PALUBA
March 28, 2024, 09:45:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Misterij 'UVB-76': Jezivi šum 40 godina ispunjava ruski eter  (Read 24060 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mp303
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #15 on: August 27, 2015, 01:29:28 pm »

tzv numbers stations
http://www.irdial.com/conet.htm ovo je zanimljiv projekat, snimali su dosta, izdali snimke na 5 cd-a ( ovdje se moze poskidati 4 diska http://irdial.hyperreal.org/the%20conet%20project/ )
ima cak mislim par snimaka stanica na nasem jeziku, zenski glas cita brojeve - konkretno ovaj
« Last Edit: August 27, 2015, 01:36:45 pm by mp303 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #16 on: August 27, 2015, 06:29:26 pm »

И како то да се не зна локација тих станица које емитују сигнале, односно не могу да се лоцирају? Мени то делује више као прича за теорије завера или фантастику.
Logged
mp303
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #17 on: August 28, 2015, 03:38:10 pm »

pa za neke se okvirno zna https://en.wikipedia.org/wiki/Numbers_station#Identifying_and_locating
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #18 on: August 28, 2015, 05:39:15 pm »

Pisali smo već o ovom u temi Zanimljivosti. Kad uhvatim vremena izdvojit ću te postove i spojit s ovom temom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #19 on: August 28, 2015, 06:33:07 pm »


Zašto "okvirno"? Šta je to što sprečava bilo koga da to utvrdi precizno?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #20 on: August 28, 2015, 07:04:12 pm »

И како то да се не зна локација тих станица које емитују сигнале, односно не могу да се лоцирају? Мени то делује више као прича за теорије завера или фантастику.

Baš si parti brejker.... Grin
Logged
relja
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 593


« Reply #21 on: August 28, 2015, 08:39:15 pm »

Za nas laike, da li bi neko mogao da objasni čemu služi "radio-beacon" ili "svetionik"?

Da li je moguće da ovaj signal služi za obuku, nekakvu kalibraciju uređaja, konstantni signal iz nekog praktičnog razloga ili nešto drugo, a da su ljudski glasovi koji se čuju ili slučajni upad na frekvenciju, provere veze i uređaja ili neizbežne smetnje koje se dešavaju sa vremena na vreme?


Ove novinarske neuke senzacionalističke konstrukcije tipa "misterija", "jezivi glas" i sl. su pre svega - sramota za tu profesiju. Gde je tu informacija, gde je istraživanje i njegov rezultat?

Umesto profesionalno istraženih događaja pretvorenih u proverene informacije, zatrpavaju nas sa nekim neproverenim pričama predstavljenim kao senzacije za jedan da, kao i banalnim sadržajima za zaglupljivanje čitalaca...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #22 on: August 28, 2015, 09:06:22 pm »

Te bajke da danas ne mogu da pronađu odakle se emituje radio signal mogu slobodno da okače mačku o rep. Kada su mogli nemci, za vreme DSR-a, da napipaju radio stanice koje su se javljale jednom nedeljno po par minuta, tako mogu i ove da se nađu.

Najverovatnija svrha ovh "radio stanica" jestre ovo što je relja naveo, da služe za obuku ili kalibraciju.

Evo i ovo, pa koga zanima...

http://www.trcanje.rs/vesti/zanimljivo/radio-orijentiring/
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #23 on: August 29, 2015, 07:10:44 am »

Te bajke da danas ne mogu da pronađu odakle se emituje radio signal mogu slobodno da okače mačku o rep. Kada su mogli nemci, za vreme DSR-a, da napipaju radio stanice koje su se javljale jednom nedeljno po par minuta, tako mogu i ove da se nađu.

Najverovatnija svrha ovh "radio stanica" jestre ovo što je relja naveo, da služe za obuku ili kalibraciju.

Evo i ovo, pa koga zanima...

http://www.trcanje.rs/vesti/zanimljivo/radio-orijentiring/
Ima ko je plaćen da zna sve o toj stanici i vodi računa o njoj. A novinari kao i mnogo puta do sada traže zezanciju pardon
senzaciju i tamo gde je nema. I zašto uopšte pričaju o jezivim zvucima, to što nekim polupismenim i nedovoljno obaveštenim
novinarima deluje kao tako uopšte ne mora da bude tačno.
Ne može?Huh? da se odredi lokacija stanice koja emituje konstantno i dovoljno dugo, "šio mi ga đura", očigledno
da oni koji su počeli ovu priču nemaju pojma o osnovnoj fizici (prostiranje talasa) a nisu ni gledali filmove sa tematikom iz II
sv rata gde se pojavljuju sprave kojima se otkrivaju tajne radio stanice.

goniometar •  Sprava za merenje horizontalnih uglova, uglomer; Radio-prijemnik koji služi za otkrivanje mesta tajne radio-stanice.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #24 on: August 29, 2015, 07:58:19 am »

Mislim da ova tema već postoji na ovom topiku i to nedavno.Nemam volje da  je tražim "tko voli nek izvoli",slažem se da je ovo novinarski senzacionalistički natureno.Sa tehničkog stajališta nema tu ništa novo,međutim,ne bih se složio da je to prejednostavno recimo lociranje i da tu baš osnovno neznanje iz "prostiranja talasa" je uzrok.Evo da se ponovim,ako se uzme tabela sa radiofrekvencijama i njihovo prostiranje kroz "etar",vidjet će se da to nikako nije isto.Imate talase koje slede zakrivljenost terena i Zemlja ih upija.Imate talase koji imaju "prostorni talas" i odbijeni od dva jonizaciona sloja u "atmosferi"-jonosferi.Imate talase koji djelimično prolaze jonosferu a djelimično se odbijaju iimate talase koji se prostiru pravolinijski kao svjetlo itd.
Ovdje se radi o Kratkim Talasima-Valovima(KT ili KV) koji imaju i prostorni i odbijeni talas od jonosfere.Pa imamo da su ovo otkrili prvi radioamateri i da su dobili svoj talas na mjestu predajnika  gdje su ga i odslali.Znači,i ako je prostorni talas bio "malog" dometa zbog male snage (svega nekoliko vata )Odbijeni talas od zemlje i jonosfere je obišao cijelu Zemlju i primili su ga na istom mjestu.Možda treba navesti da se odbijeni tals može primati na Zemlji na mjestu gdje se on vraća od jonosfere i ta udaljenost je daleko veća nego prostorni talas i ne mora biti poklapanja sa prostornim talasom.Dakle,možete imati prostore bez "signala"i između područja prostornog i dobijenog talasa ali i između područja samog odbijenog talasa.
Možda bi ovdje trebalo ubaciti i problem "fedinga" no mislim da je i ovo dovoljno za razumjevanje problematike kod prostiranja talasa i goniometrisanja.Da uprostim,tačno je da se goniometrisanjem može odrediti pozicija Tx, naročito sa dva ili više goniometara,ali ako se nalazite u području prostornog talasa.Ako primate odbijeni talas "malo teže" će se odrediti njegova TAČNA pozicija jer ima "puno nepoznanica".Inače ova problematika sa prostiranjem talasa i antenama.

Poz  
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #25 on: August 29, 2015, 08:22:11 am »

Naravno da nije jednostavno ali tu nema nikakve misterije i jeze. Ovo je pokušaj da se napravi senzacija od ničega.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #26 on: August 29, 2015, 02:03:57 pm »

Новинари само следе људску природу. Људе генерално више привлаче непознате, мистериозне и језиве (језовите) ствари него оне "нормалне", познате. Да су написали да је све већ познато и да се зна како настају ови звуци, то би прочитао само понеко и брзо би било заборављено. Овако то многи читају, преносе, додају нешто своје и праве још већу мистерију која прераста у легенду за коју више није ни битно колико је тачна. Када би овде на овом топику изнели пуну стварну истину о овоме сигуран сам да више од половине читалаца не би поверовало. Рекли би, ма хајде, они то намерно раде како би нас одвратили да сазнамо истину. Тако се уствари ова легенда  обнавља и шири док не настане (одузме јој примат) нека новија, "интересантнија" и "мистериознија".
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: August 29, 2015, 03:13:28 pm »

Osim sta smo ustanovili da novinari i citateljstvo vole rjeci misticno i sl. znamo li koja je svrha ove radio stanice?

poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #28 on: August 29, 2015, 05:38:44 pm »

Slažem se sa Vama  da je svrha nama nepoznata.Međutim,možda je u ondašnjem SSSR ila ako se sada u RF njima poznata.Možda radioamateri ili njihova vojska to znaju.Možda i neki naši amateri koji su održavali vezu sa SSSR amaterima to znaju.Ja mogu samo da nagađam jer svrha može biti raznolika i samo njima poznata.Dok sam se bavio r.amaterizmom znam recimo da je bila neka stanica u UK koja je davala točno vreme.Amateri su  nekada podešavali svoje predajnike prema točnim frekvencijama nekoliko stanica na KV(KT) jer onda nisu imali frekvencmetre ugrađene u uređajima a samostalna kupovina istih je bila mislena imenica za pojedince jer ih i neki instituti nisu imali.Možda se radi o stanici koja se koristi u naučne svrhe recimo za mjerenje odbijenih talasa od meteorita ili mjeseca i sl.
Da dodam da koliko ja znam nije KV(KT) bio regulisan međunarodnim normama kao recimo SV(ST)gdje ste morali voditi računa da Vam se odobri frekvencija za određenu snagu predajnika po točno određenim normama ali to se razlikovalo i po kontinentima i državama.Na pr. sjećam se da je 100 kW predajnik u ondašnjoj SFRJ (mislim da je bio RIZ-ov)u noćnom režimu(zbog odbijenog talasa od jonosfere)morao imati usmjereni antenski sustav prema jugu (dva antenska stuba),jer se noću javljao kao smetnja nekom predajniku kod Kaunauskasa na sjeveru što međunarodnim normama nije bilo dopušteno i ako se taj predajnik nalazi i više od 1000km.Oba su radila na istoj frekvenciji u gornjem području SV(ST) kod koga su se javljali i ti odbijeni talasi dok ako se ide prema sredini skale ili ispod(500-1000kHz) ti talasi(odbijeni) se ne javljaju pa te  muke sa usmjerenim antenskim sistemima nije bilo.
Što se tiče samog KT mislim da je bilo regulisano samo područja i to na pr. radio-amateri-CB-za daljinske komande,policiju,vojsku itd.ali i to se razlikovalo i po kontinetima ili recimo SAD-Evropa itd.Dok se recimo smetnja  iste stanice nije regulisala pa se išlo da nemože čovjek "jašiti" bez veze,nego brzo održati vezu i prekinuti sa radom,da ne smeta drugima.
Mislim da sam i preterao u nagađanju jer sam mogao to i jednostavno reći,onaj čija je "zagonetna"stanica zna njenu svrhu.Možda i nije vojna i tajna ali može imati bezbroj svrha i to zna onaj čija je stanica.

Poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #29 on: August 31, 2015, 10:03:12 am »

Pisali smo već o ovom u temi Zanimljivosti. Kad uhvatim vremena izdvojit ću te postove i spojit s ovom temom.

Pisali smo o ovome početkom godine pa sam izdvojio tih 6 poruka i spojio sa ovom temom (pogledati početak ove teme).
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.