PALUBA
March 19, 2024, 05:08:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Telegram kanal Paluba.Info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Teroristi donijeli milijarde dolara vojnoj industriji  (Read 1446 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: November 28, 2015, 06:39:17 pm »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx
27.11.2015

ZARADA NA KRVI

Teroristi donijeli milijarde dolara vojnoj industriji. Najviše američkoj

Kompaniji 'Raytheon' dionice su porasle za 3,8 posto odmah idućeg radnog dana nakon pariškog pokolja

Nakon što su se u Parizu dogodili krvavi napadi ISIL-ovih terorista, nekoliko inozemnih portala, poput nezavisnog istraživačkog internetskog magazina "The Intercept", portala "Sputniknews" te "Fox Businessa", objavilo je vrlo zanimljive podatke o vrtoglavom rastu cijena dionica glavnih svjetskih proizvođača oružja, i to već prvog radnog dana nakon napada.

Tog su ponedjeljka cijene dionica, a napadi su se dogodili u petak 13. studenoga, najvećih svijetskih proizvođača oružja, poput "Raytheona", "Northrop Grummana", "Lockheed Martina" i "General Dynamicsa", skočile za nekoliko posto.

Svi smo u danima nakon napada na francusku prijestolnicu, a zatim otkrića da su teroristi srušili ruski zrakoplov u Egiptu, bili bombardirani informacijama o tome koliko su Francuzi i Rusi "istresli" tona bombi i raketa na ISIL-ova uporišta i očito je da se zalihe prazne, pa se moraju i popunjavati. Ništa to nije novo, dobro je poznato da su od svih ovih sukoba najviše "opipljive" financijske koristi izvukle kompanije koje proizvode oružje i da se takva praksa i dalje nastavlja.

Ugovor za avione

Nakon napada na francusku prijestolnicu, američka kompanija "The Raytheon", koja je jedan od najvećih proizvođača oružja i, primjerice, najveći svjetski proizvođač navođenih projektila poput raketa "patriot", zabilježila rast cijene dionica od 4,1 posto.

Rast od 4,4 posto samo dan nakon pokolja u Parizu zabilježile su dionice, također američke, kompanije "Northrop Grumman", koja je jedan od vodećih svjetskih konglomerata u proizvodnji bojnih brodova i bespilotnih letjelica, a također proizvodi zrakoplove i dijelove zrakoplova za SAD i druge države.

Kompanija ima i posebne sektore koji se, primjerice, bave izradom vojnih satelita i obrambenih laserskih sustava, a uključena je i u proizvodnju radarskih sustava za ratno zrakoplovstvo i kontrolu zračnog prometa.

Prema podacima istih izvora, "Northrop Grumman" je prije nekoliko tjedana potpisao ugovor sa SAD-om o proizvodnji ratnih aviona u vrijednosti od 23 milijarde dolara, a ta bi se narudžba, prenio je CNN Money, mogla povećati na 80 milijardi dolara. Samo jedna njihova letjelica tipa EQ-4 global hawk, koja se koristi u napadima na ciljeve ISIL-a u Sijiri, Iraku i Libiji, vrijedi oko 223 milijuna dolara.

Nadalje, američka kompanija "Lockheed Martin", koja proizvodi ratne zrakoplove poput F-35 i rakete hellfire kojima se razaraju teroristička uporišta, zabilježila je porast od 3,53 posto, dok je "General Dynamics" zabilježio rast cijene dionica od 1,93 posto.

Dionica francuske tvrtke za proizvodnju oružja "Thales", pak, tog je dana imala skok od 3,3 posto. Rast od 1,28 posto zabilježile su i kompanija "Boeing", koja proizvodi krstareće rakete tomahawk, borbene zrakoplove F-18 i helikoptere CH-47 chinook, te korporacija "Oshkosh", vodeći proizvođač kamiona za američku vojsku, kojoj je cijena dionice skočila za 2,86 posto.

Preslagivanje svijeta

–Naravno da je nakon ovih događaja u Francuskoj cijena oružja naglo skočila jer se sad svi žele obraniti od terorizma. Vidite da je nakon uspješnih udara ruskih zrakoplova u Siriji poraslo zanimanje za ruske lovce bombardere Su-34 i Su-35 S, pa je tako prije nekoliko dana objavljeno da Kina kupuje od Rusije borbene zrakoplove u vrijednosti od oko dvije milijarde dolara.

Ako se zna da američki proizvođači oružja kontroliraju oko 70 posto svjetske trgovine oružjem, nije čudno da su njihove dionice najviše porasle. Sve ovo što se događa, u geopolitičkom smislu, podsjeća na situaciju koja je bila prije Prvog svjetskog rata, ovo je novo preslagivanje svijeta – komentirao nam je Davor Domazet Lošo, geostrateški i vojni analitičar.

Podatke o tome koliko tko zarađuje od svjetskih sukoba prate i prikupljaju znanstvenici instituta Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Tako su njihovi podaci pokazali kako je prodaja oružja u samo jednoj godini, 2009./2010., narasla za čak 60 posto, a to se odnosilo na ugovaranje novih poslova s najvećim vojskama svijeta.

Te godine svih 10 najbogatijih vojnih kompanija surađivalo je s američkom vojskom, a od 100 najvećih proizvođača oružja 44 ih je osnovano baš u SAD-u. Od 10 najprofitabilnijih vojnih kompanija na tom popisu, sedam ih pripada Amerikancima, dok se na osmom i devetom mjestu nalaze britanske i talijanske kompanije, a na desetom mjestu nalazi se konglomerat zemalja EU-a.

Vladimir Urukalo

Svaka raketa 1,4 milijuna dolara

Vrijednost dionica velikih partnera Pentagona počela je rasti otkad je Barack Obama poslao vojne "konzultante" u Irak u lipnju, a rast je nastavljen s početkom zračnih udara u Iraku početkom kolovoza.

Primjerice, tijekom zadnja tri mjeseca (od lipnja do rujna 2014. godine, op.a.), vrijednost dionica "Lockheed Martina" porasla je za 9,3 posto, "Raytheona" i "Northrup Grummana" za 3,8 posto, te "General Dynamicsa" za 4,3 posto.

"Lockheed Martin" proizvodi rakete hellfire, koje se stavlja na bespilotne borbene letjelice reaper i avione iračke vojske.

Nekoliko dana nakon širenja udara na Siriju, "Raytheon" je dobio ugovor od 251 milijun dolara za isporuku krstarećih raketa tomahawk američkoj mornarici. Američki brodovi ispalili su 47 tomahawka prve noći napada u Siriji 23. rujna prošle godine, a svaka stoji oko 1,4 milijuna dolara.

Građani teže do oružja

Europska komisija predložila je prije nekoliko dana donošenje pravila kojima bi se građanima otežala kupnja vatrenog oružja, ali i pojačao nadzor nad nabavom i posjedovanjem, uključujući i onog oružja koje se smatra trajno onesposobljenim za uporabu.

Prema tom prijedlogu, određene vrste poluautomatskog oružja privatne osobe neće moći posjedovati ni po kojim uvjetima, odnosno čak ni ako je to oružje trajno onesposobljeno. Jednako tako, civilima neće biti dopušteno posjedovanje ni deaktiviranog automatskog ili vojnog oružja. Države članice morat će u nacionalnim registrima imati podatke o vlasnicima oružja koje je deaktivirano i morat će se bilježiti svaka promjena, poput promjene vlasnika.

Predlaže se i zabrana prodaje oružja i dijelova preko interneta, osim za trgovce i posrednike s dozvolom. U Komisijin prijedlog uključena su i oružja poput signalnih pištolja i pištolja kojima se označava start utrka jer se procjenjuje da postoji rizik od njihova pretvaranja u ubojita sredstva.

Najveće kompanije

Najnoviji podaci o zaradi kompanija, ali koji se odnose na 2013. godinu, rangirali su deset najjačih tvrtki.

 1. Američka tvrtka "Lockheed Martin" prodala je oružja u vrijednosti 35 i pol milijardi dolara.
 2. Slijedi "Boeing" s 30,7 milijardi dolara vrijednosti prodanog oružja.
 3. Britanska tvrtka "BAE Systems" prodala je oružja i opreme u vrijednosti 26,8 milijardi dolara.
 4. Američka tvrtka "Raytheon" prodala je gotovo 22 milijarde dolara vrijedno oružje.
 5. "Northrop Grumman", također američka firma, prodala je oružja u vrijednosti 20,2 milijarde dolara.
 10. Francuski konzorcij "Thales" prodao je oružja u vrijednosti 10,3 milijarde dolara.

Najveći izvoznici

1. SAD drži 31 posto svjetske trgovine oružjem
 2. Slijedi ih Rusija s 27 posto
 3. - 5. Kina, Njemačka i Francuska sa po pet posto udjela na tržištu

Najveći uvoznici

1. Indija s 15 posto kupljenog oružja u svijetu
 2. i 3. Saudijska Arabija i Kina sa po četiri posto udjela u uvozu
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.02 seconds with 23 queries.