PALUBA
March 28, 2024, 12:09:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Потпоручник Војске Србије награђен јер је одбио мито и пријавио случај надређенима  (Read 5218 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« on: July 28, 2015, 10:36:13 am »

Потпоручник Војске Србије награђен јер је одбио мито и пријавио случај надређенима


Непристојна понуда коју је, средином марта, од возача превозника који сомборској касарни испоручује уље за ложење, добио потпоручник интендантске службе из састава Првог центра за обуку Команде за обуку и члан комисије за пријем Тихомир Кричка, започела је речима: „Биће добро за обојицу”!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Услов за „добро” било је „мување” приликом мерења цистерне после којег би у њој остао део лож-уља који би био продат „на црно”, уз стицање противправне користи, а део тог новца дат младом официру, уз отворена врата за „будућу сарадњу”.

О том покушају Кричка је одмах известио председника Комисије за пријем мазута, капетана мр Дубравка Марића, а овај своју претпостављену команду. Истрага о случају је у току, али је млади потпоручник Војске Србије за свој поступак већ награђен од стране команданта Команде за обуку са пет дана наградног одсуства.

– Тог дана примио сам другу цистерну која је стигла током преподнева и поступио сам по прописаној процедури, тиме што сам најпре тражио да извршимо контролно мерење на колској ваги, каже потпоручник. Приликом одласка на контролно мерење возач цистерне питао га је да ли уређај који мери мазут очитава вредност терета електронски или лице које мери уписује вредност на папиру.

– Након мог одговора да се уписује ручно, возач цистерне ми је понудио да извршимо малверзацију приликом мерења, како бисмо обојица стекли материјалну корист. Било ми је непријатно што то чујем, јер се никад нисам нашао у таквој нити сличној ситуацији. Некако невешто, у ствари збуњен, избегавао сам одговор, како бих купио време, али сам после поновљеног питања јасно рекао да нисам заинтересован за његову понуду, каже млади потпоручник.

Потпоручник претпоставља да је возач „при кабини” имао скривену комору чији би део, приликом истакања, ручно затворио, док би његов задатак био да приликом евидентирања прикаже тону или две мањка, које би практично остале у скривеној прегради, а уређаји би показивали да је истоварено све. Та „игра”, коју му је предложио возач, донела би им по 200 до 250 евра. На питање да ли је макар на тренутак било двоумљења, Кричка одговара одрично и истиче да је за њега највећа част да личним примером допринесе угледу своје јединице и Војске Србије.

– Није ми пало на памет да отимам туђу имовину, оно што је зарадио неко други, каже овај старешина, додавши да је сигуран да би сваки официр у таквој ситуацији одреаговао на исти начин.

Владимир Вјештић

Izvor: Sajt MO RS


* smanjena.jpg (169.64 KB, 768x1024 - viewed 74 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1 on: July 28, 2015, 11:03:01 am »

Bravo za mladog poštenog čoveka i oficira miran san to je najvažnije u životu. Valjda neće nastavak biti ko u filmu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2 on: July 28, 2015, 01:24:42 pm »

Mislim da se nedovoljna pažnja posvećuje onima koji rukovode gorivima (manipulantima goriva), naročito kada su u pitanju dizel i benzin. Kada bi se to malo preispitalo, svašta bi tu ispalo, pa čak i retroaktivno, i ako je to dosta teško dokazivo.

A mladi p.poručnik bi odmah mogao na preobuku pa u Vojnu Policiju.

Nažalost, danas hvalimo slučajeve koji treba da su normala. Sistem vrednosti se mnogo promenio. Nekada bilo, a danas se o tome samo pripoveda. Mada "muvanja" manje ili više je bilo uvek. I kad smo živeli dobro, a i kasnije...
Sve u svemu, svaka čast mladom p.poručniku.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3 on: July 28, 2015, 10:05:34 pm »

Svaka mu čast.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #4 on: July 29, 2015, 07:19:38 am »

Sve čestitke mladom oficiru!
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #5 on: July 29, 2015, 08:17:56 am »

Svaka njemu čast, tako treba, samo da se ne desi da je zbog toga stao nekome od gore na žulj ...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: July 29, 2015, 08:40:42 am »

I ja bih se pridružio kolegama da čovjek zaslužuje sve ČESTITKE!Međutim,koliko znam iz mog ne malog životnog iskustva,misli da se radi o naivnom čovjeku,koji će vjerovatno imati i neprijatna "iskustva".Koliko se ovo iskorištava kao propaganda da bi se prikrilo nešta drugo zaista neznam.U postu se ne  može jasno opisati namjera ali evo da "pokolebam" neka mišljenja.
Ne vjerujem da taj valjda kap.Marić tek  sad saznaje da i tako nešta postoji kod manipulacije gorivom.U mom životnom iskustvu(koje nije malo i u vojsci i građanstvu)to postoji odavno.Tačno je da je to iza WWII bilo u znatno manjoj mjeri.Već oko 90-tih a naročito kasnije to doživljava "eksploziju".Možda je to i podpomagano sa "zapada" da bi se uništila ta država ali nemože se zanemariti niti da je to od nas iznutra prihvaćeno sa oduševljenjem.Da skratim evo nekoliko meni poznatih primjera sa gorivom:od mućki sa kilometražom,do korištenja bonova za pravdanje potrošnje goriva,količinom goriva u cisterni u odnosu na temperaturu pa čak i dosipanja vode,pa čak evo i zadnje bombardovanje 99-te,i ako su rezervoari  ostali  čitavi,gorivo je nestalo,kao da su izbombardovani,ili primjer gdje se nekoliko objekata sa centralnim grijanjem u toplim periodima nije ni uključivalo a goriva na kraju sezone nije bilo.Mogao bih o ovome nadugačko i to ne samo gorivo nego i naoružanje itd.Sjetite sa na pr.Arkana koji je snabdevao i suprotnih više strana ali "patriotski".Navodno je išla priča recimo za Kosovo,da je on njima prodavao oružje ali da je on u isto vrijeme obavještavao naše bezbjednosne službe koje su odmah iza toga to "oduzimale" što sumnjam ali eto bio je to patriota i prijatelj Ka-pičića i sigurno bolji nego mnogi drugi.Mogao bih i recimo za Cazinsku krajinu itd.
Pošto sam već odužio zaključak bi bio:ne vjerujem da je to ovaj potporučnik "pronašao" i da će vjerovatno imati posledice zbog ovoga ako ne mora,zbog propagande,da ovo radi.

Poz.
« Last Edit: July 29, 2015, 08:47:20 am by Karlo » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: July 29, 2015, 09:13:37 am »

Овај који је нудио мито је прави аматер.
Код мерења возила пре и после, стари фазон је био да се поведе неки крупнији сувозач, који се мери пре истовара, али не и после.
Зато су у једној домаћој фирми повезали вагу на рачунар, који у исто време и снима камион.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #8 on: July 29, 2015, 01:42:04 pm »

I ja bih se pridružio kolegama da čovjek zaslužuje sve ČESTITKE!Međutim,koliko znam iz mog ne malog životnog iskustva,misli da se radi o naivnom čovjeku,koji će vjerovatno imati i neprijatna "iskustva".

Slažem se sa Karlom u potpunosti. I sam sam imao sličnu situaciju u Kraljevici 1982. ili 83, vozač cisterne iz INA Rijeka doneo je netačan papir sa vage, po kome bi me "zavrnuo" za 1700 litara D1 (netačna specifična težina goriva na listi). Odbio sam da primim gorivo dok nije doneo drugi, tačan papir, iako je plakao da ima četvoro dece... ipak, nisam ga prijavio.

Zbog takvog stava imao sam tokom karijere, pa čak imam i danas povremeno probleme, ali, naučio sam već da se sa time nosim i ne bih se menjao nipošto.

Nadam se da će naučiti i mladi potporučnik, a da će imati problema, imaće. Ali ne treba da se menja, nego drugi treba da se ugledaju u njeov primer.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #9 on: July 29, 2015, 06:49:35 pm »

Наравно да је поступак младог официра за сваку похвалу. Међутим врло је важно утврдити која је фирма у питању и како је та фирма ушла у ланац снабдевања. Један од потеза који треба да повуче надлежна команда јесте да одмах раскине уговор са таквом фирмом и наплати јој пенале ако су предвиђени. Ако тако нешто није предвиђено уговорима мој им је савет да тако нешто (пенале за покушај варања и отказ сарадње) убудуће обавезно уграђују. Осим тога, треба тражити да се испорука обавља возилом (камион-цистерна) који има аутоматски мерач протока а не да се то ради "ручно". Ове велике фирме имају таква возила. Иначе, на тржишту се углавном зна које су фирме склоније таквим "муљањима".
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #10 on: July 29, 2015, 06:51:27 pm »

I najčešće su isporuke u popodnevnim časovima?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #11 on: July 29, 2015, 07:21:32 pm »

Gospodin Oficir.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #12 on: July 29, 2015, 08:32:46 pm »

Ala ce ovaj da ima problemaaa...ihhh, ali svaka cast momku. Na dalje neka vidi sta ce i kako ce. Retki su ovakvi.
Ocigledno je da se ovo radilo i pre njega...treba videti i sa njegovim prethodnikom cime se bavio.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: July 29, 2015, 09:10:27 pm »

Poznam Policaca u Sloveniji, koji je kaznio uglednog političara. I posle toliko godina još uvjek na istom položaju, ali uz veliko poštovanje kolega.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #14 on: July 30, 2015, 05:51:03 am »

Da dodam još nešta.Neki su "dotaknuli" stvarni problem.Čovjek jeste moralan,ali bi to trebalo da je normalno,a to bi trebalo da omogući pravni-zakonski sistem.Znači tu ne rade inspekcijske službe,tužilaštvo,policija i najvažnije sudstvo.Može se biti i moralan i prijaviti pljačka ili što već,ako nemamo adekvatsku reakciju svih u sistemu a naročito sudstva,ovo što mi hvalimo čoveka je i kontraproduktivno.Čovjek će najvjerovatnije kad se "smiri"situacija biti premješten na mjesto gdje neće smetati a kasnije i vjerovatno i kažnjen da nauči da ne može da  vjeruje da se svijet zasniva na na njegovim idealističkim principima.Mislim da bi bilo i dobro da bude premješten na mjesto gdje neće smjetati,samo da ne bude i drastičnije.
Da ponovim,negdje sam na forumu pisao,u hrišćanskoj religiji se  i takve malverzacije odnosno namjerno dovođenje ljudi u siromaštvo,smatra zločinom, jer to stanovništvo nema niti za normalnu ishranu,liječenje djece,itd.i to treba stalno imati na umu.

Da dodam mom prijatelu.Sjećam se da je i kod nas bilo više tih medijskih promocija i političara i policije.Tu bi trebalo znati stvarno o prekršaju i o pilitičaru mnogo više.Čitao sam još negdje 60-ti nekog američkog,novinara-pisca,koji je pored ostalih značajki kapitalizma naveo i to:sjećam se da se radilo o vlasniku nekog rudnika gdje su ti rudari stradali.Poslije toga "javlja" se njegova žena u medijima,izabere jednu porodicu i to pomaže.To ide u medijima,a onih ostalih sto tko zna kako su prošli jer što nije u novinama to se nije ni dogodilo.I još na kraju u "publici" ispadne da je onaj koji je izazvao nesreću bide izuzetno human i "pozitivan".
Dakle,provjerite Vi interno,koliko je taj političar "ugledan" a policajac to uradio "spontano" ili je sve izrežirano zbog publiciteta.  laugh

Poz.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.