PALUBA
March 28, 2024, 08:26:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Strogo povjerljivo - vojna tajna  (Read 25465 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
branko
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51



« on: July 29, 2015, 09:40:14 pm »

 
PSSSSSS Wink
neki dan mi sinula ideja za ovu temu  i onda u konspirativnim i tajnim dogovorima i konsultacijom
sa Bozom12 i Dzumbom odlucih da napisem o "strogo povjerljivo - vojna tajna "
e sad Smiley nikakvu tajnu necu odati vec malo da napisemo o aspektima ,pravilima ,kako je cuvana u praksi ...
Na palubi postoji tema al vec je godinama neaktivna : https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,1307.0.html pa mi je Boza 13 rekao da otvorim novu !
 
Tajna je sve ono sto niko nije otkrio i cim jedan zna ...znaju dva  pa .....
ipak su neke tajne i pored mase upoznatih godinama ostale tajna
Na ovu temu pala mi je ideja nakon one legendarne izjave: tajna ARK Konjic znalo je samo 5 ljudi u drzavi !!!??? Pa se pitam :a. a ko je  to  projektovao , planirao ,kopao i gradio ? Njih petorica Huh? Smiley
Kako da bilo godinama nije izaslo u javnost ipak se uspijela sacuvati kao tajna !!!! Kao imasa  drugih objekata koji su nama sad poznati !
  Pravila igre regulisao je zakon !! Zakon o odbrani SSNO je donosio Pravilnik o određivanju podataka koji se stpeneuju kao državna i vojna tajna!
  kako je sve to u praksi funkcionisalo , kojim metodama i jako interesantno civilno stanovnistvo u blizini raznih objekata  cuvalo je isto tajnu !
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1 on: July 29, 2015, 09:51:07 pm »

Pa kaže negdje po forumu: nije tajna koliko kamiona imam već koliko ih može  upaliti.
I to ti se sve svodi na to, maskiranje, kamufliranje , zbunjivanje, pa ko kome.

poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2 on: July 29, 2015, 09:58:22 pm »

Праве тајне су такве да ти не можеш ни да претпоставиш да то што се крије иза ''строго пов'' уопште и постоји. Нпр. све до 1992. западна, а и светска јавност није знала да постоји авион под ознаком ИЛ-80. Светло дана је угледао на једном о првих великих аеромитинга након распада СССР-а. Служи као командно место из ваздуха у случају нуклеарног рата.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* ил-80.jpg (83.31 KB, 800x512 - viewed 185 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #3 on: July 30, 2015, 12:18:12 am »

Na konkretnom projektu ARK Konjic je još najlakše objasniti šta je zapravo tajna i kako tajna to i ostaje.

Projektanti ne mora da znaju šta projektuju, graditelji ne moraju da znaju šta grade, ali onaj koji dnevno brine o objektu mora da zna šta čuva. Kako je u Konjicu i fabrika municije, najlakše je izmuvati, da je sve vezano za ARK Konjic zapravo vezano za fabriku municije. Drugo, širi krug ljudi može da sarađuje na nečemu a da pojma nemaju o cjelini, jer svatko zna tek neki segment. Dakle radi se na "need to know" osnovi. Čim manji delovi su dostupni pojedincu, tim manje taj pojedinac može da zna.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #4 on: July 30, 2015, 03:11:03 am »

Vojna tajna,kao poim,se koristi veoma neselektivno,i za ono što je,ali i za ono što nije i nemože biti,kao takvo.Ovo drugo najviše se koristi kad sugovornik želi da istakne ''svoj'' doprinos-eto čuvao je objekat ali šta je čuvao-to je ''vojna tajna'' i slično.Jednom smo isplovjavali iz Zadra,kad iz auta sa oznakama ''D'' izađe nemac sa kamerom i poče da slika naš PT61.Slučaj je hteo da se nađem na kom.mostu kao kormilar,zajedno sa komandantom broda.Vidim da on ne reaguje,pa ga podsetim o tome,a on mirno ''nije TAJNA da brod postoji,ne možeš ga sahriti,tajna za švabu je dali ga osmatramo sa pucaljkom i šta nosimo''Eto,profesionalac nigde nije upotrebio termin ''vojna'' pravilo
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #5 on: July 30, 2015, 06:21:55 pm »

Проблематика "тајни", посебице она која се односи на војску (одбрану), је једна од најмистификованијих области. Томе доприносе сами креатори а посебно "примењивачи" (они задужени да је чувају) тајни. Међутим, веома много томе доприноси лаичка јавност, пре свега кроз перо разних стручних (специјализованих) и мање стручних новинара који, хвалећи себе, своје умеће и способности ("нико не зна што ја знам") често од нечега што и није тајна или је то само условно, праве праве бајке.

Наравно, "бајке" с намером праве и они који су задужени да их чувају. Један од начина заштите тајни јесте тзв. оперативно маскирање. Већ сам објашњавао тај појам. Укратко, ту се углавном обманама, односно  пласирањем полуистинитих или неистинитих информација (које обавезно звуче и изгледају као пуна истина), али и другим поступцима (на пример, покретима јединица и органа који наводе посматраче на криви закључак) и радњама одвлачи пажња од тајне (објекта заштите), односно ствара искривљена слика о штићеном објекту.

Осим наведеног, код великих инфраструктурних објеката рачуна се (боље речено може се рачунати) и на људску природу. Људи лако заборављају (60% виђеног се заборави у року од један дан),  исту ствар различито "виде" и интерпретирају. То чак чине и они који су сви били присутни на лицу места у исто време неког догађаја. Такође, код преношења вести по систему "од уха до уха" људи су склони да нешто додају или одузму. Како то свако од нас несвесно ради на крају од почетне вести (на пример, командо место код Коњица) буде нешто сасвим друго или треће (као што је то добро приметио Дарко).

Иначе, свака уређена држава има прописе (законе и подзаконске акте) којима уређује одређивање података који ће носити одредницу "тајна", њихово класификовање, чување, приступ, коришћење, санкције, поступак у случају откривања и поступак декласификовања, односно "скидање" одреднице "тајна". 

Осим државе, "тајне" имају и привредна друштва ("пословна тајна") што се уређује законским прописима који регулишу рад привредних друштава или посебним прописима, с тим да је остављена врло велика слобода привредним субјектима (самостално или у међусобној комуникацији) да као пословну тајну третирају практично све што цене да треба. На пример, најчешће се као пословна тајна одређују неки пословни уговори, планови производње, пројекти, рецепти за производњу неких производа и сл.

Тајне имају и породице, удружења (формална и неформална), а имамо их и сви ми као појединци. Разлика је у томе што се дефинисање и чување ових тајни не регулише прописима већ својом или узајамном вољом субјекат (људи) који учествују њеном креирању. Некад је та воља (сетите се "бесе" код Албанаца или заклетва код мафије), често "аргументована" конкретном и ефикасном претњом, јача брана у заштити тајни него било који законски пропис.
Logged
Kolton
mornar
*
Offline Offline

Posts: 28


« Reply #6 on: August 10, 2015, 09:48:58 pm »

  Ne bih da me shvatite neozbiljno, ali da je u vreme JNA funkcionisao princip "vojne tajne"... JESTE !
  Moj ex-šurak je 1987/88. služio na TČ u Splitu. Kada je došao na odsustvo nije hteo da priča ni o formacijskom broju njegovog broda (a to su, naravno, oni dva metra visoki brojevi na trupu) a kamoli o TT karakterisitkama. Možete misliti kako se osećao kada sam mu pokazao Janes fighiting ships sa detaljnim podacima o klasi "Šeršen" a kao dodatak i isečke iz "Fronta" o tim plovilima !
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 316


« Reply #7 on: August 11, 2015, 07:50:33 pm »

To se zove bezbednosna kultura. Nažalost dosta toga se zaboravilo, naročito pod inercijom slogana da nema više tajni. Vrlo slično, kao taj mornar, se i danas ponašaju pripdanici velikih armija posebno kod boravka u inostranstvu. Ne moraš nikome sve reći, čak i kad to nije tajna. Neka se "taj tamo" malo muči i razmišlja.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #8 on: August 11, 2015, 09:21:55 pm »


Evo da dodam nešta po sjećanju.Bolo je toga dosta vojna tajna odmah iza rata,skoro sve u vezi sa vojskom.Kasnije je to "popuštalo" ali je i kad sam prestao biti aktivni starješina i prešao u rezervne,ostalo dosta toga,možda i nepotrebnog,kao vojna tajna.
Mnogi se sjećaju mogućnosti odlaska u inozemstvo i dobijanja pasoša.Tek negdje sedamdesetih je dozvoljeno a u prvo vrijeme je pasoš morao biti u komandi i da ne pišem da se zahtijevao izvještaj bezbjednjaku za svaki dan proveden u inozemstvu,skim se bilo,gdje šta se razgovaralo,lična zapažanja o toj državi itd.Dakle,već samo to što je netko bio u vojsci morao je čuvati v.tajnu i predstavljalo je opasnost za njeno "otkrivanje" jer se ne može reći da su sve starješine bile u dodiru sa neznam kakvim tajnama.
Dalje negdje je pisalo a čini mi se da mi je to i personalac u komandi rekaokad sam odlazio:da onaj tko je dolazio u dodir sa knjigom šifara i čak nekim telefonima,nije mogao ići u inozemstvo,bez da dobije odobrenje i od bezbjednosnih službi,da li godinu ili dvije,ne sjećam se, i ako je bio van aktivne službe.
Dalje sjećam se da se vojna knjižica,smatrala tajnom valjda zbog VES-a.O ovome bih napisao jednu interesantnu situaciju ali ću ostaviti za drugi put jer mi je post predug.

Poz. 
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #9 on: August 11, 2015, 09:45:11 pm »

To se zove bezbednosna kultura.

Slučajno naletio na ovu temu.
Eto ja sam sudionik jednog događaja kada je američka vojska došla "poslom" u Hrvatsku.
Sa sobom su donijeli dosta svoje opreme.
Tada je još bio živ Tuđma.
Postavili su svoju opremu i krenuli su sa poslom.
Mi bi samo noću dolazili do njihovog hangara u kojem je bio glavni uređaj.
Gledali bi ga izbliza jer nikada do tada tako što nismo vidjeli.
Svim pripadnicima tadašnjeg UNPROFOR (ako sam dobro zapamtio ime) je bilo strogo zabranjeno dolaziti u blizini tog mjesta.
Ma što blizu kilometrima daleko od tog mjesta.
Imao sam prilike jesti onu njihovu hranu kao što je bila u JNA SDO tako je bilo i kod njih.
Samo njihov je puno, puno, puno,  bolji od onog JNA SDO-a.
Imali su u tome i neke začine (sad se nikako sjetiti imena, možda se sjetim do kraja teksta) u nekim malim bočicama, neka smjesa a ljuta ajme meni za pasti u nesvijest.
Kada su nakon određenog vremena obavi ono za što su poslani i zašto su došli skupili su se i otišli.
To što su obavili poslje je bilo jako važno za Hrvatsku.
Nikada poslje nisam negdje pročitao da se o tome pisalo.
Kao da nikada nisu ni bili tu i kao da ništa nisu ni radili.
Ni dan danas o tome nema ništa ni na internetu, nikada nisam čuo ništa o tome ni na radiju ili vidio na televiziji.
Kao da se ništa nije desilo kao da nikada tu nisu ni bili.
Šteta što tada nije bilo mobitela sa fotoaparatom da vam pokažem tehniku.

Eh sjetio sam se imena onog američkog začina Tabasko ili tako nešto.



« Last Edit: August 11, 2015, 09:50:57 pm by vojnik graničar » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #10 on: August 12, 2015, 07:24:08 am »

Imao sam nekad u stolu štambilj "STROGO POVJERLJIVO "  i "DRŽAVNA TAJNA" i kad god mi je neko smetao u kancelariji samo na neki papir drmnem te štambilje i kažem tom nekom da izađe, jer radim na nekom strogo povjerljivom tajnom poslu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #11 on: August 12, 2015, 08:06:10 am »


Imao sam prilike jesti onu njihovu hranu kao što je bila u JNA SDO tako je bilo i kod njih.
Samo njihov je puno, puno, puno,  bolji od onog JNA SDO-a.
Imali su u tome i neke začine (sad se nikako sjetiti imena, možda se sjetim do kraja teksta) u nekim malim bočicama, neka smjesa a ljuta ajme meni za pasti u nesvijest.


Odoh u off, ali ne mogu protiv sebe: ne čudi me što je američki SDO bolji od onog iz JNA, čuo sam čak da je američki otpad bolji od hleba/kruha na Balkanu.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: August 12, 2015, 08:12:46 am »

Pa jeste Boro, znaš kako kažu, tuđe pa slađe, i ako nije tako. Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #13 on: August 12, 2015, 08:28:19 am »

To se zove bezbednosna kultura.

Eh sjetio sam se imena onog američkog začina Tabasko ili tako nešto.
Ako nemožeš da nabaviš taj lepi amerikanski sos evo ti recept po kojem to moja žena pravi i to nije nikakva a kamoli vojna tajna:
Tabasco sos se u originalu pravi od tabasco sorte papričice, ali kako je nema na našem tržištu, ja sam napravila vrlo dobru varijantu sa domaćim ljutim papričicama! Pola kilograma ljutih papričica na pijaci sam platila 80 dinara, i isplati se uložiti malo truda, jer na ovaj način sam dobila 300 ml ekstra sosa koji po gustini i ljutini ne zaostaje za originalom! Dakle, na pola kilograma ljutih papričica (naknadno ih očistite od peteljki i semena), dodala sam 2 osrednje sitno iseckane tikvice, dva oguljena i iseckana paradajza, 1 veći crni luk , vezu lišća peršuna, dve velike kašike soli, jedna kašika šećera, 150 ml sirćeta. Sve to se kuvalo dobrih 2 sata dok povrće nije omekšalo, korica od papričica počela da se uvrće a tikvice i luk se pretvorili skoro u kašu… Onda sam sve procedila i propasirala kroz cediljku, i sipala u teglice dok je još toplo…
Pravi ukus ovaj sos dobije tek za neke dve nedelje, kad dobro odstoji i “proradi” u frižideru!


A što se tiče ozbiljne priče vojnoj tajni, mislim da smo mi obični vojnici bili istrenirani da sve što se tiče vojske ostaje
u krugu vojske,i mislim da je to bilo ok. Ovo iz razloga što mlad čovek voli da se prikaže kao vrlo važan i tada je sklon
da priča više nego što je potrebno. Budimo svesni da do supertajnih podataka nisu mogli da dođu ni mnogi oficiri.
Logged
branko
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51



« Reply #14 on: August 12, 2015, 12:36:52 pm »

prije nego sto se vratim na pravu temu moram i ja malo o ljutom sosu Smiley Smiley
   Motorista taj recept koji si postavio , vjerovatno je ukusan al ta teta bas nije
usla u strogo povjerljivu ,vojn... pardon tabasco tajnu Smiley
Recept je punoooo jednostavniji , samo tri stvari idu u tabasco :
Cilly papricice ,crvene ,sol i  sirce !
(recept provjeren  i uporedjivan sa originalom :
1kg chilly paprika ili drugih ljutih crvenih
100 g soli
150 ml sirce/ ocat
paprike ocistiti , samljeti u masini za meso , posoliti i ostaviti na svjetlu(+ 30°C ) 2 sedmice
da fermentira (slicno kao i kiseli kupus Smiley )
Poslje toga procijediti kroz cjediljku za caj , dodati sirce i ponovo procijediti  i ostaviti u frizideru za trajnu upotrebu )
 ovo ne zaostaje ni po koiztensiji ni po ukusu od originala , ....
e eto tako se odaje TAJNA ovaj put industrijska   
Logged
Pages:  [1] 2 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.