PALUBA
March 28, 2024, 07:52:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojska preuzela upravu nad Muzejom vazduhoplovstva  (Read 3577 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« on: September 22, 2015, 05:37:34 pm »

Vojska preuzela upravu nad Muzejom vazduhoplovstva

| 22. 09. 2015. - 17:51h | Komentara: 0


Predstavnici Ministarstva odbrane preuzeli su juče Muzej vazduhoplovstva čime je okončana višemesečna polemika između civilnog i vojnog dela Muzeja o legalnosti odluke Vlade Srbije o postavljenja novog rukovodstva.

Kako piše portal TangoSix.rs polemika je završena dolaskom predstavnika Ministarstava odbrane i, prema rečima člana Upravnog odbora Muzeja, Aleksandra Kola, „nasilnim ulaskom u kancelariju v.d. direktora Zorana Radojevića“.

Ovome je, kako se navodi, prethodila jutrašnja poseta predstavnika Ministarstva koji su svoj dolazak zvanično najavili dan ranije.


– Vođa delegacije je bio v.d. pomoćnik ministra odbrane za ljudske resurse, Miloš Janković. Došli su i potpukovik Ivan Kukić, koji je bio načenlik vojnog dela Muzeja, potpukovnik Joksimović i bivši predstavnik Upravnog odbora Muzeja – penzionisani general Miodrag Gordić. Posebno je interesantno prisustvo Gordića jer je na njegovo lično insistiranje pre godinu i po dana Radojeviću produžen mandat direktora za još godinu dana – objasnio je Aleksandar Kolo.

Razgovor je, prema rečima Aleksandra Kola, protekao mirno pri čemu je v.d. direktor Zoran Radojević odbio da bude razrešen dužnosti na osnovu Odluke Vlade i zahtevao da se okupi Upravni odbor Muzeja koji bi doneo odluku o postavljanju novog rukovodstva.

Do dogovora nije došlo i predstvanici Ministarstva su otišli iz Muzeja, da bi se nešto kasnije, kako Kolo navodi, svi sem Gordića vratili.

– Sačekali su da dođu predstavnici aerodromske policije i morali su da razvale vrata jer direktor nije hteo da da ključ. Popisna komisija zapečaćuje sad sve – pošto nije bilo primopredaje vrše popis zatečenog stanja – objasnio je Kolo za TangoSix.rs dodajući da je sad već bivši v.d. direktor Radojević napustio Muzej.
 
Iz Ministarstva odbrane najavili su da će ovim povodom izdati saopštenje u sredu.

Izvor> BLIC
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #1 on: March 22, 2017, 08:06:07 am »

15.03.2017
Потписивање Уговора о преносу оснивачких права и обавеза Музеја ваздухопловства

У Великој ратној сали Старог Генералштаба данас је свечано потписан Уговор о преносу оснивачких права и обавеза Музеја ваздухопловства – Београд на Републику Србију.
 Потписивање Уговора о преносу оснивачких права и обавеза Музеја ваздухопловства
Уговор је, у име Владе Републике Србије, потписао министар одбране Зоран Ђорђевић са овлашћеним представницима регистрованих оснивача некадашњег Музеја југословенског ваздухопловства, а данас Музеја ваздухопловства Београд. Реч је о представницима компаније „Ер Србија“, А.Д. Аеродрома „Никола Тесла“, д.о.о „Утве - Авиоиндустрије Панчево“, „Прве петолетке“ Трстеник- наменске а.д., „Телеоптик -жироскопа“ д.о.о Земун, „Клуз падобрана“, Друштва за услуге у авиосаобраћају „Авиогенекс“ д.о.о. и Ваздухопловног савеза Србије.
 
Свечаном потписивању су присуствовали и државни секретар у министарству одбране Ненад Нерић, в.д. помоћника министра одбране за људске ресурсе Милош Јанковић, као и представници Министарства одбране и Војске Србије.

Izvor: Sajt MO RS
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2 on: March 22, 2017, 09:06:08 am »

Puno toga jasnije.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #3 on: March 22, 2017, 09:14:24 am »

U medjuvremenu je pocelo prebacivanje letelica koje su se nalazile na Surcinu, koliko sam shvatio.

Nesto malo ima na FB stranici muzeja https://www.facebook.com/muzejvazduhoplovstva/?fref=ts
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #4 on: March 22, 2017, 10:13:24 am »

Наравно, сјајне вијести.

Сваки други коментар би био политички и имао би везе са актуелним изборним процесом у Републици Србији.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: March 22, 2017, 11:06:54 am »

U medjuvremenu je pocelo prebacivanje letelica koje su se nalazile na Surcinu, koliko sam shvatio.

Gde se prebacuju letelice?
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #6 on: March 22, 2017, 11:14:17 am »

У круг музеја.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #7 on: March 22, 2017, 11:15:30 am »

Valjda na plato muzeja. Koliko sam skontao deo letelica je bio na samom ANT-u, sada se prebacuje u MJRV odnosno na plato, livadu.... nem` pojma ovo su juce objavili na FB

Quote
21.03.2017. izvršeno je prebacivanje krila Jatovog aviona, koji su radnici Muzeja vazduhoplovstva rasklopili na platformi pored velikog hangara JAT Tehnike. Prevlačenje krila je obavljeno u koordinaciji sa JAT Tehnikom i Aerodromom Nikola Tesla Beograd. Uskoro će na platformu JAT Tehnike biti prevučen avion Lisunov Li-3 koji će biti rasklopljen nakon čega će uslediti prevlačenje oba aviona do kompleksa Muzeja vazduhoplovstva.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: March 22, 2017, 12:06:42 pm »

Blagodarim. Smiley
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #9 on: December 24, 2017, 05:13:56 pm »

Beograd čuva Musolinijev avion sa oznakom NDH

Dragan Vujičić | 24. decembar 2017. 14:01


U Depou Vazduhoplovnog muzeja u Surčinu, među svetskim biserima avio-industrije. Ponos italijanske avijacije, prvi metalni lovac, jedini na svetu poseduje naš Muzej vazduhoplovstva

KADA su Italijani 1960. godine shvatili da na svetu više ne postoji nijedan avion "fijat G-50 bis", ponos njihove vazduhoplovne industrije pred Drugi svetski rat, osim onog na beogradskom Kalemegdanu, formirali su udruženje sa ciljem da vrate biser svog konstruktora Đuzepea Gabrijelija na "apeninsku čizmu". Nekako u isto vreme, unikatni italijanski lovac niskokrilac počeo je da smeta Beograđanima, a više državnom rukovodstvu. Naime, usled beogradskih kiša, sunca i košave koja nije štedela izloženi avion, Titova petokraka je počela da nestaje, a na italijanovim krilima i repu počela je da "probija" ustaška šahovnica. Avion je vraćen prvo na zabačeni deo aerodroma kraj Beograda, a kada je izgrađen Muzej u Surčinu, pohranjen je u depo.


 
Kako govori kustos Petar Nedeljković, Italijani nikada nisu odustali od ideje da ponovo dođu do svog "čeda". I, sigurno bi ga dobili 1981. posle Titove smrti, da se nije isprečio Čeda Janjić, utemeljivač vazduhoplovne kuće istorije iz Beograda.

- Tada je italijanski premijer bio Sandro Pertini, partizan koji je znao da "udari" u jugoslovensku revolucionarnu komunističku liru, i SIV na čelu sa Milkom Planinc je već doneo odluku da se "fijat G-50" pokloni "kamaradima" - govori kroz smeh Nedeljković. - A onda je Čeda Janjić iskopao odnekle sliku druga Tita pored ovog aviona na Visu i naglas zavapio: "Zar da mi kršimo upravo doneti Zakon o zaštiti maršalovog imena i da rasparčavamo njegovu zaostavštinu!" I, avion je ostao naš!

NOVI direktor Muzeja Čedo Milojević najzaslužniji je što se slika unikatnog aviona pojavljuje ponovo u javnosti posle gotovo šest decenija. Nameran je da u 2018. vremešni italijanski avion restaurira i učini dostupnim ljubiteljima vazduhoplovne istorije širom sveta.

- Naredne godine, ako bog da, vadićemo i jedan nemački "meseršmit" koji je 1941. pao u Dunav - otkriva Milojević za "Novosti".

- U vojsci kažu da su spremni i sposobni za operaciju. A što se tiče "fijata", njega moraju da restauriraju najbolji stručnjaci. On je svetsko bogatstvo i mora da ostane naš!

Priča o svetskom muzejskom raritetu dalje "teče" u "Alibabinoj pećini" (tako zaposleni zovu svoj depo). Darko Mladenović, kustos koga zovu Bambi, kaže da je uvek ushićen kada je pored "fijatovog" vazduhoplova:
- To je prvi savremeni metalni avion "lovac" u svetu. Italijani su ga prikazali prvi put kod nas na aeromitingu na Starom aerodromu 1938. godine, uz drugi njihov avion, "maki". Kraljevsko vazduhoplovstvo tada je naručilo 10 "makija" koji nam nisu stigli, a onda je NDH 1942, pozivajući se na ugovor Kraljevine Jugoslavije, od Rima dobio 10 "fijata GP". Njihov najveći maler je bio "Bredin" mitraljez za koji ustaše nisu mogle da nađu municiju po kapitulaciji Italije - priča Darko Mladenović.

Ustaški avion je, inače preleteo kod partizana 2. septembra 1944. Za komandama je bio poručnik Pavelićeve vojske Andrija Arapović. Taman kada su na Visu ofarbali avion i stavili petokraku, oslobođen je Beograd i "lovac" je sa Titovim glavnim štabom došao u srpsku prestonicu. Dva meseca svakodnevno je "čuvao" Beograd, da bi i partizani ostali bez "Bredine" municije.


Potpukovnik Ivanov i njegovi majstori završavaju "mig 29"


VAZDUHOPLOVNI muzej u Surčinu je ponos Srbije. Odnedavno je okrečen i umiven. Plate su porasle i postale redovne. Prave se veliki planovi za 2018. Zavisi mnogo od novca, ali i od ambicioznih ljudi.

- Tvrdim da smo među nekoliko najboljih muzeja u svetu po eksponatima - govori Petar Nedeljković. - Od svetskih unikata imamo još "jak 9" i avion "rudolf fizir". Od dva sačuvana "meseršmita 109 G2" jedan je kod nas. Od četiri sačuvana "harikena", jedan je ovde, a od pet "spitfajera C" takođe jedan "leti" po muzeju. Na svetu postoje sačuvana tri aviona "jak 2", a jedan smo mi izložili. Rusi su napravili 38.000 "il 5" i, od spasenih šest ili sedam, jedan je u Beogradu. Od tri "foker vulfa", kod nas u depou jedan čeka da ga sredimo i izložimo...



TITOVA TAJNA

NA poslednjem spratu zgrade u Surčinu, pomalo neugledno, na postolju stoji mlazni motor "ardag 21", nekada najveća Titova vojna tajna. Kako govori Darko Mladenović, odmah posle rata, u "21. maju" u Rakovici, naši stručnjaci su počeli da prave mlazni avionski motor. Nije bilo dovoljno znanja i nekako je Titova obaveštajna služba stupila u kontakt sa nacističkim vazduhoplovnim naučnicima koji su se zatekli u Švajcarskoj čekajući poziv Fon Brauna iz Amerike. Planovi, delovi za avion, i sve drugo iz Srbije do Švajcarske išlo je diplomatskom poštom. Na kraju je ostao motor "ardag 21" koji je ispitan i ocenjen kako odličan, ali nikada ga nismo koristili za avione.

"MIG 29" OD "NOVOSTI"

KADA smo na poziv direktora Milojevića posetili Muzej u Surčinu, zatekli smo potpukovnika Đorđa Ivanova i majstore Rajka Pantelića i Miodraga Kovačevića kako dovršavaju maketu "mig 29" istovetnu onima koje su 1999. prevarile NATO avione. Do Nove godine savršena maketa postaće deo stalne postavke ispred ulaza u Muzej. Ispod limova na trupu, videli smo poznate štamparske ploče.

- Te makete iz 1999. usred rata pravili smo od štamparskih ploča "Večernjih novosti" - seća se potpukovnik Ivanov. - Neke ploče su zamenjene, ali insistirao sam da u trupu ostanu originali. Neko će se sagnuti, da vidi...


Izvor: Vecernje novosti online
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #10 on: July 07, 2022, 10:37:39 pm »

Реновирање Музеја ваздухопловства, ризнице небеске историје

Приводе се крају радови на реновирању Музеја ваздухопловства у Сурчину. Од отварања препознатљивог објекта 1989. ово су први већи радови. Реновирање финансира Министарство одбране. У наредном периоду планирана је обнова крова али и други инфраструктурни радови, како не би пропадала зграде Музеја и сачували се вредни експонати.

Када слете на аеродром „Никола Тесла“ путници из свих крајева света могу, са делом српске историје да се упознају одмах. У препознатљивој згради на 6.000 квадратних метара чувају се најважнији експонати ваздухопловста, од његовог настанка до 1999. године.

„Ради се паралелно уз надзор и постављење услове Завода за заштиту споемника културе Београда, Музеј ваздухопловства је 2013. одлуком Владе проглашен спомеником културе Београда. Уједно важна ствар је реновирање самог платоа, као и за посетиоце који долазе. Оно што бих нагласила јесте да је ово почетак улагања да се надамо наставку улагања у објекат музеја који заиста јесте архитектонско обележје и Београда и Републике Србије, место са пуно потенцијала“, каже виши кустос, Мирјана Новаковић Мунишевић

А потенцијал су збирке и фондови у којима Музеј чува више од 200 ваздухоплова, 130 авио-мотора, радаре, ракете, разноврсну ваздухопловну опрему. У својим просторијама се чува више од 20.000 књига и техничке документације и више од 200.000 фотографија.

„Оно оно по чему посетилац хода је заправо кров нашег депоа летелица, ту чувамо више од 30 летелица које су значајне за развој нашег домаћег ваздухопловства, али и светског, између осталог у депоу летелица који ће сада бити много условнији него што је до сада био се налази један јединствени примерак италијанског ловца 'фијат г50' који је једини сачувани примерак у свету. Поред тога ту се налази још неколико авиона из Другог светског рата која се морају сачувати за нека будућа поколења“, наводи кустос Дарко Младеновић.

Да би у будућности јединствени примерци из историје ваздухопловства били доступни публици, о њима мора на одговајући начин да се брине. То захтева наставак реновирања Музеја ваздухопловства, али и да се смештајни капацитети прошире.

Извор

Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.045 seconds with 25 queries.