PALUBA
March 29, 2024, 06:29:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kапетан Мухарем Багримили  (Read 4998 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« on: January 13, 2016, 02:18:01 pm »

Капетан г. Мухарем Багримили, једини црни официр у војсци Краљевине Југославије

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* капетан Мухарем Багримили.jpg (65.06 KB, 406x608 - viewed 147 times.)
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #1 on: January 13, 2016, 02:23:06 pm »

Рођен сам у Бихаћу. Кад? То, мислим, неће ни за ког бити занимљиво. Отац ми је после 1830. године дошао из Цариграда. Онда је често бивало да са Турцима крећу и многи Арабљани, па и Црнци. Мој отац се звао Ибрахим Мерџан Багримили. У Бихаћу је дуги низ година био кадија. Оженио се правом Босанком, Фатимом Кујановић, из Бихаћа – Рибића.
1895. године, после два разреда основне школе, отац ме даје у Грац. Ту сам завршио основну школу и четири разреда реалке, а 1903. одлазим у Поморску подофицирску школу у Шибенику. 1905. Укрцао сам се на ратни брод Аустро-Угарске морнарице. Између 1905. и 1914. године, обишао сам скоро сва пристаништа и ратне луке у басену Средоземног мора. У тринаест путовања посетио сам Шпанију, Италију, Грчку, Турску, Суецки Канал, Египат и осталу Северну Африку. На махове, био сам наставник за артилериску грану укрцаним питомцима поморских академија.

24. маја 1914. био сам укрцан на дреднот 'Принц Еуген', а у циљу неке важније акције према Анкони. Отада, па за цело време Светског рата, доживео сам много узбудљивих тренутака. Моје јединице су највећим делом оперисале око аустриске ратне луке Пуља. Било да смо, приликом акција, гоњени од италијанских подморница, било да смо имали да издржимо напад – бомбардовање ваздушних снага – на целу луку је то оставило велики утисак.
Приликом једног ваздушног напада на ратну луку у Пуљу, налазио сам се на пристанишном броду 'Белона'. У његовој близини експлодирала је тежа бомба, од које су двојица погинули, а четворица опасно рањени. Ја сам рањен у десну руку.

Кад је аустриска флота предата Народном већу у Загребу, примио сам дужност команданта хидроавионске базе у Пунтизели, у каналу Ди Фазана, у ратној луци Пуљ. На том положају био сам све до 18. новембра 1918. кад сам једном италијанском поморском официру предао сва постројења, у исто време кад је то учињено и са целом луком.
Тада одлазим у родно место, у Бихаћ, а после годину дана бивам позван у ратну морнарицу и укрцан на речној флотили. У речној флотили положио сам испит за стручног официра морнарице.

По молби, 1924. године, преведен сам у ваздухопловство и унапређен у чин административног потпоручника у војсци. Отада почиње моје службовање у авијатици. Налазио сам се на различитим техничким дужностима. Са нарочитим поштовањем сећам се генерала Радисава Станојевића, тадашњег команданта ваздухопловства. Он ми је указао праву очинску љубав и саветовао да пређем у ваздухопловство. Кад сам прешао у ваздухопловство, имао сам неколико занимљивих летова.
Највише сам служио у Земуну. Одмах после ослобођења био сам ту, са речном флотилом. Кад сам преведен у ваздухопловство, прешао сам из Новог Сада у Петроварадин. После шест година премештен сам у Краљево, у Ваздухопловни технички завод. Ту сам најпре провео четири године. Затим сам био поново у Земуну две године управник Техничког слагалишта Шестог ваздухопловног пука. Онда сам опет у Краљеву две године. 1937. премештен сам у Земун. Ту сам и данас, као нижи војни чиновник.

(На Ускрс 8. априла 1939. године.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 13, 2016, 04:27:39 pm »

Znaš li šta se dalje dešavalo sa kapetanom?
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #3 on: January 13, 2016, 08:16:59 pm »

Разговор између сарадника 'Правде' Ратка Филиповића и г. Мухарема Багримилија објавио је наведени лист 8. априла 1939. године. Из разговора се може сазнати још неколико детаља из живота овог капетана, који се не тичу његове службе у војсци. Укратко: живео је као самац. У собици над креветом Краљева слика, радио, речници, једна географија, ваздухопловни и страни часописи, књиге… Поред српског језика говорио је, готово савршено, италијански и немачки и доста добро енглески. 1914. године оженио се у Пули једном Истранком, ћерком аустријског чиновника. У трећој години брака умро му је синчић јединац. Развео се 1937.  
У Бихаћу, имао је шест година млађег брата Шерифа, ожењеног Босанком-муслиманком, који је имао два сина и две ћерке. Сваке године одлазио им је у госте.
У Београду је живео повучено, мада су га сви волели и призивали. Нарочито женски свет. Читао је, одлазио у биоскоп и лов и бавио многим спортовима. Два три пута недељно свраћао је код 'Глумца' итд.
Нажалост, капетану Баграмилију, данас нема више ни трага, или: ја нисам успео да га пронађем.
« Last Edit: February 01, 2023, 01:17:15 pm by JASON » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: January 13, 2016, 08:36:15 pm »

Hvala.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 119



« Reply #5 on: October 24, 2016, 09:10:31 am »

Г. Мухарем Багримили и сарадник 'Правде' Ратко Филиповић 8. априла 1939. године.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Багримили и Филиповић.jpg (77.2 KB, 512x356 - viewed 120 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.