PALUBA
March 29, 2024, 03:14:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Курга́нец-25 "Лотос "Objekt 695"  (Read 7796 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« on: September 06, 2015, 08:56:46 pm »

Kao što verovatno svi znate, Kurganec25 je novo BVP koje bi trebalo da zameni BMP 1,2 i 3 u ruskoj armiji, a verovatno će se naći i strane mušterije.

Vozilo smo mogli da vidimo na paradi u maju ove godine, ali nikada do sada nismo imali snimak ovog vozila u akciji. E pa jedan takav poduži snimak se pojavio na ruskoj vojnoj TV Zvezda.



Iako je neuobičajeno, ipak neću na otvaranju teme postavljati podatke o dimenzijama, masi, naoružanju i pogonu iz prostog razloga zato što je sve još uvek poprilično tajnovito. Ipak, moguće je navesti nekoliko stvari koje bi trebalo da ga izdvajaju od ostalih modernih BVP.

1) relativno mala masa ~ 25 t u odnosu na nemačku Pumu i američkog Bredlija koji teže više od 30 t (ovaj drugi je ipak koncepcijski 40 godina staro vozilo)
2) amfibijske sposobnosti, koje skoro da ne postoje kod BVP zapadne koncepcije (izuzetak su AMX10P i K21)
3) Aktivni sistem zaštite, koji je danas u upotrebi samo u Izraelu, i to samo na tenkovima.

Čini mi se da su sa ovim vozilom Rusi prestigli švedski CV90, kao najbolji BVP današnjice. Znamo da će Ameri potrošiti stotine milijardi dolara, i na kraju dobiti nekog monstruma od 50t, i da će sva ostala buranija, uključujući i Srbiju preći na autobuse 8x8 koji će biti naoružani uglavnom Brauningom. Tako da vidimo šta imaju Ruje da ponude.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1 on: September 09, 2015, 06:00:44 pm »

Na početku snimka vidi se oklopno telo u fazi izrade. Takođe, rekao bih da dosta dobro i "visoko" plovi (ne potopne puno). Interesantno je videti i bazene u fabrici gde se proverava "dihotvanje" tela ne samo kada je u vodi (kad plovi) nego kad pada kiša. Objašnjava se i bočna zaštita smeštena i onim velikom bočnim kućištima, mada ja ne razumem ruski tako da nsiam sve shvatio. Konstruktori Kurganeca objašnjavaju i namenu i način rada pojedinih sklopova i delova. Negde na sredini snimka može se videti kako se vozilo podiže i spušta (povećava mu se i smanjuje "klirens"). Tokom prikaza načina vožnje, kada kamera zaviruje u unutrašnjost vozila (tamo gde vozač drži ruke) pojavljuje se natpis "sekretno" (tajna) mada se da naslutiti šta je ispod. Mislim da je to "maskiranje" manje više da pobudi pažnji i nzatiželju ili da zavara. Ovaj natpis se pojavljuje još par puta na snimku,a na jednom mestu se vid razapeto platno sa tim natpisom u unutrašnjosti vozila. Zanimljivo mi je da su na skali menjača (mislim da se o tome radi) natpisi latinicom. Prikazan je i motor tokom testa na ispitnom stolu. Zanimljivo za pogledati.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #2 on: September 13, 2015, 04:02:17 am »

Izgleda da su rusi odustali od koncepcije dvovooruzenije kupole 100/30mm,sto znaci da su potpuno na novoj osnovi pokrenuli razvoj Kurganec 25 pravilo
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #3 on: October 23, 2015, 04:26:24 pm »

Meni se naoružanje BMP3 nikad nije sviđalo. Verovatno prilikom bilo kakvog proboja sa RB (a BMP3 je itekako ranjiv na RB) nastupa velika eksplozija kao kod T72.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #4 on: December 24, 2016, 11:33:26 am »

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #5 on: March 24, 2017, 05:15:09 pm »



The Kurganets-25 is a tracked, 25-ton modular platform being developed for the Russian Army. The Kurganets-25 will evolve into various models, gradually replacing BMP and BMD and MT-LB and other types of tracked armored platforms The Kurganets-25 will have modular armor that can be upgraded for specific threats.

The Kurganets-25 IFV and APC variants were first seen in public (initially with the turret and main armament shrouded) during rehearsals for the 2015 Moscow Victory Day Parade. If preliminary and state tests go well, serial production could begin by 2016.

Used by: Russian Armed Forces

Designer: Kurgan Machine-Building, Kurganmashzavod
Manufacturer: Kurganmashzavod
Produced: 2015

Weight: 25 tonnes (28 short tons)
Crew: 3 (+8 passengers)

Main Armament
Kurganets-25 IFV: Bumerang-BM turret
Kurganets-25 APC: 12.7 mm Kord machine gun

Engine: 800 hp
Power/weight: 32 hp/tonne
Suspension: Torsion Bar

Speed
80 km/h (50 mph)
On Water: 10 km/h (6.2 mph; 5.4 kn)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #6 on: March 25, 2017, 12:20:26 pm »




   Interesantna primena podmorničke taktike na mehanizovanu pešadiju koja nekoliko dana ne mora izlaziti iz vozila. Pretpostavljam nameru za upotrebu u ABHO uslovima ali mi nije jasan dizajn toaleta. Za vreme t.11 i ostalih tačaka potom neki od naših prethodnih šefova su jako retko izvirivali iz BTR-50, a nuždu su vršili u tenkovske granate od 100mm sa tenka T-55, bar tako legenda kaže. Ovde je u pitanju top 30 mm a i Ruski osnovni borbeni tenkovi počev od T-72 koriste dvodelni metak sa sagorivom kartonskom čaurom pa mi nije jasno gde se dene minuli rad?


Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #7 on: March 25, 2017, 02:10:10 pm »



Код Кургањца се "минули рад" ваљда одлаже у хемијски тоалет, сличан али мањи од оних уличних хемијских "toi-toi" тоалета. Мислим да такав тоалет може бити коцкаст, са странама нпр. 50х50х50см., тј. смањује простор једног седишта. То је мислим довољно за два дана за целу посаду, (осим ако "Станислав претерано сере"). Такви хемијски биотоалети су уобичајени већ дуго година на мањим јахтама - day cruiserima, као и у случају кад власник није имао пара за праву клоњу на јахти. Изолација од звукова, погледа и мириса тешко може бити изведена у борбеном возилу. Бродски тоалети могу имати и уређај за мацерацију и евакуацију (уситњавање и избацивање) отпада, али у возилу је стварно сувишно тражити још и уградњу "црног танка", јер би по тој логици дошли и до "голе црнкиње која те `лади перјем и нежно шашољи".
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #8 on: March 25, 2017, 02:42:14 pm »




   Sve ja to poštujem, znam za komfor 21.veka a pomenuti hemijski toalet sam i sam koristio, dok sav nameštaj kojim se opremaju jahte u minimalističkom a opet extra luksuznom stilu smatram vrhunskim dometom naše civilizacije. Ali ne znam kako ću proći kada 24-karatnim tenkistima budem prepričavao najnovije trendove vojne tehnologije gde postoji WC u transporteru i još kada kažem da je to Rus napravio, bojim se da ću biti linčovan!


Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #9 on: March 25, 2017, 05:48:10 pm »




   Sve ja to poštujem, znam za komfor 21.veka a pomenuti hemijski toalet sam i sam koristio, dok sav nameštaj kojim se opremaju jahte u minimalističkom a opet extra luksuznom stilu smatram vrhunskim dometom naše civilizacije. Ali ne znam kako ću proći kada 24-karatnim tenkistima budem prepričavao najnovije trendove vojne tehnologije gde postoji WC u transporteru i još kada kažem da je to Rus napravio, bojim se da ću biti linčovan!






Biotoalet postoji i u Merkawi, a  postoji li verniji američki saveznik od Cahala Erec Yisraela (izraelske vojske).

Наша велика грешка грешка у последњих четврт столећа и јесте што погрешно процењујемо, тј. оцењујемо и судимо како нам се прохте, а не према чињеницама. Руски официр ранга пуковника данас заради за месец колико наш професионални војник за годину дана. И данас врхунац руског домета није Москвич, вотка и сољена харинга, већ једини постојани космички програм у свету, ПАК-ФА и Армата. Па се нађе и за клоњу у БМП.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: March 25, 2017, 11:27:11 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 0151.jpg (509.64 KB, 922x1491 - viewed 112 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #11 on: March 25, 2017, 11:38:11 pm »




   Slažem se sa konstatacijom da olako zaključujemo samo na osnovu onoga što vidimo. Međutim, ni na novim ruskim vozilima spolja ne uočavamo merdevine i rukohvate za lakše penjanje. To bi bio najosnovniji luksuz koji smanjuje broj povreda i olakšava rad posade. Na glavama i dalje nose platnene šlemafone (ponekad od skaja) a ne kacige, bez pancira kao balističke zaštite ili bar nekih zaštitnih naočara pri vožnji sa otvorenim lukovima. Bojim se da je biotoalet u Kurganjecu doskora bio konzerva krastavaca a sada kibla. Činjenica je i da se ranijih godina dosta ulagalo u standard Ruskih starešina, uvođenje novog naoružanja, intenzivirana izgradnja vojnih stanova, podizanje plata i sl. Ali čak i taj pukovnik još uvek mora da podeli svoju npr. novčanu nagradu sa komandantom koji ga je predložio inače više nikada neće biti nagrađen. Neka stvari su ostale iste još od Carske vojske.


Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #12 on: March 26, 2017, 01:01:25 pm »

У вези тог "тоалета" нема пуно мудролија, једина новост је што не мораш да чучиш над киблом . На задњим вратима постоји склапајуће седиште .У снимку се говори и о систему пречишћавања/ филтрирања ваздуха , видео надзора,..итд...



« Last Edit: March 26, 2017, 01:07:55 pm by Milan (longtrip) » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #13 on: May 18, 2018, 07:41:08 am »

Kurganec je ruski oklopni transporter nove generacije. Veruje se da je razvoj ovog vozila započet tokom 2011. godine, te da je razvoj tekao uporedo sa razvojem čiave familije oklopnih vozila. Proces razvoja je držan u velikoj tajnosti; prvi put je prikazan javnosti 2015. godine, a od tada je proizvedeno nekoliko predserijskih vozila. Serijska proizvodnja ovih vozila mogla bi biti pokrenuta u narednih par godina.

Vozilo se često označava kao “Kurganets”, ali se mogu naći i druge oznake. Borbeno vozilo pešadije, jedno iz familije vozila, označava se kao Kurganets-25. Verzija oklopnog transportera i borbenog vozila pešadije su u suštini ista, razlika je samo u kupoli.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] u verziji oklopnog transportera

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] u verziji borbenog vozila pešadije

Vozilo je gusenično, iako trenutno postoji trend zamene guseničnih oklopnih vozila točkašima, koji su jeftiniji za nabavku, kao i za održavanje. Ipak, točkaši su inferiorni po pitanju pokretljivosti van puteva. Vredi napomenuti da je Rusija nedavno prikazala i oklopno vozilo točkaš, koje je ponelo oznaku Bumerang. Bumerang je takođe razvijan uporedo sa Kurganec familijom vozila, te ova vozila dele neke od sklopova.

Oklopni transporter Kurganec je vozilo čistih linija. Nije projektovan na osnovu ranijih modela, tako da su isravljeni nedostaci koji su se javljali kod ranijih modela, a koji su se odnosili na problematičan ukrcaj i iskrcaj ljudstva iz vozila.

Oklopno telo i kupola su izrađeni varenjem. Oklopne ploče su izrađene od specijalne aluminijumske legure, a moguće je ugraditi i dopunski oklop, čime se nivo zaštite može prilagoditi zahtevima zadatka na kome se vozilo angažuje. Vozilo ima i dvostruki pod, čime je poboljšana zaštia od dejstva protivoklopnih mina; veruje se da Kurganec ima bolju oklopnu zaštitu od oklopnih vozila serije BTR-80.

Oklopni transporter Kurganec ima kupolu, naoružanu mitraljezom kalibra 12,7 mm. Posada broji tri člana i može da ukrca osam vojnika. Pristup transportnom odeljenju je moguć kroz vrata na zadnjoj strani vozila. Vozilo nema krovne otvore za ukracni deo ljudstva, što je neobična karakteristika ako se uzme u obzir da su ih svi dosadašnji modeli vozila imali.

Nova familija oklopnih vozila je pogonjena dizel motorom. Na raspolaganju su dva motora: ChTZ-Uraltrac 2V06, snage 450-510 KS i YaMZ-780 snage 750 KS i oni se ugrađuju u prednji deo vozila.

Uprkos nezgrapnom izgledu, oklopni transporter Kurganec je u potpunosti amfibija. Na vodi se pokreće putem dva vodena džeta, ugrađena na zadnjem delu vozila. Treba napomenuti da dodatni oklop ne utiče na amfibijske karakteristike vozila.

Do sada su razvijene verzije oklopnog transportera i borbenog vozila pešadije. Borbeno vozilo pešadije se razlikuje od oklopnog transportera po kupoli, koja je naoružana topom kalibra 30 mm sa spregnutim mitraljezom kalibra 7,62 mm i četiri protivoklopne vođene rakete Kornet-M.

Pored ove dve verzije, planirane su i verzije komandnog vozila, oklopnog sanitetskog vozila, vozila za izvlačenje, lakog tenka, vozila za PVD i oklopnog inžinjerijskog vozila.



* kurganec-25-ot.jpg (70.35 KB, 699x452 - viewed 38 times.)

* kurganec-bvp.jpg (53.79 KB, 700x451 - viewed 38 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.