PALUBA
March 28, 2024, 09:18:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Operacija "CIKLON-JUG"  (Read 10284 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« on: January 04, 2016, 01:57:15 pm »

Operacija CIKLON-JUG


Ono što se u literaturi naziva „Beogradska operacija“ bila je masovna vojna kampanja u kojoj je učestvovalo oko 580.000 boraca Crvene armije, jugoslovenskih partizana i Bugara (oni su mesec dana ranijeprešli na stranu saveznika) s jedne strane, te oko 150.000 Nemaca i njihovih domaćih pomagača (četnici i snage Milana Nedića) s druge. Strateški cilj napadača je bio da se oslobode centralna Srbija i Kosovo i preseče linija za izvlačenje nemačke Grupe armija E iz Grčke. Nemci su, sa svoje strane hteli da očuvaju komunikacioni pravac Moravom za izvlačenje trupa s juga sprečavajući prodor crvenoarmejaca s Istoka (iz Rumunije i Bugarske); u tu svrhu je bila angažovana Grupa armija F.

Borbe za oslobođenje Beograda, 14-20. oktobra 1944. predstavljaju najdramatičnije događaje u bogatoj ratnoj istoriji glavnog grada. U ovim borbama Narodno-oslobodilačka vojska Jugoslavije (NOVJ) definitivno je iz gerilske vojske prerasla u snažnu armiju. Učešće artiljerijskih snaga Crvene armije u Beogradskoj operaciji, kao i iskazana hrabrost boraca NOVJ i Crvene armije, presudno su doprineli razbijanju nemačkog okupatora utvrđenog u gradu, ali i uništenju brojne neprijateljske grupacije koja se probijala iz pravca Smedereva i Grocke.

Završno sa 19. oktobrom 1944, nemačke formacije, braneći savski mostobran, kontrolisale su deo grada koji gravitira ka Savi: Čukaricu, Glavnu železničku stanicu, Sava malu, Terazijsku padinu, Zeleni venac, Varoš kapiju, kao i Kalemegdansku tvrđavu. U centralnom delu grada krajnje uporišne tačke koje je držala nemačka vojska bile su hotel „Moskva“, hotel „Balkan“, uključujući levu stranu Terazija u pravcu Kolarčeve, palata „Albanija“, uključujući i Ulicu kneza Mihaila.

U borbama oko Trga Republike, koje su bez prekida trajale od 17. do 20. oktobra, u pokušajima neutralisanja nemačkih uporišta u palatama „Reunione“ i „Albanija“, važnu podršku jedinicama NOVJ pružali su sovjetski tenkovi. Sovjetski tenkisti su nastojali da priđu palati „Albanija“ iz dva pravca: sa Terazija i iz Francuske. Nekoliko tenkova Crvene armije je uništeno u ovim borbama.
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #1 on: January 04, 2016, 02:00:01 pm »

U noći 19-20. oktobra zauzeto je i nemačko uporište u palati „Albanija“ koje je dominiralo gradom, budući da je bilo smešteno u tada najvišoj zgradi u Beogradu, visokoj 53 metra (13 nadzemnih spratova), izgrađenoj 1939. Tokom rata u palati se nalazilo sedište nemačke poluvojne građevinsko tehničke Organizacije Tot (Todt), koja je upravljala logorom na Ušću. U zauzimanju ovog nebodera učestvovali su borci 1. proleterske, 8. crnogorske udarne i 1. ličke proleterske brigade.

Koristeći vatru i pritisak boraca 1. proleterske brigade sa desne strane, naročito topovsku vatru prema palati iz tri sovjetska tenka sa Trga republike i koristeći prodor nekoliko tenkova Crvene armije na Terazije, s leva, prvi proboj u palatu „Albanija“ izvršila je grupa boraca 4. bataljona 8. crnogorske brigade. Oni su prodrli u palatu kroz ulaz iz Ulice kneza Mihaila 2, nakon čega je ubrzo kroz isti ulaz prodrla i druga, nešto brojnija grupa.


Gotovo istovremeno u zgradu je prodrla i grupa boraca 4. (kraljevačkog) bataljona 1. proleterske brigade kroz ulaz iz Kolarčeve, iz pravca zgrade „Jugobanke“. Preko nemačkih leševa, stepeništem borbene grupe 2. čete probile su se ka ravnom krovu zgrade, na kojoj su likvidirali poslednju nemačku posadu, koja je uporno branila visoku zgradu.

Na zgradi je nakon neutralisanja nemačkog mitraljeskog gnezda bila istaknuta jugoslovenska zastava sa petokrakom, što je bio znak da je Beograd slobodan. Ovaj smeli poduhvat izvršila su trojica boraca 2. čete 4. bataljona 8. crnogorske brigade, na čelu sa Miladinom Petrovićem.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]    

Uoči zauzimanja palate „Albanija“, zauzeti su i hoteli „Moskva“ i „Balkan“, a istovremeno su nastavljene borbe za oslobađanje padine koja gravitira ka reci Savi (Terazijska padina, Zeleni venac, Sava mala).

https://www.youtube.com/watch?v=tilJNtEgSkk&feature=player_embedded




* Razrušeno-prizemlje-palate-Albanija.jpg (167.49 KB, 1024x731 - viewed 90 times.)

* Pripadnici Crvene armije ispred palate Albanija.jpg (61.6 KB, 655x440 - viewed 152 times.)
« Last Edit: January 04, 2016, 02:06:40 pm by vitez koja » Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #2 on: January 04, 2016, 02:07:30 pm »


Osvajanje tada najviše zgrade na Balkanu, koju će Vermaht pretvorili u bunker, uz mnoštvo mrtvih s obe strane, uzima se za simbolički čin oslobođenja Beograda. Nemci će se užurbano povlačiti preko mosta na Savi tokom prvih sati tog petka, 20. oktobra. Iako je nemački pukovnik Jungenfeld naredio da se poruši Savski most (tzv. tramvajski most) po prelasku poslednjih nemačkih tenkova, pa iako je izvršeno paljenje električnih vodova, do eksplozije nije došlo, čak ni u drugom pokušaju. Penzionisani učitelj Miladin Zarić, miner u Balkanskim ratovima, demontirao je eksploziv na današnjem tramvajskom mostu koji je podignut 1942. u Beogradu, čime je on ostao jedini veći strateški most u Evropi koji Nemci nisu porušili u povlačenju. Zahvaljujući tome borci Prve ličke i 13. Proleterske brigade su sa crvenoarmejcima krenuli na novobeogradsku stranu i već 22. oktobra oslobodili Zemun.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #3 on: January 04, 2016, 02:08:01 pm »



Medjutim, potpuno oslobođenje Beograđani će dočekati tek petnaestak dana kasnije.
Da je slavlje preuranjeno, pokazao je dogadjaj od nedelje popodne, 22. oktobra. Na prostoru između hotela „Balkan“ i „Moskva“ oslobodioci su, nakon godina provedenih u borbi, igrali kozaračko kolo, kazačok, moravac... Među okupljenom masom odjednom je odjeknula snažna eksplozija. Tela ranjenih ležala su svuda po pločniku. Uplašeni građani i borci su se razbežali u panici, zbunjeni eksplozijom.

Zbunjeni su bili i oficiri OZNA (Odeljenje za zaštitu naroda), preteče narodne milicije i državne bezbednosti. Operativci OZNE sa znajačnim ratnim iskustvom zaključuju da je reč o granati. U prvi mah, svi su mislili da se nekome ko je bio u kolu, otkačila bomba sa opasača, a takve stvari su se tada dešavale.

Neprijatelj je, kako se mislilo, bio daleko, negde u Sremu i niko nije mogao da pretpostavi odakle je granata dospela. Narednih dana, počele su da se događaju diverzije na različitim stranama grada. Ubrzo, misterija je bila razrešena.

Vrlo brzo se ispostavilo da su Nemci još tu i da je otpočela operacija „Ciklon jug“.

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #4 on: January 04, 2016, 02:09:55 pm »


Razmatrajuci buduci razvoj dogadjaja, a uzimajuci u obzir teški poraz nemačkih armija na Istočnom frontu i brzo napredovanje Crvene armije, nacistima su bili jasan znak da je poraz vrlo blizu i da valja otvoriti takozvani drugi front. Tako se rodila zamisao o pokretanju operacije „Ciklon-Jug” sa zadatkom da se u pozadini neprijatelja i u oslobođenim gradovima vodi nevidljivi ali po posledicama užasan rat. (Ciklon je pojam kojim meteorolozi označavaju polje niskog atmosferskog pritiska koje se nečujno kreće iznad zemlje donoseći stravične nepogode i olujne oblake.)     
Uspostavljeni su specijalni diverzantski odredi za delovanje u pozadini Crvene armije i u oslobođenim gradovima na koje su nemački okupatori posebno bili kivni, a Beograd je među njima ubedljivo zauzimao prvo mesto.

U podzemlje Beograda, u danima pred oslobođenje, još početkom septembra u Beograd je iz Nemačke stigla grupa od 175 specijalaca-diverzanata, specijalno obučenih za ratovanje u tunelima ispod grada. Načelnik nemačkog generalštaba general Hans Krebs je lično izdao upustva grupenfireru Hancu koji je predvodio specijalce.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemačka tajna operacija nazvana je „Ciklon jug“, a jedan od njenih idejnih tvoraca bio je zloglasni nacistički oficir Oto Skorceni. Istorijski izvori potvrđuju njegovo lično prisustvo na našim prostorima uoči oslobođenja Beograda.


* Hans Krebs.jpg (11.33 KB, 220x308 - viewed 104 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #5 on: January 04, 2016, 02:11:29 pm »


Oto Skorceni, šef Hitlerovih specijalnih snaga, važio je za najopasnijeg čoveka u Evropi  tokom Drugog svetskog rata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rođen je 1908. godine u tadašnjoj Austrougarskoj. Još kao mladić istakao se mačevalačkim sposobnostima, a učestvovao je i u petnaest dvoboja. Prilikom jednog od dvoboja, Oto je zadobio veliku posekotinu na obrazu, koja će kasnije postati njegov zaštitni znak. Zbog ožiljka na levom obrazu, među Saveznicima ostao je upamćen pod nadimkom Scarface.

1931. godine stupio je u austrijski ogranak nacističke partije i postao član SA odreda. Svoje liderske sposobnosti pokazao je već 1938. godine, u predvečerje aneksije Austrije od strane nacističke Nemačke. Sa nekolicinom prijatelja zaštitio je tadašnjeg predsednika Austrije Vilhelma Miklasa od nacističke rulje. Ovaj čin dozvolio je Skorceniju da na mala vrata uđe na političku scenu Trećeg Rajha.
Sa početkom Drugog svetskog rata, Oto je mobilisan i priključen vazdušnim snagama. Skorceniju se to nije preterano dopadalo, pa je uskoro položio testove kako bi se priključio elitnim jedinicama SS-a.  Prve godine rata proveo je u Francuskoj i SSSR-u, gde nije previše učestvovao u borbama. Nakon ranjavanja na Istočnom frontu i teške bolesti, prebačen je na lečenje u Beč.


* Otto Skorzeny.jpg (49.63 KB, 495x795 - viewed 104 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #6 on: January 04, 2016, 02:13:00 pm »


Naoružan literaturom o gerilskom ratovanju i sopstvenim idejama o modernom načinu ratovanja, Skorceni je tražio priliku da svoje zamisli predstavi nekom od svojih nadređenih.

Početkom 1943. godine SS je postavio Skorcenija za komandanta novoformirane specijalne jedinice. Zadatak ove jedinice bio je da zalazi duboko iza neprijateljskih linija i izvodi delikatne misije, uključujući razne sabotaže, kao i zauzimanje ključnih tački dok ne stigne glavnina nemačke vojske.

Sredinom iste godine, kralj Italije Viktor Emanuel III smenio sa položaja premijera Musolinija, uhapsio ga i poslao u zatvor. Ovakav razvoj događaja nije se dopao Hitleru, i odlučio je da hitno spasi Musolinija iz zatvora i silom ga vrati na vlast. Nakon kratkih konsultacija u Hitlerovom štabu, misija spasavanja Musolinija poverena je Skorceniju.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sa probranim ljudstvom, od kojeg se zahtevalo da tečno govori italijanski jezik, Skorceni je otputovao za Rim. Putem nemačkih obaveštajnih kanala dobio je informaciju da se Musolini nalazi nalazi na planini Gran Saso u Apeninima. Nemački padobranci, uz pomoć Skorcenijevih komandosa, izvršili su jedriličarski desant na planinu San Groso. Nemci su uspeli da oslobode Musolinija bez ispaljenog metka. Skorceni je iskoristio ovu priliku za samopromociju i lično otpratio Benita Musolinija do Berlina. Zahvaljujući ovom uspehu, Oto Skorceni unapređen je u čin majora, a nagrađen je i ordenom Viteškog krsta.

Jedan deo nemačkih oficira uvideo je neminovnost poraza politike Trećeg Rajha i njihovih megalomanskih ambicija. Ova grupa oficira rešila je da izvrši državni udar i ubije Adolfa Hitlera. Iako su bili veoma organizovani, vojni puč nije uspeo.  Oto Skorceni je tada uspeo da smiri paniku u Berlinu, uspostavi kontrolu nad svim vojnim jedinicama i uhapsi zaverenike. Vrednost Skorcenija skočila je u Hitlerovim očima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hitler je vrlo brzo nagradio Skorcenija za njegovu vernost Rajhu. Pod njegovu komandu stavljeni su piloti samoubice (nemački pandan kamikazama), kao i podvodni diverzanti. Skorceni je lično učestvovao u svrgavanju mađarskog premijera Hortija, a komandovao je i desantom na Drvar. Od ove dve operacije, samo je prva bila uspešna.

Krajem 1944. godine Nemačka je započela veliku ofanzivu u Ardenima. Hitler daje Skorceniju poseban zadatak. Cilj Skorcenijevih ljudi bio je da zbune i unesu paniku među neprijateljske vojnike. Njegova jedinica dobila je američke uniforme, kao i njihove džipove i druga vozila.  Skorceni je za ovaj zadatak odabrao ljude koji su dobro govorili engleski jezik. O razmeri priprema za ovu akciju govori i podatak da je Skorceni naterao svoje ljude da gledaju holivudske filmove i slušaju američku muziku, kako bi se što više upoznali sa njihovom kulturom.

Iako je samo mali broj Skorcenijevih vojnika uspeo da se infiltrira među Amerikance, oni su uspeli da stvore veliku pometnju. Zauzeli su mnoštvo punktova duž francuskih puteva. Na ovim mestima su davali pogrešne informacije ostacima američke armije koja bi naišla.

Poslednja varka Skorcenijevih komandosa usledila je pri njihovom zarobljavanju. Naime, oni su dobili instrukcije da nakon što padnu u ruke neprijateljima, na ispitivanju obavezno kažu da se Skorceni sa nekolicinom odabranih ljudi uputio u Pariz kako bi ubio generala Ajzenhauera. Ova informacija je dodatno omela Saveznike, jer je Ajzenhauerovo obezbeđenje duplirano, a sam general dugo nije napustio Pariz i ograničio je svoje kretanje na minimum.

Prve godine nakon Drugog svetskog rata, Skorceni je proveo u zatvoru. Bio je otpužen za ratne zločine tokom svojih operacija u Francuskoj i Belgiji. Uprkos jakom obezbeđenju, Amerikanci nisu uspeli da zadrže Skorcenija koji je uspeo da pobegne iz zarobljeništva sredinom 1948. godine.

Nakon bega iz zatvora i višemesečnog skrivanja u nemačkim planinama, Skorceni se obreo u fašističkoj Španiji. Frankov režim pružio je utočište masi nacističkih zlikovaca. Ovde je Skorceni otvorio građevinsku firmu.

Svoje sposobnosti i iskustva iz Drugog svetskog rata stavio je u službu argentinskog diktatora Huana Perona, a jedno vreme bio je  i konsultant egipatskom predsedniku Gamaru Naseru. Tokom svog boravka u Egiptu, Skorceni je obučavao arapske borce, uključujući i Jasera Arafata. Treba reći i da je Skorceni živeo neko vreme i u Irskoj, gde je povezivan sa terorističkom grupom IRA.

Oto Skorceni preminuo je 1975. godine.


* Otto Skorzeny-1.jpg (707.16 KB, 750x821 - viewed 135 times.)

* Otto Skorzeny-2.jpg (79.4 KB, 617x323 - viewed 102 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #7 on: January 04, 2016, 02:14:59 pm »



Diverzanti-specijalci odmah su se smestili u podzemna skloništa, a za njihov boravak znali su samo najviši oficiri Vermahta, SS-a i Gestapoa.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nemci su, inače, bili opsednuti beogradskim podzemljem: i danas ispod Tašmajdana postoje armirane prostorije u kojima je bila smeštena ratna komanda Jugoistok, kasnije Grupa armija F, na Zvezdari su za Nemcima ostali lavirinti tunela. Oko blokova vladinih zgrada u Nemanjinoj ulici, pa prema Železničkoj stanici, bila je prava klanica za crvenoarmejce i partizane jer su se Nemci pojavljivali i nestajali u seriji tunela.

Hancova grupa je bila „naoružana“ planovima beogradske kanalizacije, pre i tokom rata napravljenih tunela kojima su spajani duboki podrumi zgrada. Imali su planove čak i najmanjih objekata, neki diverzanti su govorili i srpski. Znali su adrese najviših partizanskih rukovodilaca... Njihov zadatak je bio da vrše sabotaže u oslobođenom gradu, da ubijaju sovjetske vojnike i partizane. Da pod okriljem noći izlaze na površinu i vrše diverzije u tek oslobođenoj teritoriji. Bili su tihi i svoje zločine vršili su isključivo hladnim oružjem. Zadatak im je bio da likvidiraju visoke oficire, ruše infrastrukturu, presecaju električne instalacije, truju hranu i vodu, unose paniku među građane...

I zaista, u prvim danima slobode, svako jutro na ulicama su pronalaženi ubijeni stražari ili oficiri. Tragovi njihovih zločina već su bili vidljivi: na ulicama bi svakog jutra osvanulo po nekoliko mrtvih boraca, naših i sovjetskih oficira, obično ubijenih kamom s leđa. Međutim, mrtvih je tada bilo na pretek: osim skupljana leševa oslobodilaca i Nemaca, izvlačeni su i mrtvi civili iz zgrada, kao iz podruma u onoj na adresi Vase Čarapića 22, koju su vojnici Vermahta minirali, ubivši 21 stanara i neidentifikovanu ženu sa detetom koja se tu sklonila s ulice.



* Nekadasnja nacisticka sklonista u podzemlju BG.jpg (94.48 KB, 620x413 - viewed 189 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #8 on: January 04, 2016, 02:16:10 pm »


Agenti OZNE krenuli su u akciju resavanja misterije. Razmatrajuci sta da rade dosli su do zakljucka: grupu boraca spusti u 36 kilometara duge tunele beogradskog podzemlja kako bi se obracunala sa nacistima. Akcija je šifrovano nazvana „Grmeč“ i bila je organizovana u potpunoj tajnosti.


Gojko Kraljević, do tada komandant bataljona u Šestoj ličkoj brigade, 24. oktobra 1944.g., postavljen je za komadanta Drugog bataljona Druge brigade Četvrte beogradske divizije KNOJ-a sa zadatkom da očisti podzemni Beograd od Nemackih vojnika i diverzanata. Akcija (šifrovanog imena „Grmeč“) je pokrenuta 27. oktobra.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Za čišćenje Beograda od nacističkih diverzanata angažovani su prekaljeni borci koji su sa svojim jedinicama prošli najteže borbe širom zemlje, ali za ovakvu akciju ni oni nisu mogli da budu adekvatno pripremljeni. Kraljevićevi ljudi su podeljeni u deset grupa po osam boraca, osim automata, pištolja, noževa i bombi, imali su i metalne štitove. I to je bilo sve: niti su bili obučeni za takvu vrstu borbe, niti su imali detaljan plan 36 kilometara duge beogradske kanalizacije, a kamoli tajnih tunela poput njihovih neprijatelja koji su ih čekali u potpunom mraku. Mnogi od njih su prvi put kročili u gradsku sredinu i nisu znali da se snađu u centralnim beogradskim ulicama. Silazak u podzemni svet Beograda za njih je bio stravično iskustvo.




* Gojko Kraljevic u sredini.jpg (38.4 KB, 555x354 - viewed 170 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #9 on: January 04, 2016, 02:17:11 pm »


Prvi kanalizacioni štaht je otvoren na uglu ulica Nemanjine i kneza Miloša, ispred zgrade Ministarstva spoljnih poslova. Kada su se prva osmorica spustila u kanalizacioni hodnik, Kraljević im je tek tada rekao zašto su tu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Grupa je polako krenula niz kosinu prema Železničkoj stanici. Oskudno opemljeni i skromno odeveni morali su do neprijatelja da se probijaju kroz teške uslove, vidljivost je bila slaba, a lampe su samo povremeno i strogo kontrolisano koristili kako ne bi bili primećeni od strane neprijatelja. Buku je pravila voda i tutnjava sa kaldrme na površini. Otrovna isparenja bila su svuda oko njih. Za mnoge borce ulazak u podzemlje bio je susret sa sigurnom smrću.

Ubrzo je došlo do prve borbe. Nemci su zapucali iz automata, a onda se čulo odzvanjanje cokula u bekstvu. Partizani su se upustili u bitku noževima, trojica Nemaca su ubijena, dvojica zarobljena. U taj očišćeni deo podzemlja postavljena je straža. Nastavili su da pretražuju hodnike oko stanice i u pravcu današnje Mostarske petlje. Ispod Birčaninove ulice namirisali su dim, ubrzo su začuli i lavež psa koji ih je doveo do starice Danice Doder. Ona je partizanima pomogla da u podrumu njene kuće u Tiršovoj uhvate četvoricu sakrivenih SS oficira. Do podneva tog prvog dana akcije, Kraljevićevi ljudi su ubili ili uhvatili sedamnaest Nemaca i njihovih pomagača. Na Savskom vencu zabunom partizani su se u mraku pobili međusobno, rezultat: jedan mrtav, dva ranjena.



* Ulaz u saht.jpg (127.19 KB, 800x529 - viewed 165 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #10 on: January 04, 2016, 02:18:19 pm »


Sledećeg dana, u subotu 28. oktobra, stražar koji je diskretno čuvao ulaze u kanalizaciju primetio je ženu koja je u šaht prosipala kantu sa smećem. U njoj su bile konzerve koje je ona u određeno vreme spuštala nemačkim vojnicima. Ta žena, koja je od početka rata radila za Gestapo, odvela je pripadnike OZNA do grupenfirera Hanca u jednoj kući kod današnje Mostarske petlje. Iako uhapšen bez borbe, odbio je da oda svoje ljude ili da im naredi predaju.

Trećeg dana čuvari šahti su kod današnjeg hotela „Beograd” primetili da se lagano pomiče jedan poklopac i iz podzemlja se, jedan po jedan, pojavljuju nemački vojnici. Jedinica zadužena za nadzor izlaza iz kanalizacije uhvatila je četrdesetoricu isprepadanih ljudi koji su pokušali da spas od potere kroz kanalizaciju nađu na beogradskim pločnicima. Na vreme su primećeni, razoružani i zarobljeni.


Ubrzo je stigla vest da su se u kuhinji bolnice u zgradi nekadašnje Vojne akademije pojavili nepoznati ljudi, postojala je sumnja da su diverzanti otrovali hranu… Borba je nastavljena nesmanjenom žestinom. Borci su na nekoliko metara od bolnice primetili pukotinu u kolovozu i odmah pripremili bombe. Trenutak kasnije nestali su pod zemljom. Prvo su odjeknuli rafali, zatim bombe, a onda je pokuljao gust, zagušljiv dim.   Naime, Nemci su posle kraćeg okršaja zapalili neke predmete da bi im osujetili napredovanje i nestali. Sve dok ih nisu uhvatili na drugom kraju mračnog hodnika. Više ih nije bilo u podzemlju Savskog venca.

Kraljevići borci su krenuli kanalizacionim tunelima ispod Đušine ulice, odakle su se kanali račvali prema Dunav-stanici, Botaničkoj bašti i drugim delovima grada. Nailazili su na leševe partizanski i sovjetskih oficira, one koje su nemački diverzanti posle ubistva sklanjali u kanalizaciju. Na taj način su, jedan za drugim, rešavani slučajevi misterioznog nestanka ljudi. U podzemlju oko Vukovog spomenika naročito je bilo jezivo. Partizani su otvorili šaht u dvorištu Tehničkih fakulteta, zaklonjeni od pogleda prolaznika sa Bulevara kralja Aleksandra. Među njih je doletela bomba, koja je pogodila u glavu Danila Đurovića Fiću. On, međutim uspeo da je baci dalje i niko nije povređen. Hodnicima su najpre išli borci sa metalnim štitnicima, za njihove opasače su se držali ostali. Ubrzo je došlo do borbe prsa u prsa, u kojoj su dvojica Nemaca ubijena, trojica zarobljena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Savladana je i osmočlana grupa koja se krila u čeličnim kasama u podrumu Državnog arhiva. Lukavi i svirepi neprijatelj znao je svaku slabu tačku ispod Beograda. Sprečeni su u pokušaju da preseku vodovodnu cev kod „Mostara“ pošto nisu uspeli da miniraju vodovod. Borbe za svaki metar podzemlja bile su žestoke, često su vođene u potpunom mraku, hladnim oružjem, prsa u prsa.


* Kanalizacioni tuneli.jpg (70.99 KB, 450x338 - viewed 92 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #11 on: January 04, 2016, 02:19:24 pm »

Borbe su trajale danima, a oslobodioci su svoje jedinice morali svakodnevno da dopunjuju novim borcima. Kako bi očistili delove tunela na ulazima je postavljana straža, čime je neprijatelj uz teške muke potiskivan prema periferiji grada. Na drugoj strani Beogradskog grebena odigrala se završna borba.
Poslednji, 36. kilometar kanalizacije očišćen je u hodnicima kojim su se otpadne vode izbacivale u Dunav. Na području Dunav stanice uhvaćeno je ili ubijeno preostalih tridesetak od 175 diverzanata. Tokom sedmodnevne akcije likvidirano je i nekoliko desetina zaostalih nemačkih vojnika i njihovih pomagača.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najveći strah izazivala je pomisao na eventualnu eksploziju, jer su naletali na neprijateljske mine postavljene u kanalizaciju. U sablasnoj atmosferi, eksplozije su odnosile najviše ljudskih života. Voda je nosila komade razorenih ljudskih tela. Stravične scene iz podzemlja ostaće u pamćenju prekaljenih ratnika kao najgrozniji period rata za slobodu.


Poginulo je oko 60 pripadnika Drugog bataljona Druge brigade KNOJ-a, a oko 25 vojnika i oficira je zbog preživljenih trauma moralo da bude upućeno na psihijatrijsko lečenje. Neki od njih ostali su u duševnim bolnicama, nemoćni da se vrate normalnom životu posle svega što su proživeli.

Izvor:
www.24sata.rs/ciklon-jug-zasto-je-25-mladica-sislo-pod-sahtove-beograda-i-umrlo-u-dusevnoj-bolnici/23870
www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:514784-Oslobadjanje-Beograda-Smrt-i-jeza-su-stizali-iz-podzemlja






* bg-bunara2.jpg (70.97 KB, 620x510 - viewed 131 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #12 on: January 04, 2016, 02:20:50 pm »


Vise o operaciji “Ciklon-jug” u knjizi Mirka Jovicevica “Smrt je dolazila iz podzemlja”.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10575_1.jpg (59.59 KB, 399x597 - viewed 394 times.)
Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #13 on: January 04, 2016, 02:23:42 pm »

Igrani film „Provereno Min njet“, snimljen je šezdesetih godina, i on je inspirisan upravo borbama u lavirintu beogradskog podzemlja.


Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #14 on: January 04, 2016, 03:54:38 pm »


Zanimljivo. Prvi put čuo. Idem u knjižaru tražiti knjigu. U povratku odpisanih (seriji) malo je nešto o tome nakazano kad se major Kriger odlučio ostati u Beogradu.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.