PALUBA
March 28, 2024, 07:19:20 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Strogo povjerljivo - vojna tajna  (Read 25463 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #15 on: August 12, 2015, 01:09:07 pm »

Desilo se kod mene u firmi ima par godina
Došli stranci da urade reosiguranje, i krenuli sa Fotoaparatom da slikaju, kad odjednom skače ŠEf obezbeđenja kako to ne sme itd ...
Posle par dana dolazi stranac i daje slike snimljene preko satelita tog istog šefa obezbeđenja  police u visokoj rezoluciji  Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #16 on: August 12, 2015, 07:48:26 pm »

Pa nije to sve baš tako kako sugerišeš. Ne tvrdim za konkretni slučaj već generalno. Džaba sateliti, dok "špijun" ne dođe na lice mesta nema ništa. Već sam više puta navodio šta je sve NATO gađao i pogađao 1999. (a verovatno i sada po Siriji i Iрaku) verujući da gađa prave mete. Kad ono nije bilo baš tako. Eto, na primer onaj tunel na prištinskom aerodormu. Verovali su da su srušili ulaze i da se ne može izaći. A nisu, avioni su bez problema izašli čitavi. Zašto, pa nisu znali kako je konstruisan ulaz. Da su imali detaljne fotografije  tog dela objekta drugačije bi ga gađali.  Dakle, nekada ne treba dozvoliti fotografisanje sa zemlje (lica mesta) jer se tako štiti taj objekat.

Kada si već pomenuo firme evo događaja iz firme gde ja radim. Jedna firma koju obezbeđujemo se prodavala. Potencijalni kupci (multinacionalna kompanija) poslali su incognito "izviđače" da ispitaju i prate šta se i kako radi na objektu (radi se o velikom objektu). Obezbeđenje ih je uočilo, reagovalo, čak je i njih uslikalo dok su pokušavali da slikaju. Na kraju, kada su kupili objekat čestitali su šefu obezbeđenja na reagovanju i zaštiti.

Dakle, svaki objekat, svaka situacija (vreme događanja) je priča za sebe i podleže bezbednosnoj proceni i oceni šta se može a šta ne.
Logged
branko
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51



« Reply #17 on: August 12, 2015, 08:26:14 pm »

 slazem se potpuno sa Dzumbom !
nekad se mogu samo "na licu mjesta  utvrditi  i dokumentovati pravi podatci !
   Mnogi od vas znaju cim se bavim pa cu ispricati par detalja kako se pazi na tajnost
nekog projekta !
Cesto radim ilustracije za neke nove produkte ili objekte koji su jos u fazi razvoja , prototipi ili jos nisu predstavljeni svetskoj javnosti !
Navescu dva primjera obe multinacionalne kompanije jedna iz Farmaceutike druga . poznati proizvodjac motocikla !
u  razgovorima sam upoznat i obavezan da drzim tajnost a u ugovoru  na taj dio koji se odnosio na cuvanje tajne bile su citave cetri ,A4 stranice napisane !
Od zabrane razgovora sa trecim , do  zahtijevanja da u prostoriji u kojoj radim niko se ne nalazi ,da se projekt pokriva plahtom kad nisam tu ... sve vrste fotografisanja su zabranjene kao i bilo kakvo cuvanje tih podataka na racunaru koj ima kontakt sa internetom ,  kao i zabranu u to vrijeme bilo kakve poslove sa konkurencijom iz te branze !
Pretjerano ? Mislim da nije !
sad kad pricu vratimo na drzavne ili vojne tajne i stetu  koja se moze napraviti njihovim odavanjem od strateske do ugrozavanja stabilnosti i zivota onda to sve  objasnjivo i opravdano !
Svakako ne mislim na ono navedeno lupanje stambilja i pecata na sve i svasta !
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #18 on: August 12, 2015, 09:37:04 pm »

Quote
Svakako ne mislim na ono navedeno lupanje stambilja i pecata na sve i svasta !

Tako je. Nekada se po inerciji, na sve i svašta lupaju takvi pečati. Međutim, nekada se na ono što jeste tajna (vojna, državna sl.) ne stavlja nikakva onzaka. Na taj način se odvraća pažnja. Ljudi su po prirodi radoznali. Zabrani nešto, obznani zabranu i sto njih će pokušati da je "provali". Daj im na volju, često neće ni priviriti. Naravno, treba to proceniti. Nije sve jedno i od koga se štitiš. Zato efikasna zaštita tajnosti nije jednostavna i ne reševa se samo dekretom (natpisom ili aktom).
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #19 on: August 12, 2015, 10:27:21 pm »

Po definiciji je tajna samo ono što je kao tajna i označeno. Procjena sadržaja je od sekundarnog značaja. Da li je nešto tajna ili nije, tj. kakav je stupanj tajne, to određuje autor dokumenta, ako je u pitanju dokumentarno gradivo. Meša se tajna i fizička zaštita (prostora, objekata, predmeta).
Logged
User_007
mornar
*
Offline Offline

Posts: 14


« Reply #20 on: August 12, 2015, 10:53:02 pm »

Sećam se da je drug iz kraja vežbao zadatke za školu na onim vojnim papirima koji "nisu mogil da se fotokopiraju", matori mu to donosio iz vojske Cheesy .
Logged
branko
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 51



« Reply #21 on: August 13, 2015, 10:06:30 am »

Quote
Svakako ne mislim na ono navedeno lupanje stambilja i pecata na sve i svasta !

Tako je. Nekada se po inerciji, na sve i svašta lupaju takvi pečati. Međutim, nekada se na ono što jeste tajna (vojna, državna sl.) ne stavlja nikakva onzaka. Na taj način se odvraća pažnja. Ljudi su po prirodi radoznali. Zabrani nešto, obznani zabranu i sto njih će pokušati da je "provali". Daj im na volju, često neće ni priviriti. Naravno, treba to proceniti. Nije sve jedno i od koga se štitiš. Zato efikasna zaštita tajnosti nije jednostavna i ne reševa se samo dekretom (natpisom ili aktom).

Jedna mala anegdota , o tajni, legendama , znatiželji i stručnom " odvraćanju" od tajne!
  U samom gradu nije bilo vojnih objekata i kasarni vec samo vojni objekat na brdu koje se vidjelo iz mjesta!
Svakakve price , legende i bajke kružile su o tom objektu ! Od raketnih baza a vrh brda vjestacki napravljen pa do misterioznih vrata iz kojih izlijecu avioni.... Bilo je svakakvih bajki nastalo iz burne maste , kao i mještana koji su se kleli da su sve vidjeli svojim ocima !!
    Imao sam priliku da posjetim par puta taj objekat ! Naime povodom dana armije, kao članovi odreda izviđača imali smo tu privilegiju da budemo gosti na ručku za 22. decembar ! Akcija je bila tradicionalna i mala grupa " izabranih skauta " su bili najsretniji klinci i tinajdzeri u mjestu !
Vec sam put , pješke po snijegu i  prepričavanje lokalnih legendi pa do samog objekta u kom smo lijep dočekani , vidjeli smo svakako samo mali dio , klasični gdje su boravili vojnici !sta mi je ostalo u sjećanju to su sva ona djecija pitanja tinajdzera i podzemnom aerodromu, raketnih bazi , i svim tim bajkama , uljudan odgovor " glavnog oficira u objektu" ma daj djeco mani te se toga mi smo samo mali centar (čvorište) veze!
      Puno godina poslje toga, objekat je uništen (tomahawk) i posle opet sredjen i jos je u aktivnoj upotrebi ! Tako čitam ja ovdje i na drugim forumima objekat je bio čvorište veze !
Nekad je sama istina bila najbolji čuvar od znatiželje jer nije bila tako atraktivna kao same isprepredane bajke o tajni !
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #22 on: August 13, 2015, 07:25:54 pm »

Quote
Po definiciji je tajna samo ono što je kao tajna i označeno. Procjena sadržaja je od sekundarnog značaja. Da li je nešto tajna ili nije, tj. kakav je stupanj tajne, to određuje autor dokumenta, ako je u pitanju dokumentarno gradivo. Meša se tajna i fizička zaštita (prostora, objekata, predmeta).

Строго формално и правно то јесте тако. Међутим, постоје и информације (сазнања о објектима, радњама и сл.) које јесу, односно требале би бити тајни, али нису тако класификоване. Такође, има и оних који су формално правно одређени као "тајна" али објективно (садржајно) то нису. Зато је битна процена, односно мора се утврдити методологија укључујући и критеријуме за одређивање "тајне", односно "скидања" ознаке тајности. Врло често се нешто одреди као "тајна" а временом то више објективно није. Дакле, процене су итекако потребне и далеко од тога да је су секундарна радња. Дапаче, она је примарна управо из разлога да се не би "лупала" ознака на све и свашта и на време скидала "ознака" када за то дође време.

Узгред, и објекти и простор и предмети могу бити проглашени тајним.  У бити ипак све се своди на информацију (сазнање) јер се сазнања о предметима, објектима, јединицама, радњама  стичу чулима или анализама уобличеним у виду информација (усмених и/или писаних).

Не брка се физичка заштита и тајна  јер је она (физичка заштита) један од важних елемената заштите, па и заштите тајности. Чак и међународни стандард ИСО 27000 (систем менаџмента заштите и безбедности информација) физичку заштиту ставља као један од кључних (почетних) елемената. Да мало карикирам: џабе све хардверске и софтверске мере заштите информационих система са највећим тајнама ако не закључаваш сервер салу или ако немаш портира на улазу у круг где је та сала.
Logged
vojnik graničar
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 263



« Reply #23 on: August 13, 2015, 07:47:36 pm »

A što se tiče ozbiljne priče vojnoj tajni, mislim da smo mi obični vojnici bili istrenirani da sve što se tiče vojske ostaje
u krugu vojske,i mislim da je to bilo ok.
Ovo iz razloga što mlad čovek voli da se prikaže kao vrlo važan i tada je sklon
da priča više nego što je potrebno. Budimo svesni da do supertajnih podataka nisu mogli da dođu ni mnogi oficiri.

Hajde kada ste se raspričali a nije u pitanju američki TABASKO koji me spržio već tajne.

Pazite sad koja je ovo glupost.
Dobijem ja jedan kokument od svog nadređenoga.  pravilo
Na dokumentu u desnom gornjem kutu velikim slovima piše strogo povjerljivo.
Pazite sad ovo.
Pravilo je bilo da ja imam pravo uvida u taj dokument kod svoga nadređenoga mogu ga čitati u sebi, mogu naglas, kako me volja.
Mogu iz toga dokumenta prepisivati što me volja u svoje dokumente.
Ali pravilo je taj dokument ne smije izići iz te prostorije u kojoj sam ga dobio naruke, da ne spominjem kopirati, slikavati ili nešto tako slično.

E zaboravio sam vam reći za amerikance i UNPROFOR.
Sa naj više razine države je došao dokument na kojem je pisalo da UNPROFOR ne smije dolaziti na to područje gdje su bili smješteni amerikanci.
To su imali obavezi spriječiti i vojska i policija.
Dokument nije sadržavao što se na tom području nalazi, što rade, od kada do kada će tu biti itd..
Znalo se je da UNPROFOR tu nema što raditi i gotova prića.
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #24 on: April 21, 2016, 07:11:33 pm »

....


* DOKUMENT SFRJ.JPG (73.25 KB, 634x845 - viewed 277 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #25 on: April 21, 2016, 08:15:36 pm »

Мора да се у тексту који је скривен помињу и данас актуелна имена.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #26 on: April 21, 2016, 08:20:59 pm »

ode državna tajna na buvljak.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: April 21, 2016, 09:22:15 pm »

Ali Mustač nije bio SDB? Mup je bio druga organizacija, kako sam shvatio tu strukturu.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 312


« Reply #28 on: April 21, 2016, 09:24:53 pm »

СДБ је био део МУП-а. МУП се генерално делио на два сектора: "јавну безбедност"  и "државну безбедност".
Logged
Agario
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 267



« Reply #29 on: April 22, 2016, 08:55:30 am »

Mustač nije bio SDB  !?

Pretpostavljam da su i Perković i Mustač u Njemačkoj onda zbog toga što su svojevremeno bili funkcioneri i radnici neke državne pekare ili mesnice 
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.