PALUBA
March 28, 2024, 02:29:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 98567 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #300 on: October 18, 2019, 04:27:44 pm »

Slika sva cetiri nova helikoptera.


* 478113_54186107_IMG-b1f0ae401407bc075d1f04fcab5b1b35-V.jpg (191.36 KB, 1600x1200 - viewed 61 times.)
« Last Edit: October 18, 2019, 04:56:32 pm by pvanja » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #301 on: October 19, 2019, 08:50:56 am »

Još malo novih 17-ica.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hvala Marti Misteriji sa Tvitera za fotografije.


* MM 17 01.jpg (12.29 KB, 360x171 - viewed 521 times.)

* MM 17 02.jpg (17.51 KB, 360x240 - viewed 527 times.)

* MM 17 03.jpg (18.48 KB, 360x273 - viewed 526 times.)

* MM 17 04.jpg (14.13 KB, 360x160 - viewed 514 times.)

* MM 17 05.jpg (21.31 KB, 679x312 - viewed 47 times.)

* MM 17 06.jpg (26.06 KB, 679x328 - viewed 47 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #302 on: November 01, 2019, 08:39:31 am »

Какви су летећи ватрогасци потребни Србији
Аутор: М.Л.- М.Г.четвртак, 31.10.2019.

Хеликоптери су рационалније решење од авиона, али је неопходно набавити и одговарајући број подвесних ведара

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Србија би са десетак оперативних хеликоптера, опремљених ведрима за ношење воде, могла да се избори са ватреним стихијама које све чешће пустоше шуме, као што се то дешавало током минулих дана Михољског лета. Тако би на пример, десет хеликоптера попут Ми-8 или Ми-17, са ведрима која захватају по три и по тоне воде, у само једном налету могли да допреме до 35 тона воде.

Подвесно ведро за хеликоптер Ми-8 (Фото А, Васиљевић)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Војска Србије сада и има више од десет таквих хеликоптера. Међутим, три Ми-17 недавно испоручена из Русије још нису у оперативној употреби, а неопходно је обезбедити и одговарајући број подвесних ведара. Хеликоптери МУП-а Србије типа „бел 212”, који су употребљавани за гашење пожара ових дана, имају знатно мању носивост.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Због могућности да лете споро или лебде, пилоти хеликоптера могу прилично тачно да „нанишане” површину на коју ће испустити водену бомбу и што је још важније, интервал до следећег налета ограничен је само близином језера или реке где се поново захвата вода.

Својевремено се разматрао и ремонт „камова” из Музеја ваздухопловства (Фото А. Васиљевић)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Иљушин” Ил-76, чији је долазак из Русије најављен како би његова посада помогла у гашењу пожара, може да понесе и у једном налету баци око 40 тона воде. Међутим, тај авион је у противпожарној улози ограничен даљином аеродрома на којем се његови танкови пуне водом. Када се има на уму време за то потребно, долет до места пожара и наравно повратак на аеродром, јасно је да су хеликоптери знатно ефикаснији и исплативији у гашењу пожара.

У случају актуелних пожара на југу и истоку Србије, хеликоптери би могли воду да захватају на Власинском језеру и одатле долете до пожара у околини Врања или Трговишта. У случају ватрене стихије, која пустоши Стару планину, допуна је могућа на Завојском језеру.

Иначе, Ил-76 руског Министарства за вандредне ситуације већ је минулих година ефикасно гасио пожаре у Србији. То је највећи авион те намене који је до сада био употребљен на овим просторима. Осим тога, у оквиру увежбавања у Српско-руском хуманитарном центру у Нишу, као и дежурстава због пожара на отвопреном простору, у Србији су били распоређени хеликоптери Ми-8, Ка-32 и Ми-26, највећи хеликоптер у свету.

Исто тако, дежурао је и авион амфибија „беријев” Бе-200, који може да полеће и слеће и са воде и са писте. Ова летелица такође је била стационирана на аеродрому у Нишу, будући да у Србији нема довољно великих водених површина за слетање авиона, пуњење танкова у глисирајућој вожњи и полетање према пожару.

Izvor: www.politika.rs


* Leteci-vatrogasci-1.jpg (69.38 KB, 672x448 - viewed 38 times.)

* Leteci-vatrogasci-2.jpg (76.01 KB, 672x434 - viewed 42 times.)

* Leteci-vatrogasci-3.jpg (40.73 KB, 672x430 - viewed 34 times.)

* Leteci-vatrogasci-4.jpg (76.42 KB, 672x411 - viewed 37 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #303 on: November 01, 2019, 04:49:44 pm »

шта су решили са тим камовима? колико ја знам, имају јако мало сати налета. друго, шта би са оним камовима што су још у време ссср отишли на ремонт и никад нису враћени?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #304 on: November 01, 2019, 08:12:17 pm »

Чисто сумњам да су ти "Камови" исплативи за ремонт. То стоји 20 година практично без икакве заштите и надзора. ДА су ваљали задржала би их и онда ВЈ.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #305 on: November 01, 2019, 11:18:04 pm »

шта су решили са тим камовима? колико ја знам, имају јако мало сати налета. друго, шта би са оним камовима што су још у време ссср отишли на ремонт и никад нису враћени?

Svim Kamovima iz sastava RV i PVO JNA/VJ su istekli resursi i tek posle ozbiljnog rremonta bi, možda, mogli da se koriste. Što napsia džumba pitanje je uopšte da li bi se njihov remont isplatio.

Što se tiče helikoptera koji su pred opštenarodnu žurku otišli na remont na Krim, njima se gubi svaki trag, za sada, te se ne zna gde su i kako skončali.
Logged
bojadin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #306 on: November 03, 2019, 01:20:57 am »

Stoje na istoj livadi u okviru remontnog zavoda, video sam sliku negde pre 2 godine.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #307 on: November 03, 2019, 06:55:27 am »

Mogu da zamislim na šta liče.
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #308 on: December 02, 2019, 03:55:29 pm »

STIGLI MI -35M

Rusi ih isporučili pre roka: Četiri nova helikoptera Mi-35M sletela u Beograd


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:833705-Rusi-ih-isporucili-pre-roka-Cetiri-nova-helikoptera-Mi-35M-sletela-u-Beograd

Četiri nova helikoptera Mi-35M koje je Srbija kupila od Rusije sletetela su na aerodrom „Pukovnik Milenko Pavlović“ u Batajnici.

Reč je o tipu helikoptera kakvog do sada nije bilo u jedinicama Vojske Srbije, a koji će još više ojačati naše vazduhoplovne snage. Bilo je najavljeno da će novi helikopteri stići u prvom kvartalu 2020. godine, ali ih je Rusija isporučila pre predviđenog roka i to dva dana uoči susreta predsednika Srbije i Rusije, Aleksandra Vučića i Vladimira Putina, u Sočiju.

„Možda izgleda neverovatno, posebno imajući u vidu činjenicu da ruska kompanija ’Rostvertol‘ iz Rostova na Donu radi sa smanjenim brojem radnika, a istovremeno je došlo do značajnog uvećanja ugovorenih obaveza prema domaćim i inostranim klijentima. Ipak, ako u obzir uzmemo bliske i prijateljske odnose najviših zvaničnika dveju zemalja, stvari postaju mnogo jasnije. Ovde bih na prvom mestu istakao doprinos ministra odbrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua, koji se i ovog puta založio da se obaveze prema Srbiji ispunjavaju na način koji bi se mogao opisati samo jednom rečju — bratski“, ističe za Sputnjik Svetozar Jokanović, ekspert za rusku avijaciju.

Prema njegovim rečima, kada jednog dana budemo pisali istoriju upotrebe Mi-35M u Srbiji, svakako da ime ruskog ministra odbrane nećemo moći da preskočimo, jer je upravo Šojgu preporučio svojim kolegama iz Srbije da uzmu u razmatranje nabavku helikoptera Mi-35M, a takođe je i uticao da se otklone bilo kakvi problemi koji bi usporili realizaciju ovog posla.

„Kako to izgleda u praksi, najbolje bi vam ilustrovala jedna anegdota koju mi je ispričao jedan ruski kolega, zaposlen u holdingu ’Helikopteri Rusije‘. Jedno jutro je u proizvodnu salu ruskog zavoda ušao poslovođa i prisutnima se obratio pomalo dramatičnim tonom: ’Ostavite sve, srpska narudžbina se mora ispuniti!‘. Svi koji su se tu zatekli, ma šta da su u tom trenutku radili, napustili su svoje mesto i krenuli da završe helikoptere koje je naručila Srbija. Takav pristup je i omogućio da kompletiranje helikoptera bude završeno u rekordnom roku, pa su na vreme završena testiranja, letenje po programu probnih letova, izvršena je obuka letačkog i tehničkog sastava RV i PVO... Već 25. novembra četiri neobična helikoptera Mi-35 primećena su na aerodromu ’Platov‘, međunarodnoj luci Rostova na Donu. Bili su to naši helikopteri koji su za tu priliku dobili privremene ruske oznake: zastavu Ruske Federacije na repu, ali ne i oznake Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije. Iste večeri završena je njihova priprema za transport avionom An-124 ’Ruslan‘. Nažalost, još nedelju dana su tu morali da čekaju dok nije određena ruta leta ka Srbiji“, kaže Jokanović.

Mi-35M za eskadrilu senke

Ekspert dodaje da će se Srbija naoružavati i opremati i dalje, sprovodiće vojno-tehnički sporazum koji je postignut između lidera Srbije i Rusije i izrazio je nadu da ovo nije kraj nabavki Mi-35M.

„Dok su se naši helikopteri nalazili na aerodromu ’Platov‘, tu su bila još četiri Mi-35M vrlo slično obojena, pa su se ruske kolege našalile sa mnom da bi bio red da pošalju svih osam Srbiji. I zaista, dobro bi bilo da što pre nastavimo prenaoružavanje 714. helikopterske eskadrile ’Senke‘ na novi tip helikoptera“, dodao je Jokanović.
On je ocenio da je dolaskom novih helikoptera došlo do značajnog povećanja borbenih mogućnosti naše jedinice.

„Konačno smo nabavili pravi lek da prevaziđemo teško tehnološko zaostajanje. Ali dolazak ovog helikoptera znači i mnogo više od toga. Ovo je veliki doprinos popularizaciji vojnog poziva, posebno poziva vojnog pilota za koji se danas malo ko opredeljuje. Mladi čovek naravno očekuje i da će za svoj posao biti dobro plaćen i da će kvalitetno rešiti stambeno pitanje, ali pre svega mašta da će mu država obezbediti adekvatna sredstva za rad. Niko ne mašta o tome da postane pilot letelice koja je starija od njega“.

Dok smo mi čekali isporuku prva četiri Mi-35M, navodi Jokanović, „Rostvertol“ se pripremio za proizvodnju duboko modernizovane varijante tog helikoptera, koji će biti naoružan novom laserski vođenom protivoklopnom raketom. Helikopter je dobio raketni kompleks „Vihor-M“, u čijem je sastavu najmoćnija ruska protivoklopna raketa „Vihor-1“, koju od 2016. godine serijski proizvodi koncern „Kalašnjikov“. Domet ove rakete je oko 10 kilometara, a može da probije i čelični oklop debljine 1.000 milimetara ispod dodatnog ERA oklopa.

Ovom supersoničnom raketom se mogu oboriti i vazdušni ciljevi koji lete brzinama do 800 kilometara na čas. Raketa je već uveliko ispitana u realnim borbenim uslovima u Siriji na helikopteru Ka-52. Rezultati dejstva su impresivni — ciljevi, oklopna sredstva kojim su raspolagali teroristi uništavani su u proseku na daljinama od oko osam kilometara, što je ravno maksimalnom dometu najpoznatije američke protivoklopne rakete „Helfajer“, kakve je za naoružavanje svojih helikoptera „Kajova“ kupila i susedna Hrvatska, rekao je Jokanović.


Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #309 on: December 02, 2019, 05:51:01 pm »

Било би лепо када би Србија набавила још оваквих хеликоптера, барем једну ескадрилу.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #310 on: December 02, 2019, 06:43:59 pm »

Neka su sretno stigli, da Bog da nikada da ih ne upotrebimo u borbi...
Logged
Kumboranin29
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 567



« Reply #311 on: December 02, 2019, 06:55:56 pm »

Mozda kao polovnu donaiju rusije ?
negdije sam procitao da se planiraju uzeti i super pume ? po meni te bi letilice trebalo uzeti za policiju ,a vojsci nabavljati MI-17 i ove nove MI-35
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #312 on: December 02, 2019, 07:29:33 pm »

за 35ице, добро нам дошли и умножили се.

за супер пуму, требало би да су наручена три за полицију. не клавирим чему дуплирање врста технике, супер пума је у класи ми 17 и боље да су набављени они. а ако су већ хтели западну технику, онда боље да су набављени белови са којима наша полиција има дугогодишње искуство и добро су се показали.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #313 on: December 03, 2019, 04:32:46 am »

Било би добро када би неко (ко се разуме у проблематику) направио упоредни приказ Ми-35, Ми-28 и Ка-52.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #314 on: December 07, 2019, 09:26:15 am »




Svi srpski helikopteri na jednom mestu: Prezentacija Mi-35, H-145M i Mi-17 u Batajnici



Na vojnom aerodromu "Milenko Pavlović" danas se održava promocija novih helikoptera, kojima je opremljena Vojska Srbije.

Prezentacija helikoptera Mi-35, H-145M i Mi-17 počinje u 10.00 časova, a na aerodromu u Batajnici biće prisutan i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Podsećanja radi, četiri nova helikoptera Mi-35M, koje je Srbija kupila od Rusije, stigla su našu zemlju na aerodrom "Pukovnik Milenko Pavlović" u Batajnici i to pre predviđenog roka.

Rusija ih je isporučila dva dana pre sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina u Sučiju, iako je ranije bilo najavljeno da će novi helikopteri stići tek u prvom kvartalu 2020.

U pitanju je tip helikoptera koji do sada nije bio u jedinicama Vojske Srbijem, a helikoptere je isporučila ruska kompanija "Rostvertol" iz Rostova na Donu.

Helikopter Mi-35M je nastao na bazi ruskog borbenog helikoptera Mi-24VM "krokodil" i predstavnik je sovjetske koncepcije jurišnog borbenog helikoptera.

To je oklopljeni i snažno naoružan helikopter, koji se više oslanja na veliku brzinu, nego na svoje manevarske sposobnosti.

Visoke borbene karakteristike ogledaju se i u maksimalnoj brzini od 310 kilometara na čas i operativnoj visini od 5.400 metara, kao i doletu do 460 kilometara, a sa dopunskim rezervoarima goriva to može da bude i do 1.085 kilometara.

Pored vatrene podrške trupama na zemlji, ovaj helikopter može da služi za specijalni desant - u transportnoj kabini prevozi do osam vojnika s punom opremom i ličnim naoružanjem, kao i za transport naoružanja i opreme ili medicinsku evakuaciju ranjenika sa linije fronta.

Helikopter poseduje oklop koji štiti kako posadu, tako i vitalne delove helikoptera.

Takođe, helikopter je za zaštitu od vođenih raketa opremljen sistemima za pasivnu i aktivnu samozaštitu, a rezervoari za gorivo obloženi su materijalom koji sprečava curenje goriva i eksploziju pri pogotku.

Mi-35M poseduje poslednju generaciju avionike i napadno-navigacijskog sistema, optoelektronski nišanski sistem, kao i sisteme samozaštite koji obezbeđuju borbenu upotrebu helikoptera u povoljnim i srednje složenim meteo-uslovima, danju i noću.

Od naoružanja na helikopteru je u obrtnoj kupoli ugrađen top kalibra 23 milimetra i uvezan je sa sistemom za upravljanje vatrom.

Na svakom krilu može nositi širok dijapazon naoružanja uključujući dodatne topove 23 milimetra, nevođene rakete 80 milimetara i protivoklopne vođene rakete "Ataka" dometa šest do osam kilometara zavisno od varijante.

Za Srbiju su u oktobru, kako su preneli mediji, stigla još tri nova ruska helikoptera Mi-17-V5 za RV i PVO Vojske Srbije, tako da je našoj zemlji isporučeno ukupno pet tih vojno-transportnih helikoptera.

Od pet helikoptera, dva su bila dopremljena Srbiji 2016. godine za RV i PVO.

Najavljeno je bilo da će nova tri Mi-17V-5, kao i prethodna dva, biti predata 890. mešovitoj helikopterskoj eskadrili "Pegazi" na Batajnici.

Specijalizovani portal Tangosix ranije je objavio da je maksimalna nosivost helikoptera Mi-17 4.500 kilograma. Helikopter je dugačak 18,6 metara i visok 4,7 metara. Maksimalna masa na poletanju mu je 13.000 kilograma, a maksimalna brzina 262 kilometra na čas.

Kapacitet mu je 36 putnika ili 24 padobranca ili 12 ranjenika.

Reč je o višenamenskim vojno-transportnim helikopterima. Akcenat je na naoružanju tako da novi helikopteri mogu izvršavati široki krug zadataka u uslovima realnih borbenih dejstava.

Pored transporta vojnika, različitog tereta - do četiri tone unutar trupa ili na spoljašnjem nosaču, obavljanja zadataka traganja i spasavanja (može da preveze 12 ranjenika na nosilima sa medicinskom pratnjom), patroliranja i izvidanja, novi helikopteri mogu da pružaju i vatrenu podršku našim snagama, uništavaju živu silu i tehniku protivnika na zemlji ili vodi.

Osnovno naoružanje helikoptera Mi-17V5 su četiri 20-cevna saćasta lansera B-8V-20 koji koriste nevodena raketna zrna S-8, kalibra 80 milimetara.

Mogu da nose i kontejner UPK-23-250 sa dvocevnim topom GŠ-23 kalibra 23 milimetara sa 250 granata i nevodene avio-bombe FAB-100.

Kada je reč o erabsovim helikopterima H145 M, u Srbiju je, prema nezvaničnim informacijama objavljenim u medijima, stiglo sedam letelica.

Srbiji, inače, treba da bude isporučeno devet helikoptera H145M, koji će biti namenjeni Ratnom vazduhoplovstvu i protivvazduhoplovnoj odbrani Vojske Srbije - pet helikopera i Helikopterskoj jedinici MUP-a Srbije - četiri. Ostalo je da se još isporuči po jedan helikopter za Vojsku i MUP.

Na vojni aerodrom "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović", preneli su mediji 29. novembra, sletela su još dva helikoptera H145M koji ulaze u sastav RV i PVO Vojske Srbije. To su bili treći i četvrti od pet letelica ovog tipa koji su za naše vojno vazduhoplovstvo naručeni decembra 2016. godine.

Prvi H145M, helikopter sa evidencijskim brojem 14501 namenjen za borbeno traganje i spasavanje, stigao je u Srbiju 12. juna 2019, a potom je 16. oktobra stigao i helikopter 14502 koji će, takođe, služiti za traganje i spasavanje.

Preostalo je bilo da se isporuče tri helikoptera u naoružanoj verziji sa sistemom za upravljanje vatrom HForce.

Njihov korisnik biće 119. mešovita helikopterska eskadrila "Zmajevi", 98. vazduhoplovne brigade koja je bazirana na aerodromu "Narednik-pilot Mihajlo Petrovic" u Nišu na kome je za smeštaj novih H145M izgrađen novi hangar gotovo identičan novom hangaru na Batajnici.

Tri srpska borbena H145M će najverovatnije imati domaće naoružanje i to sedmocevne saćaste lansere L80-07 nevodenih raketnih zrna S-8 kalibra 80 mm kao i kontejnere GH-78 sa mitraljezom M87 kalibra 12,7 milimetara ciji borbeni komplet iznosi 250 metaka.

Srpske letelice opremljene su takozvanim "fast rope" sistemom za brzi izlazak specijalnih snaga, visokoperformansnom kamerom, opremom za gašenje požara, balističkom zaštitom kao i sistemom za elektronske protivmere koji služi kao podrška najzahtevnijim operativnim zahtevima.

Sistem za upravljanje naoružanjem HForce, razvijen od strane "Airbus Helicopters", će omogućiti Srbiji da opremi i upotrebljava svoje letelice sa raznovrsnim setom nevodenog i vodenog naoružanja vazduh-zemlja i vazduh-vazduh.

Pored devet H145M helikoptera, Srbija je, takođe, narucila tri H215 helikoptera za Helikoptersku jedinicu MUP-a.

izvor

Logged
Pages:  1 ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 25 queries.