PALUBA
April 16, 2024, 05:01:58 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 99455 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #225 on: April 06, 2018, 01:11:16 pm »

Danas procitah u stampi da helihopteri dolze krajem godine , a da je operativno 3-4 mi8 i 3 mi17 , kakve su sanse da se mi8 produze resursi na jos 4,5 god ? jesu oni u tako losem stanju ? 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #226 on: April 06, 2018, 03:47:15 pm »

Вулин: Руски хеликоптери стижу до почетка следеће године
петак, 06.04.2018.

Министар одбране Александар Вулин изјавио је да ће војни хеликоптери из Русије стићи у Србију крајем ове или почетком следеће године. Вулин је 3. априла у Москви рекао да је са руским колегом Сергејом Шојгуом започео разговоре о набавци новог наоружања од Руске Федерације - четири „ми - 17” транспортна хеликоптера и четири „ми - 35” борбена хеликоптера.

Министар одбране је за ТВ Прву рекао и да ће се у наредним данима завршити „одређени технички детаљи” и потписивање уговора са Белорусијом о набавци нових „мигова 29”. Како је навео, после тога ће моћи да говори прецизније о томе шта ће конкретно српска војска набавити из Белорусије и о ком степену модернизације летелица се говори. (Танјуг)

Izvor: www.politika.rs
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #227 on: April 06, 2018, 07:59:24 pm »

Lete dva nova Mi 17 v5 i jedan-dva Mi-8. Jso Mi 17 ne leti jer su mu istekli resursi i pitanje je da li ce na remont.

Lete dva nova Mi-17v5 i dva Mi-8. Jos jedan Mi-8 treba da prodje remont i produzetak resursa u Momi (pitanje je samo koliko ce to da traje). Mi-17 (dobijeni od JSO) ne moze da se remontuje u Srbiji, tako da ce verovatno morati da ide u Rusiju na remont, ili ce on biti zamorce za osposobljavanje Mome za remont Mi-17.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #228 on: April 06, 2018, 08:08:47 pm »

Ako se budu nabavljali novi Mi-35 to ce biti verzija Mi-35M (ruska oznaka Mi-24VM).



https://www.airforce-technology.com/projects/mi-35m-hind-e/

http://www.russianhelicopters.aero/en/helicopters/military/mi-35m/features.html




* 7D9.jpg (122.9 KB, 800x600 - viewed 66 times.)

* 167e7326790606100159cd3f96de7ac9.jpeg (105.78 KB, 974x649 - viewed 54 times.)

* 556.jpg (36.56 KB, 450x260 - viewed 678 times.)

* GOES342_zpse572496d.png (173.31 KB, 429x294 - viewed 688 times.)

* DKPbgTfWsAASq9L.jpg (133.19 KB, 1200x800 - viewed 65 times.)

* mi35-brazil-1.jpg (134.61 KB, 600x407 - viewed 60 times.)

* vcIXuzLWBLw.jpg (132.68 KB, 1000x667 - viewed 60 times.)

* zvd7276_3.jpg (132.73 KB, 799x468 - viewed 68 times.)

* 2266223.jpg (512.46 KB, 1200x812 - viewed 60 times.)

* r2_cs622130.vk.me_i-7X2ukHftk_db6456e7.jpg (48.67 KB, 698x348 - viewed 61 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 278



« Reply #229 on: April 08, 2018, 12:26:52 am »

Alternativa ovim novim Mi-35M (Mi-24VM) su korisnjeni ruski ili beloruski Mi-24V koji bi naknadno bili modernizovani.

Dosta dobar tekst o nabavci helikoptera.

https://rs.rbth.com/science/81635-ruski-leteci-tenkovi-srbija
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #230 on: April 10, 2018, 05:05:04 pm »

Војска Србије добија летеће тенкове
Аутор: Милан Галовић понедељак, 09.04.2018.

Набавком тешко наоружаног и оклопљеног руског хеликоптера „Ми-35” ратно ваздухопловство добиће могућности које до сада није имало

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мало која летелица има такву репутацију као руски хеликоптер „Ми-35”. Конструисан још у време Совјетског Савеза, под ознаком „Ми-24”, ово ремек-дело инжењерства, током деценија употребе у локалним ратовима, од Авганистана до Сирије, показало се као изузетна борбена машина. „Ми-35” је заправо модернизована и усавршена верзија „Ми-24”, намењена пре свега извозу. Скоро истоветног препознатљивог облика, али с бољим моторима, савременом електроником и наоружањем. Како је приликом недавне посете Москви најавио министар одбране Александар Вулин, најкасније до почетка следеће године четири хеликоптера овог типа требало би да се нађу у наоружању Војске Србије. Тиме се наставља опремање Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране започето набавком транспортних хеликоптера „Ми-17” и ловачких авиона „миг-29”. Aли, за разлику од поменутих ваздухоплова који су у нашој војсци у употреби дуго (хеликоптер „Ми-17” је модернизована верзија „Ми-8” који се користи још од „златних” времена ЈНА), „Ми-35” је техника коју наши војни пилоти до сада нису користили и која ће Војсци Србије дати могућности које до сада није имала.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овај хеликоптер поседује моћно наоружање – топ у покретној куполи, вођене ракете и невођена ракетна зрна а заштићен је оклопом који посаду и виталне делове штити од паљбе са земље, јер је намењен дејству с малих висина. Због тога га називају „летећим тенком”. „Ми-35” има два члана посаде, а може да превезе до осам војника, што га сврстава, у пуном смислу речи, у јединствену категорију борбено-транспортних хеликоптера. Како би имао најбоље могуће аеродинамичке карактеристике у лету, али и да би гађање било што прецизније, хеликоптер је асиметричне конструкције – главни ротор је благо нагнут у десну страну, а стајни трап благо у леву како би ротор, када је летелица на писти, остао у хоризонталној равни. „Ми-35” постиже максималну брзину од 310 километара на сат.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Хеликоптери „Ми-24” су у употреби у многим државама широм света. Мађарска и Бугарска, иако чланице НАТО-а, задржале су ове хеликоптере и модернизоваће их. И „Ми-35” је данас извозни адут руске војне индустрије. Хеликоптери „Ми-24” употребљавани су и у ратовима на просторима бивше Југославије. Јединица за специјалне операције („црвене беретке”) која се налазила у саставу некадашњег Ресора државне безбедности МУП-а Србије, имала је и своју ваздухопловну компоненту. Деведесетих година прошлог века набавили су два „Ми-24” који су употребљавани током сукоба на Косову 1998. године. Када је ЈСО расформиран, предати су Војсци али, због истеклих ресурса, званично нису ушли у употребу. Годинама су стајали на аеродрому у Батајници. У време сукоба у Македонији, влада у Скопљу је набавила хеликоптере „Ми-24” и ефикасно их користила у заустављању албанске побуне.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Хрватска војска их је употребљавала у последњој фази рата у овој бившој југословенској републици. Русија је „летећим тенковима” сламала побуну у Чеченији, а Совјетски Савез их је користио у рату у Авганистану осамдесетих година. Заправо, у овом сукобу је створен имиџ хеликоптера „Ми-24”. Иако су многи обарани када су САД опремиле муџахедине лаким системима ПВО, препознатљива силуета „летећег тенка” изазивала је страх код непријатеља. Ирак их је употребљавао у ирачко-иранском рату. Према неким подацима, тешко је утврдити да ли се то стварно десило или је у питању мит, с „Ми-24” су обарани други хеликоптери па чак и авион. Како год било, нема сумње да је реч о једном од најпознатијих хеликоптера и ваздухопловној историји, који руска војска данас користи у рату у Сирији. Иако је створен за борбену употребу на првој линији фронта, не треба пренебрегнути ни његове транспортне могућности у санитетске сврхе, али и за подвесни превоз терета.



Izvor: www.politika.rs


* 001.jpg (26.83 KB, 672x378 - viewed 57 times.)

* 002.jpg (105.39 KB, 783x458 - viewed 54 times.)

* 003.jpg (55.25 KB, 600x399 - viewed 51 times.)

* 004.jpg (109.14 KB, 735x436 - viewed 52 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #231 on: August 02, 2018, 09:50:14 am »

Prvi "Erbasovi" helikopteri za vojsku i policiju krajem godine
M. Tašković  02.08.2018.

Srbija će krajem ove i tokom sledeće godine nabaviti devet "Erbasovih" helikoptera H145M, a po svemu sudeći, policija će dobiti jedan "eurokopter" više nauštrb vojske u odnosu na prvobitne najave. Policija će tako imati četiri ova helikoptera, a vojska pet.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na osnovu ugovora koji su krajem 2016. zaključila ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova sa kompanijom "Erbas helikopters", prva dva "eurokoptera" stići će u Srbiju krajem ove godine, i to tako što će po jedan pripasti vojsci i policiji dok će preostalih sedam doći tokom 2019. Prema prvobitnom planu, Vojska Srbije trebalo je da dobije šest ovih helikoptera, a policija tri. Međutim, vrlo lako se može dogoditi da dođe do izmene, što je i najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić na nedavnoj pokaznoj vežbi u Nikincima.

- Nabavljamo devet "Erbasovih" helikoptera H145M, šest za vojsku, tri za policiju ili pet plus četiri, ostaje da vidimo - istakao je, između ostalog, Vučić. Tako je predsednik Srbije praktično potvrdio reči ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, koji je ranije govorio o četvrtom "eurokopteru" za policiju.

- Mi smo u pregovorima za još jedan, neću sada spominjati detalje, ali mislim da će to na kraju biti četiri H145M helikoptera - rekao je Stefanović. Razlog je to što će Ministarstvo odbrane nabaviti još transportnih i borbenih helikoptera. Predsednik Vučić precizirao je da se radi o još sedam letelica.

- Pored dva MI-17 koje smo već nabavili, nabavljamo tri MI-17 i četiri borbena helikoptera MI-35 kako ih neki u okruženju nazivaju "đavolje kočije" - izjavio je Vučić. Vojska Srbije bi tako imala tri naoružana H145M i dva opremljena za službu traganja i spasavanja. Helikopterska jedinica MUP-a će svoje primerke koristiti za opšte policijske zadatke, podršku specijalnim jedinicima i takođe za misije traganja i spasavanja.

Može za borbu, ali i za spasavanje


Inače, helikopter "H-145M erbas" predstavlja laki transportni i višenamenski helikopter s borbenim mogućnostima i smatra se jednom od najsavremenijih letelica u svojoj klasi koja je u upotrebi širom sveta. Reč je o helikopteru koji, osim dvočlane posade, može da preveze i još devet naoružanih vojnika i koji može da nosi i raketno i mitraljesko naoružanje, zbog čega je idealan za prevoz pripadnika specijalnih snaga i za vatrenu podršku njihovom desantu.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (183.22 KB, 740x493 - viewed 38 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #232 on: August 02, 2018, 10:13:33 am »

Војска Србије добија летеће тенкове
Аутор: Милан Галовић понедељак, 09.04.2018.

Набавком тешко наоружаног и оклопљеног руског хеликоптера „Ми-35” ратно ваздухопловство добиће могућности које до сада није имало

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Мало која летелица има такву репутацију као руски хеликоптер „Ми-35”. Конструисан још у време Совјетског Савеза, под ознаком „Ми-24”, ово ремек-дело инжењерства, током деценија употребе у локалним ратовима, од Авганистана до Сирије, показало се као изузетна борбена машина. „Ми-35” је заправо модернизована и усавршена верзија „Ми-24”, намењена пре свега извозу. Скоро истоветног препознатљивог облика, али с бољим моторима, савременом електроником и наоружањем. Како је приликом недавне посете Москви најавио министар одбране Александар Вулин, најкасније до почетка следеће године четири хеликоптера овог типа требало би да се нађу у наоружању Војске Србије. Тиме се наставља опремање Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране започето набавком транспортних хеликоптера „Ми-17” и ловачких авиона „миг-29”. Aли, за разлику од поменутих ваздухоплова који су у нашој војсци у употреби дуго (хеликоптер „Ми-17” је модернизована верзија „Ми-8” који се користи још од „златних” времена ЈНА), „Ми-35” је техника коју наши војни пилоти до сада нису користили и која ће Војсци Србије дати могућности које до сада није имала.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Овај хеликоптер поседује моћно наоружање – топ у покретној куполи, вођене ракете и невођена ракетна зрна а заштићен је оклопом који посаду и виталне делове штити од паљбе са земље, јер је намењен дејству с малих висина. Због тога га називају „летећим тенком”. „Ми-35” има два члана посаде, а може да превезе до осам војника, што га сврстава, у пуном смислу речи, у јединствену категорију борбено-транспортних хеликоптера. Како би имао најбоље могуће аеродинамичке карактеристике у лету, али и да би гађање било што прецизније, хеликоптер је асиметричне конструкције – главни ротор је благо нагнут у десну страну, а стајни трап благо у леву како би ротор, када је летелица на писти, остао у хоризонталној равни. „Ми-35” постиже максималну брзину од 310 километара на сат.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Хеликоптери „Ми-24” су у употреби у многим државама широм света. Мађарска и Бугарска, иако чланице НАТО-а, задржале су ове хеликоптере и модернизоваће их. И „Ми-35” је данас извозни адут руске војне индустрије. Хеликоптери „Ми-24” употребљавани су и у ратовима на просторима бивше Југославије. Јединица за специјалне операције („црвене беретке”) која се налазила у саставу некадашњег Ресора државне безбедности МУП-а Србије, имала је и своју ваздухопловну компоненту. Деведесетих година прошлог века набавили су два „Ми-24” који су употребљавани током сукоба на Косову 1998. године. Када је ЈСО расформиран, предати су Војсци али, због истеклих ресурса, званично нису ушли у употребу. Годинама су стајали на аеродрому у Батајници. У време сукоба у Македонији, влада у Скопљу је набавила хеликоптере „Ми-24” и ефикасно их користила у заустављању албанске побуне.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Хрватска војска их је употребљавала у последњој фази рата у овој бившој југословенској републици. Русија је „летећим тенковима” сламала побуну у Чеченији, а Совјетски Савез их је користио у рату у Авганистану осамдесетих година. Заправо, у овом сукобу је створен имиџ хеликоптера „Ми-24”. Иако су многи обарани када су САД опремиле муџахедине лаким системима ПВО, препознатљива силуета „летећег тенка” изазивала је страх код непријатеља. Ирак их је употребљавао у ирачко-иранском рату. Према неким подацима, тешко је утврдити да ли се то стварно десило или је у питању мит, с „Ми-24” су обарани други хеликоптери па чак и авион. Како год било, нема сумње да је реч о једном од најпознатијих хеликоптера и ваздухопловној историји, који руска војска данас користи у рату у Сирији. Иако је створен за борбену употребу на првој линији фронта, не треба пренебрегнути ни његове транспортне могућности у санитетске сврхе, али и за подвесни превоз терета.



Izvor: www.politika.rs
@Моториста. Мада све верзије Ми-24/35 имају у задњем делу трупа кабину у коју може стати 8 опремљених војника, а могуће је поставити витло и куку за подвесни терет, те се могућности користе изузетно ретко.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #233 on: August 02, 2018, 10:14:55 pm »

@Моториста. Мада све верзије Ми-24/35 имају у задњем делу трупа кабину у коју може стати 8 опремљених војника, а могуће је поставити витло и куку за подвесни терет, те се могућности користе изузетно ретко.

Džaba ti to meni pričaš, ja to znam, ali novinari i obična raja nemaju pojma.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #234 on: August 02, 2018, 10:16:54 pm »

Helikopterima na teroriste
R. Dragović   02. avgust 2018.

Vojska nabavlja letelice za podršku kopnenim snagama za brze intervencije

ZAŠTITU vazdušnog prostora Srbije već u novembru preuzeće šest aviona "mig-29" pristiglih prošle godine iz Rusije. Prvi vazduhoplov iz "ruskog transporta" je u vazduhu, a do jeseni će biti modernizovane i prilagođene našim uslovima i sve ostale letelice. Pored kompletiranja eskadrile "migova", međutim, najveći značaj ima nabavka helikoptera od kojih će prvi u Srbiju stići krajem godine. O državnom opredeljenju za obnovu helikopterske eskadrile svedoči činjenica da je na pregovaračkom stolu trenutno još sedam savremenih i multifunkcionalnih letelica. Državni i vojni vrh razgovara o kupovini tri višenamenska helikoptera "mi-17" i četiri protivoklopna "mi-35M". Već sada je jasno da će ove letelice uz devet naručenih "Erbasovih" H145M dugoročno biti okosnica podrške iz vazduha naših kopnenih snaga. U Vojsci Srbije naglašavaju da se obnova Ratnog vazduhoplovstva obavlja u dva pravca - jačanjem kapaciteta za zaštitu vazdušnog prostora, ali i osnaživanjem podrške jedinicama na zemlji.

- "Migovi" stigli iz Rusije, zajedno sa našim, preuzeće "Er polising", koji je godinama bio ugrožen starošću lovačkih aviona - navode u VS. - Helikopteri su, međutim, nezamenljivi u sadejstvu sa snagama za brze intervencije. Drugim rečima, "Projekat 1.500 plus" biće kompletan tek uz podršku iz vazduha. Tu ulogu trenutno imaju helikopteri "gazela" i "gama", ali su njihove mogućnosti dosta skromnije od H145M i Mi-35M. Državni vrh još nije dao konačnu reč o kvotama "Erbasovih" letelica u sistemu odbrane i bezbednosti. Iako je prvobitno planirano da vojsci pripadne šest, a helikopterskoj eskadrili MUP-a tri aparata, moguće je da će policijska kvota biti povećana za jednu letelicu. Ovaj "manjak", kako objašnjavaju, vojno vazduhoplovstvo bi nadoknadilo kroz buduće nabavke.

Procene vojnih eksperata ukazuju da Srbiji najviše prete takozvane asimetričke pretnje, među koje se ubraja terorizam, secesionizam i udari različitih grupa ekstremista. Odgovor na ovu vrstu rizika jeste opremanje lako pokretnih i dobro opremljenih snaga koje mogu da dejstvuju u najkraćem roku. To je i razlog što će najveći broj vojnih "Erbasovih" helikoptera zadužiti Specijalna brigada iz Pančeva. U ovaj koncept odlično se uklapaju ruske leteće oklopnjače "mi-35", koje su nenadmašne u neutralisanju tenkova, borbenih vozila i utvrđenih objekata.

POSLE SRBIJE KUPUJU I MAĐARI

"ERBASOVI" helikopteri H145M, koje je naručila Srbija, poslednjih meseci izuzetno su popularni među evropskim kupcima. Mađarska je naručila 20 ovih letelica, a poslednji ugovor koji je zaključio "Erbas" tiče se prodaje dve letelice Luksemburgu. Ukrajina je sa ovom kompanijom dogovorila isporuku čak 55 letelica različite namene, a među njima će biti i 10 helikoptera identičnih pojačanju Vojske Srbije.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #235 on: August 04, 2018, 05:38:14 pm »

Quote
To je i razlog što će najveći broj vojnih "Erbasovih" helikoptera zadužiti Specijalna brigada iz Pančeva. 

Специјална бригада неће задужити ни један хеликоптер. А да ће се користити и за њихове потребе, хоће сигурно.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #236 on: August 15, 2018, 10:00:17 pm »

Pogledajte koje će sve helikoptere imati Srbija
Marko Tašković  15.08.2018.

Kada nam iz Rusije stignu Mi-35 i Mi-17, a iz Nemačke devet “erbasa” H-145 i, ukoliko se obistine najave da MUP kupuje “superpume” iz Gruzije, helikopterske snage biće znatno moćnije nego danas i pre svega u službi zaštite građana od poplava, požara i drugih nevolja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Srbija će tako krenuti u ozbiljan proces renoviranja svoje flote helikoptera koja tačno četvrt veka, od 1991. do 2016. godine, nije dobila nijednu novu letelicu, da bi pre dve godine iz Rusije stigla dva nova transportera Mi-17V-5. Podsećanja radi, pre toga Ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana nabavili su poslednji novi helikopter 1991. godine i to iz mostarske fabrike “Soko” u vidu lake višenamenske “gazele”. Letelice ovog tipa i dalje su najbrojnije u helikopterskoj eskadrili Srbije - vojska raspolaže sa 45, a MUP sa pet “gazela”. Inače, RV je i pre nego što su 2016. godine stigli novi Mi-17 imao helikoptere ovog tipa pošto im je 2006. godine MUP Srbije dao dva transportna Mi-17 i dva desantno-jurišna Mi-24V koji su nabavljeni kao polovni 1998. godine za potrebe nekadašnje Jedinice za specijalne operacije. Dva Mi-17 su remontovana 2010. godine (jedan je pao 2015), dok su Mi-24V otpisani pošto je procenjeno da im se životni vek ne može produžiti i da je to neisplativo.

Kada se ima sve ovo u vidu, onda nabavka, prema najavama, četiri takozvana leteća tenka Mi-35 i tri transportera Mi-17 iz Rusije, odnosno devet “erbas” H-145 helikoptera iz Nemačke i dve nove “superpume” iz Gruzije deluje kao nasušna potreba. Za “Erbasove” letelice već se zna da stižu krajem ove i tokom sledeće godine, kada bi mogli da dođu i helikopteri iz Rusije i Gruzije. Vojni analitičar Aleksandar Radić ističe da država mora da investira u helikopterske jedinice pošto ima letelice koje su u upotrebi još od 1980. godine.

- Nama je potrebna jedna eskadrila od borbenih 12 do 14 helikoptera, a država smatra da je dovoljno od osam do devet, i to je u redu. Iako na prvi pogled izgleda da je mnogo nabavki odjednom, to je zapravo nastojanje da se zadrže minimalne operativne sposobnosti koje su neophodne i vojsci i MUP-u - naglašava Radić. Kako kaže, još pre 40 godina postojala je dilema da li da nabavimo Mi-17 ili “superpumu”, a da ćemo sada sticajem okolnosti nabaviti oba tipa helikoptera.

- Sve letelice koje nabavljamo mogu da se upotrebe za podršku civilnim institucijama i stanovništvu. To nisu usko namenske platforme, već su namenjene i za podršku u slučaju poplava, požara, za spasavanje. Dakle, treba ih računati u okviru šireg koncepta upotrebe sile, odnosno i za potrebe civilne populacije - objašnjava Radić.

„Gazelama“ produžiti vek do 2030.

Aleksandar Radić ističe da bi u okviru poslovnog aranžmana sa “Erbasom” trebalo remontovati svih 50 postojećih “gazela”.

- Nakon remonta “gazele” bi mogle da se koriste barem još 12 godina, do 2030. Međutim, pitanje je da li je to u interesu “Erbasa”, pa bi zato trebalo naći najbolje rešenje u skladu sa novcem opredeljenim za nabavku i remont helikoptera - naglašava Radić i dodaje da u regionu najjaču helikoptersku eskadrilu ima Hrvatska sa 24 Mi-17 i osam “džet rendžera”.

Izvor: www.blic.rs


* 001.jpg (240.39 KB, 578x631 - viewed 71 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #237 on: August 16, 2018, 11:58:41 pm »

ма све је то лепо, али нико не мисли на логистику. који ће им ђаво супер пума поред ми 17?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #238 on: August 17, 2018, 12:05:21 am »


Ми-17 је за МУП превелик, а Супер Пума је по мени непотребан издатак. Што не набаве Бел 412, ако већ иду на половне? Имамо сличне у МУПу већ дуги низ година.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #239 on: August 17, 2018, 08:31:08 am »

ма све је то лепо, али нико не мисли на логистику. који ће им ђаво супер пума поред ми 17?

Samo da je šareno, ciganija i logistička noćna mora.
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.