PALUBA
April 25, 2024, 01:38:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26   Go Down
  Print  
Author Topic: Набавка вишенамјенских хеликоптера за Војску Србије  (Read 99918 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #345 on: December 15, 2019, 08:12:58 pm »


ма, летели су често за време целе "журке", али сам само у јесен 1991. виђао да слећу на кров ВМА. Баш велики, тешки Ми-8. Хелидром / хелиодром је тада био оивичен црвеним фаровима као јелка!
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 225


« Reply #346 on: December 15, 2019, 10:01:05 pm »

Ни ЈНА није имала хеликоптере између Ми-8 и газела. Мислим да у газелу не могу да се убаце носила, посебно не ако неко треба да седи поред повређеног и контролише нпр. трансфузију. Била је опција да се носила закаче споља.

Да се разумемо, у потпуности се слажем са потребом за унификацију, када год је то могуће. У том смислу је ово са Ми-35 и Ми-17 добар потез, јер се ради о истој платформи. Са друге стране, Србија има потребе за лаким хеликоптерима, мало већим од газела. Х145М у потпуности задовољава те потребе.

Постоји још једна ствар, а то је да набавка Х145М помаже модернизацију газела. Неке ствари које се користе на Х145М се вероватно могу уградити на газеле. Наменска индустрија има могућност да развије одређене ствари које би могле да се користе и на Х145М и на газели. Саме по себи, домаће потребе су мале. Међутим, ситуација је другачија ако постоје шансе за извоз. Те шансе су реалне, ако се добије сертификат произвођача хеликоптера. Ербас је у бизнису са летелицама, а не са наоружаљем. Ако му јефтини српски сситеми омогуће да понуди хеликоптере купцима који иначе не би имали пара да купе хеликоптрере са оружјем западног порекла, вероватно ће бити заинтересовани. У том смислу видим и набавку оне две супер пуме за МУП. Сама по себи та набавка би била ван памети, када већ постоје Ми-17 сличних карактеристика. Али ако се искористе да се развије неки домаћи програм за њих, ствари се мењају.

Чуо сам још јнешто, а то је да су нови Х145М тиши и од газела, а неупоредиво тиши од Ми-17. Било би добро ако би неко могао да потврди или демантује ту информацију.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #347 on: December 15, 2019, 10:45:50 pm »

х 145 још нисам чуо, али за 135 румунске полиције тврдим да је невероватно тих. искочио ми је иза жбуња на неких 300-400м, и док га нисам видо нисам га чуо, а и тад једва! и кад лети више врло слабо се чује. вероватно је и 145 ту негде. газелу из дурлана чујем док је изнад градског поља, а ми-8 изнад аеродрома. нишлије знају која је раздаљина у питању, 2/5км најмање.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 225


« Reply #348 on: December 15, 2019, 11:41:05 pm »

х 145 још нисам чуо, али за 135 румунске полиције тврдим да је невероватно тих. искочио ми је иза жбуња на неких 300-400м, и док га нисам видо нисам га чуо, а и тад једва! и кад лети више врло слабо се чује. вероватно је и 145 ту негде. газелу из дурлана чујем док је изнад градског поља, а ми-8 изнад аеродрома. нишлије знају која је раздаљина у питању, 2/5км најмање.
Хвала! Колико је од Дурлана до градског поља, а колико до аеродрома?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #349 on: December 16, 2019, 09:32:34 pm »

Х145 сам чуо док је надлетао Нови Београд.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #350 on: December 16, 2019, 11:21:19 pm »

Х145 сам чуо док је надлетао Нови Београд.

и ја сам га видео недавно у лету. Јесте тиши од осталих хеликоптера, али се, наравно, чује.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #351 on: December 16, 2019, 11:57:29 pm »

х 145 још нисам чуо, али за 135 румунске полиције тврдим да је невероватно тих. искочио ми је иза жбуња на неких 300-400м, и док га нисам видо нисам га чуо, а и тад једва! и кад лети више врло слабо се чује. вероватно је и 145 ту негде. газелу из дурлана чујем док је изнад градског поља, а ми-8 изнад аеродрома. нишлије знају која је раздаљина у питању, 2/5км најмање.
Хвала! Колико је од Дурлана до градског поља, а колико до аеродрома?

написао сам, до градског поља ваздушним линијом има 2км, можда и нешто више, а до аеродрома има око 5.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #352 on: December 19, 2019, 09:03:22 am »

Хеликоптери коначно млађи од пилота
Аутор: Милан Галовић   среда, 18.12.2019.

Генерације пилота летеле су на истим летелицама, одлазећи у пензију с истих модела на којима су се школовали. – Шта за ВС значи увођење у употребу Ми-35, Х-145М и Ми-17

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Било је то на самом почетку НАТО агресије, у ноћи између 24. и 25. марта 1999. године. Код Титела је оборен „миг 29” Војске Југославије, па је посада хеликоптера „газела”, коју су чинили мајор Алекса Милановић и капетан прве класе Срђан Јовановић, добила наређење за полетање, у акцију спасавања пилота за кога се претпостављало да се катапултирао.

Упркос апсолутној надмоћи непријатељске авијације у ваздушном простору, летели су ниско, ослањали су се само на инструменте и на то колико су могли да виде кроз ноћ. Успешно су стигли до места пада авиона, видели су остатке олупине у пламену, а мало касније и пилота који им је давао светлосне сигнале. Слетели су у близини, укрцали пилота и успешно се вратили у базу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

– Била је то техника „штап и канап” у односу на оно чиме данас, после пријема нових хеликоптера у Војску Србије, располажу наше млађе колеге – каже у разговору за „Политику” пензионисани пуковник Алекса Милановић (1957), бивши командант 890. мешовите хеликоптерске ескадриле на аеродрому у Батајници. Ова ескадрила користиће неке од 14 нових хеликоптера Војске Србије.

Милановић је у војсци радио од 1979. до 2005. године, када је пензионисан у 48. години. Неко је закључио да пилоти (и не само они), ветерани ратова у напону животне снаге и с изузетним искуством, више нису потребни војсци. Летео је пре свега на „газели” (варијанте „гама” и „хера”), помало и на транспортном Ми-8.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

– Негде крајем деведесетих година констатовано је да су нам хеликоптери старији од пилота и тако је било све до недавних набавки нових летелица. Генерације пилота и механичара радиле су на истим летелицама, набавка нових хеликоптера за војску деловала је као сан – каже Милановић.

Задаци трагања и спасавања, који се као и медицинска евакуација, редовно изводе и у миру, више се неће изводити летелицама без адекватне опреме. За ту намену је као створен „Ербасов” хеликоптер Х-145М који је недавно набавила Војска Србије, опремљен савременом електроником која омогућава летење у свим метеоролошким условима као и опремом за евакуацију и збрињавање повређених или оболелих. Осим тога, овај хеликоптер се може користити и за мање транспорте, посебно је погодан за десант мање групе специјалаца, али и за дејства по циљевима на земљи. Ипак, када је реч о овом последњем, за то тешко да има бољег хеликоптера од Ми-35, који је такође набављен за потребе Војске Србије.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

– Његова основна карактеристика су јако наоружање, топ и ракете, али и оклоп због чега га и зову „летећи тенк”. Илустрације ради, ми смо у ратним сукобима постављали панцире на под кабине хеликоптера, да би се некако заштитили од паљбе са земље. Ми-35 има оклоп отпоран на пушчане и митраљеске метке. Оно што му даје посебан квалитет је и простор за превоз мање групе људи – објашњава Милановић. Иако је уочи распада Југославије било планова за набавку хеликоптера Ми-24, из кога је развијен Ми-35 као његова модернизована извозна верзија, до тога није дошло. Не треба пренебрегнути ни нове Ми-17, вероватно најпопуларније транспортне хеликоптере у свету.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

– Наши пилоти имају велико искуство са хеликоптерима Ми-8, из којег је развијен Ми-17. Током ратова тим хеликоптерима обавили су много санитетских летова и задатака снабдевања наших јединица, ризикујући своје животе. Посебно бих истакао пилоте који су такве задатке извршавали током сукоба на Косову и Метохији. Почетком рата у БиХ колеге су с хеликоптерима Ми-8, уз подршку специјалаца из 63. падобранске бригаде, извели одважну акцију евакуације војника из опкољене касарне у Чапљини. Ми-17, иако може да дејствује по циљевима на земљи, несумњиво ће бити од велике помоћи и у случају ванредних ситуација – пожара, поплава и снежних наноса који онемогућавају други саобраћај – објашњава Милановић.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Стручни, храбри, пожртвовани

Милановић истиче да су пилоти и механичари који су радили у тешким временима ратова и немаштине, сачували основу ваздухопловства, показујући стручност и храброст. Неки су изгубили живот приликом извршења борбених задатака, други попут посаде пилота Омера Мехића, који је био пилот у ескадрили нашег саговорника, настрадали су у миру несумњиво показујући пожртвованост приликом задатка медицинске евакуације.

Није лако оборити хеликоптер

Многи сматрају да су хеликоптери, који лете спорије и ниже од авиона, лак циљ за обарање. Милановић је изричит – ако се користе како треба, хеликоптер је у рату изузетно корисно средство. И није га баш тако лако оборити, што показују и искуства из њихове масовне примене у савременим ратовима.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

„Газеле” ће још дуго летети

Без обзира на позамашан стаж употребе „газела” у нашој војсци, Милановић је уверен да ће се ова летелица још дуго виђати на нашем небу.

– Реч је о изузетном хеликоптеру, користе га и стране армије. Уз модернизацију, каква је представљена недавно јавности, биће још дуго у употреби – каже Милановић.

Izvor: www.politika.rs


* 01a.jpg (63.24 KB, 672x440 - viewed 26 times.)

* 01b.jpg (61.92 KB, 672x475 - viewed 28 times.)

* 01c.jpg (65.72 KB, 672x419 - viewed 23 times.)

* 01d.jpg (58.53 KB, 672x448 - viewed 24 times.)

* 01e.jpg (16.4 KB, 672x413 - viewed 25 times.)

* 01f.jpg (63.21 KB, 672x448 - viewed 29 times.)

* 01g.jpg (47.46 KB, 672x411 - viewed 28 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #353 on: December 19, 2019, 05:54:34 pm »

Министар Вулин: Одбрамбена индустрија Србије опрема наоружањем и најсавременије хеликоптере
19.12.2019

Хеликоптер Х-145М најсавременији је хеликоптер у својој класи, а Војска Србије и одбрамбена индустрија Србије искористили су прилику да и такав, најсавременији хеликоптер на свету, опреме средствима из домаћег наоружања и домаће производње, истакао је министар одбране Александар Вулин, који је данас у Центру за испитивање наоружања и војне опреме „Никинци“ присуствовао гађању из хеликоптера Х-145М, у оквиру завршне фазе верификације и интеграције домаћег наоружања на „Ербасов“ хеликоптер.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Само оно што сами произведете, само оно што сами, својом памећу знате да направите, поправите и употребите, суштински је ваше и за то не морате никог ништа да питате. Војска Србије и држава Србија су војно неутралне. Управо због тога, морамо да се ослањамо на своје снаге, морамо да набављамо и из иностранства оно што нам је потребно, али и да то усавршавамо и унапређујемо - поручио је министар Вулин. Војска Србије ће веома брзо, већ од следеће године, имати хеликоптере Х-145М наоружане средствима из домаће производње, што ће према речима министра Вулина значити освајање још једне способности коју војска до сада није имала.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Вршилац дужности помоћника министра за материјалне ресурсе Ненад Милорадовић подсетио је да је ове године оборен рекорд када је у питању број нових система наоружања уведених у Војску Србије и да је сарадња са компанијом „Ербас“ важна не само за Ратно ваздухопловство, већ и за цео систем који се бави развојем, интеграцијом и тестирањем система наоружања.

- Хеликоптер Х-145М опремљен је једним од најсавременијих нападно-навигационих система. У разговору са колегама из „Ербаса“, које овде врше опитовање, сазнали смо да је наше наоружање, што митраљеска гондола, што ракетни лансер, на нивоу најсавршенијег на свету у тој класи, које су до сада користили - поручио је Милорадовић.

Пуковник Звонко Марић из Управе за планирање и развој Генералштаба Војске Србије рекао је да су „Ербасови“ хеликоптери којима је опремљена Војска Србије намењени за борбену употребу и послове трагања и спасавања.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Према уговору са компанијом „Ербас“, обавеза немачке стране је да произведе хеликоптер, да интегрише сву опрему која је у саставу хеликоптера, као и нападно-навигациони систем. Наша обавеза је да произведемо наоружање - подсећа пуковник Марић и објашњава да ће на хеликоптеру Х-145М бити интегрисано домаће наоружање калибра 12,7 мм са митраљеском гондолом и лансер који ће служити за лансирање невођених ракета 80 мм, такође, из домаће производње.

Потпуковник Мирослав Зечевић из Управе за планирање и развој Генералштаба Војске Србије истакао је да је данашњим бојевим гађањем на полигону „Никинци“ отпочела последња фаза интегрисања српског наоружања на „Ербасов“ хеликоптер.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Данас смо могли да видимо лансирање ракете С-8КОМ из саћастог лансера. Гађање је изведено успешно, а након ове фазе уследиће детаљна анализа учинка, после које ће бити извршена интеграција наоружања и на преостале хеликоптере овог типа које смо набавили - истакао је потпуковник Зечевић.

Бојевом гађању из хеликоптера Х-145М присуствовали су начелник Управе за планирање и развој Генералштаба Војске Србије бригадни генерал Милан Поповић и директор Техничког опитног центра пуковник Слободан Илић.

Izvor: www.mod.gov.rs


* 01a.jpg (1184.61 KB, 2500x1667 - viewed 28 times.)

* 01b.jpg (805.75 KB, 2500x1667 - viewed 31 times.)

* 01c.jpg (926.56 KB, 2500x1667 - viewed 33 times.)

* 01d.jpg (773.78 KB, 2500x1666 - viewed 34 times.)

* 01e.jpg (632.86 KB, 2500x1667 - viewed 28 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #354 on: December 19, 2019, 08:15:50 pm »

Quote
Чуо сам још јнешто, а то је да су нови Х145М тиши и од газела, а неупоредиво тиши од Ми-17. Било би добро ако би неко могао да потврди или демантује ту информацију.

Тешко је баш прецизно рећи да ли је и колико тиши од Газеле без мерења инструментима. Од Ми-8 је апсолутно тиши. Возио сам се у Ми-8 неколико десетина пута па ми је звук јако познат (а и одрастао сам у Нишу у згради преко које хеликоптери и авиони "улазе" у слетање) , а "Газелу" слушао више пута при полету-слетању или прелетању. Х145М сам чуо пар пута при прелету преко Новог Београда. Треба имати на уму да зграде праве одјек и да се утисак о јачини звук разликује у гради од оног у пољу или шуми и планини. Чује се јасно али да је баш тиши од Газеле нисам потпуно сигуран.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #355 on: December 20, 2019, 10:07:23 am »

Meni ima čudan zvuk, verovatno zato što sam navikao na Gazelinu turbinu.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #356 on: December 20, 2019, 01:30:05 pm »

Bio sam na Batajnici kada je organizovana pokazna vežba i prezentacija. Mogla je na licu mesta da se uporedi buka Gazele i H-145M. Tiši je od Gazele i nema onog karakterističnog "lupanja" elisa rotora i zviždanja turbine, koje postoji kod Gazele.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #357 on: December 20, 2019, 02:37:55 pm »



Evo drugari pa slušajte razliku, redom idu u naletu H145M, Mi-17 i Gazela  Smiley

Ovo sam snimio za vreme probe helikopterskog naleta povodom promocije pporučnika jesenas.





Naravno da se svi čuju, mada je moj utisak da je nekako H145M ponajtiši od svih.

Moram priznati da me je iznendio, nisam ga na vreme registrovao mada sam ciljano čekao da uhvatim helikopterski nalet upravo zbog ove razlike u zvuku.

Meni se čini da se H145M ne čuje "izdaleka" kao što se čuje Gazela zbog turbine.

Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #358 on: December 20, 2019, 05:59:34 pm »

мислим да снимак и није неко мерило, али ако је судећи по њему 145 јесте најтиши (малтене се и не чује од буке надолазећег ми17)
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 225


« Reply #359 on: December 21, 2019, 04:44:19 am »

мислим да снимак и није неко мерило, али ако је судећи по њему 145 јесте најтиши (малтене се и не чује од буке надолазећег ми17)

Да, онај Ми-17 их је баш надгласао.
Logged
Pages:  1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 25 queries.