PALUBA
April 19, 2024, 11:38:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Српски ДНК пројекат.  (Read 11361 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #30 on: October 04, 2015, 07:52:49 am »


Ja sam iz Vojvodine. Zivim u selu koje je kolonizovano 1947. sa stanovnistvom iz severne Makedonije, tako da je selo trenutno oko 60% makedonsko. I onih 30-ak posto srba su uglavnom asimilovani makedonci gde npr. pripadam i ja. U neposrednoj okolini zive slovaci, madjari, rusini, rumuni. Moja pokojna majka je isto potomak kolonizatora vojvodine, medjutim iz zapadnih krajeva Srbije, a njeni pretci su iz Crne Gore. Familija sa oceve strane su uglavnom nizi ljudi, neretko malo tamnijeg tena, i nemaju predstavu o svojoj istoriji dalje od onoga sto se sami secaju. Sa majcine strane (Nisavici) su po tom pitanju mnogo precizniji, gotovo svi su visoki i krsni ljudi, muskarci od 180cm pa na gore, neretko i dvometrasi (ja imam 193cm). Pripadaju Bjelopavlovicima i imaju veliku porodicnu istoriju, porodicno stablo, svi slave istu krsnu slavu koja krece od 1210 godine. O njima sam saznao nesto zanimljivo:
Quote
E1b1b1а1b V13

Ова посебна подгрупа хаплогрупе Е је типична за Балкан и Европу. Ван Европе је има у веома малим процентима. Најприсутнија је међу косовским Албанцима 45%, Албанцима у Македонији 35%, Албанцима у Албанији 32%, македонским Циганима 30%, војвођанским Циганима 70%, тесалијским Грцима 35%, у Црној Гори 30% карпатским Русинима 25-30%, Цинцарима 20%, Сицилијанцима 20%, Србима 19%, Македонцима 18%, Бугарима 17%, Румунима 15%, јужној Италији и Корзици од 15-25%, арапским Друзима 10-20%.

Претпостављена старост за Е- V13 је око 10 000 година, а мјесто настанка би могао да буде Балкан, одакле се ова хаплогрупа ширила по свој Европи, мада се спекулише и са Блиским Истоком као мјестом настанка прије свега због повишене присутности ове хаплогрупе код арапских Друза у Либану.



2011. анализом костију са једног неолитског налазишта у Шпанији старог 7000 година нађени су припадници ове хаплогрупе са великим подударањем у данашњем становништву Србије, Албаније и Црне Горе. То доказује да су припадници хаплогрупе Е-V13 били дио ране европске неолитске земљорадничке културе.

Као што се види из распореда ове хаплогрупе, њено главно средиште данас у Европи је централни Балкан. Сва је прилика да је у историјском смислу, старосједилачко становништво Балкана означено често као влашко припадало овој хаплогрупи. Посебно је то уочљиво на примјеру влашке популације на Карпатима коју управо ова хаплогрупа одваја од околне словенске популације. Слично је и са појединим црногорским племенима код којих се управо захваљајући овој хаплогрупи може дефинисати старосједилачки, махом несловенски слој племена. У том смислу сва стара братства Куча, Пипера, Васојевића припадају овој хаплогрупи. Три сасвим неблиска припадника Васојевића која су се тестирала припадају овој хаплогрупи, са међусобно блиским хаплотиповима. Самим тим предање о заједничком пореклу од родоначелника Васа је и генетски потврђено.

Ово је уједно и друга хаплогрупа по заступљености међу Србима, па ће у наредним текстовима бити још детаљније анализирана.

  Ukratko, za nosioce ove primarne haplogrupe se tvrdi da su primarno starosedelackog porekla, sto je za mene jako interesantan podatak. Da imam novaca odradio bih i svoje testiranje da vidim odakle mi dolazi i "druga polovina gena".

 Naravno, to ne menja nista. Ja sam srbin jer se srbinom osecam. Ovo je moja domovina i drugu nemam, niti cu je nekom novim saznanjima dobiti. Ali volim da znam. I volim da imam municiju da raznoraznim nacionalistima zapusim usta kada krenu da me nerviraju. A ovde municije ima dosta.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 135



« Reply #31 on: October 04, 2015, 12:36:28 pm »

Ja sam iz Vojvodine.
I volim da imam municiju da raznoraznim nacionalistima zapusim usta kada krenu da me nerviraju.
Шароликост становништва по критеријуму из којих су крајева, по пореклу, односно одакле су дошли, не по националности, завређује записивање и бар једну малу причу, памћења ради. Мада је ово само један, статистички речено, случајни узорак, једне дођошке породице, која је постала права мештанска, није неважно и то сазнање.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #32 on: October 04, 2015, 03:01:56 pm »

Kod nas je vrlo prisutna podela na "domaće" i "dođoše". Ono što se zaboravlja, jeste da ni ti "dođoši" nisu pali s Marsa, već su i oni negde bili "domaći". A čim su sutigli tu gde jesu postali su "domaći", s tim da to "odomaćenje" traje neko vreme. Koliko "domaći" utiču na "dođoše", jednako toliko i "dođoši" utiču na "domaće".
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.