PALUBA
April 26, 2024, 02:47:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 100062 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #75 on: April 14, 2016, 09:18:33 am »

A što je sa nabavom dva helikoptera sa zapada? Koliko se sjećam, pisalo se da se nabavljaju dva ruska i dva zapadna helikoptera. Je li se možda odustalo od ovih zapadnih u korist još ruskih i jesu li zapadn bili planirani za VS ili MUP?


Zapadne trenutno niko ne pominje, a onda kada se o njima govorilo biloje reci da bi isli u MUP. Ovo sto sam pomenuo o moguoj nabavci jos dva Mi17 ne znaci da se odustalo do tih zapadnih posto je i ranije bilo pominjano da bi paket ruskih bio 2+2 naknadno. Ipak sve je ovde politika tako da je sve moguce i nemoguce.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #76 on: April 14, 2016, 09:21:53 am »

Nije bitno koji su samo da su ruski, dokazan i nezamjenijiv helikopter u svakom smislu, šteta šta su političari ili pak narod koji ih bira takvi kakvi jesu pa je prošlo ni manje ni više nego 25 godina ako se ne varam od kupnje novih letjelica koje su uistinu prijeko potrebne Srbiji.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #77 on: April 14, 2016, 10:25:46 am »

Nije bitno koji su samo da su ruski, dokazan i nezamjenijiv helikopter u svakom smislu, šteta šta su političari ili pak narod koji ih bira takvi kakvi jesu pa je prošlo ni manje ni više nego 25 godina ako se ne varam od kupnje novih letjelica koje su uistinu prijeko potrebne Srbiji.

 I ti helikopteri, koji su kupljeni 1989/90., nisu bili novi. A ovi su, izgleda, novi.  Davno sam napisao na ovom Forumu da se dva helikoptera bore za prvo mesto kao najbolji-najvažniji u opštoj istoriji/povijesti ovih letelica - to su američki UH-1 i sovjetski/ruski MI-8/17/171. Navodim  zapadne nazive Mi-8, jer se u ruskoj nomenklaturi i najnoviji vode kao MI-8, sa sufiksom i brojem "MTV 1-5". MI-38 kao zamena MI-8 je projektovan, ali mislim da nikad  nije poleteo. Moram skrenuti pažnju da je na stanju USAF/USMC/US Army polovinom 70ih. bilo preko 5.000 samo UH-1 raznih verzija. Danas je ukupno brojno stanje vojnih/paravojnih helikoptera u USA ispod 1.000. Kako je kod Rusa, ne znam, jer osim oružanih snaga svih vidova postoje mnogi poluvojni organi i organizacije koji koriste ove letelice. Mnogi se koriste u civilne svrhe, ali svaki je tu ako zatreba u slučaju rata.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #78 on: April 14, 2016, 10:33:36 am »

Ми-8 je legenda bez premca, ali sve mi se čini da bi Belovi helikopteri bili pun pogodak za sve zemlje u regionu. Posebno 412.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #79 on: April 14, 2016, 10:51:00 am »



Bell/Agusta UH-1/212/412, nikada nisu bili ozbiljni HE za OS zbog male nosivosti i odsustva rampe. Svojevremeno je baš SA-330 Puma odbijena zbog odsustva rampe, što je za JNA bio jedan od važnih uslova. Na Zapadu u to vreme nije bilo drugog HE osim Mi-8 i varijanti  koji bi odgovarali JNA, vojsci u kojoj je bilo oko 100 komada srednjih TrHe. Danas nam odgovara samo ono za šta imamo para, a nemamo para ustvari nizašta, al` `ajde.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #80 on: April 14, 2016, 11:22:17 am »

Mi-8 je legenda bez premca, ali sve mi se čini da bi Belovi helikopteri bili pun pogodak za sve zemlje u regionu. Posebno 412.

Po rečima pilota SV koji je leteo na oba, Puma je puno bolji helikopter od Bell 412.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #81 on: April 14, 2016, 11:30:06 am »

Mi-8 je legenda bez premca, ali sve mi se čini da bi Belovi helikopteri bili pun pogodak za sve zemlje u regionu. Posebno 412.

Po rečima pilota SV koji je leteo na oba, Puma je puno bolji helikopter od Bell 412.

Ma jeste, i veći i veće nosivosti, i bolji, i noviji. Al` nema rampu, ne može krcati nikakvo vozilo, sem možda "mini moke"/ Suzuki Samurai/Piaggio trokolice, a i to sve preko improvizovane bočne rampe.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #82 on: April 14, 2016, 01:09:58 pm »

A koji će nam andrak danas zadnja rampa? Šta misle da prevoze i kakve velike desante planiraju ovi naši genijalci?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #83 on: April 14, 2016, 01:14:48 pm »

недге сам прочитао да су ти западни намењени да замене полицијске бел 212
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 490


« Reply #84 on: April 14, 2016, 02:33:39 pm »

A koji će nam andrak danas zadnja rampa? Šta misle da prevoze i kakve velike desante planiraju ovi naši genijalci?

Свакако је бољи и универзалнији хелић који има рампу од оног који је нема. Није то за десанте. Ако треба превести возило хитне помоћи, у случају да се пацијент у возилу не сме померати, како ће то учинити? Или малог "ватрогасца". Или већи генератор у мањем контејнеру. То је редак случај, али, ако се један живот спасе - хелић је оправдао своју куповину. Нека се "АВАВАВ", знамо о коме се ради, љути колико хоће, далеко му лепа кућа, само да ВС добије летелице.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #85 on: April 14, 2016, 03:09:51 pm »

Zadnja rampa je jako korisna za brz utovar i istovar tereta, ljudstva a pogotovu povredjenih na nosilima.

Takodje je rampa jako zgodna za padobranske skokove.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #86 on: April 14, 2016, 08:14:56 pm »

као и за утовар/истовар робе у кутијама/контејнерима. може да се брже и лакше напуни и испразни, може и виљушкар да ради. то на бочна врата тако не иде.
Logged
jugins
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85


« Reply #87 on: April 14, 2016, 09:24:22 pm »

Naslov teme je: "Nabavka visenamenskih helikoptera za Vojsku Srbije".
"Основна, basic, па још "ошишана" верзија."
Ako je nesto osnovno pa jos malo "osisano", koliko je ostalo od visenamenskog?
(da li to podrazimeva da se ovi helikopteri ne mogu koristiti u slozenim vremenskim uslovima i u uslovima smanjene ili nikave vidljivosti, npr. magla?)
Jugi
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #88 on: April 15, 2016, 09:17:59 am »

Možda je predviđeno da ih "nabudže" stručnjaci iz SDPR  Roll Eyes
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #89 on: April 15, 2016, 09:26:13 am »

Mogli bi sacekati malo sa akvim konstatacijama. Niko jos zvanicno niej rekao ni da ima ni da nema opremu za let u svim uslovima. Bila je prica da se ta oprema podrazumeva u smislu da cemo traziti da bude ugradjena. Ne vidim zasto bi ti helikopteri imali vedro za gasenje pozara pre opreme za let u svim uslovima?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.