kosu tako da ne prelazi kragnu. Nakit je dozvoljen, ali 3 prstena najvise. Sto se tice ogrlica ne smeju da vise preko uniforme. Tetovaze su dozvoljene i na vidljivim delovima tela, ali ne smeju zahvatati vise od 1/4 povrsine (NPR 1/4 PODLAKTICE). Naocari za sunce su dozvoljene ali ne kada si u formaciji (mislim na paradu itd.), kada komandujes formacijom ili kada raportiras. Takodje moram priznati da mi se svidja sto ukoliko nisi pod ratnom opremom opasac nije sastavni deo uniforme i ne upasuje se maskirna kosulja u pantalone. Veoma dobra stvar je sto u detalje odredjuju nacin nosenja beretke tako da svima dobro stoji (kod nas iskreno vise od 50% vojske ne ume namestiti beretku i izgledaju ko kuvari ili klovnovi)     
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #8 on: November 06, 2008, 07:20:19 pm »

Beretka je i kod nas propisana kako se nosi,a li mnogi to ne čine tako da izgledaju ako da su stavili ili tiganj ili čarapu na glavu...
Mislim da je kod uniforme M03 takodje rešeno da se ne nosi opasač (jer je opasač u borbenom prsluku) ali "naš narod" dok "prezubi"... to je čudo jedno.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #9 on: November 06, 2008, 08:24:33 pm »

Quote
Mislim da je kod uniforme M03 takodje rešeno da se ne nosi opasač (jer je opasač u borbenom prsluku) ali "naš narod" dok "prezubi"... to je čudo jedno.

Мислим да код М-03 испод блузе може да се носи мајица, или ролка, али да то такође тешко иде у пракси јер су поједине старије старешине навикле на М-89 и М-93 где кошуља МОРА да се носи испод блузе и тачка!  Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #10 on: November 06, 2008, 08:36:15 pm »

U pravu si mačak, to su generacije koje su jedva čekale da dodje neka druga vrsta kape kako ne bi morali više da nose leteći tanjir na glavi... Smiley
Logged
Boba-No1
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 91



« Reply #11 on: November 21, 2008, 05:48:49 pm »

Јутарње вежбање тек после доручка

Al će biti bacanje pegli tokom vežbanja Grin

Ja dok sam služio u Beloj Crkvi uvek je bilo jutarnje vežbanje posle doručka, što mi je bilo ne shvatljivo, dok sam bio gušter nekako sam i radio, ali kasnije u kad sam ostao u stalnom sastavu, maksimalno sam ga (veoma uspešno) izbegavo!

Naočare u kamionu nisam skidao sa glave! Cool
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.