PALUBA
March 29, 2024, 02:14:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Брод у боци - за почетнике  (Read 7419 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« on: December 03, 2015, 10:11:06 am »

Као нови члан форума поздрављам све, посебно оне који се баве бродомакетарством.

Одавно сам желео да направим брод у боци , али сам то, све до сада,  одлагао. Као пензионер имам пуно слободног времена, па ми није било тешко да ове јесени проучим литературу, да изаберем брод, да се одлучим за начин израде. Изабрао сам једноставни кеч, дужине око 15м, универзални једрењак за приобаље, веома популаран крајем деветнаестог века. Боца ми је наметнула размеру око 1:300 и  тренутно му радим корито.

Наравноо да као потпуни почетник наилазим на проблеме и добро би ми дошао савет неког искуснијег, некога ко је израђивао микро макете.   
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: December 03, 2015, 10:43:31 am »

Dobro nam došao. Nadam se da ćemo uskoro videti fotografije prvenca.
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #2 on: December 03, 2015, 10:56:41 am »

Хвала на добродошлици. Фотографије следе када га завршим, а не знам да ли ће бити ускоро.  Smiley
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3 on: December 03, 2015, 11:26:24 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dobro došao, srećno ti bilo ali bile bi zanimljive i fotografije dok radiš. Ja ti mogu pomoći oko pražnjenja boca ako imaš potrebe. Grin Grin Grin Grin


* boca.jpg (143.65 KB, 640x320 - viewed 157 times.)
« Last Edit: December 03, 2015, 11:31:34 am by motorista 57 klasa » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #4 on: December 03, 2015, 11:28:40 am »

ČEstitke na hrabrosti da se upustiš u to, i puno sreče.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #5 on: December 03, 2015, 11:48:59 am »

Dobro nam došao!
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #6 on: December 03, 2015, 12:53:05 pm »

Свима хвала на лепим речима и жељама.

Када све завршим, Мотористо 57. класе, обећавам детаљни опис, идеје, материјала, алата, свих фаза рада ... али  са цртежима, много су јаснији од фотографија. Хвала на понуђеној помоћи око пражњења, али то је традиција, не могу ти је тек тако препустити, нити поделити са другима. Велики је то терет, много ми је тешко, али  морам, то је за душу неког непознатог морнара из осамнаестог века. Седи он тако у некој крчми на злом гласу, негде на обали мора, наручи, као и увек, пуну боцу, у здравље је испије  и у  том надахнутом стању паде му на памет да би могао ... И тако то траје до данашњих дана.
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #7 on: December 04, 2015, 10:23:59 pm »

У међувремену мало теорије, можда буде занимљиво.

Брод се у боцу може сместити на неколико начина. Најстарији, вероватно и најпопуларнији је традиционални. Основна идеја је да се скоро све уради на радном столу, а само најнужније у боци. Дакле на столу се уради цела макета, јарболи се оборе на палубу, према крми, и све се заједно угура. Јарболе је могуће оборити јер им се на петама налазе шарке. Модела шарки има пуно, на доњем цртежу сам дао само два могућа, а ту могу бити и некакве опруге, савитљиве пластичне цевчуце, дво осовински зглобови...
 
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 

Следећи цртеж сам поставио због мог проблема са терминологијом, рачунам да ћу  посрбљеним  руским  термининима, а који су  дефинисаним цртежом,  бити разумљив.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 
Јасно је да, за бушприт,  фиксирани штаги сметају обарању јарбола. Да не би сметали кроз бушприт се избуше рупе, кроз њих се провуку нити (штаги), да слободно , несметано пролазе. Нити треба да су дугачке, толико да комотно излазе из боце када је брод угуран.   
Када је брод у боци, залепљен за некакво постоље, повучемо те нити, јарболи се усправе, сва непокретна такелажа је затегнута и остаје само да се капљицом лепка сваки штаг фиксира за бушприт.

То је све. Недостатак овог метода је да труп не може бити шири од промера грлића, нити једара може бити пуно. У пракси се труп донекле сузи, али се тако губи пропорција. Предност метода је да се све ради на столу, дивота за почетнике. За одређене типове једрењака, метод сасвим одговара. Видео сам баш лепе примерке.




* SARKA2.jpeg (25.26 KB, 544x280 - viewed 156 times.)

* STAGI.jpeg (28.63 KB, 517x356 - viewed 162 times.)
« Last Edit: December 04, 2015, 10:36:55 pm by Знеп » Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #8 on: December 05, 2015, 07:55:44 am »

Да завршим теорију.

Ово је сав потребан алат.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Прави се од жица одбаченог кишобрана. Прва алатка је савијена, а затим заоштрена игла, као она зубарска. На други крај се навуче изолација електричне жице и у тај прстен се уметне комад мекане жице који, по потреби, савијамо како желимо. Ја ћу узети танку паљену жицу коју користе армирачи за повезивање арматуре. Ако узмемо две жице и на њих учврстимо комадић сечива добијамо секач. Препорука је да се за учвршћење сечива користи чврсти, топљени лепак. Трећа је цевчица у коју је заденута нит. Користи се и у другим начинима, увек као нека дизалица којом нешто поставимо где треба. Последњу алатку користимо за обимно наношење лепка, рецимо за лепљење постоља за дно боце.

Мени би од свега поменутог било најтеже да правим оне шарке на пети јарбола. Зато ћу се радије определити за други начин уметања брода у боцу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Уместо шарке издуби се мали кратер у палуби. Сада се бродић може у потпуности завршити на столу, све је фиксирано. Јарбол се избије из кратера, оборимо га и тако угурамо. У боци је довољно пету опет убацити у кратер и подићи га. Ово се наравно испробава још на столу. Ако има проблема са штагима, онда постоје два решења. Прво је оно већ поменуто, рупе, провлачење, подизање споља... Друго решење је еластична монтажа. На бушприту се завежу петље и штаги се кроз њих само провуку, па назад на јарболе. Наравно да је могуће комбиновати оба начина, али тада је довољно извлачити само пар штагија.   


* ALAT.jpeg (21.82 KB, 529x374 - viewed 165 times.)

* SARKA3.jpeg (10.65 KB, 272x240 - viewed 803 times.)
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #9 on: December 08, 2015, 10:29:37 am »

Претпостављан да се подразумевало, али да ипак напоменем да се након уздизања јарбола, пета јарбола трајно учврсти за палубу капљицом лепка.

Сада мало теорије о боци.

 Унутрашње димензије боце би требало да одговарају димензији одабране  макете. Облик боце би такође требало да буде у складу са обликом брода.  Стакло треба да буде танко, глатко, прозирно,  са минималним оптичким искривљењем.

То је баш пуно захтева, а у мојој стварности је било немогуће да их испуним. Да почнем од брода. На крају сам ипак изабрао овај катер.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Цртеж брода је  скоро па квадратан, па би за њега највише одговарала квадратна или округла боца. Ради се на традиционални начин, труп се не саставља у боци , из једног дела је , па би зато највише одговарала нека пљоска, са што већим промером грлића. Како сам почетник, дугачки грлић је непожељан, јако би ми отежао рад.
Одговарајућу стаклену боцу нисам пронашао ни у својим залихама у подруму, ни у продавницама, ни у апотеци, ни у понуди он лајн продавница стакларије.  На крају сам пронашао ову боцу течног сапуна. По свему савршено одговара, само што је пластична.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





 


* KAT.jpeg (44.49 KB, 584x536 - viewed 170 times.)

* BOCA.jpeg (32.73 KB, 545x512 - viewed 159 times.)
« Last Edit: December 08, 2015, 10:48:13 am by Знеп » Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #10 on: December 14, 2015, 11:41:13 am »

Да завршим теорију традиционалног начина.

Ако је у питању једрењак са косим једрима или неки са мањим бројем једара, традиционални начин, који подразумева да  све одједном улази у боцу, сасвим задовољава.

У супротном треба покушати да се у боцу прво убаци труп, а затим, један по један јарбол са једрима на њему. Ако се остаје при употреби претходно описаног елементарног алата, онда је довољно у трупу, на месту пете јарбола пробушити што ужу рупу, кроз цео труп. Рупа треба да је тек толико широка да се кроз њу могу провући две нити. Рупица са стране палубе се прошири за дебљину јарбола, као на слици. Јарбол је такође пробушен и кроз њега је провучена нит.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Претпостављан да је из цртежа јасан и поступак постављања јарбола. Повлаче се оба конца, јарбол улази у рупу. Када је у рупи, повуче се један крај конца и конац је изван боце.


* KONCEM.jpeg (14.43 KB, 332x336 - viewed 144 times.)
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #11 on: December 20, 2015, 04:18:31 pm »

Да би се бродић направио прво треба направити детаљни план израде.

 Почео сам од димензија. Грлић је промера 20мм, а желео сам да све буде пропорционално, дакле ширина трупа је онда 19мм. Нисам желео да са одштампаног листа папира скидам дужине и да их затим множим са коефицијентом смањивања. Једноставно сам у графичком програму рачунара подешавао величину цртежа све док нисам добио ширину 19мм. Тако на екрану монитора имам цртеж у одговарајућој величини. Највећа дужина трупа је 58мм, у питању је микромодел.

 Код микромодела се поставља питање колико се далеко иде у изради детаља, баш су сићушни.  У такелажи се посебно не сме претерати јер је свака нит предебела, а ако их има пуно, то онда зна да буде ружно. Ја немам проблема са овом недоумицом, чак и да хоћу не бих умео, а нећу јер је за мене брод у боци пре свега песничка метафора, истеривати перфекцију детаљима  ми није  толико важно.

Да се вратим на цртеж. На њему је само један попречни пресек трупа и довољан је. Пресек је скоро па правоугаони, претпостављам зато да газ буде што мањи. Катер или како га још зову тендер је био омиљени брод кријумчара, а њима је поред брзине и окретности, могућност приласка обали била најпожељнија  особина. Није било проблема наћи слике и цртеже и на њима се види да се труп у води, ка крми, сужава.

Изабрао сам реализацију са јарболом у улегнућу, јарбол мора бити честито затегну. Како смислити непокретну такелажу да се то постигне? За штаги нема проблема. На бушприту треба да буду две петљице, штаги пролази кроз њих  и тако јарбол држи у три тачке. Већи проблем су фордуни и ванти. Од ванта сам одмах одустао, лакше се изборити са једном него са три нити, дакле остају фордуни. Обично се прометну кроз ограду, али ја немам ограду. Палубу не могу да користим, биће далеко од ивице. Остало ми је да у боку трупа избушим рупицу, у њу уметнем нит, па затим дрвени клин, па онда да направим плитак канал до ивице палубе и биће чврсто.

Наставак речника:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]  
     


* STAGI.jpeg (31.21 KB, 517x356 - viewed 156 times.)
Logged
Знеп
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #12 on: January 04, 2016, 09:17:42 am »

Труп.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TRUP.jpeg (63.65 KB, 409x275 - viewed 493 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.