PALUBA
April 23, 2024, 02:24:08 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 31   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje Ruskog SU-24 od strane Turske  (Read 105106 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #195 on: November 25, 2015, 07:47:29 pm »

Узимајући у обзир чињенице да су Руси, када је питању борба против терориста који су директно нанели штету Русији и убијали њене грађана преузели метод Израелаца, готово је извесна судбина ових на сликама из претходних постова.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #196 on: November 25, 2015, 07:51:32 pm »

Prema zadnjim vijestima koje sam slušao Turci lagano mijenjaju priču i sad tvrde da nisu znali da je avion Ruski.
Erdogan je u parlamentu držao nekakav miroljubivi govor, ono Rusi naša braća i sl. bla bla.

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #197 on: November 25, 2015, 07:54:54 pm »

Prema zadnjim vijestima koje sam slušao Turci lagano mijenjaju priču i sad tvrde da nisu znali da je avion Ruski.
Erdogan je u parlamentu držao nekakav miroljubivi govor, ono Rusi naša braća i sl. bla bla.

poz.

ма глупости саме, а његов Премијер у Парламенту изјављује да су 10 пута руским пилотима давали упозорења  и да су их пратили на радару
Ценим да га полако пустају низ воду и да му неће помоћи ни НАТО ни Бог,,,,можда му је ово неко сместио добрим саветом  Wink
« Last Edit: November 25, 2015, 08:00:53 pm by longtrip » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #198 on: November 25, 2015, 08:06:32 pm »

зашто не могу да поставим јутјуб линк?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #199 on: November 25, 2015, 08:06:38 pm »

Колико сам пратио вести и изјаве турских и руских предстваника закључио бих следеће:

- председник турске владе и председник су очигледно били изненађен обарањем руског авиона; можда су раније говорили о заштити свог ваздушног простора, али ми се чини врло вероватним да је одлуку о обарању донео и припремио неко без њиховог директног знања, У сваком случају то их не оправдава већ говори о стању у Турској;
- Лавром у свом обраћању новинарима указује на оно шта Руси мисле да је главни узрок обарања авиона, посебно ово из првог цитата

Quote
„Рекао сам, имајући у виду јучерањи случај са нападом турског Ратног ваздухопловства на руски авион, у новом светлу треба посматрати ситуацију са илегалном трговином нафте, уопште са илегалном нафтном индустријом коју су борци Исламске државе створили на територији која се налази под њиховом контролом“, рекао је Лавров.

Опширније: http://rs.sputniknews.com/rusija/20151125/1101346058/Lavrov-Rusija-Turska.html#ixzz3sWyNAqs9

Quote
Терористи користе територију Турске за припрему терористичких напада у Сирији и другим земљама, изјавио је шеф руске дипломатије.

„Сада говоримо о томе да терористи користе турску територију за припреме својих операција у Сирији и другим земљама“, изјавио је руски министар.

„То није тајна ни за кога“, нагласио је он.

„Према постојећим информацијама, на том подручју се налази инфраструктура терориста, укључујући складишта оружја и муниције, командне центре и центре за снабдевање, и запитао сам се да ли такво интересовање Турске према том рејону, укључујући сталне предлоге да се створи тампон зона на тој територији, заправо значи тежњу да се заштити та структура и спречи њено уништење. Нисам добио одговор“, изјавио је Лавров.

Опширније: http://rs.sputniknews.com/rusija/20151125/1101346058/Lavrov-Rusija-Turska.html#ixzz3sWye4y9K

- од раније је познато (било је пренетих вести и овде) да су у шверц нафте упетљани и војни команданти, али и рођаци највиших државних функционера; скоро је немогуће да се траспорт нафте коју шаље ИСИЛ пребације масовно преко турске границе без знања и корупције у турској војсци и полицији;

треба имати у виду и чињеницу да иако је била успостављена веза између турског и руског генералштаба она на дан инцидента и касније није радила:

Quote
„Подсетио сам га на то да је на руску иницијативу од почетка операције Војно-космичких снага Русије у Сирији између војног центра Русије и турског Министарства одбране била успостављена директна веза која није радила ни јуче, ни пре тога. То такође изазива велика питања“, рекао је Лавров за стране медије.

Опширније: http://rs.sputniknews.com/rusija/20151125/1101346058/Lavrov-Rusija-Turska.html#ixzz3sX0DGz6F

- турски министра иностраних послова је Лаврову упути извињење и саучешће поводом погибије пилота, што указује на покушај смиривања ситуације и тражења решења; ово је ипак само преношење изјаве турског министра од стране Лаврова, а не директно саопштење турске; као што сам и раније навое један од првих потеза Турске на смиривању ситуације мора бити јавно извињење и плаћање одштете; очекујем да се то и деси у наредних пар дана, ако се иде на смиривање;
- Лавров такође каже да Русија неће ићи на неке нагле потезе, посебно не оне који ће погађати грађане, али да ће размислити о томе како даље водити политику са Турском; из овога ценим да Русија доста пажљиво и за сада смирено бира потезе, чекајући другу страну да се прва изјасни;

Quote
Москва ће још једном озбиљно анализирати споразуме и преиспитати односе са Турском, али нема намеру да ратује са њом, додао је Лавров.

„Што се тиче садашњег стања наших односа и споразума које смо ми закључили са турском владом која је сада на власти у Анкари, наравно, као што је рекао председник, озбиљно ћемо проанализирати и преиспитати све то што се сада дешава у нашим односима, у светлу напада који је био изведен на наш авион“, рекао је он.

У сваком случају, Русија неће вештачки стварати проблеме за турске произвођаче и извознике, рекао је министар, али је додао да руски политички званичници засад не планирају посете Турској.

Опширније: http://rs.sputniknews.com/rusija/20151125/1101346058/Lavrov-Rusija-Turska.html#ixzz3sX0u2z1m
- ако Русија не буде задовољна потезима Турске биће сигурног одговора: и политичког и економског али и војног; када је у питању војни одговор највероватније ће бити гађан неки турски војни авион, при чему ће Руси појачити дејства у зони Турске границе са Сиријом како би мало испровоцирали Турску; не искључујем да, дугорочно гледано, обнове везе са Курдима и почну да их снабдевају офанзивним ( па и ПВО) оружјем;
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #200 on: November 25, 2015, 08:14:27 pm »

Pade mi napamet da istražim nešto... pa nadjoh šta sam tražio. Ovo je bilo ono kad su Sirijci spičili turski RF-4E (izvidjač) u svojim teritorijalnim vodama, koji je, kao fora, proveravao turske radare. Dakle, evo malo podsećanja Erdoganovih reči #throwbackthursday

Quote
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-18584872

Mr Erdogan spoke of Turkey's "rage" at the decision to shoot down the F-4 Phantom on 22 June and described Syria as a "clear and present threat".
"A short-term border violation can never be a pretext for an attack," he said. The Turkish jet was on a training flight, testing Turkey's radars in the eastern Mediterranean, he said.

Erdogan je govorio o turskom "besu" zbog odluke da se obori F-4 Fantom 22. juna (2012), i opisao je Siriju kao "jasnu i prisutnu pretnju".
"Kratkotrajni upad preko granice ne može nikad biti povod za napad," rekao je. Turski mlaznjak je bio na trenažnom letu u svrhe testiranja turskih radara u istočnom Mediteranu, rekao je.

Mišljenja sam da bi ovo trebalo biti malo javnije objavljeno i ponovljeno  Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #201 on: November 25, 2015, 08:14:49 pm »

Quote
Muratin je odbacio tvrdnje turske strane da je posada bila upozorena na vreme. "Nije bilo bilo kakvog upozorenja koje bi nas navelo da promenimo kurs. Samo se odjednom u nas zarila raketa, nismo imali vremena za bilo kakav manevar" ispričao je pilot koji je tokoom noći spasen i trenutno se nalazi u ruskoj vojnoj bazi u Latakiji u Siriji.

Ако је ово што је рекао руски пилот обореног авиона тачно, онда би Руси требало да преиспитају  одбрамбене система својих авиона (сензоре радарског озрачење нишанским радарима, испаљивање пројектила ка авиону и сл.), ако их Су-24 уопште има.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #202 on: November 25, 2015, 08:16:27 pm »

Pade mi napamet da istražim nešto... pa nadjoh šta sam tražio. Dakle, evo malo podsećanja Erdoganovih reči #throwbackthursday

Quote
http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-18584872

Mr Erdogan spoke of Turkey's "rage" at the decision to shoot down the F-4 Phantom on 22 June and described Syria as a "clear and present threat".
"A short-term border violation can never be a pretext for an attack," he said. The Turkish jet was on a training flight, testing Turkey's radars in the eastern Mediterranean, he said.

Erdogan je govorio o turskom "besu" zbog odluke da se obori F-4 Fantom 22. juna, i opisao je Siriju kao "jasnu i prisutnu pretnju".
"Kratkotrajni upad preko granice ne može nikad biti povod za napad," rekao je. Turski mlaznjak je bio na trenažnom letu u svrhe testiranja turskih radara u istočnom Mediteranu, rekao je.

Mišljenja sam da bi ovo trebalo biti malo javnije objavljeno i ponovljeno  Grin


Баш добро што си то нашао. Одличан аргумент контра Турских тврдњи.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 974


« Reply #203 on: November 25, 2015, 08:17:11 pm »

@Džumba, ti sistemi su po dogovoru sa Turskom bili isključeni, barem tako sam pročitao.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #204 on: November 25, 2015, 08:24:01 pm »

@Džumba, ti sistemi su po dogovoru sa Turskom bili isključeni, barem tako sam pročitao.

Управо тако и сад сам слушао изјаву пилота, усоро ћу пронаћи видео негде, где он каже да није било начина да знају да је ракета упућена ка авиону, а да визуелна компонента у том моменту не постоји, ракету нису ни видели. Тако да могућности за неки маневар нису постојале да би избегли погодак
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #205 on: November 25, 2015, 08:26:37 pm »

Изјава преживелог пилота  дата у авио бази Хмејмим у Сирији

Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #206 on: November 25, 2015, 08:30:10 pm »

@Džumba, ti sistemi su po dogovoru sa Turskom bili isključeni, barem tako sam pročitao.

Isključeni ili ne, sve zavisi sa čime je avion oboren.

AIM120 AMRAAM je aktivno navodjena (ima svoj radar, jelte) raketa koja se ispaljuje sa velike razdaljine. Ali, pošto ima radar (specifičan radarski potpis), vrlo lako se otkriva, tako da je manevar moguć.

AIM9 Sidewinder je pasivno navodjena (ima infracrvenu glavu za samonavodjenje), koja se ispaljuje izbliza (relativno kratak domet), i nemoguće ju je otkriti (osim sa egzotičnim varijantama tipa radar zadnje polusfere). Kontramera su IC mamci i oštro manevrisanje.



E sad. Pošto je to granica, a situacija rovita, ja sam prilično ubeđen da se više puta dešavalo da Turci malo lockuju Ruse radarom, standardna procedura. I tako su im ispalili AIM9.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #207 on: November 25, 2015, 08:39:09 pm »

Evo malo špekulacija.
http://vojnapovijest.vecernji.hr/sto-rusiju-ocekuje-ako-odluci-napasti-tursku-1039981
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #208 on: November 25, 2015, 08:40:42 pm »

Vec sam naveo da je ruski avion najverovatnije gadjan sa AIM-9, najverovatno verzijom AIM-9X. AIM-9X ima teoretski domet do 35km, narocito kada cilj ne izvodi energicne manevre (plus nadvisavanje i slicne avijaciske male tajne velikih majstora letenja).
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #209 on: November 25, 2015, 08:51:52 pm »

Део изјаве пилота Константина Мурахтина

"На самом деле никаких предупреждений не было. Ни по радиообмену, ни визуально. Вообще не было контакта. Поэтому мы заходили на боевой курс в штатном режиме. Нужно понимать, какая скорость у бомбардировщика, и какая — у истребителя F16. Если бы нас хотели предупредить, то могли бы показать себя, встав на параллельный курс. А так ничего не было. Да и ракета пришла в хвост нашего самолета внезапно. Мы даже визуально ее не наблюдали, чтобы успеть сделать противоракетный маневр"

У ствари није било никаквих упозорења, ни по радио вези ни визуелно.Уопште није било контакта . Зато смо остали на задатом борбеном курсу у нормалном режиму.Треба схватити кава је брзина бомбардера а каква је брзина ловца Ф-16. Ако су хтели да нас упозоре , могли су да се прикажу визуелно и заузму положај на параленом курсу. А то се није догодило. И ракета је одједном  дошла у реп нашег авиона.Ни визуелно нисмо могли да је приметимо да би успели да изведемо противракетни маневар
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 31   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.