PALUBA
April 25, 2024, 12:36:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 99960 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #195 on: September 10, 2017, 09:42:27 pm »

Мало сам прогуглао о овом систему који ће бити уграђен на 4 хеликоптера. HForce је први пут тестиран прошле године, на H225М хеликоптерима: http://www.air-cosmos.com/eurosatory-2016-airbus-helicopters-teste-le-systeme-h-force-76077. Кацига је Thales Scorpion, https://www.thalesgroup.com/sites/default/files/asset/document/doc_scorpion_june15_hd_last.pdf, https://www.thalesgroup.com/en/worldwide/defence/press-release/thales-scorpion-helmet-mounted-sight-and-display-system-selected. Ракете од 70mm су нешто слично овом: https://en.wikipedia.org/wiki/Hydra_70
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #196 on: September 11, 2017, 10:30:42 am »

Koliko sam ja shvatio taj famozni HForce je ustvari SUV za helikoptere?
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 847



« Reply #197 on: September 11, 2017, 06:38:35 pm »

Da baš tako SUV ... "sve uvezano" - kompjuter, senzori, nišan na kacigi, nosači naoružanja i samo naoružanje! Platforma za lako pretvaranje nenaoružanih helikoptera u naoružane!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #198 on: February 28, 2018, 08:40:11 pm »

Ако је вјеровати Твитеру... ево га први!

Quote
Yesterday, 27 February, the very first @AirbusHeli H145M for the #SerbianAirForce was noted at Donauwörth, with test registration D-HMBE and most likely msn 20177. #avgeek Photo: Spottervito (Alex Lutz) via Scramble Message Board http://forum.scramble.nl/viewtopic.php?p=891547#p891547

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* h145m.jpg (147.78 KB, 1200x800 - viewed 114 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #199 on: February 28, 2018, 08:43:17 pm »

Sjajno!
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #200 on: February 28, 2018, 08:53:28 pm »

jel ono na repu registracija ? Šta će mu nemačka zastava ?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #201 on: February 28, 2018, 08:55:16 pm »

jel ono na repu registracija ? Šta će mu nemačka zastava ?

Па праве га у Њемачкој. Он је њемачки све до тренутка предаје купцу. Због тога регистрација и застава.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #202 on: March 08, 2018, 08:11:18 pm »

Дакле, ствари стоје овако, од шест хеликошптера за војску, четири ће бити наоружана, а два опремљена за трагање и спашавање. На хеликоптере ће бити интегрисдан и дио домаћег наоружања.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #203 on: March 08, 2018, 09:02:10 pm »

„Мома Станојловић” ће одржавати хеликоптере „Ербаса”
Аутор: M. Г.четвртак, 08.03.2018.

Овај завод ће, паралелно са испоруком хеликоптера Х-145М за ВС и МУП, добити овлашћење да производи делове за ваздухопловног гиганта

Ваздухопловни завод „Мома Станојловић”, који се налази на војном аеродрому у Батајници, биће регионални центар за одржавање „Ербасових” хеликоптера, изјавио је министар одбране Александар Вулин после састанка са Цезаром Санчезом Лопезом, потпредседником компаније „Ербас” за југоисточну Европу и Израел. Он је рекао да, када је у питању набавка хеликоптера Х145М, „све иде по плану и до краја године очекујемо два хеликоптера, један за Министарство одбране а други за Министарство унутрашњих послова”. Завод ће моћи да одржава хеликоптере типа „газела”, чији произвођач је данас део „Ербаса”, а ових летелица има много у региону.

– Завод ће на тај начин имати сигурну будућност и то је за нас најважније – рекао је Вулин. Он је подсетио да је Министарство одбране наручило шест хеликоптера а три Министарство унутрашњих послова.

– Имаћемо четири борбена хеликоптера а два ће бити намењена за трагање и спасавање. Сви ће бити опремљени најмодернијом техником, купили смо изузетан нападачки систем а биће опремљени и делом нашег наоружања. Управо се договарамо са немачким техничарима како да се поставе типови нашег наоружања, на пример митраљеска гондола 12,7 и бацачи невођених ракета - рекао је министар Вулин. Помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић истакао је да је један од озбиљних користи за Србију у овом послу технолошка сарадња са „Ербасом”.

- Они су једна од две највеће компаније у авио индустрији у свету, технологије којима располажу су на највишем нивоу, а то је велика ствар за одбрамбену индустрију Србије - да се укључе у списак добављача и носилаца такве врсте технологије, да можемо да радимо и испоручујемо делове и компоненте и будемо део технолошке подршке тог система – рекао је Милорадовић истичући да ће „Мома Станојловић“ бити овлашћен и да производи делове за „Ербас”. Сусрет потпредесдника „Ербаса” Санчеза Лопеза и министра Вулина одржан је на Другом ваздухопловном самиту југоисточне Европе који се одржава у Београду.

Izvor: www.politika.rs
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #204 on: April 03, 2018, 08:33:11 pm »

Вулин и Шојгу о набавци хеликоптера – Ми-17 и Ми-35

Министар одбране Србије Александар Вулин изјавио је да је са руским колегом Сергејем Шојгуом започео разговоре о набавци новог наоружања од Руске Федерације – четири транспортна хеликоптера Mи-17 и четири борбена хеликоптера Mи-35.

Вулин и Шојгу почели су разговоре о набавци новог наоружања – четири Ми-17 транспортна хеликоптера и четири Ми-35 борбена хеликоптера. Захваљући све бољој економској ситуацији, Србија је у прилици да јача своју војску, не да би нападала већ да би штитила државу.

"Настављамо војнотехничку сарадњу даљим опремањем и модернизацијом 'мигова 29', затим тенкова Т-72 и борбених возила пешадије као и одређених типова противваздушног наоружања. Наоружана Србија је мирољубива Србија и гарант мира на Балкану", истакао је Вулин.

Министар је домаћинима пренео поруку председника Србије Александра Вучића да, док је он на челу државе, Србија никада неће учествовати у санкцијама и антируској хистерији.

"Нико као Србија није свестан колико боле измишљене лажи и када политичари суде без иједног доказа. Наш одговор је да у томе нећемо учествовати. Све у свету може да се промени осим наших братских и пријатељских односа", рекао је Вулин.

Истакао је још једном да је Србија захвална због односа Русије према КиМ и очувању нашег територијалног суверенитета и интегритета и подршци свим битним спољнополитичким питањима, наводи се у саопштењу Министарства одбране.

"Русија је увек уз нас, разуме и поштује наше интересе и у потпуности разуме и подржава нашу политику војне неутралности. Поруке министра Шојгуа су истоветне оним које је у недавном разговору председник Путин упутио председнику Вучићу – Руска Федерација тражи мир и договор, сматра да се Србија понаша одговорно као и да је насиље на КиМ апсолутно неприхватљиво", истиче Вулин.

Руски министар одбране је рекао да су сусрети са српским министром одбране постали већ традиционални и да су данашњи разговори још један корак ка даљој сарадњи.

Шојгу се присетио и своје последње посете Србији, 20. октобра прошле године.

"Радо се сећам свечане прославе 73. годишњице ослобођења Београда. То је био важан догађај за мене и још једна потврда братских односа између наших земаља", рекао је Шојгу.

Саветник председника Србије је Шојгуу у име Вучића уручио поклон – икону из 18. века из манастира Соловјецки, као и реплику Карађорђеве војводске заставе на којој је извезена порука "Русија је заштитник православних Срба".

Министар Вулин се састао и са генералним секретаром Организације договора колективне безбедности (ОДКБ) генерал-пуковник Јуријом Хачатуровом.

Разменили су мишљења и ставове о актуелним политичким дешавањима, као и о реализацији досадашњих активности и модалитетима за унапређење сарадње.

Сагласили су се да је сарадња обострано корисна и усмерена ка интересима обе стране. Хачатуров је нагласио да ОДКБ подржава војну неутралност Србије.

Вулин борави у званичној посети Русији, током које ће учествовати на Седмој московској конференцији о међународној безбедности. 

Министар одбране Србије имаће сутра излагање на Трећем пленарном заседању првог дана Конференције.

извор
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #205 on: April 04, 2018, 07:31:07 am »

Руси су у последње време развили навику да под истим именом производе и продају поприлично различите ствари. Први Ми-35 је био експортна верзија Ми-24В. Зато би требало сачекати не само да се потпише уговор, него да хеликоптери стигну. Онда ће се видети шта је у ствари купљено. Србији је у сваком случају потребна замена за старе Ми-8Т из раних осамдесетих.  Што се тиче Ми-35, није ми јасно зашто се не иде на пунокрвне јуришне хеликоптере (Ми-28).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #206 on: April 04, 2018, 08:54:53 am »

Ми-28 је веома скуп. Ми-35 је прави избор. Може носити исто што и Ми-28, само већи терет, и има слабије могућности ноћу и у СМУ.

Ево шта пишу на "Уголок неба"

пречник главног ротора 17.20
Диаметр хвостового винта, м      1.90
Длина,м      18.57
Высота ,м      4.39
Масса, кг    
  пустого      8200
  нормальная взлетная      11200
  максимальная взлетная      11800
Внутренние топливо, кг      1500 + опционально 1000
ПТБ      1200 (4 х 500 л)
Тип двигателя      2 ГТД Климов ТВ3-117ВMA
Мощность, кВт      2 х 1660
Максимальная скорость, км/ч      310
Крейсерская скорость, км/ч      260
Практическая дальность, км      420
Практический потолок, м      4800
Статический потолок, м      2400
Экипаж, чел      2 + опционально 1
Полезная нагрузка:      до 8 солдат или 4 носилок
Вооружение:      1 23-мм двухствольная пушка ГШ-23Л в установке НППУ-24 (450 патронов)
 Боевая нагрузка - 804 кг на 6 узлах подвески:
 2 ПУ УБ-20-8 20х80-мм С-8 НУР, и
 4-16 ПТУР Атака, Штурм-В
 2 УР воздух-воздух 9М39 Игла-В, или
 контейнеры УПК-23-250 с 23-мм пушкой ГШ-23Л и 250 патронами, контейнеры с пулеметами или 30-мм гранатометами, или 1500 кг бомб малого калибра в том числе кластерные, напалмовые, дымовые.
 Возможно установка поставщика мин ПФМ-1

Мада сам негде видео фотку да Ми-35 носи бочно уграђена 2 топа 2А42-30мм.

« Last Edit: April 04, 2018, 08:59:57 am by kumbor » Logged
draggan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 214


« Reply #207 on: April 04, 2018, 03:55:28 pm »

Mi-24V/P = izvozni Mi-35/35P

Mi-24VM (novi) = izvozni Mi-35M (više verzija zavisno od opreme)

* "Stari" Mi-24V/P odnosno izvozni Mi-35/35P se mogu modernizovati opremom sličnom ili istom kao na Mi-35M  zavisno šta se traži i koliko $$$$  Roll Eyes .
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 229


« Reply #208 on: April 04, 2018, 08:35:47 pm »

Ми-28 је веома скуп. Ми-35 је прави избор. Може носити исто што и Ми-28, само већи терет, и има слабије могућности ноћу и у СМУ.

Пакистан је прошле године за 4 Ми-35М платио 153 милиона долара: https://thediplomat.com/2017/08/pakistan-receives-4-advanced-attack-helicopters-from-russia/ Не мислим да је разлика у цени јако велика. Ми-28 је боље заштићен и шансе да се оштећен хеликоптер и посада сачувају су веће.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #209 on: April 04, 2018, 09:09:04 pm »

Mozda odgovor na pitanje zasto bas Mi-35 lezi na kraju ovog teksta koji zbog autorskih prava ne smem ni delimicno da prenesem.

https://rs.rbth.com/science/81603-leteci-tenkovi-krecu-srbija
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.