PALUBA
March 29, 2024, 01:31:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nelegalna gradnja i seča šume na obalama reke Save  (Read 17341 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« on: August 31, 2015, 07:43:55 am »



Ova Kritična masa prošla je u znaku više incidenata na Savskom nasipu. Podsećamo 29.08 beogradski biciklisti želeli su da svojom organizovanom vožnjom ukažu na problem na koji dugi niz godina žmure nadležni, jer se Savski nasip nažalost pretvorio u auto-put, iako je saobraćaj motornih vozila na nasipu po zakonu zabranjen.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vozači automobila, besni jer ne mogu da stignu do svojih vikendica ili na povratku iz njih, kolima su namerno gurali bicikliste sa nasipa i izazivali incidente, jer je kolona od više stotina biciklista usporila i na kratko blokirala saobraćaj na nasipu. Došlo je i do brojnih verbalnih napada i pretnji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 Podsećamo da na Savskom nasipu, kao ni na bilo kom drugom nasipu nije dozvoljen saobraćaj motornih vozila. U našem zakonu to reguliše član 133. Zakona o vodama. U skladu sa tim, u toku bicilističke vožnje primećeno je i da sam integritet nasipa remeti i narušava teška mehanizacija poput bagera koja nikako ne bi smela da bude ovde. Valjda rade na asfaltiranju pristupnih ilegalnih saobraćajnica isto tako ilegalnih vikendica na nasipu. Dovoljno je samo obratiti pažnju koliko je asfalt na čitavom nasipu devastiran udarnim rupama na svakom koraku, iako su ovde dozvoljena samo servisna vozila.

Dok su biciklisti čekali saobraćajnu policiju, nasipom je prošlo najmanje 100 vozila, a sve nadležne službe i dalje žmure i ne reaguju na ovo masovno kršenje zakona, uprkos obaveštenju da se na uviđaj čeka saobraćajna patrola. Po dolasku saobraćajne policije prijavili smo nelegalni saobraćaj na nasipu, na šta je saobraćajna patrola odgovorila da ne može da reaguje jer vrši uviđaj.

Očekujemo da Sekretarijat za saobraćaj i "Beograd vode" regulišu ovaj dugogodišnji problem i postave rampe i saobraćajne znakove na nasipu, a da se biciklistima dozvoli prolaz, jer je u pitanju obeležena biciklistička ruta do Bojčinske šume. Ukoliko se ovo ne desi u roku od mesec dana biciklisti će ponoviti protest!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DRUGI DEO

U subotu, 29.08 održan je skup Beogradske kritične mase pod parolom Nasip nije autoput! koja je imala za cilj podizanje savesti o ravnopravno učešću biciklista u urbanom saobraćaju , odnosno skretanje pažnje javnosti o ilegalnom kretanju motornim vozilima duž savskog nasipa, koji za tako nešto nije predviđen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ovaj skup kritične mase prošao je u znaku više incidenata.
Vozači automobila , besni jer ne mogu da stignu do svojih vikendica ili na povratku iz njih , kolima su namerno gurali bicikle sa nasipa i izazvali incidente jer je kolona od više stotina biciklista usporila i na kratko blokirala saobraćaj na nasipu.
Došlo je i do brojnih verbalnih napada i pretnji.

Ukoliko u roku od mesec dana Sekretarijat za Saobraćaj i Beograd vode ne regulišu ovaj dugogodišnji problem i ne postave rampe i saobaćajne znakove na nasipu , a da se biciklistima oslobodi prolaz , protest će se ponoviti!

Više o celom skupu pročitajte na Kritična Masa u Bloku 45 - Autoput nije nasip!

Međutim  kao što već mnogi znaju , pored problema korišćenja nasipa , još veći problemi su izgradnja ilegalnih vikendica i sečenje šuma , kao i mnogobrojni drugi problemi , koji se ponavljaju već više od 8. godina , a poslednjih par sve su veći i gori .

Stranica Savski nasip se već dugi niz godina bavi ovim problemima , te pokušava medijima i vlasti da skrene pažnju na ove probleme.

Izvor: http://fortyfivers.blogspot.com
Slike: FB grupa ''Savski nasip''


* nasip nije autoput.jpg (442.36 KB, 1600x1062 - viewed 229 times.)

* nasip nije autoput2.jpg (49.65 KB, 600x342 - viewed 217 times.)

* nelegalna gradnja.jpg (76.29 KB, 720x535 - viewed 252 times.)

* nelegalna gradnja 2.jpg (48.54 KB, 480x720 - viewed 216 times.)
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #1 on: August 31, 2015, 07:49:36 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor slika: FB stranica ''Savski nasip''


* nelegalna seca1.jpg (99.99 KB, 720x540 - viewed 224 times.)

* nelegalna seca2.jpg (72.45 KB, 720x540 - viewed 214 times.)

* 10256645_281337745380765_4089005888680427405_o.jpg (92.31 KB, 660x480 - viewed 263 times.)

* 10351605_280686572112549_8098582519134468967_n.jpg (26.82 KB, 381x206 - viewed 3777 times.)

* nikolic.jpg (57.31 KB, 478x660 - viewed 237 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2 on: August 31, 2015, 08:05:01 am »

Pa isto je i u Vinči od skele pa uzvodno prema Beogradu vise iglu nemozes da stavis,sad se traze stare bandere i dobro se placaju jer ih nabijaju kao šipove za sojenicu,meni su nudili da ogradim tamo ali sreca je sto ne podnosim smrad Dunava pa nisam ni uzeo predlog u razmatranje............
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #3 on: August 31, 2015, 08:54:47 am »

Zna li iko da sječa uz sami rub rijeke stvara eroziju tla odnosno da vegetacija zadržava tlo i održava prirodni tok rijeke, spriječava poplave itd. , na kraju će ove vikendice samo otplutati...
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #4 on: August 31, 2015, 09:31:27 am »

Neznam koliko je pametno što upadam na ovaj topik.Evo koliko ja to možda i neispravno shvatam.Koliko ja znam iz svog životnog iskustva problem je u privatizaciji opće prirodnih resursa koji bin trebali i sa stanovišta naše vrste(ljudske) trebalo biti zajednička,međutim ona se prisvajaju ne sa tog pravnog aspekta nego političkog.Koliko tu imamo utjecaja,mislim da je beskonačno upitno.Ako znamo da se to u liberalnom kapitalizmu odavno zloupotrabljava a i bilo je i u drugim sistemima,zaista sam skeptičnam u ishod i ovog "pokreta".
Naime,poznato mi je da ova problematika postoji u korelaciji sa razvojem kapitalizma.Imamo da čovjek koji može kupiti recimo otok, ili ako ima "vezu" dio rijeke itd.i ako je to od  daleko šireg značaja.
Dakle problematika nije samo na rijekama nego i na moru.
Sjećam se da je to bilo i u socijalizmu.Recimo,u Sremu je napravljena politička fabrika celuloze "Matroz",iz koje se osjećao smrad i preko 30 km i pošto nije imala dovoljno drveta za proizvodnju,prisilno je posađeno nekoliko hiljada hektara plavnog zemljišata sa "kanadskom topolom".Pošto to nije bilo dovoljno išlo se na sječu šuma(starih više stotina godina-bosutske šume).
Što se tiče gradnje vikendica,mislim da su one donekle i opravdane,jer sam poznavao nekog novinara koji je letovao na ušću Drine u Savu.On nije imao vikendicu ali je svake godine ljetovao tamo i vjerojatno i želio da ima istu.Sigurno da se nije slagao sa čvrstom gradnjom ali nije imao ništa protiv sojenica ili splavova ako oni nisu narušavali prirodni izgled ambijenta.
Daskle,ukoliko nešta ne narušava pristup rijeci ili prirodni ambijent mislim da je prihvatljivo.
Što se tiče nepotizma,mislim da je on daleko opasniji u nekom drugim oblastima,obrazovanje,zapošljavanje itd.jer je tu on daleko izraženiji i opasniji pošto narušava osnove društva.Međutim,on je toliko raširen,da mislim da je svaka borba protiv njega osuđena na poraz.I u samom obrazovanju i privredi je nebitna sposobnost,nego rođačko plemenske i dr. veze.Imamo da je postala stvarnost ona:" Bitno je  da si ti iz mog pljemena ili si dovoljno platio,a savladaćeš ti to".Koliko će drugih biti ugroženo pa i djece jer im uzimaš radno mjesto,nije bitno,jer imamo izgovor pa svugdje se to radi.Tako da mož biti i hirurg ili u najmanju ruku predsjednik države čim se rodiš-savladaćeš ti to.Koliko će to izazvati nevinih žrtava ili čak propasti cijelih naroda nije bitno.Uvjek postoji izgovor-svugdje se to radi pa je to "normalno".
Inače slažem se da su nasipi građeni za odbranu od poplava ali i da se kao takvi mogu koristiti kao saobraćajnice,ako ne ugrožavaju njihovu osnovnu namjenu.

Poz.
« Last Edit: August 31, 2015, 09:37:36 am by Karlo » Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #5 on: August 31, 2015, 09:40:55 am »

Karlo, ovde se ne radi o par vikendica koje ne narušavaju pristup reci, naprotiv! Prvo grade se na plavnom zemljištu koje su čak neki betonirali, zatim većina vlasnika je ogradila (zabranila pristup obali) svoje ''posede'', takođe njih nema samo par veće se prostiru na potezu od Novog Beograda pa čak do Progara a da ne govorim da su praveći ove vikendice posekli nebrojene hektare šume.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #6 on: August 31, 2015, 11:01:01 am »


Mislim da se mi prije bih rekao ne razumijemo dovoljno.Možda je tome uzrok i moj "stručni" pristup uz potrebno "stručno" pisanje o problematici.
Slažem se sa protestom  i većinom oko toga,ali sam želio da realno sagledamo problem.Uzurpacija zemljišta i sl.je postojala i u vrijeme socijalizma ali se u vrijeme kapitalizma drastično uvećala jer je bitna ne samo politička nego i financijska moć pojedinca.
Evo primjer,u vezi već navedenog,te Bosutske šume su za vrijeme kraljevine koristili mještani desetak sela Srema za uzgoj stočarstva(svinjogojstvo- iskorištavanje hrastovog žira itd.).Poslije WWII možda i 60-tih jednostavno im to više nije bilo dozvoljeno.Ondašnja "vrhuška" je to jednostavno proglasila vojnim lovištem i napravila ogradu mnogo ozbiljniju nego što to rade sada Mađari.Radi se o ogradi od žice debljin kao armatura sa većom gustinom dolje nego gore.Normalno da je to pravdano da im ondašnje stanovništvo plaši divljač itd.
Bilo je i tada nekakvih "buna" na lokalnom nivou od stanovništva,koje je imalo svoje razloge,po meni racionalnije ali se to završilo neuspješno.Znači pobjedili su generali i maršal a ne oni stanovnici u Vašem slučaju biciklisti.Neznam da li trebam navesti da se te šume nalaze i sa jedne i druge strane nasipa.Znači zabranjen je pristup "narodu" a dozvoljen povlaštenima.Kasnije je zbog "ekonomičnosti" to prevedeno kao lovište i za međunarodne lovce zbog deviza(Morović).
Da navedem da su i sami mještani učestvovali u narušavanju izgleda Save.Zbog nestašice drveta za "Matroz-celuloza,papir" onaj tko je imao odgovarajuće prevozno sredstvo sjekao je vrbe pored Save jer je šuma(Bosutska) bila čuvana a i sama žica nije dozvoljavala,da prodaju drvo celulozi da bi uzeli novac.
Da ne duljim dalje problem nije samo u okviru Beogradskog područja u vezi sa uzurpacijom zemljišta.Da se slažem da treba protestirati ali i da sam skeptik u vezi ishoda jesam.Za to sam Vam naveo ove primjere a možda bi bilo i uspjeha da to  bude protest šireg zančaja a ne lokalnog.

Poz.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #7 on: August 31, 2015, 11:36:58 am »

Ne sumnjam da je uzurpacija zemljišta oduvek postojala, samo mislim da se sada baš otela ''kontroli''.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 898



« Reply #8 on: November 17, 2015, 11:56:06 am »

Bahatosti nema kraja. Predlog izmene "zakona o ozakonjenje/legalizaciju bespravne gradnje" aktuelne vladajuće partije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* izmena zakona.jpg (54.08 KB, 560x469 - viewed 223 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #9 on: November 17, 2015, 12:06:51 pm »

Ovaj zakon o legalizaciji je između ostalog lična bruka aleksandra vučića, koji se predstavlja kao jedan od najboljih studenata prava.
Legalizacija krivičnog dela koje se kažnjavalo zatvorom od tri godine, po zakonu važećem u vreme nastanka dela, je bruka i sramota
i pljuvanje na sve pravne norme. Opeavdanje da je bilo teško dobiti dozvolu ne postoji, jer su bespravno građeni objekti uglavnom
podizani na negrađevinskom zemljištu, pa nikako nisu mogli da dobiju dozvolu, što znaći da su gradili svesno protiv zakona a sada ih
zreba pomilovati kada uplate neke pare u državnu kasu. Između ostalog i zbog ovakvih stvari o Srbiji postoji loša slika u svetu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: November 17, 2015, 12:21:06 pm »

Pametnom dovoljno.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.